"Ilu Polaków rocznie ginie bezpośrednio przez alkohol? 10 tys. A po marihuanie? Zero". Balicki o "racjonalnym" prawie

Marek Balicki w Poranku Radia TOK FM

Marek Balicki w Poranku Radia TOK FM (Fot. Tokfm.pl)

- Państwo zapomina o dramatycznych skutkach używania alkoholu, a jednocześnie tak rygorystycznie karze osoby posiadające marihuanę. To jest absurd - mówi w TOK FM były minister zdrowia Marek Balicki. Komentuje w ten sposób miażdżący dla Polski raport rzecznika praw osób uzależnionych.
W Polsce nadal ściga się przede wszystkim konsumentów marihuany, a nie handlarzy narkotyków. A leczenie mamy - jak 35 lat temu - głównie przez izolację. To konkluzje z najnowszego raportu rzecznika praw osób uzależnionych, które opisuje "Gazeta Wyborcza". Wnioski z raportu komentował w Radiu TOK FM Marek Balicki, były minister zdrowia i dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie.''Państwo zapomina o dramatycznych skutkach picia alkoholu''

- Podstawowe pytanie brzmi: czy państwo może stosować tak nieproporcjonalne środki w odniesieniu akurat do marihuany? Weźmy choćby alkohol, który jest legalną substancją psychoaktywną. Alkohol bezpośrednio przyczynia się do 10 tys. zgonów rocznie (bezpośrednio, czyli gdy powoduje bezpośrednie skutki zdrowotne, w statystykach tych nie ma m.in. wypadków czy utonięć po alkoholu - red.). A ile mamy zgonów bezpośrednio po zażyciu marihuany? Zero - mówi Marek Balicki w audycji "Połaczenie".

- Państwo zapomina o dramatycznych skutkach używania alkoholu, a jednocześnie tak rygorystycznie karze osoby posiadające marihuanę. To jest absurd - ocenia były minister.

Więzienie za 1 gram

- W jakim celu policja przeszukuje młodych ludzi, by wykryć niewielkie ilości tego narkotyku, posiadanego na własny użytek? Czy to rozwiązuje jakiekolwiek problemy? Nie. Surowe karanie za posiadanie niewielkich miękkich narkotyków nie powoduje, że ludzie używają ich mniej, nie uderza też w dilerów narkotykowych. Nie przynosi nic dobrego. Powoduje za to dodatkowe konsekwencje dla młodych ludzi, np. problemy z zatrudnieniem osoby z wyrokiem - dodaje.

I przypomina: - Znamy naprawdę drastyczne przykłady stosowania tego prawa. Opisano już m.in. sytuację, gdy ktoś został umieszczony w zakładzie karnym, gdyż dwa razy posiadał mniej niż 1 gram marihuany.

"Państwo chce więcej kontroli. Po co?"

- Penalizacja posiadania narkotyków na własny użytek to chęć zwiększenia kontroli państwa nad swoimi obywatelami. Ale czy to jest racjonalne? Zgodne z zasadami ochrony praw człowieka? Czy to przynosi efekty? Dziś widzimy, że nie - podkreśla Balicki.

Miażdżący raport

Z raportu Rzecznika Praw Osób Uzależnionych - instytucji społecznej powołanej przez Polską Sieć Polityki Narkotykowej i stowarzyszenie osób uzależnionych JUMP '93 - wynika, że Polska prowadzi anachroniczną, nieskuteczną politykę narkotykową, nastawioną na represje, a nie na profilaktykę i redukcję szkód. To wbrew zaleceniom międzynarodowych organizacji, zajmujących się tą problematyką.

Policja i prokuratura skupiają się ściganiu za posiadanie. Instytut Spraw Publicznych obliczył, że przed 2011 rokiem wydawano na to rocznie 80 mln zł. Fachowcy od polityki uzależnień są zgodni, że najgroźniejsze skutki zdrowotne i społeczne wywołują alkohol, tytoń i crack. Tymczasem w Polsce najskuteczniej ściga się konsumentów marihuany.

Zobacz także
 • skręt z marihuaną Raport: polityka narkotykowa w Polsce rodem z PRL. Głównie represje
 • Policyjna akcja w Lazaracie Europejska stolica marihuany to nie Amsterdam, tylko albańska wioska
 • Marek Balicki "Politycy są ignorantami czy cynikami?" - Balicki o "nieludzkim" zakazie stosowania medycznej marihuany
Komentarze (33)
"Ilu Polaków rocznie ginie bezpośrednio przez alkohol? 10 tys. A po marihuanie? Zero". Balicki o "racjonalnym" prawie
Zaloguj się
 • stary_satyr

  0

  Legalizacja cannabis sativa przyniesie ogromne problemy społeczne.
  Połowa - niepotrzebnych już - policjantów i prokuratorów zasili szeregi bezrobotnych. Dlierzy z nudów wpadną w alkoholizm.
  Zapanuje głód bo nikt już nie będzie uprawiał zbóż - wszyscy przestawią się na konopie, a eurokraci zwariują bo nikt nie będzie do nich chodził po dopłaty rolnicze.
  Najmniejszy jest problem z bossami tego rynku. Nikt tu nie zauważy ich upadku, bo inweswtują na Cyprze.

 • tece92a

  0

  Nie uwalniajcie narkotyków,bo będziecie wszyscy jak Maciarewicz.

 • apollo111

  Oceniono 2 razy 2

  Jarałem,jaram i jarać będe !! A politykom,policji i rodakom-alkomatom huy do tego

 • klara551

  Oceniono 7 razy -5

  A u was to Murzynów biją to kwintesencja dyskusji.Albo inaczej wolisz sznur konopny,czy bawełniany jak cię będą wieszać. Alkohol i marihuana są zarówno lekiem jak i używką.Kretyńskie tłumaczenie,że mała ilość marihuany nie jest szkodliwa jest równie prawdziwe jak tłumaczenie,że mała ilość alkoholu nie prowadzi do uzależnienia. Narkotyki jak na razie nie są tak popularne jak alkohol. Zwolennicy narkotyków chcą żeby były tak samo traktowane .A co będzie jak miliony naćpanych lub na rauszu narkotykowym zastąpią tych po kilku piwach? Nie ma naukowych argumentów,że alkohol i narkotyki są niezbędne człowiekowi do życia a tłumaczenie,ze skoro wolno pić to wolno ćpać jest tak logiczne jak logiczne jest postępowanie pijanego czy naćpanego. śmierć po wypiciu alkoholu/zatrucie /jest tak samo częsta jak po przedawkowaniu narkotyków jeżeli porównamy liczbę zapijających się i tych zaćpanych.Jak na razie ponieważ nie bada się wszystkich sprawców wypadków na obecność narkotyków a tylko alkoholu więc statystyki nie są prawdziwe. Udostępnienie jednej używki bo inna jest dostępna mogła powstać tylko w naćpanej głowie. Szukajcie a może znajdziecie innego uzasadnienia niż alkohol dla dostępności narkotyków bo nie ważne czym dostaniecie w łeb. Guz tak samo boli po walnięciu się w futrynę jak i po walnięciu pałką.

 • malutkipistolecik

  Oceniono 13 razy 13

  W życiu nie używałem, Balickiego nie lubię, ale się z nim zgadzam.

 • yoonior4

  Oceniono 7 razy -5

  A ile osób traci zdrowie psychiczne i wpada w kłopoty umysłowe z powodu zielska? Mnóstwo! Mógłby pan Balicki się dokształcić w tym temacie. Zresztą, teraz już raczej nie ma marihuany. Na rynku są jeszcze bardziej szkodliwe skuny.
  zielonemity.republika.pl/mity.html#1THC1

 • rita57

  Oceniono 5 razy -3

  A ten wrzuca ogórkowy temat żeby zaistnieć i POpleść:(

 • aghrra

  Oceniono 13 razy -7

  Propagowanie w mediach narkomanii powinno być ścigane przez prokuraturę z urzędu i surowo karane przez sądy

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 10 razy 8

  ""Ilu Polaków rocznie ginie bezpośrednio przez alkohol? 10 tys. A po marihuanie? Zero". Balicki o "racjonalnym" prawie"

  Rzadzace Polandia barany swiecie wierza, ze 2 tys. lat temu jakis zyd zamienil wode w alkohol i dlatego alkohol wg nich musi byc legalny - chocby narod mial od niego wymrzec.
  A marihuana? Czy w ich mitologii jest cos o zamianie siana w marihuane? Nie.
  To tyle w temacie racjonalnego prawa w panstwie wyznaniowym.
  _____________________________________

  Zadnych kaczorow, zadnych donaldow!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje