"Gowin energicznie idzie ku opuszczeniu PO. Szybko nie znajdzie nowej partii"

Zdaniem prof. Aleksandra Smolara polityczne losy Jarosława Gowina są przesądzone. - On idzie energicznie ku opuszczeniu PO. To, co proponuje Gowin, jest dziś mało atrakcyjne dla szerokiego elektoratu. Ale dla pewnych grup, np. sfrustrowanego małego biznesu, może to być pociągające. Ale to nie jest recepta na dużą partię - ocenił w TOK FM prezes Fundacji Batorego.
Prof. Aleksander Smolar wieszczy rozstanie Jarosława Gowina z Platformą Obywatelską. Jak mówił w Poranku Radia TOK FM Gowin, "energicznie idzie ku opuszczeniu PO". Zdaniem prezesa Fundacji Batorego kontrkandydat Donalda Tuska w walce o fotel szefa Platformy odejdzie sam lub zostanie wyrzucony z partii.

A sam Jarosław Gowin niestrudzenie jeździ po kraju. I przekonuje, że jest lepszy od Donalda Tuska. - Wiem, na kogo się poważyłem. Na najpotężniejszego człowieka w kraju. I przed oczami stają mi Płażyński, Rokita, Gilowska, Olechowski... - mówił w Zielonej Górze, pytany o polityczną przyszłość. Wg byłego ministra sprawiedliwości premier już "pogodził się z porażką" Platformy w najbliższych wyborach.

To będzie zaczyn

Prof. Smolar nie przewiduje, żeby Gowin po opuszczeniu PO związał się od razu z jakąś istniejącą już partią. Postawi więc na budowę własnego ugrupowania - konserwatywnego obyczajowo i liberalnego gospodarczo. - Elektorat o takich poglądach jest mocno ograniczony. To, co on przedstawia, jest dziś mało atrakcyjne dla szerokiego elektoratu. Ale dla małych elitarnych grup - np. sfrustrowanego małego biznesu - może być atrakcyjne. Nie jest to recepta na dużą partię. To będzie raczej pewien zaczyn, który będzie próbował z czasem przejąć elektorat - tłumaczył szef Fundacji Batorego.

Jak podkreślał w TOK FM, jeśli takiemu ugrupowaniu udałoby się przekroczyć 5-procentowy próg wyborczy, byłby to materiał na koalicjanta. Także dla Platformy Obywatelskiej.

PO nie wygra, ale może rządzić

Pragmatyzm PO może zdecydować o losach tej partii. Według prof. Smolara bardzo prawdopodobne jest, że wybory parlamentarne w 2015 roku wygra Prawo i Sprawiedliwość. Ale nie oznacza to, że partia Jarosława Kaczyńskiego utworzy rząd.

- Mało prawdopodobne jest to, że PiS zdobędzie tak dużo głosów, że będzie mógł samodzielnie rządzić. A ta partia nie ma zdolności koalicyjnej. Może się więc okazać, że choć będzie pierwszą partią w wyborach, rząd utworzy PO. Z SLD i PSL. Albo samym Sojuszem - uważa szef Fundacji Batorego.

Platformie udało się wrócić na fotel lidera, w najnowszym sondażu poparcia dla partii politycznych. Gdyby wybory odbyły się w połowie wakacji, ugrupowanie Donalda Tuska zdobyłoby 25 proc. głosów. Na Prawo i Sprawiedliwość chce głosować 24 proc. wyborców.

Więcej o:
Komentarze (10)
"Gowin energicznie idzie ku opuszczeniu PO. Szybko nie znajdzie nowej partii"
Zaloguj się
 • narkopolis

  0

  Gowin idz inie wracaj.Nie zapomnij zabrac szamana Godsona I proboszcz Zelika.

 • spokojny102

  0

  Gowin ? ZWYCZAJNE PATYJNE GOWNO:

 • polaczek0

  Oceniono 2 razy 2

  Gowin ten kolaborant, zdrajca narodu polskiego może obchodzić jedynie trybunał stanu.

 • ewa7koz

  Oceniono 5 razy 5

  Ja na tego taliba głosowałam,ale tylko dlatego,że Kwaśniewski nas poderwał rzucając zawołanie "Wszystkie ręce na pokład przeciwko PiS"! Ale już nigdy więcej.Ośmiesza się ten zacofany gość.Niech już lepiej odejdzie do Kaczora lub "don Sanislao"

 • antua43

  Oceniono 5 razy -5

  Rozum tego starego Smolara już jest całkowicie zasmolony co to za brednie on opowiada.

 • dziadekjam

  Oceniono 3 razy 3

  Go Gowin ! W PiSdu.

 • aa_6

  Oceniono 3 razy 3

  Jarosław Gowin dysponuje już tylko prymitywną propagandą odpowiednią dla "ciemnego ludu" i telewizyjnych tabloidów pseudoinformacyjnych. Na koniec podparł się chłop Olechowskim, Gilowską, Rokitą i Płażyńskim, jakbyśmy nie wiedzieli, dlaczego każda z tych osób rozstała się z PO. Tej wiedzy nie odbiorą nam nawet wymienione wyżej tabloidy i wszelkie inne. PO może dalej istnieć i mieć się dobrze tylko bez Gowina, Godsona i Żalka i ewentualnie im podobnych, którzy się przyczaili i z powodu oportunizmu nie ujawniają swoich konserwatywnych poglądów. Najbliższe wybory parlamentarne ma wygrać PO centrowa, czyli bez oszołomów z prawa i lewa. Koniec, kropka.

 • elkipan

  Oceniono 7 razy -3

  Się zastanawiam gdzie pan Aleksander widzi u tuska receptę na dużą partię polityczną?
  Brać i dzielić, brać i dzielić?
  Czasem napaść na konkurencję?

 • Gość: forex45

  Oceniono 16 razy 12

  Naturalne środowisko dla Gowina to PIS. Gdzie będzie lepiej kolesiowi, który słyszy krzyk zamrażanych zarodków? Pewnie już wkrótce Gowin za swoim nowym pryncypałem Zbawicielem Jarosławawem będzie tłumaczył, że Tu-154 to przerobiony bombowiec, który z powodzeniem można wykorzystać do koszenia drzew, jakie tajemne siły wybrały Merkel, czy że śląskość to zakamuflowana opcja niemiecka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX