Cameron grozi Hiszpanii i wysyła okręty. Madryt kwestionuje brytyjską suwerenność nad Gibraltarem

12.08.2013 14:16
Charakterystyczna skała na Gibraltarze

Charakterystyczna skała na Gibraltarze (Fot. JON NAZCA REUTERS)

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zasygnalizował możliwość podjęcia działań prawnych przeciwko Hiszpanii, która zaostrzyła kontrole graniczne na przejściach do Gibraltaru. Wcześniej o krokach prawnych mówił Madryt. Z kolei statki Królewskiej Marynarki Wojennej opuszczają brytyjskie porty. Mają wziąć udział w rutynowej operacji wsparcia, która obejmuje przystanek w Gibraltarze
Rzecznik Camerona oświadczył dziś, że Wielka Brytania uważa, iż działania Hiszpanii wobec Gibraltaru są "umotywowane politycznie, absolutnie nieproporcjonalne" i Madryt powinien je powstrzymać.

- Rozważamy możliwości podjęcia działań prawnych - dodał rzecznik, nawiązując do utrzymywania przez Hiszpanię zaostrzonych kontroli mimo sprzeciwu Londynu.

Tymczasem grupa zadaniowa Królewskiej Marynarki Wojennej opuszcza brytyjskie porty. Ma wziąć udział w rutynowej operacji wsparcia, która obejmuje przystanek w Gibraltarze. Według Ministerstwa Obrony, operacja została opisana jako "długo planowana".Gibraltar ma powierzchnię 6,5 km kw. Jest jednym z 14 zamorskich terytoriów Korony Brytyjskiej. Jest położony strategicznie u styku Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego. Brytyjczycy zajęli to terytorium podczas wojny o sukcesję hiszpańską (uprzednio było częścią królestwa Kastylii) i usankcjonowali zdobycz w pokoju utrechckim w 1713 r. W referendum z 2002 r. Gibraltarczycy odrzucili plan ówczesnego szefa brytyjskiego MSZ Jacka Strawa zakładający podział zwierzchności między Londynem i Madrytem.

Hiszpania kwestionuje brytyjską suwerenność nad Gibraltarem, gdzie mieszka 30 tys. ludzi, a w gospodarce dominują działalności zarejestrowanych tam banków i firm hazardu internetowego oraz turystyka.

Wzrost napięcia po utworzeniu sztucznej rafy

Napięcie wokół Gibraltaru wzrosło pod koniec lipca, gdy z gibraltarskich statków zrzucono do morza głazy w celu utworzenia sztucznej rafy jako siedliska dla ryb.

Hiszpania twierdzi, że rafa utrudni połowy jej rybakom. Krótko potem hiszpańska straż wprowadziła rygorystyczne kontrole graniczne, a rząd w Madrycie zagroził nałożeniem opłaty 50 euro dla osób wjeżdżających na terytorium Gibraltaru lub je opuszczających (Gibraltar nie jest sygnatariuszem układu z Schengen), a także zamknięciem hiszpańskiej przestrzeni powietrznej dla lecących na Gibraltar samolotów.

Dziś po ostrych słowach brytyjskiego premiera, rzecznik szefa hiszpańskiej dyplomacji powiedział, że resort nie ma zamiaru zrezygnować z dokładnych kontroli granicznych, a ich dokuczliwość uważa za właściwą.

W niedzielę szef hiszpańskiej dyplomacji Jose Manuel Garcia-Margallo oświadczył, że warunkiem wstępnym rozmów ws. Gibraltaru jest usunięcie przez władze tego brytyjskiego terytorium sztucznej rafy. Nie wykluczył pozwania Wielkiej Brytanii do oenzetowskiego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze pod zarzutem naruszania terytorium Hiszpanii.

Chcesz na bieżąco śledzić wydarzenia na świecie? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (210)
Cameron grozi Hiszpanii i wysyła okręty. Madryt kwestionuje brytyjską suwerenność nad Gibraltarem
Zaloguj się
 • tokoloshe

  Oceniono 1 raz -1

  Czyżby "wojna z terroryzmem" zakończona?? Nowe cele, odwieczny wróg Imperium? ;)

 • ciotka_ltd

  Oceniono 1 raz 1

  Do dupkow, pieprzacych o "kolonializmie"...Informuje, ze Gibraltar dazy do niepodleglosci, i - by zagrac Hiszpanom na nosie - moze ja otrzymac w czasie jednej jedynej sesjii parlamentu brytyjskiego. Jakby nie bylo swoj hymn juz maja.;) A ewentualny traktat z UK o wspolnej ochronie granic itp. to juz drobiazg, a pozwoli uytzymac status quo.
  I CO wowczas z roszczeniami Hiszpanii? Dazenie do podboju i okupacji Gibraltaru?
  Zreszta spor nie dotyczy samego Gibraltaru, a wod terytorialnych, ale o tym to ni gimbusy z Agory, nu gimbusy z forum nie mysla sue przejmowac.

 • smooch

  Oceniono 4 razy 2

  NIe bardzo rozumiem roszczeń Hiszpanii do terytorium, którego ludność opowiedziała się w referendum, że ma dupie Hiszpanię. A Hiszpania utrzymuje jako rdzennie hiszpańskie eksklawy w Afryce Północnej, więc kalemu wolno krowę ukraść, claro, que sí?

 • ciotka_ltd

  Oceniono 2 razy 2

  Jak widze, szczyle z ONR swego nowego Franco z hiszpanskiej Partii Lidowej bronia jak wlasnej golej dupy:)
  "Zolnierze wolnosci" zapomnieli, ze narod Gibraltaru juz sie wypowiedzial, ze do Hiszpanii mu sie nie spieszy. i - jak to bezmozgie tumany - minusuja ...rzeczywistosc. Nawet niezaprzeczalny obiektywny fakt, ze Gibraltar JEST w Unii, a jego ludnosc ma "swoich poslow" w Parlamencie Europejskim.
  Mozgi wam przez pomylke przy operacji hemoroidow wycieli, czy co?
  Zreszta i pismak z Agory nie lepsze: i CO z tego, agorowy gimbusie, ze Gibraltar nie nalezy do Schengen? Wlk. Brytanie i Irlandia (wtmieniam razem, bo panstwa te laczy traktat o wspolnej ochronie granic) takoz, co wlasnie daje Cameronowi prawo do "retorsji" i np. - wzorem Hiszpanii - pozbawienia szukajacych tu pracy Hiszpanow praw obywateli Unii.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 2 razy 2

  Agoro, zupelnie niepotrzebnie bijesz na alarm:
  1) Bryty wysylaja okrety, a Hiszpanie - co powszechnie wiadomo - do dzis sobie Wielkiej Armady nie odbudowali, a wiec w najgorszym wypadku skonczy sie nowym Trafalgarem ;)
  2) Makaki ciagle po Gibraltarze hulaja, a wiec Brytom jego opuszczenie nie grozi - nawet tak powazny polityk jak Churchill traktowal te malpia przepowiednie serio, a wiec jak nam w nia nie wierzyc?;)

 • wydzielina_fizjologiczna

  Oceniono 1 raz 1

  Przypominam, że nazwę Gibraltar czytamy jako Dżibraltar. Tak jak nazwę coca-cola czytamy jako koka-kola.

 • notremak

  Oceniono 2 razy 2

  Statki wojenne... Może niedługo jeszcze i te pomylicie ze statkami kuchennymi?
  Zresztą, p4oziom całego artykułu żałosny, nawet jak na świeżo upieczonego absolwenta zerówki.

 • ewa5.0

  Oceniono 12 razy -2

  Brawo Hiszpania nie dać się gó...jadom!

 • golass

  Oceniono 2 razy 0

  gazeto-tworcy, opanujcie sie. suwerennosc mozna miec NA jakims terenie, W jakims panstwie, nie NAD wyspa. strasznie to zenujace...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje