Kaczyński: szczyt klimatyczny w Warszawie 11 listopada to prowokacja

02.08.2013 16:52
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

Jarosław Kaczyński uważa, że zorganizowanie szczytu klimatycznego ONZ w Warszawie w Święto Niepodległości to "oczywista prowokacja". Decyzja o terminie warszawskiego szczytu zapadła 5 lat temu; ustalił ją sekretariat Konwencji klimatycznej - odpowiada resort środowiska.
- To jest oczywista prowokacja. Wiadomo, że na takie szczyty przyjeżdżają alterglobaliści i że są to elementy awanturnicze. Niewątpliwie chodzi o to, żeby wywołać awanturę, bo przecież nie ma żadnego przymusu, żeby to było akurat 11 listopada - powiedział Kaczyński na konferencji prasowej. Według niego "ktoś chce doprowadzić do wielkiej awantury".

Zdaniem Kaczyńskiego "stuprocentową odpowiedzialność za trzymanie w ryzach, oddzielenie od polskich patriotów, którzy będą chcieli demonstrować, tych awanturniczych elementów bierze na siebie władza". - Jeżeli cokolwiek się stanie, to jest to osobista odpowiedzialność premiera, ministra spraw wewnętrznych i to odpowiedzialność nie tylko w sensie politycznym, ale być może nawet karnym - zaznaczył lider PiS. - Doświadczenie z wielu miejsc na świecie pokazuje, że tego rodzaju elementy wywołują awantury i jeżeli nie przeprowadzi się odpowiedniej, bardzo zdecydowanej akcji, to może dojść do bardzo niedobrych wydarzeń - dodał.

Resort środowiska w komunikacie na swojej stronie internetowej podkreślił, że decyzja o terminie organizacji szczytu w Warszawie zapadła w trakcie szczytu w 2008 roku. - Daty szczytów klimatycznych są ustalane przez ich organizatora, tj. Sekretariat Konwencji Klimatycznej (UNFCCC)" - zaznaczono w komunikacie.

"Nie odmawiamy innym patriotyzmu"

Prezes PiS był też pytany na konferencji prasowej o plany jego partii zorganizowania własnych obchodów Święta Niepodległości. - Chcemy rzeczywiście zorganizować obchody, ale ponieważ mamy swój program, swoje spojrzenie na polską historię, to - nie odmawiając oczywiście innym patriotyzmu - mamy prawo uczynić to sami czy też z tymi, z którymi chcemy być razem, a jest takich bardzo wielu. Mamy nadzieję, że to się uda - powiedział Kaczyński.

Jednocześnie zapewnił, że PiS "nie chce niczego dzielić". - Natomiast są różne koncepcje tego, co należy w Polsce zrobić, by Polska była silnym, demokratycznym, suwerennym państwem zapewniającym swoim obywatelom równość praw i pomyślną przyszłość, i te różnice też jakoś muszą być brane pod uwagę - dodał.

Lider PiS był też pytany, do którego z protestów zapowiadanych na jesień w Warszawie przyłączy się PiS, do tego zapowiadanego przez NSZZ "Solidarność", czy też przez środowiska związane z Radiem Maryja. - 28 września w pierwszą rocznicę marszu z zeszłego roku, odbędzie się, mam nadzieję, wielki marsz i będziemy jego współorganizatorami - odparł. Jak mówił, będzie to demonstracja za Polskę "rzeczywiście demokratyczną, wolną, niepodległą, podmiotową, uznającą równość wszystkich obywateli".

Szczyt klimatyczny po raz drugi w Polsce

Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu - COP19 odbędzie się w Polsce w dniach 11-22 listopada 2013. Celem spotkania jest wypracowanie nowych postanowień na rzecz ochrony klimatu i redukcji emisji gazów cieplarnianych na świecie. Jak napisano na stronie Ministerstwa Środowiska, główną siedzibą konferencji COP19 będzie Stadion Narodowy. Część wydarzeń odbędzie się także w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Konferencje klimatyczne ONZ (tzw. COP-y - Conferences of the Parties) to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej. Polska organizowała już wcześniej szczyt klimatyczny ONZ. W 2008 r. Poznań gościł ponad 10 tys. osób, w tym przedstawicieli organizacji pozarządowych i blisko 190 delegatów z państw członkowskich Narodów Zjednoczonych.

Zobacz także
Komentarze (429)
Kaczyński: szczyt klimatyczny w Warszawie 11 listopada to prowokacja
Zaloguj się
 • 104i9

  0

  Szczyt globalnego ogłupienia w Warszawie a nie ocieplenia.Największy przekręt stulecia..

 • zlappande

  0

  Kaczynski Lech i Jaroslaw - hanba dla Polski

  Bog nas pokaral - a takich szumowin jest sporo

 • andrzej414

  0

  No i po co te głupie pytania , przecież szczyt rozpoczna sie 11 listopada i potrwa jeszcze kilka dni nastepnych a tu prezesunio bredzi ,że to prowokacja , szczyt głupoty pisowców siega dna , jak nie wybuch samolotu w smoleńsku , to nie było brzozy , długośc czlonka Hofmana po pijaku , nie ma niepodleglości , jest wróg wewnetrzyny i ten kurdupel bedzie walczył o wolna Polskę PISU i RYDZYKA i to dopiero będzie wolna Polska , niejadziekuje , nie skorzystam juz z usług Pisu ani tego kurdupla .

 • muraszka1

  0

  Prowakacja? Raczej denna głupota,bezmyślność PO.

 • klemmm

  0

  haha ale cudownie, zdjęcie do artykułu mi się nie wczytało, nie muszę więc oglądać tego parszywego ryja, może pomyślę nad jakimś programem typu adblock, tylko że na katop-prawico zje...ow. W szczególności na kartofla.

 • nirelle

  0

  Ile nas będzie kosztowało zorganizowanie szczytu, bo znając rządzenie PO są tylko straty dla kraju.
  Stratą jest również fakt, że nie szanujemy państwa i w dniu Święta Niepodległości organizujemy szczyt klimatyczny.

 • wrobrewrobrewrobre

  Oceniono 1 raz 1

  To świetny termin, cały świat będzie wiedział że 11 listopada jest świętem narodowym Polski.

 • wrobrewrobrewrobre

  Oceniono 2 razy 2

  Tak panie Kaczyński, cały świat robił spisek przeciwko panu i pisowi. Ależ ma pan wyobraźnię.

 • korcia2000

  Oceniono 3 razy 3

  Patriotyzm przykrywką wyścigu do koryta.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje