Policja ujawniła nagranie z monitoringu. Marynarze zaczepiają kobietę, potem rzucają się na nich kibole [WIDEO]

19.08.2013 08:25
Meksykanin i kobieta podchodzą do siebie. Mężczyzna dotyka (uderza?) ją

Meksykanin i kobieta podchodzą do siebie. Mężczyzna dotyka (uderza?) ją (Materiały z monitoringu udostępnione przez policję)

Na plaży w Gdyni pobili się kibole Ruchu Chorzów i meksykańscy marynarze. W bójce uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Co dokładnie się stało? Kto zaczął? Policja ujawniła nagranie z miejskiego monitoringu.
Wersji zdarzeń z gdyńskiej plaży było kilka. Wg jednej, kibole Ruchu Chorzów napadli na wypoczywających marynarzy z Meksyku. Według innej, początkowo w awanturze brało udział tylko dwóch mężczyzn - Polak i Meksykanin. - Najprawdopodobniej, kiedy jeden drugiego wyzwał na pojedynek, i za jednym, i za drugim stanęła grupa co najmniej kilkunastu mężczyzn - mówił w RMF FM Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendy Głównej Policji. Według ostatniej wersji to Meksykanie sprowokowali bójkę niewybrednie zaczepiając matkę z dzieckiem.

W końcu policja ujawniła nagranie z monitoringu. Ma ono rozwiać wątpliwości, jak doszło do bójki i kto ją sprowokował:Na nagraniu widać, jak Meksykanin i kobieta podchodzą na chwilę do siebie, mężczyzna dotyka kobietę. Następnie kobieta odwraca się i - wydaje się - krzyczy coś najpierw w prawą stronę, a później do marynarzy. Następnie na marynarzy napada kilkudziesięciu rozpędzonych kiboli. Dopadają do pierwszego z nich, przewracają, okładają pięściami i kopią. Meksykanie próbują się bronić i wywiązuje się bijatyka. Pod koniec widać, jak kibole dopadają kolejnego leżącego marynarza. Spadają na niego kolejne ciosy. Po chwili kibole wznoszą ręce w geście zwycięstwa, skandują coś i spokojnie odchodzą.

"Kibice byli bardzo agresywni"

Do bijatyki doszło wczoraj po południu na plaży miejskiej w Gdyni. Świadkowie mówią, że kibice Ruchu byli pijani. - Ludzie oddalali się od pijących kibiców. Nagle zaczęły się gonitwa i krzyki. Nikt z plażowiczów nie interweniował, wszyscy się bali - opowiadała pani Aneta "Gazecie Wyborczej Trójmiasto".

- Wszystko zaczęło się od tego, że jeden z Meksykanów podszedł do Polki, która szła z dzieckiem i dał jej klapsa w pośladek. Następnie zaczął ją obmacywać. Pisze do nas jeden ze świadków.

- Kibice byli bardzo agresywni. Mieli na sobie klubowe koszulki, wykrzykiwali hasła z nazwą swojego klubu. Widziałem np., jak grupa 20 mężczyzn kopała osobę leżącą na piasku. Wszystko to działo się na plaży pełnej ludzi - mówił w RMF FM chcący zachować anonimowość świadek zdarzenia, Łukasz.

Zbyt późna reakcja policji?

Świadkowie twierdzą, że agresywne zachowania kiboli zgłaszali jeszcze na długo przed bójką z Meksykanami. Zastępca komendanta pomorskiej policji wszczął kontrolę w gdyńskiej policji, która ma to sprawdzić. Policja pierwsze informacje otrzymała już o godzinie 9:30.

Prezydent miasta Wojciech Szczurek wydał wczoraj specjalne oświadczenie: "W związku z brutalną napaścią kilkusetosobowej [policja mówi o kilkudziesięciu osobach biorących udział w bójce - przyp. red.] grupy pseudokibiców drużyny Ruchu Chorzów na gości naszego miasta - członków załogi szkolnego żaglowca Akademii Marynarki Wojennej Meksyku 'Cuauhtemoc' - podczas ich wypoczynku na plaży w Gdyni w niedzielę 18 sierpnia 2013 r. - wyrażam najwyższe oburzenie, sprzeciw i oczekiwanie surowego ukarania wszystkich sprawców. Tego rodzaju bandyckie zachowania budzą odrazę i zasługują na powszechne potępienie".

Skąd Meksykanie w Gdyni?

Meksykańscy marynarze, którzy brali udział w bójce, to część 260-osobowej załogi żaglowca 'Cuauhtemoc' - jednego z najsłynniejszych na świecie.

Nazwa okrętu oznacza "spadającego orła" i to podobizna tego ptaka znajduje się na galionie na dziobie. Szkolna jednostka meksykańskiej marynarki wojennej przypłynęła do Gdyni w sobotę, pierwszy raz od dziesięciu lat, i zostanie w Polsce do 22 sierpnia. Żaglowiec jest słynny, bo załoga przy wyjściu i wejściu do portu wykonuje zawsze spektakularną paradę na rejach.


Żaglowiec Cuauhtemoc (fot. Czif (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0, via Wikimedia Commons)


Do sprawy odniósł się prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. - Pomysł, by w tym czasie dopuścić do demonstrowania przez kibiców przynależności klubowej i spożywania alkoholu wśród wypoczywających rodzin, oceniam wyjątkowo krytycznie - powiedział Szczurek.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (1213)
Zaloguj się
 • 2florek

  Oceniono 1828 razy 1626

  Na regionalnej mówili że maksyki zaczepiali. Jak jest na prawdę zobaczymy. Na razie jedno można stwierdzić z całą pewnością. Za postawę straży miejskiej powinny lawinowo posypać się dymisje. Na miejscu prezydenta rozważył bym możliwość rozwiązania tej formacji.

 • na_plaze_tylko_w_bokserkach

  Oceniono 1463 razy 1033

  Wczoraj bez sprawdzenia źródła Gazeta pisała o kilkusetosobowym ataku "kiboli" na gości. Widać Fakt przy gazecie to małe Mickey :).
  To tak, jak w starym dowcipie:
  -W Moskwie na Placu Czerwonym rozdają podobno samochody
  -Nie w Moskwie, tylko w Leningradzie. Nie na Placu Czerwonym, tylko na Newskim Prospekcie. Nie samochody, tylko rowery. Nie rozdają, tylko kradną. A reszta się zgadza :)

 • schwab2

  Oceniono 809 razy 585

  No nie, gdy ktoś mnie bije to nie mam być aktywny? Powinienen przed nim klęknąć i prosić rób to dalej?
  Dziwny jest ten kraj!

 • jarekwien

  Oceniono 626 razy 460

  Policja... banda tchorzy, przekupnych nieukow w mundurach, a nie policja...

 • crossopterygii

  Oceniono 624 razy 446

  Dwa dni temu pod moim blokiem podobna akcja. Grupa "twardzieli" 15-20 sztuk, z okrzykiem "Cracovia, Cracovia" zmasakrowała wiatę przystanku autobusowego. Oczywiście tylko łatwo - tłukące się elementy, na twardą konstrukcję "twardziele" zbyt miekkimi się okazali.

  Policja prowadzi czynności operacyjne w celu ustalenia kto zaczął....

 • wmc-33

  Oceniono 397 razy 275

  Najprawdopodobniej przyczyną zajścia była nienawiść meksykańskich marynarzy do Ruchu Chorzów. Kibice zostali sprowokowani. Na szczęście straż miejska zachowała stoicki spokój i nie ruszyła nawet tyłka, bo bezwzględni Meksykanie mogliby dotkliwie pobić dzielne i rwące się do akcji strażniczki.

 • zyb25

  Oceniono 285 razy 207

  Wypłaćcie im odszkodowanie za nieudolną policję, macie z czego - ściągacie na potęgę haracze i uczciwych obywateli

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje