Niemiecka prasa: Coraz więcej nacjonalistycznych ekscesów w Polsce. A sądy traktują je pobłażliwie

Łagodne wyroki dla zatwardziałych nacjonalistów nie wydają się szczególnie ważnym tematem dla polskich mediów, pisze w swoim dzisiejszym wydaniu lewicowy dziennik ?Neues Deutschland?.
Gazeta powołuje się na raport o dyskryminacji w Polsce, jaki przedstawiła w ubiegłym tygodniu w Sejmie Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. Jak pisze dziennik "liczba ekscesów o podłożu nacjonalistycznym wzrasta w Polsce lawinowo". Jeszcze trzy lata temu prokuratury prowadziły w takich sprawach 182 postępowania, dwa lata temu - 332, a w 2012 roku spraw o podłożu rasistowskim i ksenofobicznym było 473. 40 procent z nich zostało umorzonych, zwraca uwagę gazeta, chociaż, jak podkreśliła Kozłowska-Rajewicz, powinny być prowadzone.

Swastyka to "symbol szczęścia"

"Niedawno na przykład prokurator w Białymstoku, Dawid Roszkowski uznał, że neonazista, który pomazał ściany swastykami, malował tylko symbole, które w Indiach przynoszą radość i szczęście", zauważa dziennik. Innym przykładem było uznanie przez sędziego za dopuszczalne skierowanie pod adresem Czeczenów zwrotu "pasożytnicze ścierwo". "Neues Deutschland" przytacza opinię prof. Ewy Łętowskiej, byłej Rzecznik Praw Obywatelskich, która pytała na łamach "Gazety Wyborczej", jak czułby się sędzia, albo prokurator, gdyby ktoś nazwał ich ścierwem?

"Przynajmniej Prokurator Generalny Andrzej Seremet obiecał napomnieć prokuratorów, chociaż nawet mu nie podlegają. A minister spraw wewnętrznych Jakub Sienkiewicz obiecał ,od zaraz zero tolerancji' i zapewnił, że, "co do ostatniej sztuki zostali policzeni´ młodzi mężczyźni odpowiedzialni za rasistowskie ekscesy", pisze dziennik.

Antysemickie nie tylko "prymitywne warstwy", ale i profesorowie

Zaraz jednak dodaje, że brunatna księga wydawana regularnie przez organizację "Nigdy więcej" wylicza kolejne przypadki przestępstw z nienawiści. "Mają miejsce właściwie wszędzie w kraju" i nie mają nic wspólnego z osławionymi kibolami klubów piłkarskich, komentuje gazeta dodając: "Jeżeli już członek PAN, jak zdarzyło się to niedawno, w wywiadzie prasowym mówi, że Żydzi sami zasłużyli na swój los, nie da się zrzucić antysemityzmu na ,prymitywne warstwy społeczeństwa', jak się przeważnie dzieje".

Autor artykułu cytuje w tym kontekście słowa prof. Jerzego Jedlickiego z rozmowy opublikowanej na łamach "Tygodnika Powszechnego", że "Polska inteligencja demokratyczna długo ulegała mitowi, że w Polsce nie ma rasizmu, antysemityzmu, ksenofobii, a mówienie czego innego obraża honor narodowy".

Kiedy Adam Michnik zapytał na łamach "Gazety Wyborczej": Czy grozi nam faszyzm?, "guru niewygodnego dziennikarstwa" Rafał Ziemkiewicz na łamach "Do Rzeczy" zarzucił mu "straszenie faszyzmem" i zastraszanie patriotów. "Adamy Hofman, rzecznik konserwatywnego, opozycyjnego PiS nazwał zasługą swego szefa Jarosława Kaczyńskiego, że 'uchronił prawicę przed antysemityzmem'. I tak dalej toczy się normalne życie" - komentuje "Neues Deutschland".

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Powiadomimy cię o najważniejszych wydarzeniach!Więcej o:
Komentarze (98)
Niemiecka prasa: Coraz więcej nacjonalistycznych ekscesów w Polsce. A sądy traktują je pobłażliwie
Zaloguj się
 • y_control

  0

  Antysemityzm w biblii, w nowym testamencie + 2000 lat szczucia ludzi przeciwko żydom przez chrześcijański kler i efekty widoczne do dzisiaj. A dlaczego chrześcijanie tak nienawidzą żydów? Bo zajebali im pięcioksiąg :)
  Następnie zaś zaczęli wszem i wobec kłamliwie ogłaszać że to ich księga a nie żydów, że to oni a nie żydzi są ludem wybranym przez boga, że to żydzi a nie oni są odstępcami od wiary. Takie gagatki! A że najlepszą formą obrony jest atak... to teraz mamy.

 • szczuras99

  0

  Niech zyje faszystowsko-katolicka Polska tak nam dopomoz Pan Jezus i Jaroslaw Kaczynski.

 • blue911

  Oceniono 3 razy 3

  KK spycha nas na coraz wieksze manowce I margines wsrod narodow swiata. I taki wlasnie jest ich cel! Odkad w 1980 przejeli wladze to w PL jest coraz gorzej pod wieloma wzgledami.

 • braunal

  Oceniono 7 razy -5

  jeżeli mielibyśmy przyjmować dobre rady odnośnie antysemityzmu to na pewno nie od Niemców.

 • box-of-surprises

  Oceniono 31 razy 25

  Nazywają siebie patriotami, choć pierwsi lecą do dania w mordę rodakowi,
  nazywają siebie katolikami, choć na msze nie uczęszczają, zaś jedyny ich związek z kościołem to wiece przeciwko aborcji, in-vitro, homo, itd.,
  wyzywają od lewaków, socjalistów i komunistów, tymczasem sami domagają się coraz większego socjalu, sprzeciwiają się wolnemu rynkowi i chcą upaństwowić wszystkie sektory gospodarki,
  straszą Islamem zza naszej granicy, tymczasem ludzie idąc nocą przez miasto to właśnie tych "patriotów" obawiają się najbardziej.

  Niech żyją nasi (samozwańczy) bohaterowie, kalający swoimi działaniami piękny patriotyzm!

 • cob22

  Oceniono 10 razy -6

  Po pierwsze jedna lewacka gazeta w Niemczech to nie prasa niemiecka.
  Po drugie znam ten kraj od paru lat i wiem ze tak jak Niemcy sie ze swoja przeszloscia szczeze obchodza, to nam Polakom mozna pomazyc.
  nam juz przeszkadzaja 3 minuty filmu w ktorym pokazano pojedynczych Ak-owcow ( nie cala organizacje ) jako antysemitow. To zostalo potwierdzone nawet przez polskich historykow ale wielu w naszym narodzie nie wiezy w cos w co wiezyc nie chce.
  To nie polski patriotyzm, to polaczkowosc !
  U nas niektore partie polityczne hoduja juz polskich faszystow, jeszcze sie zdziwimy jak ci wyjda na ulice.
  Moze nowy "Fuehrer" nie bedzie nazywal sie Adolf tylko Zbigniew albo Stachu.

 • koles751

  Oceniono 3 razy -1

  PAP, 31.07:2013: "Nie żyje 26-letni Polak, którego napadnięto na ulicy w Berlinie - podaje Polskie Radio. Sprawcy wciąż nie ujęto."
  Propaganda odnosi sukcesy. Jednego wszawego antysemity mniej. Naród niemiecki ma nowego starego wroga. To niedouczony, niedomyty wschodni sąsiad. Widać refleksja nad własną odpowiedzialnością za zbrodnie wojenne nie była dość głęboka aby raz na zawsze wyplenić to chore niemieckie poczucie misji cywilizacyjnej na wschodzie.
  Tyle zrozumiałem z artykułu w Deutsche Welle.

 • nino.rota

  Oceniono 2 razy 0

  niech lepiej zajmą się swoimi sprawami:
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,14365558,Polskie_Radio__Nie_zyje_Polak_napadniety_w_Berlinie.html
  u nas nikt nikogo nie zabija.

 • poalicja

  Oceniono 3 razy -1

  Jeżeli już członek PAN, jak zdarzyło się to niedawno, w wywiadzie prasowym mówi, że Żydzi sami zasłużyli na swój los,
  A jeżeli w Izraelu mówi to,święty dla wielu Żydów,rabin Josef Owadia a niemieckie i polskie żydokomunistyczne media milczą o tym jak zaklęte to pytam niemieckich kontynuatorów myśli wybitnego działacza międzynarodowego ruchu socjalistycznego Adolfa H to co to jest?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX