Niemiecka prasa o inscenizacji masakry wołyńskiej: "Rzeź na pokaz"

Inscenizacja zbrodni wołyńskiej ma "taki sam sens jak rekonstrukcja palenia ludzi w piecach krematoryjnych". Wątpliwe, by przyczyniła się do ukraińsko-polskiego pojednania - pisze niemiecki dziennik "Frankfurter Rundschau" w artykule "Rzeź na pokaz".
Autor artykułu opisuje plany Mirosława Majkowskiego, koordynatora inscenizacji w Radymnie. "Żołnierze UPA (Ukraińskiej Powstańczej Armii) 'najadą' na specjalnie wybudowaną na potrzeby rekonstrukcji atrapę wioski, 'zamordują' mieszkańców i 'spalą' ich domy" - wyjaśnia FR.

Dziennik z Frankfurtu zaznacza, że według krytyków pomysł zorganizowania tego widowiska jest niesmaczny. Gazeta cytuje także wypowiedź polskiego historyka Andrzeja Paczkowskiego, który zaznaczał, że inscenizacja ma "taki sam sens jak rekonstrukcja palenia ludzi w piecach krematoryjnych".

"Majkowski widzi to zupełnie inaczej - tłumaczy dziennik - przez swoje widowisko chce upewnić się, że pamięć o masakrze nie zaginie".

Autor artykułu, Ulrich Krökel, nie jest jednak przekonany, czy "zabawa w historyczną rekonstrukcję tragedii" przyczyni się do ukraińsko-polskiego pojednania. "To wątpliwe" - zaznacza.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!Więcej o:
Komentarze (224)
Niemiecka prasa o inscenizacji masakry wołyńskiej: "Rzeź na pokaz"
Zaloguj się
 • gnago

  Oceniono 2 razy 0

  Niemce mają rację . Nawet mistrz nie lubi jak uczeń go przewyższa. A w bestialstwie ,pardon,, bestie działają zgodnie z naturą. A ci ludzie z łapanki w końcu- pobór dopuszczaja się niewyobrażalnego na swojakach, sąsiadach, powinowatych . A to wku...a potomków faszystów ktoś był lepszy od ich dzadków ,pradziadków

 • kruk51

  Oceniono 2 razy 0

  Nie byłoby potrzebne "Pokłosie " ! Nie byłaby potrzebna inscenizacja mordu wołyńskiego gdyby w szkołach
  polskich w Polsce uczono poprawnej historii ! No ale nami rządzą nędzni sprzedawczyki politykierzy ! Którzy
  za podły Judaszowy grosz sprzedają swą Polskość i naród polski. Komunistom zależało na zakłamaniu historii. Żydom mieszającym w polskiej polityce też zależy na tym, by naród o prawdach żydowskich nic nie wiedział. Oto są rezultaty podłych polskich polityków; niestety jak dotąd wszystkich opcji politycznych. Polityka Polski względem Ukrainy jest błędna i szkodliwa. Za tę głupotę w dupę weźmie młodsze pokolenie ! Boże ! Jak to Polacy nie potrafią być Polakami i jak łatwo sprzedają siebie i swe pokolenia za srebrniki Judaszowe. Bilans niestety jest zawsze niekorzystny dla narodu ! ! !

 • nichooja

  Oceniono 1 raz 1

  Czekamy z niecierpliwością na inscenizację zamachu na TU-154 nad smoleńskiem. Antoni rusz do boju

 • jozef.sobczyk

  Oceniono 6 razy 2

  Ta inscenizacja jest zupełnie niepotrzebna. Ukraińcy też urządzą podobną imprezę i nienawiść
  pozostanie. Jedynie czas leczy rany ale bez ciągłego przypominania. Nasza i ukraińska młodzież
  żyła by w przyjaźni, gdyby nie starzy polityko - historycy.

 • ritak44dwa

  Oceniono 4 razy 2

  Idiotyczny pomysł.
  Moja babcia tam zginęła i nie chciałabym tego oglądać.
  Ciekawe kto by chciał?

 • jan_sobczak1

  Oceniono 9 razy 1

  To im trzeba przyznać. Na rzeziach, mordowaniu, gwałtach i złodziejstwie naród Niemiecki zna się jak mało kto.

 • andrzej.rokosz

  Oceniono 4 razy 4

  Epatowanie zbrodnią zawsze jest obrzydliwe niezależnie od pomysłu autora na uzasadnienie spektaklu. Świadczy nie tylko o braku dobrego smaku ale przede wszystkim o braku szacunku dla ofiar.

 • nowyekranrzeszow

  Oceniono 4 razy 0

  Banderowcom wszystko przeszkadza...bo nie lubią, gdy im przypomina sie o faktach:
  Polecam:
  www.gazetaparlamentarna.pl/index.php/15-super-news/190-muzeum,-wo%C5%82y%C5%84,-ludob%C3%B3jstwo,-rze%C5%BA-wo%C5%82y%C5%84ska,-deklaracja.html

 • nowyekranrzeszow

  Oceniono 5 razy -1

  Wcale mnie nie dziwi, że niemiecka prasa pisze takie artykuły. W Niemczech sporo jest wpływowych osób z nurtu neobanderowskiego,...którym udało się zakamuflowac po wojnie. Wielu już zmarło, ale żyją przecież ich dzieci...
  Polecam:
  www.gazetaparlamentarna.pl/index.php/15-super-news/191-konferencja,-wo%C5%82y%C5%84,-kul,-lublin-rze%C5%BC-wo%C5%82y%C5%84ska.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX