Jest wyrok NSA ws. danych osobowych apostatów posiadanych przez Kościoły

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) może już wchodzić do Kościołów, by sprawdzić skargi osób, które z nich wystąpiły - donosi ?Gazeta Wyborcza?. Umożliwiają to wyroki NSA.
"Autonomia [Kościołów] nie może być rozumiana jako pozbawienie państwa jego immanentnej cechy, jaką jest suwerenność" - uzasadnia NSA w wyroku w sprawie MM. MM wysłał do proboszcza swojej parafii oświadczenie, że występuje z Kościoła katolickiego i zażądał, żeby dokonano adnotacji o tym w akcie chrztu. Proboszcz tego nie zrobił.

Wyrok NSA ma wymiar symboliczny: autonomia Kościołów nie zwalnia państwa od obowiązku dbania, by nie naruszały one konstytucyjnych praw. W tym przypadku chodzi o prawo do prywatności i tzw. autonomię informacyjną, czyli prawo decydowania i kontrolowania, kto i jakie dane o nas zbiera i co z nimi robi. NSA stwierdził, że Kościoły są autonomiczne, jeśli chodzi o własnych członków. Natomiast państwo - a konkretnie GIODO - ma obowiązek chronić dane osób, które wystąpiły z Kościoła.

Od kilku lat osoby, które porzuciły wiarę - najczęściej katolicką - walczą, by Kościół nie przetwarzał ich danych. Apostaci zarzucają, że Kościół albo mnoży trudności przy występowaniu, albo mimo uznania wystąpienia nadal przetwarza ich dane. Skarżyli się do GIODO - od 2010 r. Takich skarg nazbierało się 83.

Czytaj więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" >>

Więcej o:
Komentarze (479)
Jest wyrok NSA ws. danych osobowych apostatów posiadanych przez Kościoły
Zaloguj się
 • kamilka001

  0

  Bardzo ładnie:). Ogólnie to ochrona danych osobowych dotyczy prawie każdej malej firmy. każdy przedsiębiorca lub jednostka organizacyjna przetwarzająca dane osobowe (np. dane pracowników, Klientów, osób stowarzyszonych, uczniów) ma obowiązek opracowania dokumentacji systemu zarządzania bezpieczeństwem danych osobowych. Obowiązek wdrożenia dokumentacji spoczywa bezpośrednio na właścicielach firm lub dyrekcji jednostki organizacyjnej (np. w szkole administratorem danych jest Dyrektor Szkoły, w spółdzielniach Zarząd itp). Kompleksowa dokumentacja przetwarzania danych osobowych z załącznikami dla firm, jest tutaj: rbdo.pl/sklep/

 • edwarddebicki

  0

  DAWNIEJ NA POCZATKU CHRESCIJANSTWA CHRZCZONO DOROSŁYCH BO TO BYŁO I ODPUSZCZENIE GRZECHÓW , JAK MOZNA CHRZCIC KOGOS KTO NIE ROZUMIE CO Z NIM ROBIĄ GDZIE PRAWA CZŁOWIEKA SKORO SAM SIE NIE WPISAŁEM JAKO OSOBA DOROSŁA NIE POWINNO SIE MNIE UWAZAĆ ZA KATOLIKA CZY INNEGO OMOTANEGO TO JEST TERORYZOWANIE MAŁEGO CZŁOWIEKA SKORO TATA NIE MOZE DAC DZIECKU KLAPSA BO TO ZNECANIE SIE TO DLACZEGO RODZICE MAJĄ MIEC PRAWO DO OGŁUPIANIA DZIECI ? JAK KTOŚ JAKO DOROSŁA OSOBA CHCE CHODZIC NA RELIGIE TO JEGO SPRAWA JA MUSIAŁEM PRZESTAWIC CAŁY SWÓJ SWIAT I WALCZYC Z WIERZĄCĄ MATKA W WIEKU 14 LAT ZE NIE CHCE CHODZIĆ DO KOSCIOŁA

 • baxa

  0

  miejcie pretensje do waszych starych a nie do kosciła jak was tam przywlekli to was ksiądz ochrzcił.
  nie wiem o co wam chodzi kto jakie dane przetwarza ,ja od urodzin ponad 20 razy sie przeprowadzalam więc jak moje dane tylko z dat a urodzenia moga byc przetwarzane????wy macie KU... PROBLEMY jakbyscie mieli takie jak ja mam to byscie o bzdurach nie mysleli.

 • majk64

  0

  Podobny numer próbowano mi wcisnąć w trakcie zakupów w jednym z marketów. Z tym, że nie chodziło o Grabowskiego lecz o Tadeusza Drozdę , ale nie dałem się wrobić. Jestem wyczulony na tego typu akcję i wyczuwam te ściemy na kilometry.,

 • juesej

  Oceniono 2 razy 0

  Żeby latać po kościołach i urzędach z papierami, po sądach ze skargami, itd., po to tylko, żeby dostać papierek, że jest się poganinem - to trzeba mieć nierówno pod sufitem.

 • roger45

  Oceniono 2 razy 0

  GIODO nie jest zainteresowany, ze cala Polska jest szpiegowana przez USA w zakresie internetu, smsow , telefonow.
  Wazne dla GIODO, aby na klatkach schodowych nie bylo list lokatorow oraz dane apostatow

 • dybciu32

  Oceniono 7 razy 5

  Polak to nie katolik, to po prostu Polak, a katolik to watykański kolaborant

 • popijajac_piwo

  Oceniono 2 razy 2

  Watykan to suwerenny kraj. Również w Polsce.

 • wuk4

  Oceniono 8 razy 6

  Ja się również domagam jako konwertyta ochrzczony w KRK, który po uzyskaniu pełnoletniości z własnej i nieprzymuszonej woli poprosił o odpis metryki chrztu i poszedł z nim, aby dokonać z własnego wyboru w obecności świadków formalnego przejścia do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Luterańskiego) w RP, w którym pozostaję aktywnym parafianinem do dziś.

  Nie życzę sobie, aby moje moje dane były wykorzystywane w bieżących statystykach KRK, ponieważ jestem już członkiem KEA i nie chcę, aby inny związek wyznaniowy fałszował za pomocą moich danych swoje statystyki.

  W odróżnieniu od niektórych apostatów chcę jednak, żeby moja metryka chrztu pozostała jako dokument w archiwach KRK, gdzie przyjąłem chrzest. Nie chcę tylko, aby sam fakt odbycia się mojego chrztu w KRK był tożsamy z przynależnością do tego wyznania do grobowej deski, skoro sam się z niego wykluczam jak "heretyk" przystępujący do protestanckiej (a więc nie uznającej transsubstancjacji) komunii. A muszę dodać, że konwersje do KEA są coraz częstsze i prawie wszystkie są z KRK..

  Czy wielebni biskupi katoliccy wykrztuszą choć słówko, co z takimi ludźmi robić? Problem apostatów jest głośny i medialny, o konwertytach uciekających z KRK do innych wyznań mało się mówi. Skoro jako dorośli i świadomi ludzie nie chcemy być w KRK, to niech nas do swoich statystyk nie wpychają. Jak konwertowałem, to był już konkordat, więc myślałem że w konkordacie są takie rzeczy (o statystykach, konwersjach i apostazjach) ustalone, ale widać byłem naiwny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX