Paradowska: Referendum w Warszawie? Nie wiem, na kogo i po co głosuję. Wiem, że głosuję na chaos

- W wyborach dostaję ofertę kilku partii, wiem, na kogo głosuję, natomiast w referendum nie wiem. Wiem, że głosuję na chaos - mówiła w Poranku Radia TOK FM Janina Paradowska. Warszawska Wspólnota Samorządowa złożyła wczoraj wniosek o rozpisanie referendum ws. odwołania prezydent stolicy. Jednak zdaniem Paradowskiej lepszym pomysłem byłoby referendum z jednoczesnym wskazaniem kandydata na nowego prezydenta.
Warszawska Wspólnota Samorządowa z Piotrem Guziałem, burmistrzem Ursynowa na czele, przekazała wczoraj komisarzowi wyborczemu 232 tys. podpisów za referendum ws. odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy. Teraz rozpocznie się weryfikacja wniosku. Aby referendum się odbyło, ważnych musi być ponad 133 tys. głosów. - Składamy o 100 tys. głosów więcej niż potrzeba. W żadnym mieście nie było takiej nadwyżki - mówił wczoraj Guział.

"Wiem, że głosuję na chaos"

W Poranku Radia TOK FM Janina Paradowska sceptycznie podeszła do idei referendum w obecnym kształcie. - Warto rozróżnić, czym jest referendum w sprawie odwołania pani prezydent, a czym są wybory - mówiła publicystka "Polityki". - W wyborach dostaję ofertę kilku partii, wiem, na kogo głosuję i po co głosuję, natomiast w referendum nie wiem. Wiem, że głosuję na chaos, głosuję podobno na republikę warszawską pana Guziała. Nie znam członków tej republiki. Czytałam o tworzących wspólnotę samorządową głównie to, że to odwołani z różnych funkcji w warszawskim samorządzie - stwierdziła Paradowska.

Faktycznie, jak na razie trudno powiedzieć, kto stanąłby w wyborcze szranki po odwołaniu Gronkiewicz-Waltz. Guział, choć jest inicjatorem akcji, wstrzymuje się od jednoznacznych deklaracji. Wczoraj swój start zapowiedział Przemysław Wipler, były członek PiS. Jarosław Kaczyński stwierdził zaś niedawno, że świetnym kandydatem na prezydenta byłby prof. Piotr Gliński. Sam zainteresowany twierdzi jednak, że nie otrzymał żadnej propozycji.

"Dobrym pomysłem byłoby wprowadzenie konstruktywnego wotum nieufności"

Dlatego, zdaniem Paradowskiej, dobrym pomysłem byłoby wprowadzenie w takich przypadkach konstruktywnego wotum nieufności, czyli referendum połączonego ze wskazaniem kandydata na prezydenta. - Bo nie wiem, kto będzie startował, czy pan Wipler, a może pan Kalisz, a może pan Guział, a o co tak właściwie chodzi? - zaznaczyła publicystka. I dodała, że nad zmianami w ustawie o samorządzie pracuje prezydent, co jest szansą na podobne zmiany.

- Zwłaszcza że są wątpliwości, co będzie dalej - przypomniała Paradowska. Bo nawet, jeśli uda się odwołać obecną prezydent, nie wiadomo, czy odbędą się przedterminowe wybory na kolejnego szefa stołecznego ratusza. Część polityków PO na czele z wojewodą mazowieckim utrzymują, że władzę w mieście do czasu wyborów obejmie komisarz z ramienia rządzącej partii. - Z naszych analiz prawnych wynika, że nie ma możliwości niezrobienia wyborów - podkreślał przed miesiącem w Poranku Radia TOK FM sam Guział. - Tu będzie bój prawny - przyznał Wojciech Szacki z Polityka Insight. - Mamy do czynienia z kilkoma ustawami, gdzie nie wszystkie przepisy są ze sobą kompatybilne - wskazywał publicysta.

Więcej o:
Komentarze (22)
Paradowska: Referendum w Warszawie? Nie wiem, na kogo i po co głosuję. Wiem, że głosuję na chaos
Zaloguj się
 • jacek_wladyslaw_bartyzel

  Oceniono 1 raz 1

  Polecam posty moich klubowych kolegów z Klubu Warszawa Praga Południe Ruchu Palikota na temat odwołania HGW:
  Dominik Pucek
  Lekcja demokracji
  Człowiek uczy się przez całe życie. Ta prawda stara jak świat często jest wygłaszana jako usprawiedliwienie się w sytuacji, kiedy myśląc, że w życiu widzieliśmy już wszystko - życie znienacka potrafi nas zaskoczyć. Ja również myślałem, że w postępowaniu partii, której wyborcą byłem przez długie lata, a która przez siedem lat rządów w Warszawie i sześć w Polsce bardzo skutecznie mnie do siebie zniechęciła, nic mnie już nie zdziwi. Jednak przy okazji akcji referendalnej w Warszawie otrzymaliśmy kolejny pokaz zaskakującej hipokryzji i to w wykonaniu nie byle kogo.
  więcej: rppragapoludnie.tumblr.com/post/55792916333/lekcja-demokracji

  Patryk Karwiński
  Dlaczego chcemy ją odwołać?
  Od zarania dziejów wszelkie ruchy zmian formułują się, gdy zachodzą jednocześnie dwa czynniki: ludziom żyje się źle i istnieje realna perspektywa poprawy. Teraz w Warszawie jest źle, bo pomimo ogromnych środków, jakie otrzymała Warszawa z Unii Europejskiej żyje się coraz ciężej, tkanka miejska obumiera, a potencjał stolicy ginie.
  więcej: rppragapoludnie.tumblr.com/post/55861217156/dlaczego-chcemy-ja-odwolac

 • illuminatus2

  Oceniono 11 razy 3

  Od początku ku... stara głosujesz na postkomunę czyli na chaos.

 • jackie53

  Oceniono 25 razy 3

  Jak zwykle trafny komentarz!
  Stałem wczoraj o 2 metry od Guziała i słuchałem co i jak ten facet mówił - warto by go przebadać. Gość wykazuje wyraźne cechy nadpobudliwości i pewnego rodzaju schizofrenii. Nie jestem psychiatrą, ale ten człowiek zdrowego wrażenia na mnie nie zrobił - mówię serio. Populizm i ogólniki biły z niego na kilometr. Frazesy połączone z epitetami nie mającymi żadnego udokumentowania. Krótko mówiąc; jeden wielki , nienawistny bełkot! I tacy ludzie maja zmieniać Stolicę, zmieniać Polskę? Nigdy!!!

 • jurekzoliwy

  Oceniono 14 razy 8

  - W wyborach dostaję ofertę kilku partii, wiem, na kogo głosuję, natomiast w referendum nie wiem. Wiem, że głosuję na chaos - mówiła w Poranku Radia TOK FM Janina Paradowska.
  **********************************************************************
  Chaos? Rzecz oczywista. Amatorów łowienia ryb w mętnej wodzie jest w Polsce obecnie duża nadwyżka.

 • cillian1

  Oceniono 23 razy -9

  Nie proszę pani, głosujemy za bezkarnością pajaców na urzędzie.

  ceny w górę - usługi gorsze.
  więcej kasy na "pracę" - efektów pracy nie widać.
  Debilne zatrudnianie w budżetówce, premie za brak efektów.
  Za tym głosujemy.
  Proszę to zrozumieć - HGW ani żadna inna, nie jest "nieruszalna"
  :)

 • e-komentarz

  Oceniono 39 razy 9

  Czy pójdę na referendum? Nie. Nie dzieje się w stolicy nic, co nakazywałoby natychmiastowe
  odwołanie H.G-W. Demokracja daje mi prawo odwołać tym aktem władze Warszawy, ale nie
  dostaję komunikatu kto w zamian. Może ktoś lepszy, może ktoś gorszy. Loteryjka.
  Wolę z decyzją poczekać do terminowych wyborów, w kampanii wyborczej przyjrzeć się
  kandydatom, Wybrać najlepszego/najlepszą z nich na pełną kadencję. Wybieranie na rok
  nie ma sensu. "Nowy" prezydent zamiast działać dla miasta zajmie się kampanią wyborczą
  by "załapać" się na pełną kadencję. Jestem Warszawiakiem od wielu pokoleń, lubię to miasto,
  nie będę mu szkodził...

 • chi_neng1

  Oceniono 34 razy 6

  To scierwo pisowskie (zgodnie z aprobata prokuratorska) , ktore tak czesto mowi, glosi, sugeruje niejasnosci wyborcze - jak zwykle czerpie z wlasnych doswiadczen i praktych (podpisy nieletnich...itp, itd ; najlepszy jednak byl Hofman z zakupem fanow ... - ten, jak zwykle indywidualista :), a zaraz potem stosuje taktyke swoje lidera - krola Kaczego Grodu - tzw projekcje.

  Paranoja, moze ich boli, ale jest bardzo szkodliwa dla calego narodu, jako ze, rozbija ten narod.

  To sa te najwieksze zaslugi tego scierwa pisowskiego.

 • chi_neng1

  Oceniono 46 razy 10

  "Wiem, że głosuję na chaos"

  Ja bym to raczej odwrocila :).

  To chaos pisowski zaczyna dyktowac prawa i rzadzic, bo im sie wydaje, ze juz maja wladze.

  To chaos, a raczej bagno pisowskie nie tylko wymysla referendum, ale wchlania i zatapia cala Polske.

  To bagno pisowskie jest w przekonaniu, ze skora maja Elblag i cos tam jeszcze, to maja cala Polske i juz wygrane przyszle wybory.

 • crazybee2

  Oceniono 23 razy -1

  Muszę przyznać, że praktycznie zawsze czytam komentarze dla czystej rozrywki, ale tym razem jakoś nie mogłem znieść obrażania, po raz kolejny, jednej z niewielu rozsądnych osób w polskich mediach. Krowy doić, tępaki!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX