Jarosław Sellin: Zamiast abonamentu 10-złotowa opłata medialna

10-złotowa miesięczna opłata medialna, powszechnie płacona, może sprawić, że media publiczne mają solidne wsparcie finansowe, nie muszą się tak ścigać z mediami komercyjnymi, można im ograniczyć prawo do emisji reklam, co spowoduje lepszą ofertę misyjną czy kulturową - mówił w Poranku Radia TOK FM poseł PiS Jarosław Sellin.
Prowadząca program Dominika Wielowieyska pytała Sellina, czy po ewentualnym dojściu PiS do władzy należy się spodziewać rewolucyjnych zmian w mediach publicznych. - Wymagają ich jeśli chodzi o umocowanie finansowe, bo bankrutują przez upadek abonamentu - mówił Sellin. Za doprowadzenie do takiej sytuacji obwinił rząd Donalda Tuska. - Zapowiadał likwidację abonamentu, ale nie był w stanie i nie miał siły tego zrobić. Nie zaproponował niczego w zamian - mówił Sellin. Jak dodał, na początku rządów Tuska z abonamentu ściągano prawie 900 mln zł, po 4 latach ściągalność spadła do 400 mln.

- Jest wiele powodów, żeby być zirytowanym ofertą programową mediów publicznych - mówił Sellin. - Dostrzegam banalizację newsów w Wiadomościach TVP. Niczego o świecie nie mogę się dowiedzieć. Jest za to sporo "michałków". TVP dopadło zjawisko tabloidyzacji.

Co by zmienił PiS? - Będziemy proponowali inny sposób finansowania mediów publicznych. Być może opłatę powszechną na wzór niemiecki. Będzie dużo mniejsza niż abonament. Można ściągać poprzez Pocztę Polską, ale możliwe jest też inne rozwiązanie, np. przy opłatach za prąd. To jest trudne, ale prawo takie możliwości dopuszcza. Chodzi o to, żeby media publiczne miały takie finansowanie, żeby można było ograniczyć prawo do emisji reklam. Żeby Polacy zauważyli, że te media są inne - mówił poseł PiS.

Jego zdaniem 10-złotowa miesięczna opłata medialna, powszechnie płacona, może sprawić, że media publiczne będą miały solidne wsparcie finansowe i nie będą musiały się tak ścigać z mediami komercyjnymi. - Można im ograniczyć prawo do emisji reklam, co spowoduje lepszą ofertę misyjną czy kulturową - mówił Sellin.

Więcej o:
Komentarze (16)
Jarosław Sellin: Zamiast abonamentu 10-złotowa opłata medialna
Zaloguj się
 • ninapati

  0

  Panie Sellin z PIS można na wzór niemiecki płacić abonament jak będą place,emerytury niemieckie...nie będę na PIS głosować ,macie jak w niemieckim banku!

 • bartusooo

  Oceniono 1 raz 1

  bedziecie musieli mi przyjsc do domu i wyrwac te kase
  bo sam nie oddam
  skoro nie mam tv i radia

  jest taki przepis prawny ze nie musze placic jesli usluga nie jest pelniona

 • domasu

  0

  warunek pierwszy jakiegokolwiek publicznego finansowania: całkowity zakaz emitowania reklam.

 • dziadekjam

  Oceniono 10 razy 10

  Płacenie na media, które służą głównie politykom do lansowania się uważam za zbędne, a nawet szkodliwe.

 • big_gadu

  Oceniono 2 razy 2

  To jest nowy podatek !!!!!!

 • kain_brat_abla

  Oceniono 3 razy 3

  Nie mam radia i telewizora , to za co k... mam płacić ?

 • orion57

  Oceniono 9 razy 9

  Jeśli mam płacić za tzw luksus to proszę opłatę za lodówkę, mikrofalę, piecyk gazowy, opiekacz, odkurzacz....to kpina z Polaków. Za to, że mam telewizor mam płacić? A pieniądze pójdą na wypłaty kiepskich dziennikarzy - 60 000zł za miesiąc.

  Panie Tusk gdzie Pana wezwanie do niepłacenia abonamentu TVP?

 • hare-hare

  Oceniono 15 razy 7

  Tusk obiecał zniesienie abonamentu,nie będzie z gęby cholewy robił

 • jerjar

  Oceniono 6 razy 2

  Uczciwie byłoby, gdyby Sellin Jarosław dodał, że nagły spadek ściągalności abonamentu był następstwem połknięcia mediów publicznych przez PiS (z powodu innej kadencyjności KRRiTV to jeszcze trwało jakiś czas za rządów Tuska).

  Pamiętam, jak na wiosnę 2008 zamiast II PR włączyła mi się w samochodzie Jedynka i długi czas, z powodu świątobliwych, a zarazem nienawistnych wobec rządu komentarzy, byłem pewien, że to radio co ma ryja.

  Wtedy powiedziałem żonie, że nie będziemy płacić za tę propagandę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX