Fukushima: Radioaktywna woda przekroczyła o 60 cm barierę ochronną

12.08.2013 07:38
Prof. Blair Thornton z Uniwersytetu w Tokio wskazuje na graf obrazujący wzrost radioaktywności wód morskich w pobliżu Fukushimy

Prof. Blair Thornton z Uniwersytetu w Tokio wskazuje na graf obrazujący wzrost radioaktywności wód morskich w pobliżu Fukushimy (Fot. Toru Hanai REUTERS)

Skażona woda z uszkodzonej elektrowni atomowej w Fukushimie przekroczyła barierę ochronną o 60 cm i swobodnie wycieka teraz do oceanu - podaje serwis rt.com. Zarządca elektrowni Tepco przyznaje, że nie panuje nad kryzysem.
O tym, że silnie radioaktywne wody gruntowe z Fukushimy przenikają do morza informowały media od początku sierpnia. Firma Tepco twierdziła, że jest w stanie powstrzymać skażenie za pomocą wstrzykniętych w ziemię chemikaliów utwardzających grunt. Stworzona w ten sposób bariera miała zahamować przesiąkanie wody do morza.

Bariera okazała się jednak niewystarczająca. Tepco zmuszone było przyznać, że zabezpieczenia działają tylko do głębokości 1,8 m. Potem woda zaczęła przesiąkać przez barierę. Teraz poziom wody jest już 60 cm nad jej górną granicą.

Rząd pomoże opanować kryzys

Tepco wypompowuje skażoną wodę z terenów otaczających elektrownię, ale mimo to codziennie ok. 300 t dostaje się do morza. Rząd Japonii uważa, że firma nie radzi sobie z opanowaniem wycieku i obiecuje pomoc.

Premier Japonii Abe Shinzo przydzielił do tego zadania ministra ekonomii, handlu i przemysłu. Jego celem będzie dopilnowanie, aby operator elektrowni zatamował wyciek skażonych wód gruntowych do morza oraz poprawnie przeprowadził operację oczyszczenia okolicy z odpadów radioaktywnych. Ma ona zająć do 40 lat i pochłonąć 11 miliardów dolarów. Przedstawiciel ministerstwa zapewnił, że do grudnia wyciek z Fukushimy zostanie zredukowany do poziomu 60 ton radioaktywnej wody na dzień.

Elektrownia jądrowa w Fukushimie uległa uszkodzeniu po wstrząsach i tsunami z 2011 roku. Doszło wtedy do eksplozji wodoru w jednym z budynków, uszkodzenia systemu chłodzenia i stopienia prętów paliwowych w trzech reaktorach. Doprowadziło to do przedostania się na zewnątrz radioaktywnych cząsteczek. Był to najgroźniejszy wypadek nuklearny od czasu wybuchu w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (71)
Zaloguj się
 • trzezwy.umysl

  Oceniono 218 razy 204

  Minister ekonomimi, handlu i przemysłu??!?! Przecież to 3 pełne resorty z kompletną obsadą w tym X wiceministrów, asystentów, doradców itd.. A Japończycy upchnęli to wszystko w jednym resorcie? I może jeszcze, że zatrudniają mniej ludzi!? S K N E R Y !!! Przecież tyle gąb mogło by się wyżywić..

 • drupal

  Oceniono 131 razy 127

  Wreszcie Godzilla będzie miała idealne warunki do wzrostu i mutacji. I wieloryby odetchną, bo Japończycy zaczną polować na zbliżone do nich rozmiarem szproty.

 • guavajuice

  Oceniono 87 razy 79

  no to chyba poziom skazonej wody jest 60cm ponizej bariery, a nie ponad jezeli:
  "Tepco zmuszone było przyznać, że zabezpieczenia działają tylko do głębokości 1,8 m."

  ?

 • fidziaczek

  Oceniono 118 razy 46

  Jak to?
  Prywatne nie dało rady i potrzeba działań państwowego?
  Przecież prywatne jest lepsze, bardziej wydajne i solidniejsze, tak nas uczył profesor Balcerowicz!

 • zonzonel

  Oceniono 70 razy 40

  Pozdrawiam z wolnego od energii atomowej Krakowa, gdzie od skutków pozyskiwania energii cieplnej z węgla rocznie umiera ponad 400 osób.

 • seamusfilipowicz

  Oceniono 18 razy 16

  tak sobie ta radioaktywna woda splywa do oceanu i znowu Godzille obudzi.

 • tytymbark

  Oceniono 50 razy 16

  A co robia ze skazona woda ?

  Oddaja do filtracji i ja pija ? Czy gdzie ona niby zostaje wypompowywana co dziennie w tak wielkiej ilosci ?

  sciema za sciema leci tak ze to si w pale nie miesci nie dlugo to w podziemiach bedziemy mieszkac przez nie udolna glupote ludzkosci !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje