Prokurator o bójce w Gdyni: Stroną atakującą byli Polacy. Nie wiem, dlaczego rzecznik KGP twierdzi inaczej

Fragment nagrania z monitoringu: Ofiary nie widać. Mężczyźni kopią osobę, która leży na piasku

Fragment nagrania z monitoringu: Ofiary nie widać. Mężczyźni kopią osobę, która leży na piasku (Materiały z monitoringu udostępnione przez policję)

- Na tym etapie ustalono, że stroną - w cudzysłowie - "atakującą" byli obywatele polscy, natomiast stroną "poszkodowaną" obywatele Meksyku - powiedział reporterowi Polskiego Radia prokurator rejonowy z Gdyni Witold Niesiołowski po zapoznaniu się z materiałem dowodowym w sprawie bójki na gdyńskiej plaży. Doszło tam do starcia pseudokibiców Ruchu Chorzów i marynarzy z żaglowca szkolnego meksykańskiej marynarki wojennej "Cuauhtemoc".
- Na tym etapie ustalono, że stroną - w cudzysłowie - "atakującą" byli obywatele polscy, natomiast stroną "poszkodowaną" obywatele Meksyku - powiedział reporterowi Polskiego Radia prokurator Niesiołowski.

Gdyński prokurator rejonowy, niedawno uniewinniony z zarzutu niewłaściwego nadzoru nad sprawą Amber Gold przez sąd dyscyplinarny, zakwestionował tym samym słowa rzecznika KGP Mariusza Sokołowskiego.

"Nie wiem, dlaczego rzecznik KGP tak twierdzi"

Sokołowski na antenie RMF FM stwierdził, że ze wstępnych ustaleń wynikało, że to nie kibice pierwsi zaatakowali Meksykanów, a jedynie odpowiedzieli na ich zaczepki. - Najprawdopodobniej, kiedy jeden drugiego wyzwał na pojedynek, i za jednym, i za drugim stanęła grupa co najmniej kilkunastu mężczyzn - mówił rzecznik KGP.

- Osobiście zapoznawałem się z materiałami dowodowymi w sprawie, w tym z monitoringiem i nie wiem, w oparciu o co takie stwierdzenia padają z ust rzecznika Komendy Głównej - cytuje prokuratora Niesiołowskiego Polskie Radio.

Co się wydarzyło na plaży w Gdyni? Sprzeczne wersje

Wczoraj na plaży w Gdyni doszło do brutalnej bójki kiboli Ruchu Chorzów i meksykańskich marynarzy z żaglowca "Cuauhtemoc". Wersji zdarzeń z gdyńskiej plaży jest kilka. Według jednej stroną atakującą byli kibole Ruchu Chorzów, według drugiej to Meksykanie sprowokowali bójkę, zaczepiając Polkę, według innej jeszcze początkowo w awanturze brało udział tylko dwóch mężczyzn - Polak i Meksykanin. Na ujawnionym przez policję nagraniu z monitoringu widać, jak Meksykanin i kobieta podchodzą na chwilę do siebie, mężczyzna dotyka kobietę. Następnie kobieta odwraca się i - wydaje się - krzyczy coś najpierw w prawą stronę, a później do marynarzy. Chwilę później na Meksykanów napada kilkudziesięciu kiboli. Dobiegają do pierwszego z nich, przewracają, okładają pięściami i kopią. Meksykanie próbują się bronić i wywiązuje się bijatyka. Pod koniec widać, jak kibole dopadają kolejnego leżącego marynarza. Spadają na niego kolejne ciosy. Po chwili kibole wznoszą ręce w geście zwycięstwa, skandują coś i spokojnie odchodzą.Sienkiewicz: To zwykła bandyterka ubrana w szaliki

Sprawa natychmiast wywołała oburzenie, internet zawrzał od oskarżeń i domysłów - jedni winili kiboli, inni Meksykanów. Głos zabrali politycy, w tym szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. - Mamy do czynienia z narastającą przestępczością ubraną w szaliki klubowe, która tak naprawdę jest zwykłą bandyterką - powiedział. Pochwalił policję za czas reakcji, jednak zasugerował, że nie zrobiła wszystkiego, aby zapewnić bezpieczeństwo w związku z pobytem kiboli w mieście. - Kluczowe pytanie brzmi: jak to się stało, że 450 kiboli znalazło się na plaży wśród 2 tysięcy ludzi? Możliwość nadzorowania i reagowania na wydarzenia była przez to z natury ograniczona - stwierdził min. Sienkiewicz. - Jak usłyszałem słowa naszego ministra, to byłem szczerze zdziwiony. A co my mieliśmy zrobić? Zamknąć plażę dla tych kibiców? - kontrował z kolei w rozmowie z portalem Gazeta.pl funkcjonariusz, który chce zachować anonimowość.

Skąd wzięli się w Gdyni Meksykanie?

Meksykańscy marynarze, którzy brali udział w bójce, to część 260-osobowej załogi słynnego żaglowca "Cuauhtemoc". Nazwa okrętu oznacza "spadającego orła" i to podobizna tego ptaka znajduje się na galionie na dziobie. Szkolna jednostka meksykańskiej marynarki wojennej przypłynęła do Gdyni w sobotę, pierwszy raz od dziesięciu lat, i zostanie w Polsce do 22 sierpnia.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Powiadomimy cię o najważniejszych wydarzeniach!

Zobacz także
Komentarze (506)
Prokurator o bójce w Gdyni: Stroną atakującą byli Polacy. Nie wiem, dlaczego rzecznik KGP twierdzi inaczej
Zaloguj się
 • powrozowy

  Oceniono 1 raz 1

  To w Polsce sady nie sa niezawisle ??????????

 • red-akcja

  Oceniono 2 razy 0

  Lewaccy dziennikole są gorsi niż kibice.

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 3 razy 1

  "Prokurator o bójce w Gdyni: Stroną atakującą byli Polacy. Nie wiem, dlaczego rzecznik KGP twierdzi inaczej "

  Skoro prokurator nazywa sie... niesiolowski, to wie lepiej. Wszystko wie w zasadzie. Leb ma pelen wiedzy wszelkiej, jak wszyscy durnie o tym nazwisku...
  _________________________

  Zadnych kaczorow, zadnych donaldow!

 • masondixson

  Oceniono 1 raz 1

  a mnie wkurza używanie tej nowomowy "pseudokibic", "kibol". to są właśnie polscy kibice piłki nożnej, tacy są i żadne nowe słowa tego nie zmienią

 • ampulka01

  Oceniono 2 razy 0

  Witold Niesiołowski - i juz wiadomo o co chodzi, nazwisko znane w całej polsce niestety.

 • jacek-1111

  0

  dziwne żeby po wypowiedzi ministra powiedzieli co innego, policja jeszcze nie wie a prokurator wie -dziwne!!!!

 • yarrrr

  Oceniono 6 razy 2

  Kibole to buraki, bydło (obrażam tu zwierzęta), które czuje się silne w grupie.
  W tym przypadku wyraźnie zaatakowali Meksykanów. Oczywiście, każdy kibol 2 razy większy od M. i najpierw lecą największe byczki, a potem leszcze - kopać leżących.
  Żeby normalni ludzie na ulicach mieli się bać wyjść, bo te gnoje łażą, wrzeszczą i szukają kogo pobić?
  Te głąby nie zbudują Polski. Prawdziwy patriota jest inteligentny, ma mózg. Coś buduje. Te głąby tylko do chlania, meczy i bójek się nadają.

 • pies_pawlowa_2

  Oceniono 3 razy 3

  Nasi rycerscy kibice patrioci, masowo przeprowadzający staruszki przez jezdnie, dla których najwyższym nakazem jest BÓG, HONOR i OJCZYZNA, wystąpili w obronie honoru kobietym, albowiem honoru kobiety trzeba bronić. Zawsze. Do ostatniej kobiety.
  www.youtube.com/watch?v=IeJWxKMuaiM

 • tamoja1

  Oceniono 1 raz 1

  coś jak wojna trojańska...też o kobietę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje