Australia. Julian Assange kandyduje w wyborach do Senatu

25.07.2013 21:40
Julian Assange

Julian Assange (AP)

Założyciel portalu WikiLeaks Julian Assange ogłosił swoją kandydaturę w wyborach do australijskiego Senatu. Za pośrednictwem Skype'a wziął udział w zebraniu Partii WikiLeaks w Melbourne.
41-letni Australijczyk jest jednym z trzech kandydatów partii w wyborach do Senatu startujących ze stanu Wiktoria. Partia WikiLeaks została zarejestrowana przez Australijską Komisję Wyborczą w lipcu, a jej członkowie zapowiedzieli, że wystawią również kandydatów w stanach Nowa Południowa Walia i Australia Zachodnia.

Assange zapowiedział, że zadaniem siedmiu kandydatów jego partii w stolicy miałoby być stawienie czoła pogarszającemu się stanowi australijskiej demokracji. - Canberra powinna stać się miejscem światłości, a nie miejscem ciemności - powiedział zebranym w Melbourne.

- Jeśli Australijczyk, wciąż przebywający w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, wygra w wyborach, które mają odbyć się do grudnia, powinien zasiąść w Senacie od 1 lipca 2014 roku. Jeśli jednak nie wróci do kraju, partia wyznaczy kogoś na jego miejsce - powiedziała Sam Castro z władz Partii WikiLeaks.

Zagrożony karą śmierci

Członkami Partii WikiLeaks są dziennikarze, obrońcy praw człowieka i nauczyciele akademiccy. W swoim programie partia kładzie nacisk na wolność prasy, ochronę środowiska i prawa ludzi starających się o azyl.

Assange przebywa od czerwca 2012 roku na terenie ambasady Ekwadoru w Londynie. Ekwador udzielił mu azylu politycznego. Assange obawia się, że władze Wielkiej Brytanii deportują go do Szwecji, która z kolei może wydać go Stanom Zjednoczonym. Za ujawnienie setek tysięcy poufnych depesz dyplomacji amerykańskiej może grozić mu kara śmierci lub dożywotniego pozbawienia wolności.

Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (20)
Zaloguj się
 • nie-tak

  Oceniono 34 razy 24

  Ma wielkie szanse wygrania wyborow. Wiatr wieje anglosasom w oczy, na kazdym kroku cos sie z ich tajemnic ulatnia, nie wystarcza podsluchy, nie wystrcza przesladowania, nie wystrczaja zwalnianie z pracy, nie wystrcza ... - same amerykanskie media teraz poblikuja, ale co? Wystarczy pocztac i pomyslec.
  www.zerohedge.com/contributed/2013-07-25/fed-economist-fired-investigating-suspicious-9-11-cash-transfers-and-steve-ke

 • mexi123

  Oceniono 33 razy 19

  Trzymam kciuki!

 • euforiusz

  Oceniono 15 razy 5

  Po wygranych wyborach zasiądzie w komisji do spraw służb specjalnych.

 • spiral_architect

  Oceniono 10 razy 2

  Tyle:

  fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/970139_495138060561691_2033064126_n.jpg

 • yhnju78

  Oceniono 1 raz 1

  @bezportek
  Słowo lewak wyżarło Ci w mózgu taką dziurę, że przestałeś odróżniać dobre od złego. Odróżniasz tylko: swoich ("prawych") i obcych ("lewych"). Nie dociera do Ciebie, że zarówno wśród lewaków jak i prawików są osoby dobre i złe.

  (Ale z drugiej strony podobne zaćmienie obserwuje u wspomnianych "lewaków", gdzie podział jest z kolei na biednych i bogatych.
  A nie każdy bogaty wzbogacił się na wyzysku, niektórzy ciężko pracowali. I nie każdy biedny to dobry człowiek niesprawiedliwie poszkodowany przez kapitalistyczne społeczeństwo.)

  No cóż... Opinie ekstremalne są ostatnio w modzie.

  A Assange nie handluje z "gadzinowymi tabloidami" dlatego że uznaje je za część anglosaskiego establishmentu i oskarża o współodpowiedzialność za wojny. Mówił o tym na wiecu w Londynie:

  www.youtube.com/watch?v=ypmLQFNMtxA&cc=1

 • yarrrr

  Oceniono 5 razy 1

  Również trzymam za niego kciuki, głównie w temacie jego bezpieczeństwa i dalszej możliwości głoszenia prawdy.

  Niestety Australia to prawie kolejny stan USA. Weźmy choćby takie amerykańskie bazy na pustyni w środku tego kontynentu.

 • graveheart

  Oceniono 1 raz 1

  ukrzyżować
  i płakać?
  get your brain back zombie!!!

 • nie-tak

  Oceniono 9 razy 1

  de.rian.ru/politics/20130725/266551229.html
  Dobre co nie, odebrali mu obywatelstwo uniewazniajac mu paszport i jeszcze mianuja sie do niego, zebrzac w Rosji o status Snowdena? Co za blamaz? Kto upowaznia ich teraz do tego?

 • bezportek

  Oceniono 8 razy 0

  Tak to jest wśród lewaków - byle szpicel, zarabiający na handlu informacjami, jest bohaterem dla całego stada. Chyba, że nie handluje z gadzinowymi tabloidami, tylko publikuje sam, jak Murdoch - wtedy cala sfora nienawidzi go jak dłabła. Ale czego mielibyśmy się spodziewać po zawartości lewej nogawki?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje