Coraz więcej Polaków używa Instagrama. "Najprostsze zdjęcie zrobione z filtrem robi wrażenie. Ale to nie jest lepsze zdjęcie"

W Polsce lawinowo rośnie liczba użytkowników Instagrama, który pozwala publikować i upiększać zdjęcia ze smartfonów. - Proces upowszechnienia nie niszczy fotografii na wysokim poziomie - mówi w rozmowie z tokfm.pl Wojciech Grzędziński, laureat World Press Photo. - Najprostsze zdjęcie zrobione z filtrem robi wrażenie. Ale to nie jest lepsze zdjęcie - zastrzega.
Jak donoszą wirtualnemedia.pl, od początku roku liczba użytkowników serwisu Instagram.com w Polsce podwoiła się i przekroczyła milion osób. Według ekspertów z jego mobilnej wersji regularnie może korzystać 500 tys. osób. Instagram to aplikacja umożliwiająca automatyczne zamieszczanie w sieci własnych zdjęć ze smartfona z dodatkiem filtrów i efektów wizualnych.

"Dobrze, że ludzie przekonują się do fotografii"

Niektórym fotografom na widok marnych zdjęć przepuszczonych przez efekciarskie filtry "krwawią oczy". - Każdy ma prawo do tego, żeby publikować to, co chce. A ja mam prawo do tego, żeby na to nie patrzeć. I z tego prawa korzystam - mówi w rozmowie z tokfm.pl Wojciech Grzędziński, laureat World Press Photo i osobisty fotograf prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jego zdaniem popularność Instagrama nie zepsuje fotografii. - To są kompletnie różne sprawy. Na pewno dobre jest, że ludzie fotografują, przekonują się do fotografii i możliwości, jakie daje to medium - mówi.

- Proces upowszechnienia nie niszczy fotografii na wysokim poziomie - mówi Grzędziński. - Fotografii profesjonalnej, artystycznej jest wręcz coraz więcej. Fakt, zalew miernej fotografii w jakiś sposób spłyca odbiór i dobre zdjęcia coraz częściej giną - tłumaczy. Popularyzacja tego medium za pomocą serwisów podobnych do Instagrama może więc mieć zalety. - Im więcej osób fotografuje, tym dostęp do tych, które mają talent, jest łatwiejszy - podkreśla Grzędziński.

"Najlepszy filtr to brak filtra"

Plusy Instagrama docenił też Pete Souza, oficjalny fotograf Baracka Obamy, prezydenta USA. Dlatego dołączył do serwisu i zamierza tam publikować wykonane smartfonem zdjęcia zza kulis swojej pracy. - Sam fotografuję telefonem. To coś fantastycznego, że mam w kieszeni aparat pozwalający na zrobienie fajnego zdjęcia - przyznaje Grzędziński.

Fotograf polskiego prezydenta przyznaje, że ma konto na Instagramie, ale rzadko z niego korzysta. - Dla mnie Instagram jest formą prezentacji, a nie metodą robienia zdjęć - zastrzega. W rozmowie z dziennikarzem "Time'a" Souza podkreśla, że jego ulubionym filtrem jest "brak filtra". - Te filtry to imitacja tego, co można uzyskać, dobierając negatyw, obiektyw czy inne ustawienia - wyjaśnia Grzędziński. I zaznacza, że funkcje dostępne w Instagramie można spotkać w wielu innych programach. - Ja z nich korzystam. To daje fajny efekt, jeżeli się wie, jak go użyć - mówi polski fotograf.

"Najprostsze zdjęcie zrobione z filtrem robi wrażenie. Ale nie jest lepsze"

Czy jednak marne technicznie zdjęcie przepuszczone przez zestaw filtrów nie jest jak "zupa z proszku"? - Kiedyś, żeby uzyskać zdjęcie z efektem kolodionu, trzeba było mieć dostęp do specjalnych środków, płytki, aparatu. Wykonanie zdjęcia trwało godzinę, a przygotowania kolejnych kilka. Do jednego zdjęcia - opowiada Grzędziński. - Teraz wystarczy włożyć filtr. Czy to będzie lepsze zdjęcie? Nie. To zależy od tego, co fotografujemy. Co jest przed obiektywem, a nie co jest do niego włożone. Najprostsze zdjęcie zrobione z filtrem robi wrażenie. Ale to nie jest lepsze zdjęcie - zastrzega fotograf.

Więcej o:
Komentarze (1)
Coraz więcej Polaków używa Instagrama. "Najprostsze zdjęcie zrobione z filtrem robi wrażenie. Ale to nie jest lepsze zdjęcie"
Zaloguj się
  • pankasztelan

    0

    Osobiscie filtrow uzywam czasem, dlatego jak sie znajdzie jakies zdjecie ktoremu mozna dodac innego klimatu to czemu nie? Instagram? Jakos go nie czuje... Jezeli chcesz sie pokazac ze swoimi fotografiami to od tego jest Flickr. Tu przynajmniej znajdziesz cala mase technik plus kreatywnosc bez granic wsrod fotografow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX