Afganistan: Zastrzelił żonę, bo wyszła po zakupy bez pozwolenia

13.08.2013 11:07
Afgańska kobieta

Afgańska kobieta (Fot. Rahmat Gul AP)

W prowincji Kunduz w północno-wschodnim Afganistanie mężczyzna zastrzelił żonę, ponieważ wyszła na targ bez jego zgody - poinformowała miejscowa policja.
- Chodajdad, mieszkaniec dystryktu Czahar Dara, zabił 24-letnią małżonkę w niedzielę po południu, kiedy wróciła z zakupów - powiedział szef policji w tym dystrykcie Mohajudin Khan. Po zabójstwie mężczyzna uciekł, miejsce jego pobytu jest nieznane, poszukuje go policja - podała agencja EFE.

W lipcu Niezależna Afgańska Komisja ds. Praw Człowieka wyraziła zaniepokojenie wzrostem liczby przypadków przemocy wobec kobiet. Ponad 700 takich spraw zostało zgłoszonych komisji od 20 marca do 20 lipca br. To ponad 30 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Według komisji ponad 240 kobiet zostało w tym czasie zamordowanych przez swoich krewnych.

Zmuszane do małżeństw Afganki popełniają samobójstwa

Zgodnie z danymi Niezależnej Afgańskiej Komisji Praw Człowieka, między 60 a 80 proc. wszystkich małżeństw w Afganistanie jest zawieranych pod przymusem. Co więcej, w prawie połowie przypadków kobiety mają mniej niż 18 lat. 15 proc. nie ma nawet 16.

Wiele przymuszonych do małżeństwa Afganek popada w depresję. Liczba samobójstw wśród młodych kobiet rośnie w miastach z roku na rok. To właśnie tam kobiety są lepiej wykształcone i chcą walczyć z przymuszaniem ich do ślubów. Z danych Instytutu Wojny i Pokoju wynika, że liczba samospaleń wśród młodych kobiet wzrosła od 2009 roku o 50 procent.

Ustawa wzmacniająca prawa kobiet "niezgodna z islamem"

W maju br. konserwatywni afgańscy deputowani zablokowali ustawę mającą na celu wzmocnienie praw kobiet. Twierdzili, że niektóre jej punkty naruszają zasady islamu lub zachęcają do cudzołóstwa. Ustawa przewidywała penalizację m.in. poślubiania zbyt młodych dziewcząt oraz wymuszonych małżeństw, a także delegalizację tzw. baad, czyli zwyczaju oddawania dziewcząt i kobiet w celu rozstrzygania sporów. Ponadto zapisano w niej, iż za przemoc domową grozi kara do trzech lat więzienia, a ofiar gwałtów nie należy oskarżać o cudzołóstwo.

Pomimo poprawy sytuacji życiowej po obaleniu reżimu talibów 12 lat temu, prawa kobiet w Afganistanie są powszechnie łamane.

Chcesz na bieżąco śledzić wiadomości z zagranicy? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także

Najnowsze informacje