"Ilu Polaków rocznie ginie bezpośrednio przez alkohol? 10 tys. A po marihuanie? Zero". Balicki o "racjonalnym" prawie

21.08.2013 20:59
Marek Balicki w Poranku Radia TOK FM

Marek Balicki w Poranku Radia TOK FM (Fot. Tokfm.pl)

- Państwo zapomina o dramatycznych skutkach używania alkoholu, a jednocześnie tak rygorystycznie karze osoby posiadające marihuanę. To jest absurd - mówi w TOK FM były minister zdrowia Marek Balicki. Komentuje w ten sposób miażdżący dla Polski raport rzecznika praw osób uzależnionych.
W Polsce nadal ściga się przede wszystkim konsumentów marihuany, a nie handlarzy narkotyków. A leczenie mamy - jak 35 lat temu - głównie przez izolację. To konkluzje z najnowszego raportu rzecznika praw osób uzależnionych, które opisuje "Gazeta Wyborcza". Wnioski z raportu komentował w Radiu TOK FM Marek Balicki, były minister zdrowia i dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie.''Państwo zapomina o dramatycznych skutkach picia alkoholu''

- Podstawowe pytanie brzmi: czy państwo może stosować tak nieproporcjonalne środki w odniesieniu akurat do marihuany? Weźmy choćby alkohol, który jest legalną substancją psychoaktywną. Alkohol bezpośrednio przyczynia się do 10 tys. zgonów rocznie (bezpośrednio, czyli gdy powoduje bezpośrednie skutki zdrowotne, w statystykach tych nie ma m.in. wypadków czy utonięć po alkoholu - red.). A ile mamy zgonów bezpośrednio po zażyciu marihuany? Zero - mówi Marek Balicki w audycji "Połaczenie".

- Państwo zapomina o dramatycznych skutkach używania alkoholu, a jednocześnie tak rygorystycznie karze osoby posiadające marihuanę. To jest absurd - ocenia były minister.

Więzienie za 1 gram

- W jakim celu policja przeszukuje młodych ludzi, by wykryć niewielkie ilości tego narkotyku, posiadanego na własny użytek? Czy to rozwiązuje jakiekolwiek problemy? Nie. Surowe karanie za posiadanie niewielkich miękkich narkotyków nie powoduje, że ludzie używają ich mniej, nie uderza też w dilerów narkotykowych. Nie przynosi nic dobrego. Powoduje za to dodatkowe konsekwencje dla młodych ludzi, np. problemy z zatrudnieniem osoby z wyrokiem - dodaje.

I przypomina: - Znamy naprawdę drastyczne przykłady stosowania tego prawa. Opisano już m.in. sytuację, gdy ktoś został umieszczony w zakładzie karnym, gdyż dwa razy posiadał mniej niż 1 gram marihuany.

"Państwo chce więcej kontroli. Po co?"

- Penalizacja posiadania narkotyków na własny użytek to chęć zwiększenia kontroli państwa nad swoimi obywatelami. Ale czy to jest racjonalne? Zgodne z zasadami ochrony praw człowieka? Czy to przynosi efekty? Dziś widzimy, że nie - podkreśla Balicki.

Miażdżący raport

Z raportu Rzecznika Praw Osób Uzależnionych - instytucji społecznej powołanej przez Polską Sieć Polityki Narkotykowej i stowarzyszenie osób uzależnionych JUMP '93 - wynika, że Polska prowadzi anachroniczną, nieskuteczną politykę narkotykową, nastawioną na represje, a nie na profilaktykę i redukcję szkód. To wbrew zaleceniom międzynarodowych organizacji, zajmujących się tą problematyką.

Policja i prokuratura skupiają się ściganiu za posiadanie. Instytut Spraw Publicznych obliczył, że przed 2011 rokiem wydawano na to rocznie 80 mln zł. Fachowcy od polityki uzależnień są zgodni, że najgroźniejsze skutki zdrowotne i społeczne wywołują alkohol, tytoń i crack. Tymczasem w Polsce najskuteczniej ściga się konsumentów marihuany.

Zobacz także
Komentarze (33)
Zaloguj się
 • 1warren

  Oceniono 43 razy 39

  To proste. Produkcja i sprzedaz alkoholu przynosi panstwu dochody. A marihuana nie. Czyli mamy walke z konkurencja. A ideologie mozna dorobic do wszystkiego.

 • tth

  Oceniono 42 razy 28

  Polska prawica (czytaj: PiS i PO), które rządzą już od wielu lat, są głusi na naukowe argumenty. Pierwsi, bo zwyczajnie głupi, a drudzy wierzą, że są na szczycie Olimpu i szeryfują co niemiara, sami podejmując osądy moralne... moralnością drobnomieszczańską...

 • portlander

  Oceniono 25 razy 25

  W naszym parlamencie i tak uważaja, że lepiej żeby mafia zarabiała na produkcji marihuany niż państwo na akcyzie jak to ma miejsce w przypadku alkoholu.

 • marcin1956

  Oceniono 28 razy 24

  Przecież w TYM KRAJU nie chodzi o to, by złapać króliczka, tylko by gonić go...

 • proteusz33

  Oceniono 27 razy 21

  Popieram legalizację marihuany.
  Pieniądze z akcyzy pozwolą obniżyć podatki do obiecanych 3X15%

 • malutkipistolecik

  Oceniono 13 razy 13

  W życiu nie używałem, Balickiego nie lubię, ale się z nim zgadzam.

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 10 razy 8

  ""Ilu Polaków rocznie ginie bezpośrednio przez alkohol? 10 tys. A po marihuanie? Zero". Balicki o "racjonalnym" prawie"

  Rzadzace Polandia barany swiecie wierza, ze 2 tys. lat temu jakis zyd zamienil wode w alkohol i dlatego alkohol wg nich musi byc legalny - chocby narod mial od niego wymrzec.
  A marihuana? Czy w ich mitologii jest cos o zamianie siana w marihuane? Nie.
  To tyle w temacie racjonalnego prawa w panstwie wyznaniowym.
  _____________________________________

  Zadnych kaczorow, zadnych donaldow!

 • polopot

  Oceniono 10 razy 8

  Gdzie się podziało KILKASET komentarzy z wczoraj?

 • iremus

  Oceniono 10 razy 6

  Każda osoba osadzona w więzieniu za posiadanie marihuany zwalnia jedno miejsce pracy ktore może być zagospodarowane przez partię swojaków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje