Dziesiątki tysięcy Niemców występują z Kościoła

Konferencja Episkopatu Niemiec przedstawiła w Bonn aktualne kościelne dane statystyczne. Wynika z nich, że nadal dziesiątki tysięcy ludzi występują w Niemczech z Kościoła. Mimo wszystko mniej niż w latach poprzednich
Zgodnie z tą statystyką szeregi wiernych Kościoła katolickiego w 2012 roku opuściło 118.288 osób, to o 12 tys. mniej niż w 2011. Dla Kościoła katolickiego krytyczny był rok 2010. Po ujawnieniu przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich przez księży Kościół opuściło 180 tys. osób.

W Niemczech za katolików uważa się obecnie blisko 24,32 mln osób (2011 - 24,47 mln). Odpowiada to mniej więcej 1/3 (30,3 proc.) ogółu mieszkańców Niemiec. Dla porównania, za protestantów uważa się według statystyk 23,6 mln mieszkańców Niemiec; również tu w kwestii występowania z Kościoła obserwuje się tendencję zniżkową.

Można powiedzieć, że negatywną statystykę z 2010 roku mamy za sobą - oświadczył rzecznik Konferencji Episkopatu Niemiec Matthias Kopp. - Pomimo to każde następne wystąpienie z Kościoła to dla nas o jedno za dużo - dodał.

Mniej chrztów, więcej ślubów

W 2012 roku, w porównaniu z 2011, prawie nie zmieniła się liczba osób, które powróciły na łono Kościoła katolickiego, bo 7193. Liczba chrztów spadła według statystyk do 167.616 (w 2011: 169.599). Po raz pierwszy od ostatnich lat znów odnotowano wzrost ślubów kościelnych - z 46.021 w 2011 roku, do 47. w bieżącym. Tymczasem oddolny ruch laikatu katolickiego "Wir sind Kirche" ("Kościół to My") ostrzegł biskupów przed postrzeganiem spadku wystąpień z Kościoła jako uzasadnienia do odwołania alarmu, albo aprobaty wobec obecnej polityki kościelnej.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Komentarze (226)
Dziesiątki tysięcy Niemców występują z Kościoła
Zaloguj się
 • weteranbigcyc

  0

  Dziesiątki tysięcy Niemców występują z Kościoła ..... i wstępują do NSDAP

 • onoki

  0

  tak, robcie miejsce muzulmanom. Jak przyjdzie wojna, to nie beda nawet musieli z nami walczyc.

 • tettryk

  Oceniono 1 raz 1

  A inne religie? Być może wkrótce w Niemczech wiele osób przejdzie na Islam. Wszyscy wierzymy w Jednego Boga!!

 • jola5033

  Oceniono 1 raz 1

  U nas też przestaną chodzić........
  Takie postępowanie kurii nie budzi zaufania.......

 • red-akcja

  Oceniono 1 raz 1

  Dzisiaj tylko 7 newsów o KK.
  To i tak więcej niż w Gościu Niedzielnym i TV Trwam.
  Kościelna gazetka...pruraryzm, czy cuś

 • red-akcja

  Oceniono 1 raz 1

  Dziesiątki tysięcy Niemców odchodzi codziennie.
  Czytam ten news od kilku lat... oni jakby w kółko chodzili przed kamerą

 • sierota79r

  Oceniono 3 razy 3

  nie wiem o co tu drzeć szaty ....
  Mnie wystarczyło w.y.j.e.b.a.ć sukienkowego "Pana" z domu i mam od tego czasu święty spokój z tą mafią.
  Próbują podgryzać i podszczypywać, a nawet sikać mi po nogawkach, ale jestem wystarczająco odporny na tę swołocz. Moja świadomość była równa zeru, gdy mnie zapisali do tej instytucji, czyli w myśl prawa jakie obowiązuje w tym kraju, będąc nie poczytalnym nie można dokonywać czynności prawnych.
  Jak więc mam się wypisać z czegoś, do czego się nigdy nie zapisywałem?
  Przykre jest to, że ani dzisiaj ani w przyszłości nie mamy wpływu na to,
  do jakiego kościoła płynie nasza kasa :-(((
  Kasa do tych darmozjadów będzie płynąć choćby z zapisów konstytucyjnych, bo tak niestety wygląda świeckość tego państwa.

 • sammler

  Oceniono 1 raz 1

  Ja w kwestii formalnej: na zdjęciu są nie biskupi, a przebierańcy zwani kanonikami - świadczą o tym tzw. dystynktoria, które mają zawieszone na łańcuchach...

  S.

 • gtpress

  Oceniono 2 razy 0

  a My, w miare SOLIDARNIE, wystapilismy z bankow, fabryk, hut i stoczni, teraz jeszcze opuscimy dzialkowe domki, w przyszlosci moze kamienice........pozostana male, przydrozne Kapliczki, cala nasza Nadzieja........

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX