Papież z własną torbą. Czym Franciszek różni się od poprzedników [10 RZECZY]

Otwarta krytyka wystawnego stylu życia kapłanów, decyzje o rezygnacji z papieskich apartamentów i bogatych szat, niechęć do luksusowych limuzyn... A ostatnio świat obiegło zdjęcie Franciszka niosącego własną torbę. Oto 10 rzeczy, którymi obecny papież różni się od poprzedników.
1. Franciszek sam wnosi swój bagaż na pokład samolotu


Papież wnosi swoją torbę na pokład samolotu. Fot. Riccardo De Luca / AP

Jeszcze zanim papież wylądował w Rio de Janeiro, media na całym świecie obiegło symboliczne zdjęcie, przedstawiające papieża Franciszka wnoszącego swoją torbę do samolotu.

2. Franciszek nie używa limuzyny


Papież Franciszek w drodze do swojej posiadłości w Castel Gandolfo. Fot. Tony Gentile / Reuters

Franciszek nie chce jeździć drogimi autami ani po Watykanie, ani na dłuższych trasach. Nigdy nie wsiadł do czarnej, przeznaczonej tylko dla niego limuzyny ze specjalną rejestracją Państwa Watykańskiego Scv1. Często podróżuje skromnym fordem focusem.

3. Franciszek wybiera skromne stroje


Benedykt XVI i Franciszek

Jedną z pierwszych decyzji papieża była rezygnacja z bogato zdobionych szat. Przed wejściem na balkon Bazyliki Świętego Piotra, tuż po konklawe, papież Franciszek stanowczo odmówił założenia czerwonej aksamitnej pelerynki. Powiedział do ceremoniarza, "żeby sam ją włożył, bo karnawał się już skończył"

4. Franciszek utknął w korkuPodczas drogi z lotniska w Rio de Janeiro do centrum miasta samochód wiozący papieża Franciszka utknął w gigantycznym korku. Włoskie media relacjonujące przejazd papieskiego samochodu z konsternacją komentowały to, co działo się na ulicach. Pomimo że siły porządkowe wydawały się zupełnie bezradne, papież bezpiecznie dotarł na ceremonię powitalną.

5. Franciszek chodzi w starych, ortopedycznych butach


Buty papieża Franciszka i tradycyjne czerwone buty, które nosił m.in. Benedykt XVI. Fot. Max Rossi / Reuters)

Żadnych czerwonych butów, mają być czarne, tak jak do tej pory - takie zamówienie, według mediów, złożył papież Franciszek u swego zaufanego szewca z Buenos Aires. Tym samym definitywnie postanowił nie kontynuować tradycji noszenia czerwonego obuwia. Cytowany przez Ansę szewc powiedział argentyńskiemu dziennikowi "Clarin": "On nie chce nigdy nowych butów, chce, abym reperował stare".

6. Franciszek krytykuje wystawne życie księży


Papież wygłasza homilię na placu Świętego Piotra. Fot. Giampiero Sposito / Reuters

Papież otwarcie mówi o istniejącym kryzysie tożsamości kapłańskiej. Twierdzi, że "zamieniają się w pewien rodzaj kolekcjonerów antyków albo nowinek, zamiast być pasterzami". Podczas homilii dla przyszłych księży, zakonników i zakonnic powiedział, że "boli go widok księdza w najnowszym modelu samochodu".

7. Franciszek każe usuwać swoje pomniki


Figura papieża w ogrodzie w katedrze metropolitalnej w Buenos Aires. Fot. Enrique Marcarian / Reuters

Franciszek, który przed wyborem na papieża, był metropolitą Buenos Aires, gdy tylko dowiedział się o umieszczeniu rzeźby obok jego dawnego kościoła, zatelefonował osobiście do katedry i polecił "niezwłocznie ją usunąć".

8. Franciszek prześwietla finanse w Watykanie i ucina premie


Fot. Gregorio Borgia AP

Papież powołał specjalną komisję, która zbada działalność banku watykańskiego IOR, by "zapewnić lepsze zharmonizowanie jego działań z misją Kościoła". Zdecydował również, że 4 tys. pracowników Watykanu nie otrzymają tradycyjnej premii, jaką dotychczas przyznawano po wyborze nowego papieża. Premii zostało pozbawionych również pięciu kardynałów z nadzoru nad bankiem IOR (każdy z purpuratów z komisji dostawał z tego tytułu co miesiąc dodatek w wysokości 2100 euro do pensji kardynalskiej, wynoszącej 5 tysięcy euro).

9. Franciszek pierwszą podróż poza Rzym odbył do Lampedusy, symbolicznej dla dramatu tysięcy imigrantów


Spotkanie papieża z imigrantami na Lamedusie. Fot. Alessandro Bianchi/Reuters

Franciszek przybył na Lampedusę na kilka godzin, by oddać hołd 20 tysiącom imigrantów z Afryki, którzy w ciągu ćwierć wieku utonęli w drodze do Włoch. Na prośbę papieża wizyta miała możliwie najskromniejszy przebieg. Zażyczył on sobie, by towarzyszyło mu zaledwie kilka osób, i to zarówno z grona duchowieństwa, jak i miejscowych władz. Żadnych polityków i kościelnych hierarchów, żadnego ceremoniału, żadnego oficjalnego powitania.

10. Franciszek zrezygnował z zamieszkania w Pałacu Apostolskim na rzecz prostego apartamentu w hotelu Domus Sanctae


Apartament w hotelu Santa Marta w Watykanie, gdzie mieszka Franciszek. Fot. Uncredited AP

Nowy papież mieszka w małym apartamencie w hotelu za Spiżową Bramą, gdzie zatrzymują się hierarchowie i księża przybyli do Watykanu. To oni informują, że Franciszek zachowuje się tak, jak każdy gość Domu św. Marty. Przychodzi na posiłki do hotelowej stołówki, siada tam, gdzie jest wolne miejsce, a czasem pyta, czy może przysiąść się do innych osób przy stole. Tłumaczy, że nie chce żyć w izolacji i woli mieć stały kontakt z różnymi ludźmi, a nie tylko z wybranymi osobami, przychodzącymi do niego na audiencje.

Komentarze (214)
Papież z własną torbą. Czym Franciszek różni się od poprzedników [10 RZECZY]
Zaloguj się
 • zigzaur

  Oceniono 3 razy 3

  Gdyby papież Franciszek planował spotkanie z polskim klerem (Hoser, Rydzyk, Głódź, Michalik itd.), to jednak proponuję zakup obuwia przemysłowego z noskiem okutym blachą.
  Przyda się w rozmowie umoralniającej albo nawet w decyzjach kadrowych.

 • amanasunta

  Oceniono 1 raz -1

  Jak zapisze się Papież do Rucha Palikota i wyświeci Grodzką na Biskupa to dopiero będzie bal w hederze -:)))

 • wroclawiak25

  Oceniono 1 raz 1

  No i co na to polski kościół?

 • mamdopowiedzenia

  Oceniono 1 raz 1

  Po owocach będziemy go sądzić. Gdyby był taki dobry, jaki sobie robi wizerunek, wydałby dekret o maksymalnych wartościach na rachunkach księży. O opłatach za pogrzeby itp. Choćby i dla każdego kraju osobne, od czego ma tysiące doradców? Wydaje mi się, że to albo prosty chłop, który został celowo wybrany, żeby odbudować dobry wizerunek, albo też równie wyrachowany co JP2 drań.

 • kat-kk

  Oceniono 8 razy -2

  Nie zapominajmy,że wesoły Franio, tymi butami, wykopywał przyjaciół z helikoptera nad oceanem.Brutalny oprawca, robi za ubogiego baranka u katolików .Nie pierwszy to raz ,katolik dostaje do modlenia przestępcę.

 • politol59

  0

  To się w katolandzie nad Wisłą bardzo nie widzi.

 • kochamrydzyka

  Oceniono 6 razy 2

  Marcin Meller: napisal
  A więc: arcybiskup Hoser, ten sam, co dokonał ludobójstwa w Rwandzie, ściągnął do Warszawy księdza cudotwórcę Bashoborę z Ugandy, który miał wskrzesić posła Johna Godsona, tego, któremu wcześniej do rozporka zaglądał ksiądz Lemański. Nie, wróć. Rozporek był Lemańskiego, zaglądał amerykański biskup pedofil, łudząco podobny do Hosera, ale który z nich był Żydem? Po nazwisku pewnie ten Hoser, ale skoro wódz wrocławskich nazioli ma na imię Dawid, to nigdy nic nie wiadomo. Taka psia mać tego postmodernistycznego świata. I nawet napletek, a raczej jego brak, o niczym nie przesądza. Przecież w Stanach tną i gojów, tak dla higieny. A Bielana w PiS Bashobora wskrzesił czy nadal czyściec?

 • kochamrydzyka

  Oceniono 2 razy 2

  >>>bozmat
  >>>.A jak się zachowywał nasz JPII? Poza tym, że kazał rodzić dzieci zgwałconym Bośniaczkom.....

  No nie tylko.
  Narzucil swoim podwladnym by ukrywac fakty pedofili, nawet te w osrodkach dla dzieci mentalnie i fizycznie uposledzonych, prowadzonych przez ksiezy katolickich.
  A wiadomo ze dzieciak gluchoniemy czy niewidomy nie ma mozliwosci obrony.

 • hilarykwasnik194748

  0

  Michaliki ,Głodzie,Dziwisze.czy wy to widzicie i słyszycie co mówi Papież ale to chyba nie do Was.od was az bije z daleka skromnosc,uczciwosc,i szacunek do wiernych jak i do zwykłych księży.Przepraszam że nie wymieniłem bp Hausnera i O Rydzyka bardzo przepraszam proszę mi wybaczyć

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje