"To nie jest zwykłe uniewinnienie. To gruzowisko". Kolejna porażka prokuratury w głośnym procesie

08.08.2013 10:02
Janina Paradowska, Jan Ordyński

Janina Paradowska, Jan Ordyński (Fot. Maciej Świerczyński / AG, Kamil Wróblewski / TOK FM)

Sąd uniewinnił Andrzeja Kratiuka i pozostałe osoby w głośnej sprawie sprzedaży spółek ubezpieczeniowych. - Od początku było wiadomo, że to na siłę robiona sprawa - powiedziała w Poranku Radia TOK FM Janina Paradowska. - To nie jest zwykłe uniewinnienie. To gruzowisko - ocenił Jan Ordyński z TVP Info.
Andrzej Kratiuk, prezes fundacji Porozumienie bez Barier Jolanty Kwaśniewskiej, i kilka innych osób zostało uniewinnionych w procesie o nieprawidłowości przy sprzedaży spółek ubezpieczeniowych. To kolejna porażka prokuratury, gdyż podczas śledztwa ujawniono wiele nieprawidłowości.

"Przestępstwa nie popełniono, brudnych pieniędzy tam po prostu nie było"

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", sprawa dotyczyła sprzedaży spółki Dolnośląska Grupa Kapitałowa Polskiemu Towarzystwu Finansowemu. Według prokuratury doszło do zawyżenia ceny, a transakcja była przykrywką dla prania brudnych pieniędzy. Szybko okazało się, że śledczy nie są bezstronni, gdyż w aktach nie znalazło się wiele dokumentów korzystnych dla oskarżonych. A powołany przez prokuraturę biegły nie znał się na rynku ubezpieczeniowym. - Podniosłem wskaźnik o 1, bo liczba 5 brzmi lepiej niż 4 - mówił podczas jednej z rozpraw. - Przestępstwa nie popełniono, brudnych pieniędzy tam po prostu nie było - orzekła sędzia.

"Jak pan coś da na Kwaśniewskiego, będziemy kwita"

Kratiuk trafił na ławę oskarżonych tylko dlatego, że jego kancelaria obsługiwała prawnie transakcję. Obrońcy oskarżonych dotarli zaś do śladów działania policyjnej grupy, która miała "ujawnić przestępstwa popełniane przez osoby pełniące funkcje publiczne". Na celowniku znaleźli się m.in. Józef Oleksy, Aleksander Kwaśniewski czy Włodzimierz Cimoszewicz. - Po jednym z przesłuchań prokurator powiedział: "Przecież pan ma wiedzę. Jak pan da coś na [Aleksandra] Kwaśniewskiego albo od biedy na [Wiesława] Kaczmarka, to będziemy kwita" - opowiada Kratiuk "Gazecie Wyborczej".

"Bulwersujące, ile czasu trwa wyjaśnianie takiej sprawy"

- Od początku było wiadomo, że to na siłę robiona sprawa - powiedziała w Poranku Radia TOK FM Janina Paradowska. - Wreszcie zaczynamy poznawać coraz więcej prawdy o prokuraturze - dodała publicystka "Polityki".

Kwiatkowski o prokuraturze: Chory system >>>

- To nie jest zwykłe uniewinnienie. To jest gruzowisko - mówił Jan Ordyński z TVP Info. - Sędzia od samego początku się dziwił, że postawiono Kratiukowi zarzuty. Nic nie uzasadniało jego obecności wśród podejrzanych - podkreślał publicysta. - Bulwersujące jest, ile czasu trwa wyjaśnianie takiej sprawy. Ile lat nad tymi osobami wisiało oskarżenie? To absurd - dodał Łukasz Lipiński z Polityki Insight.

"Prawo prawem, a sprawiedliwość po naszej stronie"

Publicyści przypominali, że wiele spraw prokuratura prowadzi na siłę, bezpodstawnie oskarżając różnych ludzi. - Potem po cichu są uniewinniani - zauważył Ordyński. I wyliczał, że sąd oczyścił ze wszelkich zarzutów Wiesława Kaczmarka, Janusza Lewandowskiego czy Jana Widackiego.

- W Polsce wielu prokuratorów przyjmuje zasadę, że prawo strasznie pęta im ręce, więc nie należy nim się specjalnie przejmować - ocenił prof. Janusz Czapiński. - Prawo prawem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie - dodał socjolog.

Największy egzamin jeszcze przed prokuratorami?

Lipiński przypomniał, że największy egzamin jeszcze przed prokuraturą. - Szykuje się nowelizacja Kodeksu postępowania karnego, która sprawi, że procesy karne w Polsce w uproszczeniu będą w bardziej amerykańskim stylu. Przed bezstronnym sędzią będą się kłócić adwokat i prokurator - mówił analityk. Najważniejszym zadaniem prokuratury jest więc przygotowanie się do tych zmian. W przeciwnym razie śledczych czekają tylko kolejne kompromitacje.

Zobacz także
 • Krzysztof Kwiatkowski "Chory system". Śledztwo prowadzi jeden prokurator, nadzoruje trzynastu. A sąd i tak miażdży akt oskarżenia
 • Prof. Andrzej Zoll Zoll: Kompromitacja prokuratury, ale nie wymiaru sprawiedliwości
Komentarze (13)
"To nie jest zwykłe uniewinnienie. To gruzowisko". Kolejna porażka prokuratury w głośnym procesie
Zaloguj się
 • arnoldbuzdygan

  Oceniono 4 razy 4

  Przed prokuratorami największy egzamin!? Wolne żarty! To co przygotowali to po prostu horror dla oskarżonych.
  W krajach gdzie jest taka "licytacja" na argumenty oskarżenia i obrony po pierwsze funkcjonuje ława przysięgłych a nie pojedynczy sędzia, po drugie obrona ma dostęp do wszelkich dowodów i może je obalić, przeprowadzić własne kontr śledztwo itd.
  U nas to wszystko jest tajne, ludzie miesiącami a bywa, że i latami siedzą w aresztach nie znając rzekomych dowodów na podstawie, których ich "tymczasowo" pozbawiono wolności.
  A kancelarie adwokackie ze zdolnościami śledczymi!? Buacha cha cha ! u NAS!?
  To co się będzie działo to będzie dramat dla oskarżonych.

 • pasjonatx

  Oceniono 5 razy 5

  Wiem,że wśród prokuratorów są prawdziwi pasjonaci kryminalistyki,medycyny sądowej,ale wiem także,że są w tym zawodzie ignoranci z tych dziedzin.
  Może teraz przyszedł czas na to,by zreformować tę instytucję.
  Tylko podstawowe pytanie brzmi:czy jest w Polsce osoba,której zależy na podniesieniu jakości pracy śledczej,na specjalizacjach wśród prokuratorów?

 • wodakrolewska

  Oceniono 8 razy -2

  Próbowano polskim bolszewikom zrobić Norymbergę ale wzięli się za to amatorzy i wyszło jak zwykle.

 • fakiba

  Oceniono 22 razy 16

  Czas najwyższy żeby ktoś przejrzał kadry i ich "pracę" to co wyczyniają niektórzy nominaci Ziobry i kaczora do tego chronieni przez pana Seremeta to nawet w Rosji za Stalina by nie przeszło

 • istvan73

  Oceniono 22 razy 20

  Kolejne uniewinnienie, a prokuratorskie ladacznice w apelacjach i nadzorach nadal biorą po 15 tys. miesięcznie i tak do końca życia, bo przecież są nieusuwalni i można im naskoczyć.

 • dziadekjam

  Oceniono 11 razy 5

  "Sędzia od samego początku się dziwił, że postawiono Kratiukowi zarzuty."
  =========================================================
  Czy sędziowie zapoznają się z aktami przed rozprawą, Czy sąd musi przyjąć do rozpatrzenia sprawę ewidentnie skopaną przez prokuraturę?

 • leon.bzykatz

  Oceniono 26 razy -12

  Andrzej Kratiuk, prezes fundacji Porozumienie bez Barier Jolanty Kwaśniewskiej,<

  Już samo to nazwisko (drugie) pachnie mega szwindlem.he he!

 • iremus

  Oceniono 9 razy 9

  Najwyższa pora wydzielić w prokuraturze specjalistyczne działy o ile prokuratura ma w ogóle istnieć. Jakie pojęcie ma dupek który skończył wydział prawa o obrocie gospodarczym? Czy w sprawach gospodarczych na pewno powinien być prokuratorem osoba zajmująca się pobiciami czy zabójcami? Przecież to jest fikcja. Taki prokurator bez pomocy specjalistów nie jest nawet w stanie napisać aktu oskarżenia a pracę traktuje jako hobby. A jak jest w sprawach o błędy lekarskie. Jaką wiedzę medyczną posiada absolwent wydziału prawa żeby bez zasięgania opinii lekarskiej napisać akt oskarżenia?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje