Kaczyński: szczyt klimatyczny w Warszawie 11 listopada to prowokacja

02.08.2013 16:52
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

Jarosław Kaczyński uważa, że zorganizowanie szczytu klimatycznego ONZ w Warszawie w Święto Niepodległości to "oczywista prowokacja". Decyzja o terminie warszawskiego szczytu zapadła 5 lat temu; ustalił ją sekretariat Konwencji klimatycznej - odpowiada resort środowiska.
- To jest oczywista prowokacja. Wiadomo, że na takie szczyty przyjeżdżają alterglobaliści i że są to elementy awanturnicze. Niewątpliwie chodzi o to, żeby wywołać awanturę, bo przecież nie ma żadnego przymusu, żeby to było akurat 11 listopada - powiedział Kaczyński na konferencji prasowej. Według niego "ktoś chce doprowadzić do wielkiej awantury".

Zdaniem Kaczyńskiego "stuprocentową odpowiedzialność za trzymanie w ryzach, oddzielenie od polskich patriotów, którzy będą chcieli demonstrować, tych awanturniczych elementów bierze na siebie władza". - Jeżeli cokolwiek się stanie, to jest to osobista odpowiedzialność premiera, ministra spraw wewnętrznych i to odpowiedzialność nie tylko w sensie politycznym, ale być może nawet karnym - zaznaczył lider PiS. - Doświadczenie z wielu miejsc na świecie pokazuje, że tego rodzaju elementy wywołują awantury i jeżeli nie przeprowadzi się odpowiedniej, bardzo zdecydowanej akcji, to może dojść do bardzo niedobrych wydarzeń - dodał.

Resort środowiska w komunikacie na swojej stronie internetowej podkreślił, że decyzja o terminie organizacji szczytu w Warszawie zapadła w trakcie szczytu w 2008 roku. - Daty szczytów klimatycznych są ustalane przez ich organizatora, tj. Sekretariat Konwencji Klimatycznej (UNFCCC)" - zaznaczono w komunikacie.

"Nie odmawiamy innym patriotyzmu"

Prezes PiS był też pytany na konferencji prasowej o plany jego partii zorganizowania własnych obchodów Święta Niepodległości. - Chcemy rzeczywiście zorganizować obchody, ale ponieważ mamy swój program, swoje spojrzenie na polską historię, to - nie odmawiając oczywiście innym patriotyzmu - mamy prawo uczynić to sami czy też z tymi, z którymi chcemy być razem, a jest takich bardzo wielu. Mamy nadzieję, że to się uda - powiedział Kaczyński.

Jednocześnie zapewnił, że PiS "nie chce niczego dzielić". - Natomiast są różne koncepcje tego, co należy w Polsce zrobić, by Polska była silnym, demokratycznym, suwerennym państwem zapewniającym swoim obywatelom równość praw i pomyślną przyszłość, i te różnice też jakoś muszą być brane pod uwagę - dodał.

Lider PiS był też pytany, do którego z protestów zapowiadanych na jesień w Warszawie przyłączy się PiS, do tego zapowiadanego przez NSZZ "Solidarność", czy też przez środowiska związane z Radiem Maryja. - 28 września w pierwszą rocznicę marszu z zeszłego roku, odbędzie się, mam nadzieję, wielki marsz i będziemy jego współorganizatorami - odparł. Jak mówił, będzie to demonstracja za Polskę "rzeczywiście demokratyczną, wolną, niepodległą, podmiotową, uznającą równość wszystkich obywateli".

Szczyt klimatyczny po raz drugi w Polsce

Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu - COP19 odbędzie się w Polsce w dniach 11-22 listopada 2013. Celem spotkania jest wypracowanie nowych postanowień na rzecz ochrony klimatu i redukcji emisji gazów cieplarnianych na świecie. Jak napisano na stronie Ministerstwa Środowiska, główną siedzibą konferencji COP19 będzie Stadion Narodowy. Część wydarzeń odbędzie się także w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Konferencje klimatyczne ONZ (tzw. COP-y - Conferences of the Parties) to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej. Polska organizowała już wcześniej szczyt klimatyczny ONZ. W 2008 r. Poznań gościł ponad 10 tys. osób, w tym przedstawicieli organizacji pozarządowych i blisko 190 delegatów z państw członkowskich Narodów Zjednoczonych.

Zobacz także
Komentarze (429)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 668 razy 498

  11 listopada powiesić na wszystkich granicach kartkę nieczynne bo prezes z "prawdziwymi" patriotami świętuje i nie życzy sobie odwiedzin

 • jerjar

  Oceniono 495 razy 387

  Największy w Polsce, a kto wie, czy nie w Europie, specjalista od wytwarzania złego klimatu ma prawo czuć się nieswojo.

 • fakiba

  Oceniono 373 razy 303

  No i proszę jak szybko Jarek wykrył prowokację już po pięciu latach od ogłoszenia daty zorganizowania szczytu ,bystrzacha z niego Pewnie Antek mu doniósł

 • mok999

  Oceniono 282 razy 184

  Nie mogę się doczekać, kiedy PIS przejmie władzę, będzie kabaret jak za dawnych lat. Byleby mnie w kraju wtedy już nie było

 • franek-janek

  Oceniono 208 razy 162

  Nowe slownictwo Prezesa, "Polscy Patrioci vs alterglobalisci!", pozniej ci Patrioci staja sie bojowkami ulicznymi PiSu; wyjda na ulice walczyc z alterglobalistami a Prezes wie ze sa to elementy awanturnicze. A ja myslalem ze awanturnicy to ten motloch spod krzyza.

 • klan_fan

  Oceniono 195 razy 155

  Gdyby tak przyjąć logikę Kaczyńskiego nie ma dobrej daty aby kogoś nie zasmucić, nie sprowokować, nie obrazić. W końcu to Polska. Okazji do czczenia, świętowania, miesięcznicowania od groma i ciut , ciut.....

  Niech prezes przyzna, że liczył na rozróby z ramienia krajowych sił narodowych a tu mogą przyjechać konkurenci i w dodatku takie wydarzenia pozwalają wprowadzić władzom o wiele skuteczniejsze metody kontrolowania wszelakich zajść. A przy okazji nie będzie zgody władz Warszawy na manifestacje. I dobrze.

 • ruska_trumna

  Oceniono 202 razy 150

  Oczywiście.
  Jest to oczywista oczywistość, że mamy do czynienia z oczywistą prowokacją.
  P.S.
  11 listopada zdarza mi się pójść do WC.
  Czy aby nie popełniam prowokacji ???

 • jkredman

  Oceniono 153 razy 79

  będzie okazja by zakazać marszu prawicy - bezpieczeństwo

 • zd46

  Oceniono 45 razy 37

  Jak to jest z pana gruzinskim odznaczeniem sw.Jerzego?Czy to prawda, ze obecny Preydent Gruzji jest na wylocie a dodatkowo sa podejrzenia o jego malwersacje finansowe? Czyzby jeden przegrany odzaczal drugiego przegranego? Jak pech to pech. Swiat nie przyznal bohaterstwa Lechowi Kaczynskiemu a malo wypowiedzial sie dodatkowo,ze ten nieudacznik nie mial zadnego pozytywnego wplywu na wydarzenia w Gruzji a raczej padaja glosy o namowieniu Szkaszwilego,przez Lecha,do dokonania akcji agresywnych wobec Rosji. Wracajac do odznaczenia Jaroslawa Kaczynskiego, czy otrzymal on zgodę na przyznanie zagranicznego odznaczenia od Prezydenta RP ,taka zgoda jest wymagana przez obywatela polskiego. Lech Kaczyński, Prezydent RP w trakcie pełnienia przez niego tego urzędu nie podjął decyzji w sprawie odzaczenia, Legii Honorowej, przyznanego dla Hanny Gronkiewicz-Waltz przez prezydent Francji Jacques Chirac. Po prostu zablokowal. Ten jeden z braci mniejszych, tak jak ten ktory zginal, nienawidza ludzi,ONI NIENAWIDZA POLSKI. Oni sa zakochani wylacznie w sobie i w tym co ta rodzina zrobila dla Polski. Co zrobila? Nic pozytywnego!! ONI ZNISZCZYLI SWYMI DZIALANIAMI POLSKE, SWYMI PROWOKACJAMI I SWYMI PODLOSCIAMI. DLA NICH SLOWO, PATRIOTYZM, to nic nieznaczacy wyraz, oni go nie rozumieja, oni udaja!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje