Szczyt klimatyczny 11 listopada: "prowokacja" czy "plan ONZ"? [3 KLUCZOWE FAKTY]

05.08.2013 08:34
Marsz Niepodległości w 2012 r.

Marsz Niepodległości w 2012 r. (Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta)

- To oczywista prowokacja - tak informację, że szczyt klimatyczny ONZ rozpocznie się w Warszawie 11 listopada, skomentował Jarosław Kaczyński. - Nie wiem, czy załamywać ręce nad niekompetencją, czy poziomem już takich chorobliwych obsesji - kontrował Donald Tusk i argumentował, że datę w 2008 r. ustaliła ONZ. Jak rzeczywiście to wyglądało? [3 KLUCZOWE FAKTY]
- Jak słyszę polityków, czy to jest Jarosław Kaczyński, czy jacyś komentatorzy z PiS, że celowo wymyśliłem wspólnie z ministrem spraw wewnętrznych Bartłomiejem Sienkiewiczem datę szczytu klimatycznego, to nie wiem, nad czym bardziej załamać ręce: nad ich niekompetencją czy poziomem już takich chorobliwych obsesji - tak Donald Tusk skomentował w sobotę zarzuty opozycji. Podkreślił, że data szczytu była ustalona przez ONZ już w 2008 r. Zaznaczył przy tym, że sam Bartłomiej Sienkiewicz nie mógł wtedy nawet przypuszczać, że w 2013 r. będzie ministrem.

Dzień wcześniej Jarosław Kaczyński określił zaplanowany na 11 listopada początek konferencji klimatycznej mianem "oczywistej prowokacji". - Wiadomo, że na takie szczyty przyjeżdżają alterglobaliści i że są to elementy awanturnicze. Niewątpliwie chodzi o to, żeby wywołać awanturę, bo przecież nie ma żadnego przymusu, żeby to było akurat 11 listopada - powiedział Kaczyński na konferencji prasowej. Według niego "ktoś chce doprowadzić do wielkiej awantury".

1. Co ustalono w 2008 r.?

Rzeczywiście, z dokumentów wynika, że 11 listopada 2013 r. jako data rozpoczęcia szczytu klimatycznego był wskazywany już 5 lat temu. Oczywiście były to ustalenia ONZ, a nie Donalda Tuska, czy - tym bardziej - ministra Sienkiewicza. Jednak ONZ nie wskazywała w rekomendacji miejsca, w jakim ma się odbyć szczyt.


Cały dokument dostępny jest TUTAJ

Co to oznacza? Polska, zgłaszając swoją kandydaturę do organizacji szczytu klimatycznego, znała rekomendowane daty, ale mogła samodzielnie wskazać miasto, które będzie gospodarzem tego wydarzenia. Nie jest wcale powszechnym zwyczajem, by tego typu konferencje odbywały się właśnie w stolicy. Już wcześniej gospodarzem szczytu był Poznań.

2. Kto zaproponował organizację szczytu w Warszawie?

Decyzja o organizacji szczytu klimatycznego w 2013 r. w Warszawie zapadła w listopadzie ubiegłego roku podczas spotkania w stolicy Kataru - Doha. Formalnie została potwierdzona 7 grudnia. O organizację spotkania w stolicy zabiegał minister środowiska Marcin Korolec.

3. Jak to jest z "elementem awanturniczym" na szczytach?

- Wiadomo, że na takie szczyty przyjeżdżają alterglobaliści i że to są to elementy awanturnicze - stwierdził Jarosław Kaczyński. Prezes PiS uważa za bardzo prawdopodobne starcia lewicowych demonstrantów z uczestnikami obchodów Święta Niepodległości.Rzeczywiście, podczas dotychczasowych szczytów klimatycznych organizowanych w różnych państwach dochodziło do zamieszek. W 2009 r. w Kopenhadze konferencji klimatycznej towarzyszył marsz około 30 tys. osób. Policja zatrzymała wówczas kilkuset agresywnie zachowujących się manifestantów. Natomiast w 2008 r. w Poznaniu było spokojnie.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o wydarzeniach politycznych? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
 • W sieci krąży wiele memów wyśmiewających efekt cieplarniany Internauci wyśmiewają efekt cieplarniany, bo było zimno. Ekspert: Nie wiedzą, czym jest pogoda
 • Policjanci użyli armatek wodnych oraz gazu pieprzowego Marsze, wieńce i burdy - 11 listopada w Warszawie [NAGRANIA WIDEO]
Komentarze (238)
Szczyt klimatyczny 11 listopada: "prowokacja" czy "plan ONZ"? [3 KLUCZOWE FAKTY]
Zaloguj się
 • candid13

  0

  wydaje mi sie ze te ciemne, nazistowsko-kibolskie masy nie maja pojecia co sie wydarzylo 11 listopada, nie maja pojecia w ktorym roku.

  podobnie jest jak dowoza ich autokarami pisowskimi na Powazki i kaza buczec; nie maja pojecia o co chodzi, ale bucza jak to bywa z ciemnym bydlem

 • razb1947

  Oceniono 2 razy 0

  W dzień niepodległości nie powinno się organizować szczytu ONZ są inne dni w roku żeby zorganizować ten szczyt-uważam że to jest prowokacja aby w Polsce wybuchły zamieszki, jak będą zamieszki to będzie wina Tuska i ministra spraw wewnętrznych i Kaczyński w tym wypadku ma rację.

 • mczes57

  Oceniono 1 raz 1

  ONZ nie wie co wydażyło się 11.11.1918 w Polsce,jak większość światowej populacji.Polski rząd nie raczył tego gremium poinformować.No i wyszła żaba którą trzeba zjeść. Najlepiej żeby tą żabę zjadła opozycja, bo wtedy "wilk syty i owca cała".

 • jan_sobczak1

  Oceniono 2 razy -2

  Do tego że "efekt cieplarniany" nie istnieje przyznali się nawet sami twórcy tej teorii, ale rozkręcono tak intratny biznes i tak sprytny sposób na okradanie frajerów czyli obywateli że nikt nie chce z niego rezygnować. A zawsze dodatkowo za pieniądze frajerów można sobie pojeść, popić i ukraść ręczniki z hotelu.

 • jack20

  Oceniono 4 razy -2

  Jebnjcie sie w soje zakute paly podle sqrw.-.i pacholki zydaa ONZ chce organizaxji spotkania w swieto narodowe Polski !! Nieokrzesane w obludzie swinie i prowokatorzy

 • plumgazeta

  0

  Okaże się, że Polacy okażą się najbardziej zainteresowani ochroną klimatu.
  Na marsz przyjdzie 100 tys i gw tym razem doda, a nie ujmie osób.
  Świat dowie się, o protestach w Polsce.

 • antekguma1

  Oceniono 6 razy -2

  Rudy łgarz łże, swoim zwyczajem jak najęty. Mieli do wyboru dwa terminy z dość obszernymi przedziałami czasowymi, to oczywiście musiały żydki jebane wybrać akurat 11 listopada. A ryży bezczelnie łże, że to ustalone już 5 lat temu. Co ku... ryży łgarzu ustalono? Datę 11.11?

 • skwierz55

  Oceniono 5 razy 1

  donek, ty Polskę masz w dupie. Jeśli jest święto odzyskania niepodległości to jest tylko To i nic więcej, nie ma ważniejszej sprawy. Szczyt klimatyczny - to szczyt złodziejstwa, takie coś obok święta niepodległości, tusk kim ty jesteś ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje