Jawność pensji? Żakowski: Polacy nie znoszą myśli, że inni zarabiają. Zawiść ma wielkie oczy

- W polskiej wyobraźni 1 tys. zł, które zarobi ktoś inny, boli, jakbyśmy stracili przynajmniej 10 tys. Taka kultura to dla populizmu prawdziwe eldorado - pisze w ?Gazecie Wyborczej? Jacek Żakowski.
W ubiegłym tygodniu OPZZ ogłosił, że przygotowuje projekt ustawy wprowadzający jawność płac wszystkich pracowników i pracodawców; związkowcy pracują też nad raportem na temat zatrudnienia i płac w ministerstwach, spółkach skarbu państwa i partiach politycznych.- Transparentność to podstawa liberalnej demokracji i gospodarki rynkowej. Ale liczenie "po złości" to ohydny populizm. Na dłuższą metę nie służy nikomu, a zwłaszcza ogółowi.

Polacy nie znoszą myśli, że inni zarabiają. W polskiej wyobraźni 1 tys. zł, które zarobi ktoś inny, boli, jakbyśmy stracili przynajmniej 10 tys. Taka kultura to dla populizmu prawdziwe eldorado. I furtka, żeby uciec od merytorycznej debaty - pisze w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" Jacek Żakowski.

- Zawiść, jak strach, ma w Polsce wielkie oczy. Łatwo je zamydlić, puszczając plotki albo szczątkowe informacje o czyichś zarobkach lub wydatkach. Łatwo w ten sposób mobilizować opinię publiczną do absurdalnych krucjat i organizować seanse nienawiści odwracające uwagę od realnych problemów. Łatwo - krzycząc: "Łapaj złodzieja!" - udawać sprawiedliwego obrońcę pokrzywdzonych i mobilizować niskie instynkty przeciwko rywalom - uważa publicysta.

Jego zdaniem jednak ujawnienie wysokości pensji "po pierwszym szoku zbliżyłoby nas do skandynawskich społeczeństw, które we współczesnym świecie radzą sobie najlepiej.

Cały komentarz w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Więcej o:
Komentarze (13)
Jawność pensji? Żakowski: Polacy nie znoszą myśli, że inni zarabiają. Zawiść ma wielkie oczy
Zaloguj się
 • walbut8

  Oceniono 5 razy 1

  Mam wrażenie, że pan Żakowski boi się żeby nie ujawniono i jego zarobków. Czyżby wysokość Jego zarobków była znacznie wyższa niż wartość jego pracy?

 • ulebyk

  Oceniono 4 razy 0

  Żakowski dyżurny autorytet szechteriady. Koszerne porady dla gojów - specjalność Wyborczej.

 • lisstom

  Oceniono 5 razy 3

  Redaktor Żakowski to wykształcony i doświadczony człowiek.
  On wie, co mówi.
  On nie mówi niczego na wiatr.
  On się nie wypowiada o ludziach, których nie zna, on mówi o tych ludziach, których on, Żakowski, zna bardzo dobrze.
  Widać wśród znajomych Redaktora jest wiele zawiści, zazdrości, tam jest dużo złych ludzi, złych Polaków.

  Ja jemu dobrze radzę, niech on zmieni środowisko, niech zmieni towarzystwo, niech idzie do prostych ludzi, którzy podzielą się ostatnią kromką chleba.
  Takich ludzi jest w Polsce dużo.
  Tylko Żakowski ich jeszcze nie odnalazł.

 • errata_net2

  Oceniono 6 razy 4

  Przyzwoity człowiek nie zagląda do CUDZYCH portfeli. Taka penetracja cudzych portfeli to domena złodziei,

 • gralfa00aa11

  Oceniono 5 razy -5

  ta zawisc to chyba mokotowska,o bezprizornych mozliwosc pracy jakiejkolwiek ? tacy ludzie sie nie zmieniaja..Janki-Chocholki uciech,bajorko katowe by powstalo? Gdyby Pawiuly ich mialy wrocic do Minska czy Lwowa i oddac zyski z familii Janka,musialyby byc handlarzami organow,sutenerem na swiat caly albo strachy wroblom pchac do Domodiedowo bombowo..A tu luksus krola nad krolami z huknal w wiedzm familii kielb i ich orfe igruszke..Mafie ruskie z politycznych,NN ich sierot,z rache Nazi Kresow zyja czesto,do Polakow tylko niechec wieksza,tu tez koncza co zaczeli,i tu takie ogniowe bazy ze zlodzieji terroru.Ci zazdroszcza totalnie wszystkiego,od podobienstwa do ludzkiej rasy..A te pensje..przez Pawiul bezpieczenstwo miedzy kolegow..moze szkodza czy przeszkadzaja,tyle ze inaczej niz sugestia artykulu.

 • gogul.2

  Oceniono 4 razy 0

  Zamiast Polacy wpisz "chlopy ".

 • endrju1521

  Oceniono 8 razy 0

  Jawność wynagrodzeń, to jawność życia publicznego ! ! ! ! ! ! !

  Art. 2. konstytucji :

  Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.(!)

  Okaże się, czy wynagrodzenia w państwie,

  są społecznie akceptowane.

 • jacek-1111

  Oceniono 4 razy 0

  zamiast Polacy wpisz Żakowski!

 • koniu800

  Oceniono 6 razy 0

  oczywiście że tam gdzie są publiczne pieniądze tam powinna być pełna jawność ale w państwie gdzie najlepiej ma koorwa i złodziej nigdy tak nie będzie już świnie przy korycie postarają się o to

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX