Czekał na przeszczep, zaczął ćwiczyć i serce mu wyzdrowiało

01.08.2013 07:06
Operacja przeszczepu serca

Operacja przeszczepu serca (Fot. Robert Krzanowski / AG)

Żeby wyzdrowieć, potrzebował transplantacji serca, którego pracę przez 650 dni zastępowała mu komora wspomagania krążenia. Przeszczepu się nie doczekał. Ale dziś Rafał Jaracz może już opuścić szpital - informuje "Dziennik Zachodni".
- 75 proc. sukcesów medycyny ma źródło w głowie pacjenta. To on musi chcieć wyzdrowieć - mówi niedoszły pacjent, który dziś wychodzi ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i wraca do domu w Jeleniej Górze. - Nie można się załamywać - podkreśla i relacjonuje, że gdy dobierała się do niego depresja, wsiadał na rower stacjonarny i jechał. W ten sposób pokonał w szpitalu prawie 3,5 tys. km.

Z dnia na dzień czułem się coraz lepiej

- Z dnia na dzień czułem się coraz lepiej, poprosiłem więc lekarzy o badania przy wyłączonej pompie - opowiada Jaracz. Okazało się, że mięsień sercowy wrócił do normalnych rozmiarów (z powodu choroby był znacznie powiększony), no i zaczął się dobrze kurczyć.

Lekarze ostatecznie zdecydowali więc o odłączeniu pacjenta od komory wspomagania krążenia i odesłali go do domu - relacjonuje "DZ".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (82)
Zaloguj się
 • przybysz212

  Oceniono 239 razy 215

  Oby tylko NFZ nie wprowadził terapii "na przeczekanie" we wszystkich rodzajach dolegliwości...

 • antykkk

  Oceniono 137 razy 97

  Lepiej podajcie ilu zmarło w kolejce do kardiologa gdzie zapisują na termin za trzy lata.

 • zozo00

  Oceniono 61 razy 47

  No prosze a wiec mozna!!!! Naszym mocarzom polecam lekture Szwejka chorym tak dlugo aplikowac lewatywe i owijanie w mokre przescieradlo az wreszcie zmadrzeja i zamelduja calkowite wyzdrowienie!!!!

 • plastikpiokio

  Oceniono 43 razy 25

  proponuje aby nfz poatentował TĘ NOWA METODE TERAPI -- CZASEM -- nic nie kosztuje.a wyniki jak w artykule

 • kosmiczny_swir

  Oceniono 26 razy 20

  650 dni oczekiwania na przeszczep to dlugo (chociaz trzeba wzias pod uwage czynniki taki, ze ludzie nie chca oddawac swoich organow i potem sa dlugie czasy oczekiwania).

  Z drugiej strony, gdyby Polacy tak jak Dunczcyc, Holendrzy czy Szwedzi wiecej jezdzili do pracy rowerami a mniej samochodowami, i w ogole uprawiali wiecejs sportu na codzien, to ilosc przypadkow chorob ukladu krazenia zdecydowanie by zmalala.

 • plastikpiokio

  Oceniono 38 razy 16

  juz wiem dlaczego mój dziadek musi czekac na zabieg zacmy az 2LATA a ja na wykonanie tomografi 4 miesiace. /// [prywatnie juz jutro ///

 • leon.bzykatz

  Oceniono 40 razy 12

  Diagnoz była pewnie błędna

 • nazwa_niepoprawna

  Oceniono 22 razy 12

  To teraz niech actimelki dostrzegą zbawienny wpływ na zdrowie kolejek do lekarzy :) Wystarczy trochę poczekać, a dolegliwość sama przejdzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje