Kardynał Amato: Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII w 2014 roku

20.08.2013 13:35
Transparenty

Transparenty "Santo subito" w czasie pogrzebu Jana Pawła II (Fot. Adam Kozak / Agencja Gazeta)

- Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII odbędzie się prawdopodobnie w przyszłym roku - oświadczył, powołując się na słowa papieża Franciszka, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato. Niemal pewna jest data 27 kwietnia.
Dzień ten, gdy przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego, wymieniają nieoficjalnie liczne źródła watykańskie. Oficjalnie data zostanie ogłoszona na konsystorzu w Watykanie pod przewodnictwem Franciszka 30 września.

"To naprawdę dwa filary nie tylko kultury chrześcijańskiej"

Podczas rozmowy z Radiem Watykańskim w Rimini, gdzie trwa katolicki zlot Przyjaźni Narodów ruchu Komunia i Wyzwolenie, kardynał Amato mówił o dwóch przyszłych świętych. - Jan XXIII był wielkim prorokiem i inicjatorem Soboru Watykańskiego II. Jan Paweł II przełożył go na praktykę i go rozwinął, we wszystkich jego częściach składowych i całym jego potencjale - dodał prefekt kongregacji. O dwóch papieżach powiedział następnie: "To naprawdę dwa filary nie tylko kultury chrześcijańskiej, ale również chrześcijańskiej świętości".

Pytany o datę kanonizacji, kardynał Amato przypomniał: "Ojciec święty w samolocie w drodze powrotnej z Brazylii ogłosił już, że nie odbędzie się ona natychmiast, teraz w ostatnich miesiącach 2013 roku, ale w 2014".

Obaj papieże zostaną razem ogłoszeni świętymi

Zauważa się, że zgodnie z życzeniem Franciszka obaj papieże zostaną razem ogłoszeni świętymi. Wcześniej pojawiały się hipotezy osobnych mszy kanonizacyjnych, ale spekulacje te zostały ostatecznie przerwane.

Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz przyznał niedawno, że zasugerował papieżowi datę 27 kwietnia. Również Franciszek wymienił ją jako możliwą w czasie rozmowy z dziennikarzami w samolocie. Wszystko wskazuje na to, że to właśnie ten termin papież ogłosi na konsystorzu.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najważniejszych wydarzeniach? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (71)
Kardynał Amato: Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII w 2014 roku
Zaloguj się
 • kotgrzeska

  Oceniono 2 razy 2

  radujcie się pedofile, wasz święty się rodzi
  Irka od Kinaszewskich z synem tez się cieszy

 • krzywelustro

  Oceniono 2 razy 2

  Po kanonizacji Jan Paweł II będzie w niebiańskiej hierarchii równy Ojcu Rasputinowi, a do Jarosława Zbawiciela będzie juz tylko jeden szczebel.

 • single_malt

  Oceniono 5 razy 5

  nie pomoze filar swiety
  gdy zmurszale fundamenty

 • czemrok

  Oceniono 6 razy 4

  Wszyscy papieże świętymi !! . A co z Prezesem, nie zasługuje ?

 • sacc77

  Oceniono 8 razy 6

  A najlepiej na "święty nigdy".
  Nie bardzo sobie wyobrażam jak można uświęcać patrona i niestrudzonego obrońcę zbrodniarzy pedofilów w koloratkach czy też winnego milczenia w sprawie ludobójstwa w Rwandzie.
  Już dość złego uczynił...

 • frankyy

  Oceniono 11 razy 9

  Sam Pan Bóg nie może się doczekać, bo bez JP2 nie wyrabia się z obowiązkami.

  Po kanonizacji wszyscy Polacy będą mogli czwórkami iść do nieba, zawsze szczęśliwi, bogaci i dobrze opici najlepszymi trunkami świata...

  A sanktuaria JP2 w Polsce i na całym świecie będą kosić wielką kasę za tę szczęśliwość - i oto właśnie chodzi w tym przemyśle od czasów głębokiego średniowiecza

 • pro-contra

  Oceniono 7 razy 5

  Dla Polski korzyść z tego raczej żadna, bo wszelkie prawa autorskie i wpływy z komercyjnego wykorzystywania postaci JP2 zachowuje w całości Watykan i jego lokalne agendy we wszystkich krajach gdzie praktykowany jest obrządek rzymsko-katolicki.

 • pro-contra

  Oceniono 5 razy 3

  W uznaniu niespodziewanej i błyskotliwej kariery Białego Tatusia, Reagan i Gorbaczow powinni być niezwłocznie kanonizowani.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje