Święto żołnierzy: "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Wymaga codziennego wysiłku

15.08.2013 08:37
Obchody święta Wojska Polskiego

Obchody święta Wojska Polskiego (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Historia nauczyła nas, że wolność nie jest dana raz na zawsze, wymaga codziennego wysiłku i pracy, a gdy trzeba - walki, i to na wszystkie dostępne sposoby - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości państwowych Święta Wojska Polskiego przed Belwederem.
W czasie dzisiejszych uroczystości, w których uczestniczył także m.in. premier Donald Tusk, prezydent zaznaczył, że w tym roku obchodzimy 90. rocznicę ustanowienia Święta Polskiego Żołnierza, które wprowadził gen. Stanisław Szeptycki.

Ten, jak powiedział prezydent, "mądry patriota, wzniósł się ponad osobisty konflikt z marszałkiem Piłsudskim, uznając w momencie ustanawiania święta 15 sierpnia decydujący wkład marszałka Piłsudskiego w polskie zwycięstwo". Jak dodał, święto to miało jednoczyć wszystkich obywateli. Komorowski ocenił, że wciąż możemy odkrywać prawdę, pokłady polskiego patriotyzmu, że jeszcze jest "dużo do zrobienia na rzecz narodowej wdzięczności i narodowej pamięci".

"Wolność nie jest dana raz na zawsze"

- Bitwa warszawska 1920 roku to jeden z największych sukcesów w całej historii Polski, było to zwycięstwo polskiego żołnierza i polskiego dowództwa, zwycięstwo twórców II RP, bo umieli walczyć wspólnie, podejmować szlachetny kompromis polityczny, potrafili konsolidować kraj - mówił prezydent. Jak dodał, to wspaniała, aktualna do dzisiaj lekcja niezależności i suwerenności, ale również umiejętności współdziałania pomimo różnic.

Prezydent zaznaczył, że historia nauczyła nas, że wolność nie jest dana raz na zawsze i wymaga od nas codziennego wysiłku i pracy, a gdy trzeba walki i to na wszystkie dostępne nam sposoby. - Oddajemy dzisiaj hołd bohaterom tamtych lat, dziękujemy także tamtym sojusznikom, pamiętamy z wdzięcznością o udziale amerykańskich lotników oraz francuskich, a także brytyjskich doradców - powiedział.

Kwiaty, apele

Prezydent Bronisław Komorowski złożył dziś kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego koło Belwederu. To pierwszy punkt obchodów Święta Wojska Polskiego w tym roku. Prezydentowi towarzyszyli: minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, szef BBN Stanisław Koziej oraz generalicja. Przed pomnikiem złożono wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Coroczna poranna ceremonia przed pomnikiem Naczelnika Państwa w Święto Wojska Polskiego to tradycja wprowadzona przez prezydenta Komorowskiego.

Msza za ojczyznę i nominacje generalskie

Spod pomnika marszałka prezydent udał się do Katedry Polowej Wojska Polskiego, gdzie o 8.30 rozpoczęła się msza święta za ojczyznę, odprawiana przez biskupa polowego WP Józefa Guzdka. Później uroczystości przeniosą się w pobliże pl. Piłsudskiego. Nie będzie on jednak areną głównych obchodów, ponieważ od połowy lipca trwa tam remont.

O godz. 10 prezydent złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a następnie kwiaty przed pomnikiem Piłsudskiego (obok Dowództwa Garnizonu Warszawa). Na budynku Dowództwa Komorowski odsłoni tablicę poświęconą gen. Stanisławowi Szeptyckiemu, który w 1923 r. jako minister spraw wojskowych ustanowił 15 sierpnia Świętem Żołnierza.

O godz. 11 prezydent na dziedzińcu Belwederu wręczył odznaczenia i nominacje generalskie i admiralskie oraz pożegnał generałów odchodzących do rezerwy. Awanse generalskie otrzyma dziewięciu oficerów Wojska Polskiego; dwóch z nich - dowódca operacyjny sił zbrojnych, gen. dyw. Marek Tomaszycki oraz dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie, gen. dyw. Bogusław Samol - zostaną generałami broni.

Defilady i przejazd sprzętu wojskowego

Uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych rozpoczną się w południe w Al. Ujazdowskich koło Belwederu. Trybuna honorowa stanie u wylotu ul. Bagatela. Przemówienie wygłosi prezydent (wcześniej ma zabrać głos podczas odsłonięcia tablicy ku czci gen. Szeptyckiego i wręczania odznaczeń i nominacji generalskich).

Na koniec uroczystości program przewiduje "przemarsz asysty honorowej, przejazd pojazdów wojskowych i przelot lotnictwa bojowego". Defilować będą pododdziały, studenci dęblińskiej "szkoły orląt", żołnierze 6. Brygady Powietrznodesantowej, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, kompanii reprezentacyjnej i szwadronu kawalerii Wojska Polskiego.


Próba defilady w Al. Ujazdowskich

Al. Ujazdowskimi przejedzie też historyczny i współczesny sprzęt wojskowy - samobieżna haubicoarmata Dana, wyrzutnia rakietowa Langusta, kołowy transporter opancerzony Rosomak, samochody HMMWV, BRDM-2M i Skorpion-3, wozy dowodzenia i zestawy przeciwlotnicze Osa i Hibneryt. Nad głowami zgromadzonych przelecą samoloty TS-11 Iskra z sił powietrznych i dwa klucze po trzy śmigłowce Mi-24 i W-3 Sokół z wojsk lądowych.

Czołgi i radary na Agrykoli

O godz. 13 w parku Agrykola rozpocznie się festyn żołnierski z prezentacją uzbrojenia żołnierzy wojsk lądowych i specjalnych. Można też będzie zobaczyć sprzęt nurkowy i spadochroniarski, pojazd podwodny i łódź Zodiac oraz trenażery armatek i rakiet przeciwlotniczych i symulatory dla wojskowych lekarzy. Festyn potrwa do godz. 20.

Równolegle z festynem przy ul. Myśliwieckiej i Szwoleżerów będzie można obejrzeć historyczny i współczesny sprzęt wojskowy. Według wstępnego planu na wystawie znajdą się czołgi Leopard 2A4 i PT-91 Twardy, radar artyleryjski Liwiec oraz pojazdy tych samych typów, które przejadą Al. Ujazdowskimi. Ponadto będzie można zobaczyć radar Nur-15, radiowozy i symulatory Żandarmerii Wojskowej czy piekarnię polową.

15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony Świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku Świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (112)
Święto żołnierzy: "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Wymaga codziennego wysiłku
Zaloguj się
 • 1997linda

  Oceniono 1 raz 1

  Przed wojna to GENERALY brali duze apanaze, a w 39 to spieprzali do Rumunii, teraz jak co do czego to w samoloty i do USA???????

 • blski

  Oceniono 3 razy 1

  Rozgonic cala ta bande darmozjadow. Nigdy w historii naszego kraju niczego dobrego dla narodu nie zrobili.
  Jakiekolwiek akcje zbrojne ktore przyniosly pozytywne rezultaty byly dzielami Pospolitego Ruszenia (mniej lub bardziej zorganizowanej akcji cywili).
  Komentujacym chcialbym przypomniec ktory z ich szkolnych kolegow zostal zawodowym zolnierzem - najprawdopodobniej byl to najglupszy w klasie. Ubiora tych durni w dziwne ubranka naucza dziwnie chodzic w grupie i dadza do rak sprzet ktorego jedynym celem jest zabijanie ludzi. Za mojej pamieci wykazywali sie wielka sprawnoscia tyranizujac wlasny narod (Stan Wojenny), sam kilkukrotnie uciekalem przed nimi w 1968 i 1971 (byli mniej zajadli niz ZOMO). Kosztuja drogo a korzystaja z tego Amerykanie, obiecujac przyjsc nam z pomoca na wypadek napasci naszego kraju przez Afganistan (jezeli jest jeszcze ktos tak naiwny, ze uwierzy ze USA przyjdzie komukolwiek z pomoca).
  Jezeli czujemy sie zagrozeni to nalezaloby zbudowac wlasna, przez nas wylacznie kontrolowana, nie bedaca czescia zadnego ukladu bron nuklearna. Kosztowaloby to grosze wporownaniu z utrzymaniem tej bandy nierobow i jak wskazuje wiele przykladow jest skuteczne.

 • vinogradoff

  Oceniono 1 raz 1

  Zolnierze na tak waznej defiladzie powinni jednak wystapic w mundurach galowych-defiladowych a nie w roboczych drelichach,, na codzien,, do arbajtu. Co innego zalogi czolgow ( o ile jeszcze sa tam jakie) czy kierowcy pojazdow to musza byc w umundurowaniu specjalnym do obslugi sprzetu.

 • vinogradoff

  Oceniono 4 razy 2

  Wprawdzie wolnosc nie jest dana raz na zawsze a przyszlosc jest nieprzewidywalna to jednak istnieja olbrzymie roznice pomiedzy czasami minionymi a wspoleczesnoscia gdzie dawniej panstwa czujace sie na silach w permanencji pllanowaly wojny napastnicze na swych sasiadow w celach rabunkowych ( glowny motyw wojen) a dzis NIKT w Europie nie planuje zadnej napasci na swego Sasiada i stad potrzeba innego myslenia i innego podejscia do problemu obronnosci. Gwarancja bezpieczenstwa jest Zjednoczona Europa w sojuszu z Rosja i wspolna silna armia zdolna zmiazdzyc armie USA w dwie doby i innych mocarstw maxymalnie w 3 doby a jakby zawiazali koalicje to maxymalnie w tydzien, pod dowodztwem niemieckich i rosyjskich generalow i polskich kapelanow.

 • josef.maier

  Oceniono 3 razy 3

  Stralkowo, Tuchel - polskie obozy smierci dla sowjetskich jencow! Swiat pamieta! A tgzw. wolnosc stracicie Polaki szybciej niz myslicie!

 • teodor_jeske_choinski_1

  Oceniono 5 razy 3

  A nic drogi Bronislaw nie wspomnial o postawie Zydow polskich w trakcie najazdu ich pobratymcow ze wschodu?
  Szkoda...

 • iremus

  Oceniono 5 razy 3

  Święto żołnierzy: "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Wymaga codziennego wysiłku......... Tak, tak. Zwłaszcza w pielgrzymowaniu na jasną górę. Warto też pamiętać o wygodnym obuwiu.

 • fast_sraka

  Oceniono 5 razy -1

  Yhm, mówi to człowiek, uczestnik cyrku, który doprowadził polską armię do stanu, gdy nie jest ona zdolna do obrony kraju i obywateli przed agresją z zewnątrz.
  Panie Komorowski, oby nie nadeszła chwila sprawdzianu, bo dostaniemy w du.sko i znowu będziemy jęczeć pod czyimś butem.
  Ps. Paradoksalnie mogłoby się okazać, że lepiej żyłoby się Polakom w okupowanej Polsce. A to już byłaby kompromitacja na całego.

 • calli

  Oceniono 6 razy 0

  - Historia nauczyła nas, że wolność nie jest dana raz na zawsze, wymaga codziennego wysiłku i pracy, a gdy trzeba - walki, i to na wszystkie dostępne sposoby - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości państwowych Święta Wojska Polskiego przed Belwederem.

  I dlatego wszyscy przyzwoici Polacy i ludzie dobrej woli na całym świecie wspierają afgański ruch oporu w jego walce przeciwko NATOwskim zbrodniarzom i okupantom - Za Waszą Wolność i Naszą!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje