W szalejącym sztormie zatonęła łódź z imigrantami. Płynęli do Australii

Łódź zmierzająca w kierunku Australii zatonęła we wtorek wieczorem w pobliżu południowych wybrzeży Indonezji. 157 osób zdołano uratować, los pozostałych jest nieznany - poinformowały australijskie media. Co najmniej trzy osoby zginęły.
Do katastrofy doszło podczas szalejącego sztormu. Według News Ltd., lokalni rybacy uratowali ponad 150 osób, w większości pochodzących z Iranu i Sri Lanki, którzy zamierzali ubiegać się o azyl w Australii. Wyłowiono też zwłoki trzech osób.

Australia zamyka się na imigrantów

To kolejna tego rodzaju tragedia. Co więcej, doszło do niej wkrótce po tym, jak premier Australii Kevin Rudd oświadczył, że uchodźcy przypływający łodziami, których liczba stale wzrasta, nie będą już mogli osiedlać się w Australii.

Nowa polityka w tej dziedzinie przewiduje, że będą oni odsyłani do Papui Nowej Gwinei, gdzie ich przypadki będą rozpatrywane indywidualnie. To oznacza, że w praktyce szanse na otrzymanie azylu w Australii stały się iluzoryczne.

Bunt w obozie dla uchodźców

Według Rudda, nowa polityka ma na celu odstraszenie ludzi od podejmowania niebezpiecznej podróży łodzią do Australii. Jednak organizacje broniące praw człowieka i władze Papui Nowej Gwinei potępiły decyzję rządu australijskiego, która - ich zdaniem - umożliwi Australii pozbycie się kłopotliwego problemu imigrantów i zrzucenie go na barki biedniejszego sąsiada.

Tymczasem jeszcze zanim premier Rudd zapowiedział obostrzenia dla pragnących azylu w Australii, w jednym z centrów dla imigrantów na Nauru wybuchł bunt - grupa kilkuset mężczyzn, rozwścieczona słowami premiera, zniszczyła część obozu, spłonęło też auto.

Więcej o:
Komentarze (64)
W szalejącym sztormie zatonęła łódź z imigrantami. Płynęli do Australii
Zaloguj się
 • mietek_waw

  Oceniono 5 razy 3

  Przypłyneli na tratfie, dostali miejsce w obozie z żarciem, czyste miejsce do spania i...zniszczyli część obozu. Tal, to na pewno przekona premiera do zmiany decyzji, brawo!

 • zz1026

  Oceniono 4 razy 2

  "grupa kilkuset mężczyzn, rozwścieczona słowami premiera, zniszczyła część obozu, spłonęło też auto"

  jesli wtkai spsob staraja sie o azyl to az strach pomyslec co bedize jak juz ten azyl dostana

  wtedy zamaist plonacych osrodkow beda plonac przedmiescia

 • patxi

  Oceniono 9 razy -1

  Do wszystkich plujacych na imigrantow: Wyobrazcie sobie, ze w wielu miejscach na swiecie ludzie wypowiadaja sie dokladnie w tym samym tonie o imigrantach z...Polski.

 • wyciety

  Oceniono 6 razy 2

  Buntownicy z osrodka dla uchodzcow nie doczekali sie posilkow..Budujace jest tez to,ze miejscowa ludnosc jest swiadoma i aktywnie pomagala wylapywac buntownikow (czyzby zostali przeszkoleni przez kiboli z Bialegostoku).Pomysl z Nowa Gwinea jest rowniez genialny,bo rozwiaze sie problem niedoboru bialka wsrod papuasow.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 6 razy 4

  Zaplute lewactwo załatwi im zara azyl w UE jak w Australii ich nie chcą

 • sefuryzm

  Oceniono 6 razy 0

  Pieprzone zydostwo z GW nie puszcza mi komentarzy! Zamiast tego podsuwaja jakas zydkiete! Pomozcie, co robic???

 • anetakruk

  Oceniono 16 razy -14

  Australia zamyka się na uchodźców, bo władza jak zwykle chce się przypodobać skrajnie prawicowym ksenofobicznym środowiskom, które uważają, że wszelkie zło przychodzi z zewnątrz.
  Zabawne, a mnie się wydawało, że biały człowiek też do Autralii przybył na łodziach. I przywiózł, oczywiście same dobro.
  "Za ból i cierpienia skradzionego pokolenia, ich potomków i bliskich, przepraszamy. Matki i ojców, braci i siostry, za rozdzielanie rodzin i całych społeczności, przepraszamy. Za upokorzenia i poniżenie, które cierpieli dumni ludzie i ich wielka kultura, przepraszamy." - słowa premiera Kevina Rudda, który przeprasza Aborygenów.

  wyborcza.pl/1,76842,4921999.html

 • mukazy1988

  Oceniono 12 razy 8

  a coz im tak zle w islamskim raju ze pchaja sie na ten ohydny wstretny zgnily Zachod?

 • kocurxtr

  Oceniono 13 razy 9

  muzułmanie zaczynają zbierać co posiali - cały świat ma ich dość...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX