Meksykańskie kartele najmują żołnierzy USA do zabójstw na zlecenie

06.08.2013 16:01
Są profesjonalni i zabijanie nim nie obce. Kartele coraz częściej korzystają z usług amerykańskich żołnierzy

Są profesjonalni i zabijanie nim nie obce. Kartele coraz częściej korzystają z usług amerykańskich żołnierzy (Fot. Reuters/ Fot. AP)

- W ciągu ostatnich kilku lat mieliśmy przykłady tego, że amerykańscy żołnierze wykonują zlecenia dla karteli - uważa wiceszef STRATFOR-u Fred Burton, cytowany przez Fox News. Narkobaronowie wysługują się od dawna byłymi żołnierzami z Meksyku czy Gwatemali, rekrutują też spośród amerykańskich gangów. Ale w ostatnich latach były co najmniej trzy przypadki wynajęcia przez gang żołnierzy USA - pisze "Business Insider"
Meksykańskie kartele szukają zabójców na zlecenie wśród żołnierzy armii USA. I w co najmniej trzech przypadkach się im to udało - pisze "Fox News". Fred Burton, wiceszef prywatnej agencji wywiadu STRATFOR, cytowany przez telewizję podkreśla, że to niebezpieczne zjawisko. - Znakomicie wyszkoleni żołnierze dostarczają gangom bezcennej wiedzy i umiejętności - powiedział.

Los Zetas potrzebują żołnierzy

Kartel Los Zetas założyli byli żołnierze elitarnych meksykańskich oddziałów wojskowych. Nic dziwnego, że do rekrutacji żołnierzy do gangu wykorzystali znajomości z wojska. Jak wskazuje ujawniony dokument FBI, w ciągu ostatnich ośmiu lat epizod pracy dla karteli narkotykowych zaliczyło ponad 150 tys. meksykańskich i gwatemalskich żołnierzy.

Meksykańscy gangsterzy przez lata budowali sieć współzależności z handlarzami narkotyków z USA. Ale zatrudnianie żołnierzy amerykańskiej armii to szczególnie niepokojący trend - wskazuje "Business Insider".

Trzej Amerykanie, trzy zlecenia zabójstwa

Fox News podaje przykład 22-letniego Michaela Apodaca z bazy Fort Bliss. Został on skaperowany przez kartel z Juarez z zadaniem zabicia Jose Daniela Gonzalez-Galeana, za co miał otrzymać 5 tys. dolarów. Ten były członek kartelu znalazł się na celowniku mafii, ponieważ zaczął współpracę ze antynarkotykowymi służbami. Apodaca wyrok wykonał, ale wpadł w ręce sprawiedliwości i został skazany na dożywocie.

Za przyjęcie zlecenia zabójstwa zostali także skazani na więzienie były porucznik Kevin Corley i były sierżant Samuel Walker. Obaj służyli przez rok w Afganistanie. Zaraz po powrocie z wojny skontaktowali się z ukrytym agentem DEA - amerykańskiej agencji do walki z narkotykami. Myśleli, że był on członkiem kartelu Los Zetas.

Dlaczego żołnierze dają się zatrudnić bandytom?

Kartele chętnie zatrudniają byłych amerykańskich żołnierzy. Z łatwością mogą oni przekraczać granicę między USA a Meksykiem. Są do tego bardzo profesjonalni. Śledczy podkreślają, że przestępstwa dokonywane są z wojskową precyzją.

Byli żołnierze są kuszeni przez pieniądze. Michaela Apodaca zarabiał 5 tys. dolarów miesięcznie, a za wykonanie wyroku kartelu otrzymał pieniądze odpowiadające potrójnej pensji. Walker i Corley, którzy zarabiali niewiele więcej, mieli dostać 50 tys. dolarów z kasy kartelu.

Armia, odpowiadając na zarzuty twierdzi, że dzisiaj tacy jak Apodaca nie przeszliby procesu rekrutacji. - Obecnie jesteśmy o wiele bardziej uważni niż wtedy, kiedy potrzebowaliśmy żołnierzy do Iraku i Afganistanu - mówi Fox News major Joe Buccino z bazy Fort Bliss w El Paso.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Powiadomimy cię o najważniejszych wydarzeniach!

Zobacz także
Komentarze (28)
Meksykańskie kartele najmują żołnierzy USA do zabójstw na zlecenie
Zaloguj się
 • teraz-otwarte

  0

  Delegalizacja narkotyków stworzyła największe nielegalne imperia finansowe w historii:mafie. Teraz cały świat lata na ich postronku

 • tamuj_bo_juszy

  Oceniono 2 razy 2

  a amerykanie zlecaja zabojstwa w afganistanie i iraku najemnikom z blackwater

 • konigin

  Oceniono 1 raz 1

  Dobry wybor. Takiego doswiadczenia w pacyfikacji jakie maja zolnierze hamerykanscy, po Iraku i Afganistanie, ze swieca szukac.

 • cezar85

  Oceniono 2 razy 2

  a może by tak zalegalizować?

  przecież politycy, policja i sądy

  bez problemu znajdą sobie nowe źródła

  reperowania domowego budżetu

 • noken

  Oceniono 8 razy 6

  no widać że te kartele narkotykami przeżarte, przecież podstawowa specjalizacja amerykańskiego żołnierza to "friendly fire"

 • mangusta3

  Oceniono 29 razy 29

  Kartele piorą pieniądze zarobione ze sprzedaży narkotyków w amerykańskich bankach a potem kupują najnowocześniejszą broń w USA...

 • zigzaur

  Oceniono 37 razy -3

  Rosyjski generał do sołdatów:
  - Jedziemy do Czeczenii, Dagestanu czy gdzie tam. Za zabitego mężczyznę dostaniecie flaszkę wódki, za kobietę kawałek słoniny, za dziecko papierosa!

  Po 15 minutach już kilkunastu sołdatów zgłosiło się po nagrodę Generał mówi:

  - Spokojnie! Jeszcze nie wyjechaliśmy z Moskwy!

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 43 razy 17

  Też mi nowina... Przecież od lat wszyscy doskonale wiedzą, że amerykańska armia to największe na świecie zbiorowisko dość tanich i stosunkowo nieźle wyszkolonych bandyckich rąk do wynajęcia. Chociaż ostatnio popyt na ten towar spada w związku z coraz częściej (a ostatnimi czasy wręcz masowo) stwierdzanym u USmańskich żołdaków totalnym niezrównoważeniem psychicznym.

 • dziadekjam

  Oceniono 16 razy 10

  Lepiej niech strzelają do meksykańskich gangsterów niż do dziecin i kobiet w zafajdanych yankeskich wojenkach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje