Kardynał Amato: Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII w 2014 roku

20.08.2013 13:35
Transparenty

Transparenty "Santo subito" w czasie pogrzebu Jana Pawła II (Fot. Adam Kozak / Agencja Gazeta)

- Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII odbędzie się prawdopodobnie w przyszłym roku - oświadczył, powołując się na słowa papieża Franciszka, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato. Niemal pewna jest data 27 kwietnia.
Dzień ten, gdy przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego, wymieniają nieoficjalnie liczne źródła watykańskie. Oficjalnie data zostanie ogłoszona na konsystorzu w Watykanie pod przewodnictwem Franciszka 30 września.

"To naprawdę dwa filary nie tylko kultury chrześcijańskiej"

Podczas rozmowy z Radiem Watykańskim w Rimini, gdzie trwa katolicki zlot Przyjaźni Narodów ruchu Komunia i Wyzwolenie, kardynał Amato mówił o dwóch przyszłych świętych. - Jan XXIII był wielkim prorokiem i inicjatorem Soboru Watykańskiego II. Jan Paweł II przełożył go na praktykę i go rozwinął, we wszystkich jego częściach składowych i całym jego potencjale - dodał prefekt kongregacji. O dwóch papieżach powiedział następnie: "To naprawdę dwa filary nie tylko kultury chrześcijańskiej, ale również chrześcijańskiej świętości".

Pytany o datę kanonizacji, kardynał Amato przypomniał: "Ojciec święty w samolocie w drodze powrotnej z Brazylii ogłosił już, że nie odbędzie się ona natychmiast, teraz w ostatnich miesiącach 2013 roku, ale w 2014".

Obaj papieże zostaną razem ogłoszeni świętymi

Zauważa się, że zgodnie z życzeniem Franciszka obaj papieże zostaną razem ogłoszeni świętymi. Wcześniej pojawiały się hipotezy osobnych mszy kanonizacyjnych, ale spekulacje te zostały ostatecznie przerwane.

Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz przyznał niedawno, że zasugerował papieżowi datę 27 kwietnia. Również Franciszek wymienił ją jako możliwą w czasie rozmowy z dziennikarzami w samolocie. Wszystko wskazuje na to, że to właśnie ten termin papież ogłosi na konsystorzu.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najważniejszych wydarzeniach? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (71)
Zaloguj się
 • sammler

  Oceniono 80 razy 52

  Czy zostanie patronem obrońców pedofilów? Biskupi też powinni mieć swego "świętego" patrona...

  S.

 • juzek560

  Oceniono 68 razy 44

  Nareszcie!!! Pamiętam jak się do niego pomodliłem i katar mi przeszedł po 7 dniach. To wielki cudotwórca!

 • naproksen

  Oceniono 56 razy 40

  Jeśli ktoś związany z kościołem ma conamniej podejrzaną reputację to najlepiej zrobić z niego świętego. Po latach nikomu nie przyjdzie do głowy dać wiary krytyczym opiniom. "Przecież to święty!". I tak od wieków wynosi sie na ołtarze nawet pospolitych bandziorów.

 • za.czwartym.kalafiorem.w.lewo

  Oceniono 48 razy 34

  Miało być w tym roku!! Ja mam 7612 zamówień na relikwie pod choinkę od Rodziny Radia Maryja!!! Ja będę miał straty!!! Kto mnie za to pieniądze zwróci no kto??!?!

 • wloczykijas

  Oceniono 33 razy 27

  Decyzja o kanonizacji papieża Wojtyły - JP II nie wydaje się rozsądna. Jego pontyfikat był naznaczony pasmem skandali pedofilskich sięgających od księży do kardynałów oraz finansowych. Poza tym pozwalał sobie stawiać za życia masowo pomniki (może dlatego, że był wychowany w polskiej, na swój sposób sarmackiej tradycji?). Wypada blado na tle obecnego papieża Franciszka, który jak na razie jednak wzbronił stawiania sobie pomników za życia i pochyla się nad losem ubogich, a taka właśnie powinna być misja Kościoła, który chce opierać się na Ewangelii. Oczywiście papież Franciszek dopiero zaczyna, a JP II już skończył. Nie słychać było, aby papież JP II poświęcał tyle uwagi biednym. Sprawny polityk, dobry aktor, poeta - tak, ale czy święty?

 • chris_yyz

  Oceniono 30 razy 24

  Wy sie smiejecie, ale to sw.JP2 stworzyl niebo i ziemie a takze protokol TCP/IP.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje