"Egzorcyści-celebryci" - "Tygodnik Powszechny" krytycznie o fascynacji demonami i złem

13.08.2013 06:00
Egzorcyzmy są tematem najnowszego numeru 'TP'

Egzorcyzmy są tematem najnowszego numeru 'TP' (Źródło: Tygodnik Powszechny, 13 sierpnia 2013)

"Tendencja do 'straszenia diabłem' przybiera na sile. Przybywa egzorcystów, bo przybywa opętanych, czy też - jak ktoś zauważył - przybywa opętanych, bo przybywa egzorcystów? (...) Szanuję tych z pierwszej linii walki z diabłem, choć wolałbym, żeby swymi opowieściami nie wystawiali na pośmiewisko mojego Kościoła" - pisze w redakcyjnym wstępniaku w "Tygodniku Powszechnym" ks. Adam Boniecki. Najnowszy numer "Tygodnika" poświęcony jest rosnącemu fenomenowi egzorcyzmów.
W dzisiejszym wydaniu "Tygodnika Powszechnego" seria artykułów o egzorcystach. Dziennikarze "Tygodnika" piszą, jak z jednej z najbardziej dyskretnych grup duchownych egzorcyści stali się gwiazdami konserwatywnych mediów i kolorowych pism - głównie za sprawą grupy księży-celebrytów. Czytamy też o tym, jak za cichym przyzwoleniem Kościoła rodzi się moda na egzorcyzmy i fascynacja demonami.

We wstępie ks. Adam Boniecki zauważa, że zaspokajanie medialnej potrzeby sensacji przez niektórych duchownych szkodzi Kościołowi i samym zainteresowanym: "(...) istnieją nieprzekraczalne dla mediów granice ludzkiej i boskiej intymności. Przełamywanie ich zadaje niepotrzebny ból zainteresowanym, a także prowadzi do karykaturalnej deformacji opisywanych zjawisk. Często ośmiesza to, co dla zainteresowanych wcale śmieszne nie jest". Jak sugeruje, zwracanie przesadnej uwagi na problemy, których nie ma, i doszukiwanie się w nich zła, szkodzi prawdziwej walce ze złem. "Chrześcijanin nie powinien diabła lekceważyć. Ale jeśli głosi, że szatańskie niebezpieczeństwo czai się w zaklętych przedmiotach, w muzyce, ubraniu, w homeopatii, ćwiczeniach jogi, w jasełkowych diabłach - to czy nie jest już w świecie magii?" - zauważa b. naczelny "Tygodnika".

Prusak: Szkodliwy narcyzm egzorcystów

Wnioski te rozwija w kolejnym artykule jezuita Jacek Prusak, który wprost pisze o tym, że część egzorcystów - zamiast naśladować Jezusa, który wg Biblii był skutecznym egzorcystą - stworzyli krąg wzajemnej adoracji fascynujący się Szatanem i robią darmową reklamę złu.

"Wystarczy wziąć do ręki 'Egzorcystę', czyli 'branżowe' pismo egzorcystów i demonologów, aby przekonać się, jak daleko wyszliśmy poza ewangeliczne narracje na temat opętań zarówno co do ich genezy, jak i rozumienia samego egzorcyzmu. Teraz opętani to najczęściej sami ochrzczeni, demony widzi się wszędzie, egzorcyzm stał się 'narzędziem klinicznym' zastępującym rozpoznanie diagnostyczne. Sami egzorcyści stali się celebrytami z okładek kolorowej prasy, demonolodzy zaś - nowym Magisterium w Kościele" - pisze jezuita.

"To nie jest normalna sytuacja. Urząd egzorcysty, który do połowy III w. nie był kościelnie sformalizowany (wystarczyła silna wiara, post i modlitwa osoby obdarzonej charyzmatem), a potem był tylko III stopniem niższych święceń kapłańskich, urósł do rangi 'specjalnego powołania'. Egzorcyści lubią myśleć o sobie jako elitarnej grupie w Kościele, lubią się licytować swoimi osiągnięciami w 'walce z Szatanem', stali się autorytetami od wszelkich duchowych zagrożeń - ogłosili się 'elitą' polskiego Kościoła, swoistym odpowiednikiem jednostki 'Grom', czyli komandosami Pana Boga" - dodał wprost zarzucając egzorcystom narcyzm.

Wg jezuity taka postawa powoduje konkretne szkody dla osób z zaburzeniami czy chorobami psychicznymi: "Egzorcyści powoływani są jednak jak grzyby po deszczu, a z nimi przybywa 'opętanych'. To problem nie tylko dla duszpasterzy, ale i dla psychiatrów, mających potem do czynienia z ofiarami nie diabła, tylko księży. Największym zagrożeniem duchowym są bowiem ich nadużycia, a nie demony".

Egzorcystów zapraszają szkoły, więzienia, oazy i kolonie. "Fascynacja złem"

O jakie konkretnie "gwiazdy" chodzi? Anna Goc i Marcin Żyła, autorzy reportażu o egzorcystach wymieniają m.in. duchownych Gabriela Amortha i Malachiego Martina czy Polaków promowanych w "Egzorcyście" ks. Przemysława Sawę i Michała Olszewskiego. Jak podkreślają, zapotrzebowanie na obronę przed ciemnymi siłami jest w Polsce coraz większe: "Od końca lat 90. liczba egzorcystów wzrosła w Polsce aż trzydziestokrotnie: z czterech do ponad stu dwudziestu. Mianowani przez biskupów, dyżurują w każdej diecezji; w Warszawie pracuje ich krajowy koordynator. Ich wizję świata, któremu diabeł zagraża dziś bardziej niż kiedyś, podziela wiele katolickich stowarzyszeń, wspólnot charyzmatycznych i grup modlitewnych. Na spotkania zapraszają ich szkoły, więzienia, oazy i kolonie."

Autorzy przyznają, jednak że bywa, że nawet organizatorzy spotkań ze zwalczającymi Harry'ego Pottera znawcami demonów śmieją się z nich. A uczestnicy? Heca - określiła jedno z takich spotkań cytowana w artykule studentka.

"Jednak ton nadaje dziś środowisko związane z wydawanym w Radomiu od roku miesięcznikiem 'Egzorcysta' (podtytuł: 'Prawdziwe historie'). Mimo zapewnień wydawców, że w magazynie nie pisze się o Szatanie, lecz o relacji człowieka z Bogiem, fascynacja światem demonicznym jest widoczna już na poziomie ilustracji" - przyznaje "Tygodnik Powszechny" dodając, że egzorcyści stają też ostatnio bohaterami prawicowych mediów, m.in. Frondy.

Zobacz także
Komentarze (45)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 37 razy 29

  Klech znależli sobie kolejny sposób na dojenie baranów a i zagrożeń coraz więcej wymyślają żeby klientów nie zabrakło i golą aż miło

 • grymas50

  Oceniono 31 razy 27

  . Ale jeśli głosi, że szatańskie niebezpieczeństwo czai się w zaklętych przedmiotach, w muzyce, ubraniu, w homeopatii, ćwiczeniach jogi, w jasełkowych diabłach - to czy nie jest już w świecie magii?" - zauważa b. naczelny "Tygodnika"."
  Proszę księdza. Nie tylko " świata magii" , ale też Polskiego Sejmu: modlitwa o deszcz, poseł Godson, marszałek Jurek, posłanka radiomaryjna Sobecka, Suski , Gowin itp itd . No i Górski.

 • 24u

  Oceniono 33 razy 25

  Czy ktorys z egzorcystow moglby podjac sie walki z zywym szatanem o nazwie hoser?

 • z-zimny

  Oceniono 24 razy 18

  Bardziej obawiam się o ofiary egzorcystów/egzorcyzmów niźli diabła.

 • chi_neng1

  Oceniono 19 razy 17

  "Tendencja do 'straszenia diabłem' przybiera na sile. Przybywa egzorcystów, bo przybywa opętanych, czy też - jak ktoś zauważył - przybywa opętanych, bo przybywa egzorcystów? (...) ".

  Wedlug mnie przybywa jednych i drugich.

  Ale nigdy sie nie spodziewalam, ze zachlysniemy sie "tym cudzym " :).

  Nastepne co nas czeka to voodoo i jihad.

  Gratuluje zdrowego rozsadku i zycze samych sukcesow na tym polu :).

  A zdjecie tego "zdrogowanego" - (niepoprawny szwdzki; kombinacja szwedzkiego z polskim = znarkotyzowany) - z tym obledem w oku, toz to wystarczy spojrzec i czlowiek zapomina kim jest .... hahaha...
  Wybor (zdjecia i nie tylko !!!) - doskonaly ....hahaha...

  Na stadiony z nim !
  Na sam widok ...padna jak zdechle muchy ...

 • stachkaz47

  Oceniono 17 razy 15

  Nie taki diabeł straszny....
  bardziej się bałbym tego nieogolonego osobnika z foto.

 • kluska11

  Oceniono 18 razy 14

  A z takich egzorcyzmów to kaska pewnie jakaś jest?
  A to ode wielkości czy ilości diabłów się liczy?

 • 0zoja29

  Oceniono 14 razy 10

  ten na zdjęciu to już naprawde wygląda jak djabeł, aż strach na takiego spojrzeć!!! - do egzorcysty go !!!! Ludziom sie już pomieszało, Dlaczego rzad sie za to nie weźmie?? - boją się ??? do czego to juz doszlo !!! - tragedia !!! tu piorun musi trzasnąć chyba w to czestochowskie i toruńskie gniazdo zła żeby sie ludzie przebudzili

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje