Europejska stolica marihuany to nie Amsterdam, tylko albańska wioska

Lazarat to wieś położona w górach, w pobliżu zabytkowego miasta Gjirokastra. Jest największym producentem marihuany w kraju, osiągając dochody sięgające połowy PKB całego kraju - informuje serwis Inserbia.info.
Choć gospodarka Albanii od kilku lat znajduje się w kryzysie, Lazarat prosperuje znakomicie. Z raportów wynika, że na nielegalną uprawę przeznaczają nawet 60 hektarów, z których można zebrać do 900 ton marihuany. Daje to roczny zysk rzędu i 4,5 mld euro. Walkę z tym procederem miejscowy komisarz policji nazywa prawdziwą wojną.

70-letnia babcia strzela z karabinu

W zeszłym roku służby zaplanowały operację specjalną. Plantacja marihuany miała być zlikwidowana. Jednak funkcjonariusze, którzy wkroczyli do wioski i zaczęli wycinać konopie indyjskie, zostali ostrzelani przez mieszkańców.- Otworzyli do nas ogień z około 20 różnych punktów. Widziałem 70-letnią babcię, która strzelała do nas z karabinu maszynowego. Myślałem, że umrę - wspomina jeden z uczestników operacji. W obawie o ofiary cywilne, zdecydowano się na wycofanie z Lazaratu.

Czas na polityków

W podobnej sytuacji znaleźli się lokalni dziennikarze, którzy z francuskim filmowcem chcieli nakręcić materiał o Lazaracie. - Ostrzegali, że jak nie przestaniemy filmować, to stracimy życie - wspomina Telnis Skuqi, miejscowy korespondent. Mieszkańcy ostrzelali też samochody przejeżdżające autostradą w odwecie za policyjne akcje. To właśnie strach przed przypadkowymi ofiarami sprawia, że służby nie podejmują zdecydowanych działań.

- Tylko politycy mogą rozwiązać ten problem. Teraz czas na decyzję premiera - podsumowuje miejscowy policjant.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (54)
Europejska stolica marihuany to nie Amsterdam, tylko albańska wioska
Zaloguj się
 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 1 raz 1

  uprawy spalić napalmem,amerykanie to potrafią,trenowali w wietnamie...............

 • tak.ale

  Oceniono 2 razy 2

  Uczułem, że jestem tylko świadomością. Poznałem, że nie widzę, nie czuję, nie słyszę, tylko wiem. Białawy obłoczek mgły to byłem ja. Ilekroć przypominałem sobie cokolwiek, to płomienie błękitne i purpurowe, niby błyskawice, wylatywały jakby z tego mojego ja. Spokój szczęścia niezmiernego czułem w sobie. Przebiegałem jakieś światy czarodziejskie. Płynąłem zielonym strumieniem światła. Byłem we wszechświecie. Miljardy słońc kołysały się dokoła, jakby kwiaty białe, żółte i purpurowe. Niezliczone wiry płomieni przebiegały przestrzenie.(...) Byłem wszędzie, a nie mogłem chcieć, byłem jak rozpłynięty, przenikający, wszędzie obecny.
  cyt. za: Kamil Sipowicz, Encyklopedia polskiej psychodelii, Wyd. Krytyki Politycznej, Warszawa 2013.

 • iremus

  Oceniono 2 razy 0

  Od kiedy to III RP należy do Albanii?

 • lechujarek

  Oceniono 7 razy 7

  No i proszę. W dzisiejszej Europie trzeba do Albanii pojechać, aby zobaczyć jak należy przywoływać do porządku zbytnio namolnych funkcjonariuszy państwowego ucisku.

 • l666

  Oceniono 7 razy -5

  KTORY CPUN CHCE BILET?

  A jesli psychika jest slaba i boi sie latac, to jeszcze oplace opiekuna z pieskiem.

  BUUUHAHAHAHAHAHAHAHA!!!!!

 • cezar85

  Oceniono 6 razy 4

  el dorado jednak istnieje

 • ben-oni

  Oceniono 7 razy -3

  I w ten sposób dziennikarzyna-kretyn porównał Amsterdam (gdzie marihuana jest legalna) z przestępczą działalnością Albanusów. Oczywiscie cały towar wyjeżdża później do Europy przez Kosowo, które już teraz stanowi terytorium bandyckie rządzone przez albańska mafię. czy o to chodziło starozakonnemu gieremkowi, kiedy jako pierwszy na swiecie witał Kosowo jako niepodległe państwo?

  Dlaczego USA, tak chetnie walcząca z narkotykami w Kolumbii, Meksyku, Birmie i Afganistanie nie wysle helikopterów do zniszczenia plantacji marihuany w Europie?

 • badonga

  Oceniono 40 razy 40

  "Widziałem 70-letnią babcię, która strzelała do nas z karabinu maszynowego" - no i niech mi ktoś powie, że ganja nie służy zdrowiu ;)

 • gj61

  Oceniono 4 razy 2

  Koniecznie zatem, trzeba oddać Albanii Kosowo i włączyć do UE, a także od razu do Schengen! Prostytucje i gangsterkę już zgodnie z dyrektywą UE mozna ujmować w PKB, tak więc Albania bedzie dźwignią europejskiego budżetu!!!
  Wiwat Parlament Europejski!!!
  Wiwat albańskie Kosowo!!!

  O radości iskro Bogów
  kwiecie elizejskich pól
  święta na Twym świętym progu
  składa nasz natchniony chór....
  etc, etc....

  Kiedys jeszcze podziękujecie Milijosevicovi, Karadzicovi czy odsiadującemu w Polsce Generałowi Tadiciovi. Podziękujecie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX