Upał, pies w aucie. Możemy zbić szybę? Prawnik: Tak. Ratujemy dobro ważniejsze niż mienie: życie zwierzęcia

08.08.2013 13:53
Warszawa. Pies zamknięty w rozgrzanym samochodzie na parkingu

Warszawa. Pies zamknięty w rozgrzanym samochodzie na parkingu (Fot. Katarzyna / zdjęcia nadesłane na kontakt stoleczna@agora.pl)

Upał trzyma, a ludzie beztrosko zostawiają w nagrzewających się szybko autach dzieci i zwierzęta. W Szczecinie doszło do sytuacji, że świadkowie na oczach policjantów włamali się do samochodu, w którym ktoś zostawił dwa psy. Policja nie potrafiła podjąć tej decyzji. Co możemy zrobić w takiej sytuacji - czy wybicie szyby to przestępstwo? Co może policja? Gazeta.pl zapytała prawnika.

Michał Gostkiewicz, Gazeta.pl: Widzimy zwierzaka zamkniętego w upał w samochodzie. Właściciela nie widać, nie wiemy, gdzie jest. Jest gorąco, widać, że zwierzę cierpi. Możemy zbić szybę?


Adw. Katarzyna Topczewska*: - W takich sytuacjach jak najbardziej, to jest typowy stan wyższej konieczności - kiedy trzeba ratować dobro wyższej wartości niż mienie. W tym wypadku - życie zwierzęcia. Zgodnie z przepisami prawa karnego osoba, która dokonuje takiego czynu, nie popełnia przestępstwa. Warto też od razu wezwać na miejsce policję.

Problem w tym, że np. w Szczecinie policjanci bali się uszkodzić mienie obywatela, czyli wybić szybę w aucie. Ich przełożeni również nie podjęli decyzji. Wreszcie ludzie wybili szybę. Co w takiej sprawie wolno policji, czy możemy poprosić policjantów o interwencję?

- Oczywiście, że tak. Gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, policji przysługują wszelkie uprawnienia. A pozostawienie zwierzęcia w takiej sytuacji, zagrożenie jego życiu, wyczerpuje znamiona niezbędne do tego, by to uzasadnione podejrzenie zaszło.

To jest tak jak z mieszkaniem - jeżeli policja ma uzasadnione podejrzenie, że w mieszkaniu dochodzi do przestępstwa, ma prawo użyć swoich uprawnień, w tym środków przymusu bezpośredniego. Czyli np. wyważyć drzwi.

A co, jeśli pojawi się wściekły właściciel samochodu?

- Zarówno w przypadku, gdy właściciel złoży zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w postępowaniu karnym, jak i kiedy będzie dochodził odszkodowania w procesie cywilnym, nie ma zbyt wielkich szans na wygraną. Zarówno w postępowaniu karnym, jak i cywilnym takie działanie powinno zostać uznane za kontratyp, wyłączający odpowiedzialność osoby, która uszkodziła samochód w celu ratowania znajdującego się tam zwierzęcia.

A jeśli znajdziemy się w podobnej sytuacji, tylko w aucie będzie zamknięte dziecko?

- Jest to analogiczna sytuacja. Zostawienie dziecka w nagrzanym samochodzie to narażanie dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia.

Przepisy ustawy o ochronie zwierząt mówią jasno: za narażenie życia zwierzęcia grozi do 2 lat więzienia. Jak jest w przypadku dzieci?

Zgodnie z art. 160 par. 2 kk przestępstwo narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w przypadku, kiedy na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo (a tak jest w przypadku dziecka), jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.* Adwokat Katarzyna Topczewska - współpracownik kancelarii adwokackiej mec. Magdaleny Fertak, specjalizuje się w prawie cywilnym, procedurze cywilnej i prawie karnym oraz w prawnych aspektach obrony praw zwierząt.Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (324)
Zaloguj się
 • malgranda

  Oceniono 1611 razy 1523

  Dlatego przy tym artykule zwracam sie z prośbą do wszystkich wrażliwych --- jeśli obok ciebie mieszka bezdomne zwierzę kot , pies .. nalej mu miskę wody !!! Nie musisz go kochać , ale po prostu bądź człowiekiem ....

 • brat_maupy

  Oceniono 1031 razy 963

  Pytanie zasadnicze: dlaczego policjanci nie znają prawa? Powiedzmy, że krawężniki niedoszkolone były, ale oficer dyżurny? Zdegradować (oficera) i na chodnik, niech tupta sobie po ulicach pięknego miasta Szczecina!

 • pyzz

  Oceniono 591 razy 565

  Chyba, że właścicielem samochodu jest na przykład prokurator. Prawo obowiązujące dla przedstawicieli organów ścigania jest wprawdzie to samo, ale orzeczenia sądowe na podstawie tego prawa są dla nich ZUPEŁNIE inne.

 • dziadekjam

  Oceniono 264 razy 252

  Policjanci znają prawo i wiedzą, że mogą w takiej sytuacji wybić szybę, ale również znają życie i wiedzą, że wybicie szyby w autku kogoś ważnego może skończyć się zieloną trawką. Jak cywil stłucze szybę, to go spiszą i mają doopochron. Nawet raport przychylny napiszą.

 • sim.salabim

  Oceniono 235 razy 223

  Podczas upalow 30 st C zamkniety samochod nagrzewa sie do 50 st w 20 minut. Wystarczy jednak kwadrans w gorącym aucie, żeby dziecko doznało urazów mózgu lub nerek, które zagrażają życiu. Przy 40 stopniach Celsjusza organy wewnętrzne przestają działać. Przy 41,6 stopnia dziecko umiera.

 • paastafarai

  Oceniono 141 razy 127

  kfa powinien być paragraf za głupotę
  a można walnąć choć z liścia za coś takiego?

 • kre.c1k

  Oceniono 130 razy 112

  Upał, pies zamknięty w samochodzie zdycha z gorąca.
  -Co zrobić?
  -Wybić szybę!
  -A jeśli pojawi się wściekły właściciel?
  -Wybić zęby!

 • jabwis

  Oceniono 177 razy 109

  Ilu policjantów potrzeba do wkręcenia jednej żarówki? Trzech. Jeden trzyma żarówkę, a dwóch kręci stołem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje