Najtragiczniejszy dzień pod względem liczby utonięć. Wczoraj zginęło aż 19 osób

29.07.2013 14:24
Ratownicy WOPR

Ratownicy WOPR (Fot. Jędrzej Wojnar / Agencja Gazeta)

Od początku wakacji utonęło 114 osób, w tym 26 tylko w ostatni weekend - wynika z policyjnych statystyk. Wczorajszy dzień był najtragiczniejszy w te wakacje pod względem liczby utonięć - alarmuje MSW.
Do śmiertelnych wypadków dochodzi najczęściej na niestrzeżonych kąpieliskach, w rzekach, jeziorach i stawach. Tylko wczoraj życie w wypadkach nad wodą straciło aż 19 osób. To najtragiczniejszy dzień tych wakacji pod względem liczby utonięć - alarmuje MSW.

W okresie wakacji trwa akcja "Pływam bez promili", współorganizowana przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Celem kampanii jest rozpowszechnianie wiedzy o niebezpieczeństwach, jakie wiążą się z kąpielą, pływaniem i uprawianiem sportów wodnych po wypiciu alkoholu.

Uwaga na alkohol podczas wypoczynku nad wodą

Ratownicy apelują o rozwagę i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą. Dzieci powinny kąpać się tylko pod opieką dorosłych w nadmuchiwanych kołach lub rękawkach - najlepiej w odblaskowych, dobrze widocznych kolorach. Należy także zawsze sprawdzać sprzęt wypożyczany do pływania - m.in. łodzie, kajaki: czy nie ma żadnych dziur, czy nic nie przecieka, czy wiosła są sprawne, a w wyposażeniu jest wystarczająca liczba kamizelek.

- Alkohol, nawet w niewielkiej ilości, zwiększa zagrożenie utraty równowagi, przeszacowania swoich możliwości w wodzie lub utraty sił przy jednoczesnym znacznym ograniczeniu umiejętności rozpoznania i oceny stopnia niebezpieczeństwa. Wejście do wody, nawet po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu w upalny dzień, może skończyć się tragicznie - przestrzega prezes WOPR Jerzy Telak.

70 proc. utonięć po wypiciu alkoholu

Na otwarte wody powinno się wypływać tylko z asekuracją. Należy też pamiętać, że dno morskie i rzeczne może się zmieniać. Nie powinno się skakać - w szczególności na głowę - do nieznanej wody. Trzeba też pamiętać, by nie wskakiwać do wody, gdy ciało nagrzane jest słońcem.

W całym 2012 roku w Polsce utonęło 436 osób, w tym ponad 70 proc. po wypiciu alkoholu. Rok wcześniej utonęło 396 osób. Z policyjnych statystyk wynika, że niedziela jest dniem, kiedy najczęściej dochodzi do śmiertelnych wypadków nad wodą.

Zobacz także
 • Pomorze staje się coraz częściej wybieranym kierunkiem turystycznym. Czarna seria utonięć w Bałtyku. Ratownik WOPR: "Jak jest zakaz kąpieli, ludzie przechodzą na niestrzeżone plaże"
Komentarze (34)
Najtragiczniejszy dzień pod względem liczby utonięć. Wczoraj zginęło aż 19 osób
Zaloguj się
 • lehoo

  Oceniono 1 raz 1

  Jeszcze jedna miejska legenda powtarzana przez tych, co pływać nie umieją. Doskonali pływacy stanowią ułamek promila wszystkich topielców, więc summa summarum nauka pływania w znaczny sposób poprawia bezpieczeństwo nad wodą.

 • gwaltmuzgu

  0

  będą się topić , ginąć w samochodzie czy będziecie coś pisać czy nie to bez znaczenia bo ludzie są nieodpowiedzialni

 • toto01

  Oceniono 3 razy 3

  matka natura odsiewa debili

 • ja_mowie_to_co_mysle

  Oceniono 1 raz 1

  Jeżeli dorośli się topią to albo są nawaleni albo nie potrafią pływać, głupich mi nie żal. Ale jeżeli tatunio nawalony podpiera się grillem a mamunia dogorywa pod brudnym ręcznikiem to kto pilnuje dzieci, czemu one są winne?

 • ask70

  Oceniono 14 razy 6

  Liczba utopionych przekroczyła Smoleńsk, a nikt nie mówi o żałobie narodowej??

 • hare-hare

  Oceniono 34 razy 16

  każdy wierzący katolik powinien umić chodzić po wodzie,topią się niedowiarki niewyedukowane religijnie

 • drozd215

  Oceniono 12 razy 2

  A może szanowny Pan dziennikarz zada sobie nieco trudu i dowie się, ilu ratowników pracowało w poszczególnych sezonach, a ilu w tym sezonie.
  Pieniędzy nie brakuje tylko na administracje.

 • zwid

  Oceniono 6 razy 2

  Najtragiczniejszy niby dzień nad wodą, a nie podali ile zmarło plażowiczów, wędkarzy, albo kilentów smażalni ryb, tylko ile się utopiło.
  No to chyba powinno być - "najtragiczniejszy dzień W WODZIE", nie??!

 • kloceklego

  Oceniono 17 razy 9

  są dziedziny, w których Polska przoduje w świecie. tylko dlaczego są to dziedziny związane ze śmiercią obywateli?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje