Solska: Długi się skumulowały i nie ma co rżnąć głupa, że to tylko Tusk je pozaciągał

Zdumiewający dowód braku kompetencji albo nawet politycznego zaniku pamięci. Kuriozalny pomysł - piszą publicyści o pomyśle opozycyjnych partii, które domagają się komisji śledczej, która miałaby wyjaśnić, skąd się wzięła dziura budżetowa.
Pomysł powołania komisji śledczej w sprawie nowelizacji budżetu jest kuriozalny - pisze w "Gazecie Wyborczej" Witold Gadomski w komentarzu zatytułowanym ''Jak nie Smoleńskiem go, to budżetem''. - Złe prognozy ekonomiczne, na których oparto założenia tegorocznego budżetu, nie przynoszą chwały Ministerstwu Finansów, ale z pewnością nie są przestępstwem. Prognozy zawsze są obarczone niepewnością, a nadzieje na to, że w ciągu bieżącego roku gospodarka europejska się ożywi i pociągnie za sobą gospodarkę polską, po prostu się nie spełniły. Oprócz Polski kilka innych krajów europejskich musi w tym roku nowelizować budżet: Francja, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja. To zawsze kłopot, ale nikt z tego powodu nie żąda dymisji rządu ani nawet ministra finansów - czytamy w "GW".

"To nie jest tylko wina Tuska, lecz także Millera, Pawlaka, Kaczyńskiego"

Z kolei w "Dzienniku Gazecie Prawnej" publicystka "Polityki" Joanna Solska pisze o pomyśle, że jest to "zdumiewający dowód braku kompetencji albo nawet politycznego zaniku pamięci". - Nie ma bowiem dziś w Sejmie ani jednej partii (może z wyjątkiem Ruchu Palikota, który nigdy nie rządził, choć jego liderzy psuli budżet, będąc w innych ugrupowaniach), która znacząco nie przyczyniłaby się do narastania naszego zadłużenia. Zarówno PiS, jak i SLD, a także PSL, będąc w różnych koalicjach rządzących, zawsze, każdego roku wydawały więcej, niż wynosiły dochody państwa. Wszystkie partie lepiły tę śniegową kulę, która stała się już niebezpiecznie duża. To nie jest tylko wina Tuska, lecz także Millera, Pawlaka, Kaczyńskiego. Ich dzisiejsza troska o budżet jest popisem hipokryzji. Bo nawet teraz, gdy sytuacja stała się poważna, żadna z tych partii swojej zgody na konieczne reformy nie deklaruje. Żadna nie ma ich w swoim programie. Wręcz odwrotnie, bo są politycznie zbyt kosztowne - pisze Solska.

Publicystka dodaje, że żadna z rządzących w ciągu ostatnich kilkunastu lat partii nie dbała, by nasze długi nie rosły. - Każdy rząd wydawał dużo więcej, niż państwo zarabiało. Więc się te długi skumulowały. I nie ma co rżnąć głupa, że to tylko Tusk je pozaciągał. On przynajmniej zrobił dwie reformy, na które jego poprzednikom nie starczyło odwagi, bo były kosztowne politycznie. Oni potrafili jedynie rolować polskie problemy, nie rozwiązując żadnego. Może rzeczywiście jakaś komisja śledcza powinna im to przypomnieć? - kończy publicystka.

Więcej o:
Komentarze (46)
Solska: Długi się skumulowały i nie ma co rżnąć głupa, że to tylko Tusk je pozaciągał
Zaloguj się
 • hardy1

  Oceniono 4 razy -2

  Pani red.Solska mija się z prawdą. Jaki Miller jest taki jest. Jednak kiedy objął rządy w roku 2001, musiał "zasypać" dziurę Bauca w finansach. Kosztowało go to wiele, jako szefa lewicowej partii.

 • j-230

  Oceniono 7 razy -3

  POLSKA od wieków nigdy nie umiała LICZYĆ ,POLACY Z MATEMATYKA SAOD ZAWSZE NA BAKIER ,lae reguła ZASTAW I SIE POSTAW to jest polska specialność -czyli WIECEJ WYDAMY JAK MAMY !!!!!!!!!!! oto cała polska od wieków inc dodoć tak teraz to POMDCIE DO JP2 TO MORZE POMORZE , BO GŁUPOTA W POLSCE PRZEKCZYŁA RUBIKON !!!!!!!!jestem ciekawe kto spłaci DŁUGI BO JAK TAK BĘDZIĘ TO NA KONIEC TEEEGO ROKU DŁUG POLSKI OSIEGNIE 4,2 BLN ZŁOTYCH ,A W 2014 TO BĘDZIĘ COŚ 5 BLN ZŁOTYCH !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • braunal

  Oceniono 11 razy -3

  Już od kilku lat Telewizja Trwam krzyczy i ostrzega Polakow przed katastrofą budżetową.Niestety, nikt nawet o tym nie chciał słuchać. Zielona Wyspa, mówili.Wiecie już dlaczego była tak atakowana?B

 • siostra_bozyslawa_powiada

  Oceniono 5 razy -3

  Dawać rudego między moje wielkie dupsko,nauczę go POkory.

 • moro0

  Oceniono 8 razy -4

  ~lis2013-07-03 14:15

  Czy wiecie kim jest Jan Vincent Rothfeld (pseudo:Jacek Rostowski)?
  Nikt o nim za bardzo wcześniej nie słyszał, a jego wykształcenie odpowiada polskiemu magistrowi ekonomii, mimo że niektórzy w Platformie tytułują go profesorem. - Minister Rostowski posiada stopień naukowy magistra ekonomii. Nie posiada tytułu naukowego ani stopnia naukowego doktora - przyznaje rzeczniczka Ministerstwa Finansów Magdalena Kobos. Minister-Rostowski-nie-jest-profesorem. Jan Antony Vincent-Rostowski (Jacek Rostowski) (ur. 30 kwietnia 1951 w Londynie) wnuk Jakuba Rothfelda-Rostowskiego (syna Mojżesza Rotfelda i Lei z domu Broder) w momencie otrzymania teki ministra finasów nie miał obywatelstwa polskiego i był obywatelem brytyjskim ! Wyszło to przypadkiem, gdy się okazało, że nie posiada on ani numeru pesel, ani NIPu. Nasuwa się pytanie - jeżeli Polskim Ministrem może być osoba posiadająca inne obywatelstwo (tak jak obecnie w przypadku Rostowskiego), to czyje interesy on reprezentuje? Posiada mnóstwo mieszkań na wynajem, ale próżno szukać tam jakiegoś polskiego adresu, jakby szykował się z góry do desantu, Taki pojawiam się i znikam. Rostowski ponadto będąc po "uszy zadłużonym" w niepolskich instytucjach finansowych znajduje się stale w "konflikcie interesów" ! Wyśmiewany jest jako ekonomista, który tymże ekonomistą został jedynie dzięki G. Sorosowi, który raczył go zatrudnić na Węgrzech w szkole założonej przez swoją fundację (Brytyjczycy wykpiwają fundację Sorosa). Trzeba przyznać, że odkąd został ministrem Finansów w Polsce nie mamy problemów z pozyskaniem kolejnych kredytów z NFW. Orban-ujawnia-na-jakich-warunkach-mfw-udziela-europie-pozyczek na jakich warunkach te pożyczki są udzielane i widzimy, że w Polsce te warunki są skrupulatnie wypełniane, to możemy sie domyślać, że ministra Rostowskiego dostaliśmy niejako w pakiecie od międzynarodowej finansjery. To nie polski rząd zdecydował, że Polacy mają pracować dłużej, a najlepiej do śmierci (biorąc pod uwagę, że najkrócej żyjemy w Europie), o tym zdecydowali bogaci bankierzy, aby mogli być jeszcze bogatsi. Za czasów ministra V. Rostowskiego: dwukrotnie wyprowadzono z Polski nawet setki miliardów złotych poprzez spekulacyjna grę na polskim złotym prowadzona m.in. przez Goldman Sachs oraz dodatkowo "wyssano" polskie finanse za pomocą tzw. asymetrycznych opcji walutowych a dług publiczny Polski wzrósł do 800 mld zł (różne szacunki mówią nawet 3 bilionów?), deficyt do 100 mld zł a zadłużenie zagraniczne do 250 mld USD - obecny stan finansów Polski jest stanem "przedzawałowym", "przed-upadłościowym", a minister finansów zyskuje miano "mistrza kreatywnej księgowości" i finalizuje się być może ostateczną destabilizację i grabież

 • moro0

  Oceniono 9 razy -3

  Ku..., juz się zaczyna to nie ja .
  Szmatława ruda świnio to nie o długi chodzi tylko o gospodarkę którą akurat to wy śmierdziele zniszczyliście i teraz nie ma z czego spłacić tych długów !!!! Dotarło kmiocie z komina ????
  Będziecie sądzeni za zdradę .

 • paraliz_takiezlewiesci

  Oceniono 5 razy -3

  platforma oszustów to wszystkie gnidy powiązane z okrągłym stołem i to nie ważne do jakiej partii należą.Wszystkie ich wywody prowadzą do tego samego. Niewygodni zostali wykluczeni ewentualnie wszystko olali.

 • plorg

  Oceniono 5 razy -1

  "I nie ma co rżnąć głupa, że to tylko Tusk je pozaciągał."

  Jak złapią złodzieja na kradzieży to ten tłumaczy się, że inni też kradli i kradną.
  Bardzo "inteligentne" tłumaczenie.
  Precz z demokracją! Bo to demokracja i populizm powodują, że każdy demokratycznie wybrany rząd się zadłuża i będzie się zadłużał. Na tych którzy będą chcieli spłacać długi nikt nie zagłosuje!
  Jedyne rozwiązanie tego problemu to likwidacja demokracji - najgłupszego systemu rządów jaki wymyślił człowiek, a w zasadzie nie człowiek tylko jakiś komunista.

 • siostra_bozyslawa_powiada

  Oceniono 5 razy -5

  Czy bę dzie jak w Rumuni ?
  W Rumuni komunistycznej nierząd zakłamywał nawet temperaturę na dworze, próbując wmówić ludziom ,że ich termometry źle pokazują i że w rzeczywistości jest o wiele cieplej, PO to aby usprawiedliwić fakt,że kaloryfery jeszcze nie grzeją. Ciekawe na co banda TuSSka jeszcze wpadnie- no i oczywiście ciekawe jest również to czy lud to znowu kupi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX