Bartoszewski: "Zastanawiam się, czy po raz pierwszy od roku 1945 nie zrezygnować z pójścia pod pomnik Gloria Victis"

Władysław Bartoszewski

Władysław Bartoszewski (Fot. Filip Klimaszewski / Agencj)

- W przeddzień rocznicy wybuchu powstania warszawskiego zastanawiam się, czy po raz pierwszy w życiu od roku 1945, będąc w Warszawie, zdrowy, nie zrezygnować z pójścia pod pomnik Gloria Victis, mówi "Gazecie Wyborczej" prof. Władysław Bartoszewski.
W wywiadzie udzielonym gazecie uczestnik i historyk tego wydarzenia ubolewa, że sprawa stosunku do powstania stała się kwestią partyjnej rozgrywki. - Myślę, że to jest choroba partyjnego widzenia wszystkiego (...). Jak ktoś jest z innej partii, to jest nie przeciwnikiem, ale wrogiem. Wrogami są ludzie, którzy wybierają inaczej, myślą inaczej. Jeżeli są jeszcze posłami czy ministrami - tym gorzej.

- Teraz, zamiast czuć się uprawnionym moralnie współgospodarzem obchodów - nie obiektem czci, ale współgospodarzem - zastanawiam się: czy ja tam jestem na miejscu? Czy to jest miejsce zawłaszczone przez motłoch? Bo tak nazywam tych ludzi - dodaje prof. Bartoszewski.

"Powstanie było fenomenem"

- Powstanie przez pewien czas było fenomenem tylko dla Warszawy, zupełnie w Polsce niedocenianym - mówi prof. Bartoszewski. - W wyniku ślepej, głupiej taktyki komunistów, dla których było zakazane prawie jak Katyń, stało się własnością ogólnonarodową. Chciałbym, żeby nadal nią było, a nie własnością jednej partii.

Zobacz także
Komentarze (69)
Bartoszewski: "Zastanawiam się, czy po raz pierwszy od roku 1945 nie zrezygnować z pójścia pod pomnik Gloria Victis"
Zaloguj się
 • 2-julita

  Oceniono 4 razy 0

  na tego chłopa nie da się patrzeć i nie rozumiem jego bełkotu
  ordynarny bufon nie szanujący ludzi
  dziwi się że na jego widok gwiżdżą , a psy pewnie wyją

 • dickers

  Oceniono 1 raz 1

  a co pan na to panie Bartoszewski? www.youtube.com/watch?v=nu6t9YmHvT4--

 • mot_loch

  Oceniono 3 razy 1

  Jako przedstawiciel motłochu, apeluję do grona oświeconych krytyków, aby nam ciemniakom, którzy mają inne poglądy polityczne niż "profesor" Bartoszewski i GW pozwolili uczcić rocznicę wybuchu Powstania. Gdyby Powstańcy mieli tyle szacunku dla ówczesnego europejskiego ładu i tak mało szacunku dla własnego kraju, co dzisiejsze "elity", to powstania by nie było, zamiast tego byłby wiec poparcia dla legalnie wybranego w demokratycznych wyborach führera...

 • skwierz55

  Oceniono 8 razy 2

  Wynocha szpiegu do kibucu

 • mireczekb

  Oceniono 8 razy 2

  Takiego ordynarnego niby profesora, Polacy w tym miejscu i czasie na obchodach nie potrzebują. Zostań pan w domu.

 • tomtg123

  Oceniono 5 razy -1

  anie Kaczyński i panie Macierewicz. Dlatego nie przychodzi się z psami na cmentarz, że pies może nie umieć się zachować. Wasi sympatycy od paru lat nie umieją się zachować 1go sierpnia, wyjąc i gwiżdząc plują na groby Powstańców.
  Zachowują się tak POMIMO apeli Powstańców, żeby sie uspokoili.
  Panie Kaczyński i panie Macierewicz - albo ich uspokoicie, albo ich hańba będzie waszą hańbą i będziecie zasługiwać tylko na splunięcie w twarz.
  Nie przychodzi się z psami na cmentarz, ale jeśli ktoś jednak przyjdzie z psem i pies nasika na groby, to wtedy to właściciel odpowiada za swoje zwierze.
  Tyle.

 • tarzycjusz

  Oceniono 6 razy 2

  Walka z wszystkim, co się kojarzy z patriotyzmem to polityka tego rządu, Pan Komorowski zamiast symboli narodowych używa baloników i czekoladowych gadżetów, bohaterów „Kamieni na szaniec” określa się jako homoseksualistów, co jeszcze ??? Ludzie kupują to, że wyrywa się korzenie z polskiej tradycji. Wyrwijmy korzenie z rośliny – ona automatycznie usycha. Czy chcemy by nasz naród wysychał na łonie kwitnącej Germanii ?

 • hanka633

  Oceniono 3 razy 1

  @bog43
  Nie pinda z rzepy tylko minister lena Dabkowska-Cichocka, jeżeli to nieprawda to dlaczego Bartoszewski nigdy tej wypowiedzi nie zdementował , albo nie poprosił o sprostowanie? Nie ma co kombinować, było to stanowisko w sprawie Nila i Pileckiego, a tłumaczenie o tyle głupie, że pośmiertnie odznaczono min: Okulickiego, Wyszyńskiego, Andersa, Sosnkowskiego, Roweckiego.....

 • skwierz55

  Oceniono 4 razy 4

  bartoszewski gdzie ty tam idziesz, to miejsce dla ludzi z honorem, a nie dla kłamczuchów i dekowników a może i sz...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje