Dopisywali Schetynę na kartach, dwóch członków PO złożyło rezygnację? [WYBORY W PO]

W wyborach na szefa PO oddano 1658 nieważnych głosów - ustaliła TVN24. Według nieoficjalnych informacji, cześć członków Platformy dopisywała na kartach w głosowaniu korespondencyjnym nazwisko Grzegorza Schetyny, manifestując w ten sposób niechęć do Donalda Tuska i Jarosława Gowina.
Nieważne głosy można było oddać tylko podczas głosowania korespondencyjnego. Za takie uznawane były karty wysłane po terminie lub ze skreślonymi dwoma kandydatami.

Politycy PO przyznają, że choć Tusk wyraźnie wygrał z Gowinem, to ten ostatni uzyskał nadspodziewanie dobry wynik. W nieoficjalnych rozmowach niektórzy z nich podkreślają, że rezultaty wyborów wskazują, iż gdyby wystartował Grzegorz Schetyna, to miałby realną szansę na wygraną z Donaldem Tuskiem. Według nieoficjalnych informacji z komisji wyborczej, na części kart do głosowania dopisywano wręcz nazwisko Schetyny.

Dodatkowo, jak nieoficjalnie dowiedziała się TVN24, dwóch działaczy PO miało wraz z kartami przesłać swoją rezygnację z członkostwa w partii.

Tusk: Gowin uzyskał "naprawdę niezły wynik"

Donald Tusk ponownie został przewodniczącym PO. W bezpośrednich partyjnych wyborach uzyskał 79,58 proc. głosów, a jego konkurent Jarosław Gowin otrzymał 20,42 proc. głosów. Frekwencja wyniosła 51,12 proc.

Uprawnionych do głosowania było 42 tys. członków PO. Tuska poparło 16 028 osób, a Gowina - 4114. Łącznie oddano 21 800 głosów, w tym w głosowaniu internetowym - 11 806, a w listownym - 9994. Na ogólną frekwencję 51,12 proc. złożyło się 27,69 proc. w internecie i 23,43 proc. w głosowaniu listownym.

Po ogłoszeniu wyników Tusk podziękował uczestnikom głosowania, szczególnie serdecznie swoim zwolennikom. Zapowiedział też, że zwróci się do tych działaczy PO, którzy zapowiadali dotąd wnioski o usunięcie Gowina z partii, by powstrzymali się z tego typu inicjatywami.

Premier przyznał, że Gowin uzyskał "naprawdę niezły wynik". - Chcę szczerze i po ludzku pogratulować mojemu konkurentowi. To naprawdę niezły wynik, więc gratuluję tego wyniku, ale gratuluję też tej decyzji. Bo wiem, znam z własnej historii, że to wymaga takiej cywilnej odwagi i determinacji, by stanąć do wyborów z urzędującym szefem własnej organizacji - powiedział Tusk.

Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (80)
Dopisywali Schetynę na kartach, dwóch członków PO złożyło rezygnację? [WYBORY W PO]
Zaloguj się
 • lewyprawydlazabawy

  0

  W partii PO dominują ludzie, którzy nie zapisali się do niej z pobudek ideowych. Liczyli wyłącznie na jakiś awans, etat radnego czy posła. Ponieważ nie dla wszystkich starcza są sfrustrowani i niezadowoleni. Dlatego tak mała frekwencja. To zwykłe gnidy czyhające na stanowiska.

 • prezio2

  Oceniono 3 razy 1

  Oby dalej tusek przewodniczył i wybory mają wspaniale , cudnie wręcz przegrane . Tusku , działaj tak dalej.

 • drattewka

  Oceniono 6 razy 2

  Tusk, Tusk, tylko Tusk! Powinien teraz zrobić wreszcie porządek w PO. Najpierw pozbyć się Schetyny i Gowina, bo czyhają na jego stołek. Potem wszystkich tych, którzy mają czelność mówić cokolwiek innego niż "tak jest, panie przewodniczący". Następnie również tych, którzy bezczelnie odważają się myśleć cokolwiek innego niż "linia partii" wskazana przez przewodniczącego. Potem dać wszystkim jednoznacznie do zrozumienia, czyja to partia zmieniając jej nazwę na "Platforma Obywatelatuska". I wtedy mając własne 100% poparcie spokojnie zająć się kopaniem gały.

 • jadwisia9

  Oceniono 4 razy 2

  a tak na marginesie do przeciwników Premiera Tuska.....Oj długo będziecie czekać na człowieka , który powtórzy sukces Tuska .

 • swoj_pl

  Oceniono 8 razy 0

  tusk wodzu,
  zadnych dyskusji w PO, zadnych konkurencji dla wodza

  tusk, to smierdzi demokracja, zastanow sie, co stanie sie jak BMW-my zaczna stawiac sie (watpliwe, oni sprerzedali sie sa wygodne zycie, oni boja sie pierdnoc w otoczeniu innych BMW-ow, bo beda zakablowani do wodza).

  Zapytaj sie Ziobry jak kaczor postepuje z takimi i ucz sie. Zapytaj sie tez starych komunistow jak sie u nich cenilo jednosc.

  Chociaz nie mysle, ze ktos ci musi doradzac, ty wiesz swoje. Przez te lata wodzowania udowodniles, ze blizej jest ci do Bieruta, Gomulki I kaczora niz demokracji w wyborach. O twojej wizji budowania prawdziwego panstwa nie da sie pisac, chociaz sprobuje:

  TUSKA WIZJA BOGATEJ POLSKI:

  KONIEC WIZJI.

 • jadwisia9

  Oceniono 9 razy -1

  możecie pisać jak chcecie te swoje komentarze ale tak naprawdę nikt z Was nie zaprzeczy ,że tak przeprowadzanych wyborów nie zrobiła dotąd żadna partia..
  Zapomnieliście juz ,że w PiS startował tylko jeden kandydat Kaczynski..???
  Jak tacy jestescie odważni spróbujcie przeprowadzić głosowanie jak PO... zobaczymy ile wtedy głosów otrzyma Wasz ulubieniec Prezes.
  Ja wiem jedno straciłam szacunek dla Pana Gowina.. gdyby miał choć trochę honoru odszedłby z PO.

 • cillian1

  Oceniono 1 raz -1

  przyczyną tego jest sprawa jedna - nie dla wszystkich koryta wystarczyło!

  Z tego samego powody padł rząd wałesy, czy LK i JK.
  SO chciała więcej - niż mogli dać!

 • pseudo12345

  Oceniono 12 razy 6

  Nie podoba mi się ta "niewinna" sztuczka premiera o poinformowaniu "przy okazji" o wnioskach członków Platformy o wydalenie Gowina. Ponadto wszyscy wiemy kto jest najbardziej tym zainteresowany. Czy Bury też złożył wniosek spoza Platformy?

 • green_mala2010

  Oceniono 6 razy 2

  A mnie ciągle zadziwia brak lojalności, umiejętność utrzymywania tajemnicy wśród kolegów partyjnych - już wczoraj jakiś kolega partyjny wypuścił informacje o wynikach wyborów. Na szczęście pan Gowin przegrał, bo strach pomyśleć jak wykorzystywałby swój fundamentalizm mylony przez niego z tradycją.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX