Fukushima: Radioaktywna woda przekroczyła o 60 cm barierę ochronną

Prof. Blair Thornton z Uniwersytetu w Tokio wskazuje na graf obrazujący wzrost radioaktywności wód morskich w pobliżu Fukushimy

Prof. Blair Thornton z Uniwersytetu w Tokio wskazuje na graf obrazujący wzrost radioaktywności wód morskich w pobliżu Fukushimy (Fot. Toru Hanai REUTERS)

Skażona woda z uszkodzonej elektrowni atomowej w Fukushimie przekroczyła barierę ochronną o 60 cm i swobodnie wycieka teraz do oceanu - podaje serwis rt.com. Zarządca elektrowni Tepco przyznaje, że nie panuje nad kryzysem.
O tym, że silnie radioaktywne wody gruntowe z Fukushimy przenikają do morza informowały media od początku sierpnia. Firma Tepco twierdziła, że jest w stanie powstrzymać skażenie za pomocą wstrzykniętych w ziemię chemikaliów utwardzających grunt. Stworzona w ten sposób bariera miała zahamować przesiąkanie wody do morza.

Bariera okazała się jednak niewystarczająca. Tepco zmuszone było przyznać, że zabezpieczenia działają tylko do głębokości 1,8 m. Potem woda zaczęła przesiąkać przez barierę. Teraz poziom wody jest już 60 cm nad jej górną granicą.

Rząd pomoże opanować kryzys

Tepco wypompowuje skażoną wodę z terenów otaczających elektrownię, ale mimo to codziennie ok. 300 t dostaje się do morza. Rząd Japonii uważa, że firma nie radzi sobie z opanowaniem wycieku i obiecuje pomoc.

Premier Japonii Abe Shinzo przydzielił do tego zadania ministra ekonomii, handlu i przemysłu. Jego celem będzie dopilnowanie, aby operator elektrowni zatamował wyciek skażonych wód gruntowych do morza oraz poprawnie przeprowadził operację oczyszczenia okolicy z odpadów radioaktywnych. Ma ona zająć do 40 lat i pochłonąć 11 miliardów dolarów. Przedstawiciel ministerstwa zapewnił, że do grudnia wyciek z Fukushimy zostanie zredukowany do poziomu 60 ton radioaktywnej wody na dzień.

Elektrownia jądrowa w Fukushimie uległa uszkodzeniu po wstrząsach i tsunami z 2011 roku. Doszło wtedy do eksplozji wodoru w jednym z budynków, uszkodzenia systemu chłodzenia i stopienia prętów paliwowych w trzech reaktorach. Doprowadziło to do przedostania się na zewnątrz radioaktywnych cząsteczek. Był to najgroźniejszy wypadek nuklearny od czasu wybuchu w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
 • Obchody 60. rocznicy zakończenia wojny koreańskiej "Przyjacielsko mnie ostrzegli: Zanim zrobisz zdjęcie, spytaj nas o zdanie". Fotoreporter o swojej wizycie w Korei Płn. [ZDJĘCIA]
 • John Nelson w niesamowity sposób połączył satelitarne zdjęcia NASA "Oddychająca Ziemia" powstała po połączeniu satelitarnych zdjęć NASA [ANIMACJA]
 • W Niemczech znowu będą pobierać krew od gejów?
Komentarze (71)
Fukushima: Radioaktywna woda przekroczyła o 60 cm barierę ochronną
Zaloguj się
 • 2560a

  Oceniono 1 raz 1

  Fukushima: Radioaktywna woda przekroczyła o 60 cm barierę ochronną... i swobodnie wycieka teraz do oceanu.
  ---skad sie biora dzisiejszy redachtorzy GW? cos co plynie 60 cm strumieniem nad bariera to raczej maly wodospad a nie swobodny wyciek.

 • alyra11

  0

  Od czasu wypadkow w japonii nauczylam sie, ze japonczycy tuszuja je znacznie silniej, niz wtedy ukraincy. No coz - zagrozeniem dla mnie i mojej rodziny pomyslalam, sa ryby z tamtejszych akwenow - az po alaske. Starannie wiec od tej pory sortuje rybki w zamrazarkach - przed kupnem...1.5metra wyzej czy nizej... hmm...niech inni w to wierza.

 • dyzurnydebil

  Oceniono 3 razy 3

  jak pisalem na samym poczatku o tej katastrofie, powtarzam: japonia jaka byla do czasu tej katastrofy juz nie istnieje i juz nigdy nie podniesie sie z kolan, chociaz nie wszyscy widza ze kleczy .
  niektorzy mowili ze to kara za dreczenie , mordowanie delfinow i wielorybow... nie jestem sklonny w to uwierzyc bo jestem nie wierzacy ale ... swinie ptaki i woly chyba tez nas musza dreczyc jakimis chorobami za to co im robimy...

 • afael

  Oceniono 1 raz 1

  to teraz naprawdę będą mieli Godzillę :D

 • makalaka

  Oceniono 6 razy 2

  od trzech lat zatruwaja polnoca kule ziemska, i caly czas sciema i cisza.. raz na pol roku artykul..
  brawo dziennikarze!!

 • tworkowian

  Oceniono 12 razy 2

  I znow wszystkiemu winni EKOTERRORYSCI, Ekolodzy, Zieloni, Greenpeace, Zydzi , Cyklisci i Rowerzysci, Niemcy i Ruscy, Zolci i Czarni oraz Niebiesko-Czarni z Ada Rusowicz. Bez nich wszystko byloby w najlepszym porzadku, i pod kontrola. Niepotrzebny bylaby nam Zielona Energia, lody by nie topnialy i nie byloby zadnego efektu cieplarnianego. Polak wszystko wie najlepiej i jest odporny na wszelaka wiedze, a ekologie ma po prostu w D.UPIE, bo wlasne smieci wywozi do lasu. Dlatego wie ze TA CALA FOKUSHIMA TO WYNIK TAJEMNEGO SPISKU EKOTERRORYSTOW i ich poplecznikow. Nic dziwnego, ze w kraju gdzie jest tyle ekologicznych GLUPKOW, mozna tez im wmowic ze ENERGIA ATOMOWA bedzie budowana z korzyscia dla srodowiska naturalnego. Trzeba dziekowac Bogu, ze mamy jeszcze Unie Europejska ktora chroni nas przed glupota naszych WLADZ i sporej czesci narodu.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 5 razy 5

  Aż dziw bierze, że w kraju Seppuku tak mało odpowiedzialnych nie bierze swojego rodzinnego miecza i załatwia tę sprawę honorowo. Za to kłaniają się tylko przed sobą i robią dalej swoje. Czyli przyjdzie walec i wyrówna.

 • m.martyn

  Oceniono 3 razy 3

  To 60 ton dziennie to już nikomu ni zaszkodzi?

 • kibic_rudego

  Oceniono 5 razy 3

  przecież tak jest od długiego czasu, tylko politycznie poprawne media miały zakaz informacji o tym.

  te reaktory są takie same jak na lodżiach podwodnych USA i Japończycy zainstalowali u siebie by przeprowadzać nielegalne eksperymenty

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje