Papież z własną torbą. Czym Franciszek różni się od poprzedników [10 RZECZY]

23.07.2013 13:56
Otwarta krytyka wystawnego stylu życia kapłanów, decyzje o rezygnacji z papieskich apartamentów i bogatych szat, niechęć do luksusowych limuzyn... A ostatnio świat obiegło zdjęcie Franciszka niosącego własną torbę. Oto 10 rzeczy, którymi obecny papież różni się od poprzedników.
1. Franciszek sam wnosi swój bagaż na pokład samolotu


Papież wnosi swoją torbę na pokład samolotu. Fot. Riccardo De Luca / AP

Jeszcze zanim papież wylądował w Rio de Janeiro, media na całym świecie obiegło symboliczne zdjęcie, przedstawiające papieża Franciszka wnoszącego swoją torbę do samolotu.

2. Franciszek nie używa limuzyny


Papież Franciszek w drodze do swojej posiadłości w Castel Gandolfo. Fot. Tony Gentile / Reuters

Franciszek nie chce jeździć drogimi autami ani po Watykanie, ani na dłuższych trasach. Nigdy nie wsiadł do czarnej, przeznaczonej tylko dla niego limuzyny ze specjalną rejestracją Państwa Watykańskiego Scv1. Często podróżuje skromnym fordem focusem.

3. Franciszek wybiera skromne stroje


Benedykt XVI i Franciszek

Jedną z pierwszych decyzji papieża była rezygnacja z bogato zdobionych szat. Przed wejściem na balkon Bazyliki Świętego Piotra, tuż po konklawe, papież Franciszek stanowczo odmówił założenia czerwonej aksamitnej pelerynki. Powiedział do ceremoniarza, "żeby sam ją włożył, bo karnawał się już skończył"

4. Franciszek utknął w korkuPodczas drogi z lotniska w Rio de Janeiro do centrum miasta samochód wiozący papieża Franciszka utknął w gigantycznym korku. Włoskie media relacjonujące przejazd papieskiego samochodu z konsternacją komentowały to, co działo się na ulicach. Pomimo że siły porządkowe wydawały się zupełnie bezradne, papież bezpiecznie dotarł na ceremonię powitalną.

5. Franciszek chodzi w starych, ortopedycznych butach


Buty papieża Franciszka i tradycyjne czerwone buty, które nosił m.in. Benedykt XVI. Fot. Max Rossi / Reuters)

Żadnych czerwonych butów, mają być czarne, tak jak do tej pory - takie zamówienie, według mediów, złożył papież Franciszek u swego zaufanego szewca z Buenos Aires. Tym samym definitywnie postanowił nie kontynuować tradycji noszenia czerwonego obuwia. Cytowany przez Ansę szewc powiedział argentyńskiemu dziennikowi "Clarin": "On nie chce nigdy nowych butów, chce, abym reperował stare".

6. Franciszek krytykuje wystawne życie księży


Papież wygłasza homilię na placu Świętego Piotra. Fot. Giampiero Sposito / Reuters

Papież otwarcie mówi o istniejącym kryzysie tożsamości kapłańskiej. Twierdzi, że "zamieniają się w pewien rodzaj kolekcjonerów antyków albo nowinek, zamiast być pasterzami". Podczas homilii dla przyszłych księży, zakonników i zakonnic powiedział, że "boli go widok księdza w najnowszym modelu samochodu".

7. Franciszek każe usuwać swoje pomniki


Figura papieża w ogrodzie w katedrze metropolitalnej w Buenos Aires. Fot. Enrique Marcarian / Reuters

Franciszek, który przed wyborem na papieża, był metropolitą Buenos Aires, gdy tylko dowiedział się o umieszczeniu rzeźby obok jego dawnego kościoła, zatelefonował osobiście do katedry i polecił "niezwłocznie ją usunąć".

8. Franciszek prześwietla finanse w Watykanie i ucina premie


Fot. Gregorio Borgia AP

Papież powołał specjalną komisję, która zbada działalność banku watykańskiego IOR, by "zapewnić lepsze zharmonizowanie jego działań z misją Kościoła". Zdecydował również, że 4 tys. pracowników Watykanu nie otrzymają tradycyjnej premii, jaką dotychczas przyznawano po wyborze nowego papieża. Premii zostało pozbawionych również pięciu kardynałów z nadzoru nad bankiem IOR (każdy z purpuratów z komisji dostawał z tego tytułu co miesiąc dodatek w wysokości 2100 euro do pensji kardynalskiej, wynoszącej 5 tysięcy euro).

9. Franciszek pierwszą podróż poza Rzym odbył do Lampedusy, symbolicznej dla dramatu tysięcy imigrantów


Spotkanie papieża z imigrantami na Lamedusie. Fot. Alessandro Bianchi/Reuters

Franciszek przybył na Lampedusę na kilka godzin, by oddać hołd 20 tysiącom imigrantów z Afryki, którzy w ciągu ćwierć wieku utonęli w drodze do Włoch. Na prośbę papieża wizyta miała możliwie najskromniejszy przebieg. Zażyczył on sobie, by towarzyszyło mu zaledwie kilka osób, i to zarówno z grona duchowieństwa, jak i miejscowych władz. Żadnych polityków i kościelnych hierarchów, żadnego ceremoniału, żadnego oficjalnego powitania.

10. Franciszek zrezygnował z zamieszkania w Pałacu Apostolskim na rzecz prostego apartamentu w hotelu Domus Sanctae


Apartament w hotelu Santa Marta w Watykanie, gdzie mieszka Franciszek. Fot. Uncredited AP

Nowy papież mieszka w małym apartamencie w hotelu za Spiżową Bramą, gdzie zatrzymują się hierarchowie i księża przybyli do Watykanu. To oni informują, że Franciszek zachowuje się tak, jak każdy gość Domu św. Marty. Przychodzi na posiłki do hotelowej stołówki, siada tam, gdzie jest wolne miejsce, a czasem pyta, czy może przysiąść się do innych osób przy stole. Tłumaczy, że nie chce żyć w izolacji i woli mieć stały kontakt z różnymi ludźmi, a nie tylko z wybranymi osobami, przychodzącymi do niego na audiencje.

Komentarze (214)
Zaloguj się
 • toshiro32

  Oceniono 872 razy 740

  Super gość. On odmieni kościół. Teraz katolicyzm ma niewiele wspólnego z ewangelią Chrystusa. Szczególnie w Polsce. Kiedy trafi sie prawdziwy ksiądz taki jak Lemański to jest niszczony przez antychrystów typu Hoser czy Michalik. O Rydzyku nawet wspomnieć nie warto.

 • stefan99999

  Oceniono 552 razy 540

  UWAGA, poniższe to żart (sam przyznaję, że niezbyt wysokich lotów):

  Gdyby mnie postawili taką karykaturę pomnika, to też bym kazał zburzyć.

  A na serio: Bardzo trzymam kciuki, aby mu się udało wpuścić trochę świeżego powietrza do KK.

 • przybysz212

  Oceniono 432 razy 404

  Boję się, że polscy hierarchowie (i nie tylko) KK są "franciszkoodporni".

 • mutant_popromienny

  Oceniono 385 razy 363

  Jak to bylo w "Faraonie" Prusa ?
  "Mozesz przywiazac do nogi lwa , albo prowadzic na lancuchu Libijczyka , ale kaplana egipskiego ktory zaznal przepychu nic nie odmieni I niczym go nie przekupisz"...

 • korcia2000

  Oceniono 456 razy 280

  Postawa piękna, szczególnie w zestawieniu z naszym rodakiem, który Kurii rzymskiej pozwalał na wszystko i akceptował stawianie mu setek pomników za życia...

 • marecky6666

  Oceniono 301 razy 219

  No to NIE zostanie swietym!!!!

 • minipolak

  Oceniono 305 razy 165

  Nie przypuszczalem ze ci Argentynczycy sa takimi szalencami.
  Co sie stanie z tradycja naszego kosciola.
  On nas pozbawi tozsamosci narodowej i koscielnej.
  Polski kosciol jest zagubiony i nie wie jak reagowac na tak dramatycznie odbiegajace
  on normy zachowanie papieza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje