Na biegunie północnym powstało jezioro. Jeszcze miesiąc temu był tam lity lód [PRZED I PO]

Jezioro na biegunie północnym może brzmieć dziwnie, ale zjawisko to jest obserwowane przez naukowców od 2002 r. Tym razem jednak zasięg akwenu jest bezprecedensowo duży, a wszystko wskazuje na to, że do końca lipca jeszcze urośnie. Zdaniem naukowców jest to jeden z wyraźniejszych dowodów na zmianę klimatu.
Zdjęcia zalanego wodą bieguna pochodzą z ogólnodostępnej kamery ustawionej przez ekipę Obserwatorium Środowiskowego Bieguna Północnego (NPEO). Jezioro zaczęło tworzyć się 13 lipca. Woda nie pochodzi z Oceanu Arktycznego. Jest wynikiem topnienia znajdującego się na powierzchni lodu.

ZOBACZ, JAK WYGLĄDA JEZIORO NA BIEGUNIE PÓŁNOCNYM [PRZED I PO] >>

Wir polarny może powiększyć jezioro

Zjawisko komentuje dla nas prof. Zbigniew Karaczun z Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Podkreśla, że jezioro nie jest niczym nowym, jednak niepokojący jest jego stale zwiększający się zasięg: - Problem w tym, że każdy metr sześcienny wody przyspiesza topnienie lodu. Lód odbija dużą część promieni słonecznych i nie nagrzewa się tak szybko jak woda. Oznacza to, że przy wzroście powierzchni jeziora topnienie będzie przyspieszać - kwituje. - O ile oczywiście nie zajdzie zjawisko takie jak wybuch dużego wulkanu, które może przejściowo przesłonić wpływ człowieka i wpłynąć na oziębienie atmosfery na okres jednego roku, dwóch lat. Później to zjawisko powróci - dodaje.

Jezioro pojawia się na powierzchni bieguna północnego w lipcu, ponieważ jest to najcieplejszy miesiąc w roku. Jednak tym razem temperatury są średnio o 1-3 stopnie Celsjusza wyższe niż zazwyczaj. Ponadto w ciągu najbliższych kilku dni naukowcy oczekują nadejścia wiru polarnego, przynoszącego silny wiatr i opady deszczu, który doprowadzi do pogłębienia się zjawiska i stopnienia jeszcze większej części pokrywy lodowej.

Naukowcy są pewni: To wpływ człowieka

- Według raportu IPCC z 2007 r. za zmiany klimatu z prawdopodobieństwem 90 proc. odpowiada człowiek. Dziś mówi się nawet o prawdopodobieństwie graniczącym z pewnością (99 proc. pewności), że zmiany klimatu powoduje człowiek - mówi Karaczun. - Powodem jest przede wszystkim nadmierna emisja gazów cieplarnianych, ale też wycinanie lasów tropikalnych oraz zwiększone zanieczyszczenie mórz i oceanów. Wszystko to sprawia, że średnia temperatura powietrza rośnie, a to prowadzi do coraz bardziej nieprzewidywalnych zjawisk pogodowych, które coraz częściej można zaobserwować także u nas - podsumowuje profesor.

Pokrywa lodowa na Morzu Arktycznym jest jednym z najbardziej widocznych dowodów na zmianę klimatu. Jej zasięg ulega zmianie każdego roku, ale poprzedniego lata osiągnęła ona najmniejszy poziom od początku obserwacji satelitarnych w latach 70.

Więcej o:
Komentarze (174)
Na biegunie północnym powstało jezioro. Jeszcze miesiąc temu był tam lity lód [PRZED I PO]
Zaloguj się
 • zydgejmasoncyklista

  Oceniono 4 razy 4

  Pamiętam jak mając jakieś 21 lat byłem zatrudniony przez jedną firmę z Gdańska remontującą statki - na całym świecie. Podczas rejsu statku po Oceanie Indyjskim, bez pasażerów, widziałem jak nocą nasi pracownicy godzinami wyrzucali do morza cały sprzęt: meble, komputery, dywany, deski, kable itp. Robili to nocą żeby trudniej było wychwycić taki proceder przez satelity. Ten proceder trwał z kilkanaście dni. Po przypłynięciu do portu oddawano kilka kontenerów śmieci - było więc taniej. Bałem się wtedy protestować - jako młody gó...arz, na pełnym morzu wobec 450-osobowej załogi byłem bez szans. Wiecie, wypadki się zdarzają - zawsze można wypaść za burtę... Firma ta już nie istnieje, zresztą i tak co roku zmieniała nazwę i swoją siedzibę. Nie byłem w stanie udowodnić niczego. Żadnych świadków więcej, żadnych zdjęć. Nie wmawiajcie mi, że kapitalizm jest idealnym systemem. Tak jako ludzie dbamy o własne środowisko.

 • szto_tawariszczi

  Oceniono 2 razy -2

  Idea powstania jeziora na morzu /zamarzniętym co prawda/

  jest przyznaję - lekko ekstrawagancka. O jej sensie nie będę dyskutował :-)

 • supertlumacz

  Oceniono 2 razy -2

  www.vesti.ru/only_video.html?vid=525347
  Temperatura Arktyki o 3 stopnie powyżej lipcowej normy. Zjawisko przejściowe.

 • bleft

  Oceniono 2 razy 2

  Jesli wywieramy wplyw na zmiane klimatu i otoczenia to nie ma sie czym martwic, wyniszczymy samych siebie - planeta to przetrwa kilkaset tysiecy lat i ozdrowieje z ludzkiej zarazy.

 • threeme

  Oceniono 4 razy 2

  Jest nas obecnie 7 mld na Ziemi, zużywamy ogromne ilości surowców, tak, że wiele krajów, np Wielka Brytania wyczerpała lub niedługo wyczerpie swoje zasoby ropy, węgla czy gazu. Rolnictwo zajmuje niemal już CAŁOŚĆ zdatnych gleb (przypominam tu, że 60% obszarów lądów to treny suche, z bardzo skąpymi możliwościami rozwoju rolnictwa) Wycieliśmy lasy na skalę kontynentów, w Europie zostały nędzne ochłapy lasów, z czego promil to las względnie pierwotny (Puszcza Białowieska, którą politycy PIS też chcieliby zagospodarować). Zużywamy co roku ok 30mld baryłek ropy - jeśli to przliczyć na litry to wychodzi rzeka większa od Wisły, a zapotrzebowanie na ropę ma się PODWOIĆ. W poszukiwaniu surowców kopiemy olbrzymie kopalnie odkrywkowe, te w których wydobywa się piaski roponośne w Kanadzie mają wielkość dużego powiatu, lub nawet kilku dużych powiatów. Obecnie jest tych kopalń kilkanaście, docelowo ma ich być ponad ....czterdzieści, więc łączna powierzchnia tych kopalń odkrywkowych będzie większa od powierzchni Czech.....pomimo balansowania na granicy opłacalności, zużywania w procesie produkcji ropy z tych piasków olbrzymich ilości wody i gazu jest to najszybciej rozwijąjący się przemysł naftowy. Dlaczego? Wiele przesłanek wskazuje, że złoża taniej ropy właśnie się nam kończą, więc rzucamy się na do niedawna nieatrakcyjne piaski roponośne. I to w świecie gdzie jest nas 7 mld a połowa z tej liczby dopiero zmierza do stylu życia europejczyków. Wkrótce będzie nas 10-12mld! I my nie mamy wpływu na planetę??

 • onoki

  Oceniono 6 razy 0

  nie rozumiem kwilenia pt. " to wplyw czlowieka, to jego wina". Mieszkamy na tej planecie to i na nia wplyw mamy. Jakas ewolucja musi byc, inaczej dzisiaj z dinozaurami po polu bysmy biegali.

 • hanklo

  Oceniono 8 razy 4

  Bracia Polacy, wszyscy wiedza ze Polak nie musi sie uczyc, badac np Arktyke czy tez zmiany klimatyczne itd. To, do czego inni musza ciezka praca i olbrzymimi nakladami finansowymi Polak ma juz przez same urodzenie sie.
  Dlatego jak zawsze lubie czytac wasze opinnie a nie jakis glupich amerykanskich naukowcow bo od Was moge sie duzo dowiedziec i nauczyc, Co za genialny narod. Czym ktos glupszy tym jest madrzejszy i bardziej szanowani.

 • stary.gniewny

  Oceniono 2 razy 0

  Dajcie znać jak wyrosną palmy

 • voyshick

  Oceniono 5 razy 5

  Jeziorko na biegunie polnocnym w 1987:

  www.google.com/search?hl=en&q=us%20submarine%20skate%20at%20the%20north%20pole%20in%201958&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=G5rzUfz4LofRsgbB04EQ&biw=1147&bih=586&sei=H5rzUbzAPI_Osgbk_4GgBw#facrc=_&imgdii=_&imgrc=ixehfKV9iOwG-M%3A%3BrWNBLPtCHqQIqM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.john-daly.com%252FNP1987.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.john-daly.com%252Fpolar%252Farctic.htm%3B673%3B368

  Na FB, krazy tez zdjecie z 1958, takze z jeziorkiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX