Święto żołnierzy: "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Wymaga codziennego wysiłku

15.08.2013 08:37
Obchody święta Wojska Polskiego

Obchody święta Wojska Polskiego (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Historia nauczyła nas, że wolność nie jest dana raz na zawsze, wymaga codziennego wysiłku i pracy, a gdy trzeba - walki, i to na wszystkie dostępne sposoby - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości państwowych Święta Wojska Polskiego przed Belwederem.
W czasie dzisiejszych uroczystości, w których uczestniczył także m.in. premier Donald Tusk, prezydent zaznaczył, że w tym roku obchodzimy 90. rocznicę ustanowienia Święta Polskiego Żołnierza, które wprowadził gen. Stanisław Szeptycki.

Ten, jak powiedział prezydent, "mądry patriota, wzniósł się ponad osobisty konflikt z marszałkiem Piłsudskim, uznając w momencie ustanawiania święta 15 sierpnia decydujący wkład marszałka Piłsudskiego w polskie zwycięstwo". Jak dodał, święto to miało jednoczyć wszystkich obywateli. Komorowski ocenił, że wciąż możemy odkrywać prawdę, pokłady polskiego patriotyzmu, że jeszcze jest "dużo do zrobienia na rzecz narodowej wdzięczności i narodowej pamięci".

"Wolność nie jest dana raz na zawsze"

- Bitwa warszawska 1920 roku to jeden z największych sukcesów w całej historii Polski, było to zwycięstwo polskiego żołnierza i polskiego dowództwa, zwycięstwo twórców II RP, bo umieli walczyć wspólnie, podejmować szlachetny kompromis polityczny, potrafili konsolidować kraj - mówił prezydent. Jak dodał, to wspaniała, aktualna do dzisiaj lekcja niezależności i suwerenności, ale również umiejętności współdziałania pomimo różnic.

Prezydent zaznaczył, że historia nauczyła nas, że wolność nie jest dana raz na zawsze i wymaga od nas codziennego wysiłku i pracy, a gdy trzeba walki i to na wszystkie dostępne nam sposoby. - Oddajemy dzisiaj hołd bohaterom tamtych lat, dziękujemy także tamtym sojusznikom, pamiętamy z wdzięcznością o udziale amerykańskich lotników oraz francuskich, a także brytyjskich doradców - powiedział.

Kwiaty, apele

Prezydent Bronisław Komorowski złożył dziś kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego koło Belwederu. To pierwszy punkt obchodów Święta Wojska Polskiego w tym roku. Prezydentowi towarzyszyli: minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, szef BBN Stanisław Koziej oraz generalicja. Przed pomnikiem złożono wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Coroczna poranna ceremonia przed pomnikiem Naczelnika Państwa w Święto Wojska Polskiego to tradycja wprowadzona przez prezydenta Komorowskiego.

Msza za ojczyznę i nominacje generalskie

Spod pomnika marszałka prezydent udał się do Katedry Polowej Wojska Polskiego, gdzie o 8.30 rozpoczęła się msza święta za ojczyznę, odprawiana przez biskupa polowego WP Józefa Guzdka. Później uroczystości przeniosą się w pobliże pl. Piłsudskiego. Nie będzie on jednak areną głównych obchodów, ponieważ od połowy lipca trwa tam remont.

O godz. 10 prezydent złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a następnie kwiaty przed pomnikiem Piłsudskiego (obok Dowództwa Garnizonu Warszawa). Na budynku Dowództwa Komorowski odsłoni tablicę poświęconą gen. Stanisławowi Szeptyckiemu, który w 1923 r. jako minister spraw wojskowych ustanowił 15 sierpnia Świętem Żołnierza.

O godz. 11 prezydent na dziedzińcu Belwederu wręczył odznaczenia i nominacje generalskie i admiralskie oraz pożegnał generałów odchodzących do rezerwy. Awanse generalskie otrzyma dziewięciu oficerów Wojska Polskiego; dwóch z nich - dowódca operacyjny sił zbrojnych, gen. dyw. Marek Tomaszycki oraz dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie, gen. dyw. Bogusław Samol - zostaną generałami broni.

Defilady i przejazd sprzętu wojskowego

Uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych rozpoczną się w południe w Al. Ujazdowskich koło Belwederu. Trybuna honorowa stanie u wylotu ul. Bagatela. Przemówienie wygłosi prezydent (wcześniej ma zabrać głos podczas odsłonięcia tablicy ku czci gen. Szeptyckiego i wręczania odznaczeń i nominacji generalskich).

Na koniec uroczystości program przewiduje "przemarsz asysty honorowej, przejazd pojazdów wojskowych i przelot lotnictwa bojowego". Defilować będą pododdziały, studenci dęblińskiej "szkoły orląt", żołnierze 6. Brygady Powietrznodesantowej, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, kompanii reprezentacyjnej i szwadronu kawalerii Wojska Polskiego.


Próba defilady w Al. Ujazdowskich

Al. Ujazdowskimi przejedzie też historyczny i współczesny sprzęt wojskowy - samobieżna haubicoarmata Dana, wyrzutnia rakietowa Langusta, kołowy transporter opancerzony Rosomak, samochody HMMWV, BRDM-2M i Skorpion-3, wozy dowodzenia i zestawy przeciwlotnicze Osa i Hibneryt. Nad głowami zgromadzonych przelecą samoloty TS-11 Iskra z sił powietrznych i dwa klucze po trzy śmigłowce Mi-24 i W-3 Sokół z wojsk lądowych.

Czołgi i radary na Agrykoli

O godz. 13 w parku Agrykola rozpocznie się festyn żołnierski z prezentacją uzbrojenia żołnierzy wojsk lądowych i specjalnych. Można też będzie zobaczyć sprzęt nurkowy i spadochroniarski, pojazd podwodny i łódź Zodiac oraz trenażery armatek i rakiet przeciwlotniczych i symulatory dla wojskowych lekarzy. Festyn potrwa do godz. 20.

Równolegle z festynem przy ul. Myśliwieckiej i Szwoleżerów będzie można obejrzeć historyczny i współczesny sprzęt wojskowy. Według wstępnego planu na wystawie znajdą się czołgi Leopard 2A4 i PT-91 Twardy, radar artyleryjski Liwiec oraz pojazdy tych samych typów, które przejadą Al. Ujazdowskimi. Ponadto będzie można zobaczyć radar Nur-15, radiowozy i symulatory Żandarmerii Wojskowej czy piekarnię polową.

15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony Świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku Świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (112)
Zaloguj się
 • jkmjkm

  Oceniono 63 razy 41

  Byłem ostatnio w wojskowym ośrodku wczasowym nad morzem. Tylu grubasów nie widziałem nigdzie indziej. I to tyle na temat kondycji polskiej armii.

 • kora-bora

  Oceniono 46 razy 26

  Automatyczny karabin różańcowy

 • czarny-cezar2

  Oceniono 37 razy 25

  a co robi Wielka Flaszka i pozostałe pasożyty -zero awansów na marszałków na ten przykład,będą pili po cichaczu bez tv i rozgłosu?

 • maruti800

  Oceniono 44 razy 22

  Coraz trudniej zrozumieć czym jest dzień 15 sierpnia oprócz tego, że jest dniem wolnym od pracy.

  ---
  dom w Jeziorzanach

 • fakiba

  Oceniono 43 razy 21

  To się nie liczy "prawdziwe" obchody to robi Żaryn pod pałacem z prawdziwymi kombatantami i nawet medale za udział będą mieli

 • chi_neng1

  Oceniono 40 razy 20

  Nie rozumiem ....?

  PiS tego jeszcze nie przejal ???

  Jak to mozliwe ???

  "Spod pomnika marszałka prezydent udał się do Katedry Polowej Wojska Polskiego, gdzie o 8.30 rozpoczęła się msza święta za ojczyznę, odprawiana przez biskupa polowego WP Józefa Guzdka. "

  Nie Rydzyk ???

  Jak to mozliwe ???

 • rattus-rattus

  Oceniono 14 razy 10

  Święto naszych okupantów - bo jak inaczej traktować gigantyczną armię trzydziestoparoletnich emerytów ze średnią 'emeryturą" 3000 zł netto... I to wszystko zdobyli bez jednego wystrzału! A głupie społeczeństwo akceptuje ten stan, pracując do 67 roku życia, a potem przez 3 lata pobierając 1500 zł emerytury. A już emerytury "generalskie" to w ogóle inna bajka... ponad 10 tys pln miesięcznie. A jak widać, generałem zostaje się z okazji święta, a nie za jakiekolwiek zasługi czy też umiejętności.

 • 3miastoorg

  Oceniono 65 razy 7

  Biedne to wojsko, które zamieniło służbę krajowi najemnictwu USA i udziałowi w brudnych wojnach. III RP to czarna karta polskiej wojskowości, podobnie PRL.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje