Szczyt klimatyczny 11 listopada: "prowokacja" czy "plan ONZ"? [3 KLUCZOWE FAKTY]

05.08.2013 08:34
Marsz Niepodległości w 2012 r.

Marsz Niepodległości w 2012 r. (Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta)

- To oczywista prowokacja - tak informację, że szczyt klimatyczny ONZ rozpocznie się w Warszawie 11 listopada, skomentował Jarosław Kaczyński. - Nie wiem, czy załamywać ręce nad niekompetencją, czy poziomem już takich chorobliwych obsesji - kontrował Donald Tusk i argumentował, że datę w 2008 r. ustaliła ONZ. Jak rzeczywiście to wyglądało? [3 KLUCZOWE FAKTY]
- Jak słyszę polityków, czy to jest Jarosław Kaczyński, czy jacyś komentatorzy z PiS, że celowo wymyśliłem wspólnie z ministrem spraw wewnętrznych Bartłomiejem Sienkiewiczem datę szczytu klimatycznego, to nie wiem, nad czym bardziej załamać ręce: nad ich niekompetencją czy poziomem już takich chorobliwych obsesji - tak Donald Tusk skomentował w sobotę zarzuty opozycji. Podkreślił, że data szczytu była ustalona przez ONZ już w 2008 r. Zaznaczył przy tym, że sam Bartłomiej Sienkiewicz nie mógł wtedy nawet przypuszczać, że w 2013 r. będzie ministrem.

Dzień wcześniej Jarosław Kaczyński określił zaplanowany na 11 listopada początek konferencji klimatycznej mianem "oczywistej prowokacji". - Wiadomo, że na takie szczyty przyjeżdżają alterglobaliści i że są to elementy awanturnicze. Niewątpliwie chodzi o to, żeby wywołać awanturę, bo przecież nie ma żadnego przymusu, żeby to było akurat 11 listopada - powiedział Kaczyński na konferencji prasowej. Według niego "ktoś chce doprowadzić do wielkiej awantury".

1. Co ustalono w 2008 r.?

Rzeczywiście, z dokumentów wynika, że 11 listopada 2013 r. jako data rozpoczęcia szczytu klimatycznego był wskazywany już 5 lat temu. Oczywiście były to ustalenia ONZ, a nie Donalda Tuska, czy - tym bardziej - ministra Sienkiewicza. Jednak ONZ nie wskazywała w rekomendacji miejsca, w jakim ma się odbyć szczyt.


Cały dokument dostępny jest TUTAJ

Co to oznacza? Polska, zgłaszając swoją kandydaturę do organizacji szczytu klimatycznego, znała rekomendowane daty, ale mogła samodzielnie wskazać miasto, które będzie gospodarzem tego wydarzenia. Nie jest wcale powszechnym zwyczajem, by tego typu konferencje odbywały się właśnie w stolicy. Już wcześniej gospodarzem szczytu był Poznań.

2. Kto zaproponował organizację szczytu w Warszawie?

Decyzja o organizacji szczytu klimatycznego w 2013 r. w Warszawie zapadła w listopadzie ubiegłego roku podczas spotkania w stolicy Kataru - Doha. Formalnie została potwierdzona 7 grudnia. O organizację spotkania w stolicy zabiegał minister środowiska Marcin Korolec.

3. Jak to jest z "elementem awanturniczym" na szczytach?

- Wiadomo, że na takie szczyty przyjeżdżają alterglobaliści i że to są to elementy awanturnicze - stwierdził Jarosław Kaczyński. Prezes PiS uważa za bardzo prawdopodobne starcia lewicowych demonstrantów z uczestnikami obchodów Święta Niepodległości.Rzeczywiście, podczas dotychczasowych szczytów klimatycznych organizowanych w różnych państwach dochodziło do zamieszek. W 2009 r. w Kopenhadze konferencji klimatycznej towarzyszył marsz około 30 tys. osób. Policja zatrzymała wówczas kilkuset agresywnie zachowujących się manifestantów. Natomiast w 2008 r. w Poznaniu było spokojnie.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o wydarzeniach politycznych? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (238)
Zaloguj się
 • aga.milos

  Oceniono 219 razy 181

  Ja bym proponowała na miejsce szczytu Łódź - od czasu rewolucji solidarnościowej najbardziej ekologiczne bo z dnia na dzień pozbawione przemysłu miasto w Polsce.

 • hamlet1111

  Oceniono 296 razy 102

  W tym artykule jest wyraźnie napisane: "Decides to adopt the dates of 3-14 June and 11-22 November". Czyli można było spokojnie zrobić szczyt klimatyczny w czerwcu.... Gdyby oczywiście zależało Tuskowi żeby nie było prowokacji.

 • elkipan

  Oceniono 131 razy 91

  Znaczy się,
  prosimy zadymiarzy aby byli czytelni
  aby było wiadomo w jakiej sprawie robią zadymę!

 • luki.s

  Oceniono 123 razy 75

  Rzeczywiście, w 2008 roku nie można było podejrzewać, że 11.XI.2013 r. będzie w Polsce święto narodowe.

 • glosujacy

  Oceniono 196 razy 62

  W przytoczonym dokumencie wyraznie napisano "jakie daty sa mozliwe do organizacji spotkania". Tak wiec, Premier -ktory decyduje ustalic date 11 listopada "swieto narodowe" jest zwyklym niekompetentnym cymbalem.

 • dacie

  Oceniono 140 razy 38

  Widać po dokumencie, że Donald Tusk kłamie.
  Rację ma Kaczor, że ten termin mógł być inny. 3 - 14 czerwiec ale władzę mamy albo głupią, albo jest to prowokacja i powód, żeby zakazać manifestacji corocznej z okazji 11 listopada.
  Intencje tej władzy zostawmy, jest i głupia, i prowokacyjna ale co bardziej istotne, kolejny to już raz Tusk kłamie a media nic. Udają, że sprawy nie ma a Gazeta nawet podkreśla datę, jedną z dwóch, 11-20 listopada, jakoby to Tusk miał rację. Warto bronić tej władzy, tracą swoją wiarygodność?

 • puzonik48

  Oceniono 197 razy 31

  Teraz kalendarz spotkań ,rząd musi ustawiać pod łysoli ,kiboli i wszelkiej maści warchołów ?

 • jerjar

  Oceniono 252 razy 26

  On i jego wyznawcy chcą Polski, gdzie dachy kryje strzecha, w izbie śmierdzi bigosem i wszyscy czekają na księdza dobrodzieja, który przyjdzie z kolędą.

  Obcy? Kongresy? Kiedy nam tu dobrze, a węgla mamy pod dostatkiem (ten dwutlenek, droga pani, to podobnież Żydzi wymyślili).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje