Prymas: Katecheza powinna być obowiązkowa. Jest niezbędna w kształceniu ogólnym

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk powiedział, że katecheza jest niezbędna w kształceniu ogólnym i dlatego powinna być obowiązkowa. Abp Kowalczyk odprawił dziś w Gnieźnie mszę, która była częścią obchodów dorocznego Dnia Katechetycznego.
Swoją opinię o katechezie abp Kowalczyk wygłaszał już wcześniej. - Religia powinna być przedmiotem obowiązkowym. Jeśli uczeń ma opuszczać szkołę z wykształceniem ogólnym, to w tym wykształceniu nie może zabraknąć wiedzy na temat religii i kultury chrześcijańskiej, wśród której wyrósł. W przeciwnym wypadku będzie to wiedza niepełna - argumentował w grudniu zeszłego roku.

Prymas przed mszą mówił do katechetów m.in. o tym, że szkoła i Kościół powinny wspierać rodziców w wychowywaniu młodzieży, nie powinny ich jednak próbować zastąpić.

Skierował też do katechetów specjalny list. "Drogie Katechetki i drodzy Katecheci, jesteście w wyjątkowej sytuacji. Nawiązujecie kontakt w szkole nie tylko ze swoimi uczniami i ich rodzicami, ale także z wieloma innymi nauczycielami. Owo bogactwo osób niesie ze sobą radości i smutki. Potrzeba zatem ciągłej modlitwy za tych wszystkich, z którymi wspólnie wychowujecie, oraz za tych, których nauczacie i formujecie zarazem" - napisał abp Kowalczyk.

Prymas Polski skoczył kilka dni temu 75 lat i złożył na ręce papieża rezygnację z urzędu ordynariusza gnieźnieńskiego. Zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego osiągnięcie wieku 75 lat zobowiązuje biskupa do złożenia na ręce papieża rezygnacji z urzędu ordynariusza diecezji. W ostatnich dniach udzielił też wywiadu dla "Rz", w którym wypowiada się - czasami w zaskakujący sposób - m.in. na temat opozycji i Funduszu Kościelnego.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (796)
Prymas: Katecheza powinna być obowiązkowa. Jest niezbędna w kształceniu ogólnym
Zaloguj się
 • nowybrodacz

  Oceniono 1 raz 1

  Zupełnie się zgadzam. Bo bez katechezy jak zrozumiemy i potraktujemy właściwie to, czym zajmują się nasi księża w trakcie studiów, za które my, wierni, płacimy? Na przykład to: "Byłam u Pana Profesora i uważam, że jest niesamowity. I nie tylko ja tak uważam, ale też mój znajomy, który był ze mną w trakcie tej wizyty. A był to ksiądz z Wrocławia, który wtedy studiował na KUL-u w Lublinie i bardzo chciał osobiście doświadczyć jak wygląda taka wizyta u ginekologa. Pan Doktor nie tylko pozwolił, żeby był cały czas ze mną (przy rozmowie na początku i w końcu, jak i w trakcie samego badania), ale też chętnie i bardzo szczegółowo odpowiedział jak na wszystkie moje, tak i na wszystkie pytania księdza. A nie było ich wcale mało. Tak że nie zgadzam się, że Pan Profesor jest małomówny. I myślę, że to nie było tylko dlatego, że byłam u niego z księdzem. W ogóle Pan Doktor jest bardzo miły i sympatyczny. Jestem zadowolona." Cytowane z www.znanylekarz.pl/grzegorz-jakiel/ginekolog-androlog/warszawa/4

 • niepolactwo12

  Oceniono 2 razy 0

  Zajrzalem ponownie. Ciekawe zjawisko: reakcja i jakość komentarzy. Cóz, tylko UW i UJ zalapal sie pod koniec listy,tj w 500ce renomowanych uczelni świata. Ciemnota forsowana? Ilość lekcji i matematyki, i fizyki, i historii+ jakość lekcji religii? Wasz bp (nie-moj!), Nycz nie zna różnicy między "katechezą" a "religią" (trzymam dowód). Niezle, kraj J.M. Bochenski (Warszawsko-Lwowsk Szkola Logiczna), The Logic of Religion, 1965 (male błedy ale logika) ale bestseller światowy nie dla EU-matołów. Duzo zna was angkielski, wejdzice na Huffington Post albo WSJ i przypatrzcie sie jakosci podobnych debat EUosły. Nikt mi nie odp na pytanie bilbijne? Hej dzikusy? Co jest?

 • alexy-dwa

  Oceniono 1 raz 1

  Katecheza ? A po co ? Żeby ułatwić księżom dostęp do odbytów ministrantów ?

 • politol59

  Oceniono 2 razy 2

  Do wyboru i przykościelnych salkach!

 • drojb

  Oceniono 3 razy 1

  PS. stare przysłowie mówi, że jak Bóg chce pokarać, to rozum odbiera. Wydaje mi się zatem, że w naszym kraju wobec słownych ekscesów katolickich hierarchów - Dobry Pan Bóg został ateistą!

 • drojb

  Oceniono 4 razy 2

  Proponuję przywiązywanie uczniów do ławek na czas katechezy. Dzieci katolickie - szurem o przekroju 2,5 cm, obwiązanym jeden raz wokół kibici. Ateistów - sznurem 3 cm owiązanym 3 razy. A innowierców - za karę obwiązać od stóp do głowy sznurem o przekroju 5 cm i trzymać ich w tej pozycji dopóki nie zgodzą się na przejście do KrK.

 • inkwizytorstarszy

  Oceniono 3 razy 3

  A ze źródeł zbliżonych do obozu wroga, dowiedziałem się że osobnicy uczący się w seminariach muszą czytać komentarze w GW a dotyczące ich firmy i pisać wypracowania na podstawie których jest wypracowywana "myśl" przewodnia do kazań na następną niedzielę...
  Takie cwaniaki.

 • inkwizytorstarszy

  Oceniono 4 razy 4

  Pan Józef Kowalczyk jako jeden z szefów tej firmy, powinien wiedzieć że jeszcze nie jesteśmy państwem wyznaniowym i tresowanie małych owieczek na przyszłych płatników na KK nie jest obowiązkowe.
  Kościół w panice szuka pieniędzy ale nie zauważył że obecni rodzice to nie są słuchaczki Radyja M i wystarczy im gdy od dzieci dowiadują się co one i ich koledzy sądzą o tych "lekcjach" religii...
  Gdyby wiedzieli to kapłani, to przenieśli by je do sal katechetycznych.Bo w szkole dzieciaki te lekcje totalnie olewają...

 • paastafarai

  Oceniono 4 razy 4

  a tym czasem u mnie w mieście:

  Miejska inauguracja nowego roku szkolnego odbędzie się w poniedziałek 2 września.
  O godz. 9 msza św. w kościele Miłosierdzia Bożego przy ul. Bema.

  główny element oficjalnych państwowych uroczystości!
  oczwyiscie będzie cała śmietanka kuratorium i z urzedu miejskiego

  dzieciaki nie muszą się uczyć, wystarczy aby się modliły!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX