Czy nadchodzą rządy Kaczyńskiego? "Sondaże prowadzone w wakacje? Tego nie można traktować poważnie"

16.08.2013 11:23
- Jeśli premier spacyfikuje Gowina i z PO zniknie frakcja konserwatywna, to można myśleć o sojuszu z SLD - mówił w "Poranku TOK FM" Michał Sutowski z "Krytyki Politycznej". Publicyści u Jacka Żakowskiego rozmawiali o najnowszych sondażach politycznych.
Według najnowszego sondażu TNS Polska dla "Wiadomości" TVP Prawo i Sprawiedliwość osiągnęło już przewagę 11 punktów procentowych nad rządzącą Platformą Obywatelską. W "Poranku TOK FM" publicyści - Michał Sutowski z "Krytyki Politycznej", Łukasz Lipiński z Polityki Insight oraz Katarzyna Wołk-Łaniewska z "Trybuny" - rozmawiali o tym, jaka jest faktyczna tendencja w polityce.

Łukasz Lipiński ocenił, że sytuacja w PO powoli się stabilizuje, a dystans, choć cały czas z przewagą PiS-u, jest w rzeczywistości dość nikły. - Trzeba zwrócić uwagę na całą masę bzdur, które pojawiły się wraz z ukazaniem się sondaży TNS i CBOS. Połowa z tych bzdur wynikała z nieumiejętności czytania sondaży, a połowa to był efekt manipulacji, bo nie wyobrażam sobie, żeby Ryszard Czarnecki, który opowiadał różne głupoty, nie potrafił czytać sondaży - mówił Lipiński i dodał, że nie należy zbyt poważnie traktować wyników, gdyż badania są przeprowadzane w sierpniu, czyli w okresie wakacyjnym.

Nowy koalicjant?

Zdaniem Jacka Żakowskiego Platforma niedługo wróci na prowadzenie, bo wypala się konflikt między Tuskiem a Gowinem i przez to wraca konflikt między Tuskiem a Kaczyńskim. - Stary mechanizm, który gwarantował Platformie przewagę. Do tego nie trzeba robić specjalnych badań - stwierdził. - Pytanie, na ile premierowi uda się spacyfikować Gowina i frakcję konserwatywną. Różnica między obiema głównym partiami jest tak nieduża i wynik wyborczy PSL jest tak niepewny, że Platforma musi myśleć o nowym koalicjancie, czyli o SLD - zauważył z kolei Michał Sutowski.

Prowadzący zażartował, że "uwodzenie" Millera trwa już ponad rok. - Tak, ale ta koalicja byłaby możliwa, gdyby z PO zniknęło konserwatywne skrzydło - dodał publicysta. Sutowski zgodził się z Żakowskim w sprawie konfliktu Tuska z Kaczyńskim i tego, że obie partie budują swoją pozycję w opozycji do siebie. Zauważył jednak, że PiS w ostatnich miesiącach zmienił dyskurs. - Ten konflikt nie musi się rozgrywać wokół spraw takich jak Smoleńsk, ale z doświadczenia wiemy, że Jarosław Kaczyński jest zdolny do wielu wolt - zauważył. - Ale już wszystkich dokonał - dodał prowadzący.

Publicyści żartowali, że Kaczyński w tej sytuacji mógłby już tylko ogłosić, że jest kobietą albo gejem. - Triumfalny nastrój, który zaczął pojawiać się w PiS-ie, ożywia tego potwora. Jeżeli Jarosław Kaczyński nie opanuje tego przekazu, to PiS znów zacznie pracować na poprawienie notowań PO - mówiła Wołk-Łaniewska.

"Platforma nie powstała tylko z Unii Wolności"

Dziennikarze przeszli do rozmowy o frakcji konserwatywnej w Platformie i o tym, jak wpływa ona na aktualną sytuację polityczną. - Należy rozróżnić "gowinowców" od frakcji konserwatywnej - zauważył Lipiński. - Gowin ma w parlamencie 2-3 zwolenników, a frakcja konserwatywna w samym rządzie ma się dobrze. Sienkiewicz, Biernacki, Cichocki - wyliczał i mówił, że o wojnie z Gowinem za kilka miesięcy zapomnimy, a problem ewentualnego sojuszu z SLD nadal pozostaje, bo w PO są ludzie, którzy nie będą chcieli się na to zgodzić. Jacek Żakowski dodał, że należy pamiętać o genezie politycznej polityków Platformy. - Ruch Odbudowy Polski, Unia Polityki Realnej. Platforma nie powstała tylko z Unii Wolności - przypominał.

Wołk-Łaniewska zastanawiała się zaś, czy nie za wcześnie mówi się o nowej koalicji. - PSL zawsze jest niedoszacowany w sondażach, bo ankiety nie trafiają do ich najważniejszego elektoratu - mówiła. Prowadzący uważał natomiast, że najbliższe wybory będą kolejnym momentem, po którym wzmocni się sytuacja wewnątrzpartyjna Tuska.

- Przypomnijmy Tony'ego Blaira, który dwa razy z rzędu wygrał wybory, ale potem okazało się, że musiał odejść. Teraz jest jednym z najbardziej znienawidzonych liderów politycznych w Wielkiej Brytanii. Pytanie, jak długo Tuska ta fala poniesie, ale wygląda na to, że wbrew nadziejom opozycji jeszcze się nie skończyła - mówił Lipiński. - Tusk jest dużo bardziej inteligentny od Blaira, ponieważ jest zdolny do tego, żeby się zmieniać. Dochodził do władzy jako neoliberał, teraz jest umiarkowanym liberałem. Blair nigdy nie był w stanie odejść od stanowiska raz zajętego - dodał na koniec Żakowski.

Zobacz także
Komentarze (66)
Zaloguj się
 • dreamdre

  Oceniono 47 razy 21

  Lepiej niech nie nadchodzą tzw. "rządy Kaczyńskiego", bo ostatnio to tylko KSERO ORBANA. Co powie lub zrobi Orban, natychmiast powtarza Kakaczyński w Polsce - ot choćby ostatnio sprawa kredytów we franku (tak jakby ci umoczeni w złotówkach czy euro mieli lepiej ...) ...

  A co będzie, gdy Orban postanowi np. wypowiedzieć wojnę Rosji lub Niemcom?
  Kakaczyński zrobi to samo? PiSiory - szykujcie się na wojenkę za swojego Jarosława Zbawiciela.

 • katon61

  Oceniono 24 razy 20

  CYTAT:
  Polska na szczęście nie ma wrogów zewnętrznych. Ma za to groźnych wrogów wewnętrznych. Lud Wolsko-smoleński. Nie spocznie on, póki Polski nie zniszczy, nie rozwali, nie spowoduje implozji. Wewnętrzny wróg toczy przeciw Polsce nieustanną wojnę domową. Wszystkie chwyty są dozwolone. Polacy zawsze mieli nadzieje, że istnieje jakieś minimum, jakiś wspólny mianownik, jakaś wartość, która łączy Polaków i Wolaków. Dzisiaj wiemy już, że nadzieje Polaków były płonne: nie ma nic, co by Polaków i Wolaków łączyło. Nadzieje na dialog, porozumienie, są urojeniem…„Polaków jest więcej” – powiecie – „może by tak spuścić Wolakom manto; są tchórzami z natury, następnym razem będą siedzieć cicho”. Ale to byłby ich triumf: sprowadzić Polaków do swojego poziomu, zmusić szlachetny naród do walki ich cuchnącą bronią. Polacy czymś się muszą od Wolaków różnić, Polacy mają tradycje chrześcijańskie do respektowania. No a stąd tylko krok do kolejnej konkluzji: może Polska nie zasługuje na suwerenność; nie zasługuje z tej prostej przyczyny, że nie istnieje jeden polski naród, że w granicach Rzeczypospolitej żyją dwa narody, których nic nie łączy, nawet język, którzy Wolacy niemiłosiernie kaleczą, nawet historia nie jest wspólna…Co z tym zrobić? Nie mam pojęcia.

 • jerjar

  Oceniono 46 razy 18

  Nie mam za złe Kaczyńskiemu, że zamotał ludziom w głowie.

  Mam za złe lewicy, że nie stworzyła alternatywy dla PO:
  - tym jej leniwym przedstawicielom, którzy zamiast pracować z poświęceniem na dobrą markę centrolewicy, wygodnie akredytowali się przy Platformie (Rosati, Cimoszewicz, Arłukowicz),
  - betonowi z SLD za całokształt twórczości,
  - happenerom z Ruchu Poparcia za wesołe przedstawienie ze smutnym końcem

  Specjalne i osobiste podziękowania dla Grupy Trzymającej Władzę z obywatelem Czarzastym na czele. Ta ordynarna (ordynacka?) próba zawłaszczenia państwa skutkowała sprawą Rywina i wypłynięciem PiS-u na szerokie wody.

 • candid13

  Oceniono 32 razy 16

  Pamietamy jak agent tomus z CBA na rozkaz prezesa i szefa CBA wywlekal w swietle kamer ludzi bezprawnie oskarzonych,jak zabili Barbare Blide i ich prokuratura zatarla slady

  Pamietamy mord na TRANSPLANTOLOGII, i zamordowanie 0k 1000 ludzi ktorzy nie doczekali przeszczepow

  Pamietamy donosy z IPNu

  Pamietamy lustracje

  Przejęcie w jedną noc wszystkich mediów publicznych i ich sprostytuowanie.

  Przejęcie IPN i jego sprostytuowanie polityczne.

  Przejęcie prokuratury i wprowadzenie w niej standardów stalinowskich.

  Przejęcie wszystkich służb specjalnych i ich upoliitycznienie.

  Zaszczucie na śmierć Pani Barbary Blidy I brudne machlojki prokuratorskie

  -Areszty wydobywcze i zeznania "skruszonych " przestępców obciążające wybranych przedstawicieli opozycji.

  -Wydawanie pieniędzy z budżetu na agencików Tomków , ich apartamenty, biura, i porszaki do rozwalenia po pijanemu, oraz kupno domu Kwaśniewskiego

  tak, tak, z czym kojarzy mi sie IV rp

  Z łże-elitą,

  z wezwaniem, żeby Platforma odpowiedziała, czy jest partią polską,

  z dzieleniem społeczeństwa na tych z Solidarności i tych z ZOMO,

  z przerabianiem historii Polski, zgodnie z którą Powstanie Warszawskie było zwycięstwem, a Okrągły Stół – klęską, w PRL i w Trzeciej RP nie było niczego dobrego,

  ze skokiem na media publiczne, które w ciągu kilku dni PiS zawłaszczył, oddając TVP prezesom, pp. Wildsteinowi i Urbańskiemu, a Polskie Radio - pp. Czabańskiemu, Skowrońskiemu i Targalskiemu,

  z przejęciem oficjalnej agencji PAP

  z poniżaniem Lecha Wałęsy,

  z niezaproszeniem Adama Michnika na uroczystość w rocznicę wydarzeń 1968,

  z ogłoszeniem byłych ministrów spraw zagranicznych agentami,

  z zakończeniem znajomości z Władysławem Bartoszewskim,

  z faworyzowaniem przez rządzących Radia Maryja a i telewizji Trwam, ktore bez protestu brata, nazwalo prezydenta oszustem a prezydentowa czarownica

  z postulatem utworzenia pierwszego uniwersytetu wolnego od skompromitowanej kadry profesorskiej,

  z bojkotowaniem Trybunału Konstytucyjnego i próbą skompromitowania kilku jego członków tuż przed podjęciem przez Trybunał ważnej decyzji,

  z rusofobią, germanofobia, homophobia

  z dziką lustracją,

  z porachunkami na górze (Kaczmarek, Ziobro, Engelking),

  z upolitycznieniem prokuratury,

  z „ciągiem technologicznym” (MSWiA, Ministerstwo Sprawiedliwości, służby, CBA)

  ze Zbigniewem Ziobro (dziś na szczęście schowanym) i Jackiem Kurskim, z oblakanym Antonim Macierewiczem,

  z niszczeniem ludzi przy pomocy kwitów – bez możliwości obrony, z wyrokami ferowanymi przez Misję Specjalną,

  z mundurkami szkolnymi, z czystką w mediach i w lekturach szkolnych,

  czy mogło być coś bardziej gorszącego niż fakt, że urzędujący prezydent Polski Lech Kaczyński oskarżył o bycie agentem legendę polskiej „Solidarności”, żeby był spór sądowy między byłymi prezydentami, z których jeden jest laureatem Nagrody Nobla.

  PAMIETAMY !!!

 • bog43

  Oceniono 27 razy 15

  Panie Zygosz " Tylko z PiS-em pojdziemy przez zycie,tylko oni zaufania sa godni . " --- o to chodzi ????
  HISTORIA PRZEKRĘTU cz I
  (zaczerpnięte z konkurencyjnego portalu)
  Wiosna roku 1990. Kaczyńscy zacierają ręce na wieść o konflikcie między Mazowieckim a Wałęsą i zakładają partię rozłamu Solidarności, czyli Porozumienie Centrum. Tak naprawdę nie chodzi jednak o PC - ma ono stanowić przykrywkę przekrętu na miarę kradzieży księżyca. Prawdziwego.
  Jarek i Lech zakładają oto Fundację Prasową Solidarność. Kogóż jeszcze widzimy w tej firmie? Jest arcybiskup Gocłowski, jest Maciej Zalewski (obecnie w więzieniu za pomoc Gąsiorowskiemu i Bagsikowi w ucieczce z Polski), a także Sławomir Siwek (milioner), Krzysztof Czabański (powiernik Kaczorów) i Maria Stolzman - później wiceminister rolnictwa, obecnie polityk Unii Wolności. Zarządza Fundacją Rolniczą. To taka firemka, która kieruje częścią interesów Kościoła na wsi.
  Fundacja Prasowa Solidarność z Kaczorami na czele, dysponując kapitałem założycielskim w kwocie - UWAGA! - 180 zł, nabywa `Express Wieczorny' - jeden z największych wówczas dzienników w Polsce o nakładzie przewyższającym nakład `Wyborczej' i `Życia Warszawy'.
  Powiedzmy to jeszcze raz: dwaj braciszkowie dostają za 180 złotych (tak działo się wówczas, podczas podziału RSW) największą polską gazetę! I co z nią robią? Od razu mianują naczelnym Krzysztofa Czabańskiego - człeka bez reszty im oddanego.
  Jednak aby wydawać dziennik, trzeba po pierwsze - mieć o tym pojęcie, a po drugie (i najważniejsze) - należy posiadać jakąś kasę. Bracia nie mają ani jednego, ani drugiego. Ale od czego mamy służebną rolę państwa wobec grupy trzymającej władzę! Bank Przemysłowo-Handlowy (wówczas jeszcze własność RP) przekazuje Fundacji pieniądze (jako darowiznę!) w kwocie równej kosztom trzymiesięcznej pracy redakcji, prawie 2 mld starych zł. Ale to wszystko mało i mało. I tu właśnie ujawniają się nieodkryte dotąd talenty bliźniąt. Otóż wynajmują oni bankowi BPH budynek przy Alejach Jerozolimskich 125/127, pobierając czynsz... za 10 lat z góry! To są ogromne pieniądze. Dziś za taką kasę można by utworzyć nowy ogólnopolski dziennik. Żeby było jeszcze ciekawiej, Lech i Jarosław Kaczyńscy wynajęli tę nieruchomość i... wzięli za wynajem pieniądze, chociaż ona nigdy do nich nie należała.
  Lecz i to wciąż za mało. Kolejna państwowa firma, która wysupłała darowiznę na rzecz Fundacji braciszków, to Budimex. Ten sam, który wybudował Licheń i miał Tuderka za szefa. Ile dał? Nie wiemy dokładnie ile, ale wiemy, że bardzo dużo.
  Czytelnik w tym momencie jest przekonany, iż Kaczory potężną kasę z pieniędzy podatników pakowały w `Express Wieczorny' - w jego rozwój. Nic bardziej mylnego. Forsa szła na finansowanie działalności PC oraz na wydawanie tygodnika `Polska Dzisiaj'. Ów tygodnik w ciągu dwóch lat trafił cztery razy do kiosków! Reszta kasy trafiała do `Tygodnika Centrum', Stowarzyszenia Dziennikarzy Katolickich, `Tygodnika Solidarność' oraz `Ziemi Garwolińskiej' - pisemka o nakładzie 2000 sztuk. A dlaczego? A dlatego, że `Ziemią Garwolińską' zarządzał wówczas Marek Suski, zaufany braci, a dziś czołowy działacz i poseł Prawa i Sprawiedliwości.
  No i na to właśnie poszła cała forsa, a tu raptem zbliża się kampania wyborcza. Skąd wziąć na nią środki?! - biedzą się bliźniacy. I wpadają na pomysł: opylimy `Express Wieczorny'; wyssaliśmy z niego wszystko, więc teraz trup pójdzie pod młotek.

 • tp70

  Oceniono 27 razy 15

  Czy ten zygosz jest normalny ?????
  Oni wszyscy w tym PISie są jacyś pier........ci.

 • orion57

  Oceniono 30 razy 14

  J.Kaczyński to zgub dla Polski. Człowiek bez żony, dzieci, domu......popatrzcie w historię jak kończyły się rządy takich ludzi. Ostatni podobny spowodował śmierć wielu milionów ludzi na ziemi.
  PiS i J.Kaczyński STOP

 • candid13

  Oceniono 16 razy 12

  podziekujmy mediom i cieszmy sie !!!

  czolowka intelektualna pisiata ktora bedzie niszczyc sprawy polskie w UE

  Pawlowicz
  Sobecka
  Agent tomus slicznotka
  Brudzinski
  Blaszczak
  Gosiewska I zona katolicka
  Gosiewska II zona katolicka
  Hofmann
  Jurgiel
  Kaminski
  KarskiWisniewska
  Suski
  Pięta

 • costa3500

  Oceniono 19 razy 11

  Śmieszny koszerny prezes,śmieszne sondaże.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje