Sondaż CBOS: PO minimalnie przed PiS. Fatalny wynik Ruchu Palikota

13.08.2013 17:10
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Gdyby wybory odbywały się w połowie wakacji, do parlamentu weszliby przedstawiciele PO, PiS, SLD i PSL - wynika z najnowszego sondażu CBOS. 25 proc. respondentów zadeklarowało, że zagłosowałoby na Platformę, 24 proc. - na PiS. Do Sejmu nie dostałby się Ruch Palikota, na który oddałoby swój głos jedynie 2 proc. ankietowanych.
Jak wynika z sondażu CBOS, PO od lipca zyskała 1 proc. poparcia i obecnie oddanie głosu na partię deklaruje co czwarty z respondentów. Tylko minimalnie mniejszy odsetek zdeklarowanych wyborców poparłby PiS (24 proc., spadek o 2 punkty).

SLD mógłby liczyć na poparcie na poziomie 9 proc. (wzrost o 2 punkty), PSL zaś - podobnie jak w lipcu - z wynikiem 5 proc znalazłby się na granicy progu wyborczego.

Według deklaracji z sierpnia do Sejmu nie zdołałby wejść Ruch Palikota popierany przez 2 proc. wyborców. Taką samą liczbę zwolenników uzyskały także Nowa Prawica oraz Solidarna Polska. PJN zaś mógłby liczyć na poparcie na poziomie 1 proc.Wynik PO skutkiem "nietypowej" wewnętrznej kampanii

CBOS podkreśla, że w sierpniu zanotowano niewielki spadek notowań PiS, co okazało się wystarczające do zmiany lidera. Według twórców sondażu, może to świadczyć o tym, że w obecnym układzie sił bliżej jest do "stanu chwiejnej równowagi" niż do wyraźnej przewagi jednej z dwóch najważniejszych partii.

Według autorów badania takie notowania PO w sierpniu mogą być związane ze zwiększoną obecnością tego ugrupowania w mediach; jest to skutek "nietypowej" wewnętrznej kampanii, związanej z wyborami lidera partii.

Udział w wyborach zadeklarowało 52 proc. respondentów

CBOS zwraca uwagę, że poparcie dla partii zostało policzone na podstawie odpowiedzi tych osób, które zadeklarowały, że na pewno wzięłyby udział w wyborach. W pierwszej dekadzie sierpnia chęć udziału w wyborach zadeklarowało 52 proc. dorosłych Polaków, o 7 punktów procentowych mniej niż w lipcu.

19 proc. badanych przez CBOS wskazało, że nie wie, czy wzięłoby udział w wyborach, 28 proc. - że na pewno nie poszłoby do urn.

CBOS zaznacza, że najwyraźniejszą zmianą zanotowaną w sierpniowym badaniu jest duży spadek deklarowanej frekwencji wyborczej, najniższej od czasu wyborów w 2011 r. Gdyby nie okres wakacyjny - zauważają twórcy sondażu - można by mówić o wzroście zniechęcenia Polaków do partii politycznych i wyborów.

Badanie przeprowadzono w dniach 1-12 sierpnia 2013 r. na liczącej 904 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (454)
Zaloguj się
 • kliwia-tylko

  Oceniono 136 razy 106

  Fajny wynik, podoba mi się. Ciekawe jest to, że jak przez kilka miesięcy CBOS stawiał PIS na pierwszym miejscu, to było o.k. A jak się zmieniła kolejność, to plucie oszołomów na całego...

 • yani-51

  Oceniono 130 razy 106

  No to PiS - oblakancy napewno oskarza CBOS o manipulacjie

  Oni juz sie widzieli w roli wygranych i to samodzielnie bo...

  tylko w taki sposob jarek moze rzadzic jak "krol Macius"....;-)))

 • zapora01

  Oceniono 140 razy 98

  Hej PiSciołskie kundle.. co jest.. wasza bezzębna "stara szkapa" dostała zadyszki.. tylko prochy, PiSciołki.. tylko prochy..

 • felss

  Oceniono 158 razy 94

  Co robią Prawdziwi Polacy na znienawidzonym forum? Sieją pisowską propagandę.
  Się płaci, się wymaga.
  Pisiory, wy muły.

 • fakiba

  Oceniono 464 razy 94

  A wetknijcie wy sobie te wsze przepowiednie gdzieś to i tak guzik prawda tylko kasa leci dla wróżbitów

 • rasta-mw

  Oceniono 121 razy 93

  Pisiakowskie naiwniaki piały z zachwytu jak CBOS dawał im dużą przewagę na PO. Teraz to CBOS jest zły.
  Tak naprawdę to złe są wasze małe kacze mózgi. Ale kocham was, moja wiara nie pozwala na wrogość, nawet dla ułomnych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje