Bartoszewski: "Zastanawiam się, czy po raz pierwszy od roku 1945 nie zrezygnować z pójścia pod pomnik Gloria Victis"

31.07.2013 07:56
Władysław Bartoszewski

Władysław Bartoszewski (Fot. Filip Klimaszewski / Agencj)

- W przeddzień rocznicy wybuchu powstania warszawskiego zastanawiam się, czy po raz pierwszy w życiu od roku 1945, będąc w Warszawie, zdrowy, nie zrezygnować z pójścia pod pomnik Gloria Victis, mówi "Gazecie Wyborczej" prof. Władysław Bartoszewski.
W wywiadzie udzielonym gazecie uczestnik i historyk tego wydarzenia ubolewa, że sprawa stosunku do powstania stała się kwestią partyjnej rozgrywki. - Myślę, że to jest choroba partyjnego widzenia wszystkiego (...). Jak ktoś jest z innej partii, to jest nie przeciwnikiem, ale wrogiem. Wrogami są ludzie, którzy wybierają inaczej, myślą inaczej. Jeżeli są jeszcze posłami czy ministrami - tym gorzej.

- Teraz, zamiast czuć się uprawnionym moralnie współgospodarzem obchodów - nie obiektem czci, ale współgospodarzem - zastanawiam się: czy ja tam jestem na miejscu? Czy to jest miejsce zawłaszczone przez motłoch? Bo tak nazywam tych ludzi - dodaje prof. Bartoszewski.

"Powstanie było fenomenem"

- Powstanie przez pewien czas było fenomenem tylko dla Warszawy, zupełnie w Polsce niedocenianym - mówi prof. Bartoszewski. - W wyniku ślepej, głupiej taktyki komunistów, dla których było zakazane prawie jak Katyń, stało się własnością ogólnonarodową. Chciałbym, żeby nadal nią było, a nie własnością jednej partii.

Zobacz także
Komentarze (69)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 79 razy 41

  Z Niemcami podczas powstania pan walczył to i z tą pisowska hołotą da pan sobie radę , musi pan tam być bo inaczej motłoch zwycięży a na to pozwolić nie wolno

 • chi_neng1

  Oceniono 45 razy 27

  " POMNIK GLORIA VICTIS "

  "Teraz, zamiast czuć się uprawnionym moralnie współgospodarzem obchodów - nie obiektem czci, ale współgospodarzem - zastanawiam się: czy ja tam jestem na miejscu? Czy to jest miejsce zawłaszczone przez motłoch? Bo tak nazywam tych ludzi - dodaje prof. Bartoszewski."

  KU PRZYPOMNIENIU CO TEN MOTLOCH JUZ OSIAGNAL I Z APYTANIEM;

  CZY JESZCZE COS ZOSTALO DO ZAWLASZCZENIA PRZEZ TEN MOTLOCH ???

  1) Najwiekszym i najszybszym osiagnieciem bylo przetransformowanie katastrofy samolotowej w „historyczne zdarzenie” i wmowienie Polakom, ze podczas „zamachu”, „morderstwa” dokonanego przez obecne najwyzsze wladze Polski „polegl” / „zostal wysadzony w powietrze” lub „dobity” jego brat blizniak i „ci inni „ (cyt Kaczynski).

  2) Jeszcze szybszym, natepnym osiagniem, bylo przetransformowanie zaloby po tych „poleglych” z „prywatnej zaloby” na „ dramat narodowy” w formie comiesiecznych, najpierw „drog krzyzowych”, a zaraz potem w formie festiwali i corocznych karnawalow – na te czesc !

  3) Zaraz potem nastapila obledna faza „pomnikowa”, nie mowiac juz o tej „ulicznej, mostowej, skwerkowej, parkowej, rondowej” fali zmiany ulic na czesc nieudacznika, ktory byl glownym sprawca tej ktastrofy, czyli bylego prezydenta, brata obecnego pseudo- prezydenta, ktory czeka cierpliwie na zasiedlenie Palacu Prezydenckiego !

  4) Flagi i orzel polski zostaly zawlaszczone przez parady, marsze - orgie comiesieczne i inne, sprofanowane i splugawione przez „PiS - sekte smolenska” , symbole ktore w koncu "polegly w rym tancu na trumnach ", na ”nowym cmentarzu Krakowskiego Przedmiescia, pod Placem Prezydenckim” ! – Pamietajcie o tym ! Nie do zawlaszczenia !

  5) „Patriotyzm” i „Polskosc” staly sie wlasnoscia „obozu pisowskiego” ! – "Od dłuższego czasu używam określenia "obóz patriotyczny" – Hahaha ...co za kretynizm !!! „Zamach” na „Zawlaszczenie patriotyzmu” przez PiS ! - Tego jeszcze nie bylo ! - Przynaleznosc calego Narodu i ten kaczy dziob moze kwakac ile chce na ten temat – zadne kwakanie nie pomoze !- „Prawdziwy patriotyzm i pawdziwa polskosc „ sa nie do zawlaszczenia i nigdy nie beda, przez „sekte smolenska”, ani inna !

  6) Dzielenie Polski, sianie nienawisci – Najwieksze zaslugi !

  7) Wawel stal sie smolenski - Nigdy nie zapomnijcie o tym ! Nie dla tego rodu ! Do oczyszczenia !

  8) Jasna Gora stala sie smolenska – Nie do wybaczenia !

  9) Czestochowa stala sie smolenska ! – Nie do zapomnienia !

  10) Krakowskie Przedmiescie stalo sie smolenskim cmentarzem - Jak mozna to tolerowac ! Do zlikwidowania ! Ten Palac Prezydencki nie dla Kaczego Krola !

  11) Swiat Akademicki staje sie smolenski – Czas sie zbudzic „Elito” , jezeli chcecie nia pozostac i dalej nosic to miano ! (mowie o tej „przeslawnej” poznanskiej)

  Hanba !!! Zdrajcy, zaprzancy prowadzacy Ojczyzne na zgube !!!

 • jerzysm42

  Oceniono 48 razy 26

  Syn największego powstańca Rajmunda K. poprowadzi swoich moherowych wyznawców, aby gwizdami, buczeniem i skandowaniem narodowo katolickich haseł godnie uczcili pamięć ofiar Powstania.

 • poznaniak42

  Oceniono 32 razy 18

  W pelni popieram stanowisko profesora.Klasyfikowanie kto moze a kto nie uczestniczyc w obchodach.Zawlaszczanie pamieci przez " prawdziwych Polakow" KTO IM DAL TAKIE PRAWO ??? . O co im chodzi- o uczczenie pamieci powstancow czy o wprowadzanie dalszych podzialow wsrod spoleczenstwa ???

 • dorik2

  Oceniono 24 razy 14

  Co tam Bartoszewski albo Ścibor-Rylski (w zeszłym roku bezskutecznie apelował o spokój) czy inni staruszkowie kombatanci. Dla zbierającego się pod pomnikiem Gloria Victis kaczo-moherowego motłochu największym, najgoręcej witanym bohaterem jest Macierewicz. I oczywiście Bardzo Mały Powstaniec Jarek K.

 • zegareek

  Oceniono 24 razy 10

  Profesorze - proszę iść
  Warszawiacy - idźcie wesprzeć p.Bartoszewskiego

 • widz102

  Oceniono 23 razy 5

  PiS MUSI opluwać Powstańców, sugerując nam wszystkim, że byli idiotami marzącymi wyłącznie o bezsensownej śmierci z okrzykiem Wódz i Ojczyzna na ustach czy w celu wykazania heroizmu i poprawienia nastrojów Polakom powojennym. Bo bez tego iście sturmerowskiego kłamstwa szykujący Polsce dyktaturę wódz narodowo socjalistycznego PiS-u nie ma żadnych szans na władzę dziś (szersze uzasadnienie w wątku FK lub KWL).
  Tymczasem heroizm Powstańców polegał właśnie na realnej ocenie sytuacji i pełnej WIEDZY o co walczą, kiedy po dwóch dniach Powstania stało się wszystkim im jasne, że to był zbrodniczy dyletancki błąd wodzów Państwa Podziemnego, skazujący całe miasto na śmierć. Totalną.
  Powstańcy walczyli wówczas już tylko w obronie stojących za nimi setek tysięcy warszawiaków, których natychmiast po wybuchu Powstania zaczęli wyrzynać Niemcy i ich kohorty ludobójców. W ciągu pierwszych kilku dni Powstania Niemcy zamordowali łącznie w masowych egzekucjach PRAWIE 100 TYSIĘCY warszawiaków - w tym kobiety i dzieci. W praktyce Powstańcy walczyli więc przez kolejne prawie dwa miesiące WYŁĄCZNIE PO TO by ocalić pozostałe dwie trzecie miliona ludzi przed nieuniknioną rzezią do której doprowadziła niekompetencja i brak odpowiedzialności ich wodzów.
  Tym większa cześć należy się więc tym naszym Spartanom! Ale na pewno nie ich wodzom. Kaczyński to doskonale wie. I wie też, że jego dzisiejsza oferta dla Polski jest w warstwie intelektualno-mentalnej IDENTYCZNA jak oferta tych.... wodzów z 1944 roku. Dopóki więc jego narodowo-socjalistyczny ruch nie zapluje twarzy i grobów Powstańców, dopóki nie ZMUSI Polaków do bezkrytycznego wielbienia niekompetentnych idiotów robiących za polskich wojskowych i polityków w roku 1944 i w latach późniejszych - dopóty NIE MA SZANS na łyknięcie tej jego dzisiejszej tromtadracko-antydemokratycznej oferty przez większość wyborców. Bo on reprezentuje przecież dokładnie ten sam anachroniczny i cynicznie wyrachowany nurt mentalno-polityczny, który przez chciejską głupotę i dyletantyzm skazał na śmierć stolicę Polski i jej mieszkańców.
  I to jest także powód dla którego powinniśmy oddawać Powstańcom Warszawskim dozgonną naszą cześć: ich równe groby uczą nas - jaką trzeba mieć siłę, godność i umiłowanie Ojczyzny, by UMIEĆ MĄDRZE GINĄC, gdy przychodzi konieczność niwelowania własną odpowiedzialnością za naród i swoich rodaków krwawe skutki kompletnego braku takiej odpowiedzialności wśród jego przywódców.
  Takich właśnie Powstańców Kaczyński boi się najbardziej!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje