Australia zamyka się na uchodźców. Trafią do Papui-Nowej Gwinei, bo premier walczy o posadę?

Premier Australii Kevin Rudd ogłosił wprowadzenie nowych, bardzo ostrych regulacji dotyczących przyjmowania imigrantów przez jego kraj. Od tej pory każdy, kto szuka w Australii azylu, trafi do rozbudowywanych właśnie obozów przejściowych w Papui-Nowej Gwinei.
Polityka wobec uchodźców stała się kluczowym czynnikiem w trwającej w Australii kampanii wyborczej. Dołująca w sondażach Partia Pracy jest oskarżana przez krytyków o "miękkość" w kwestii ochrony granic. Premier Rudd usiłuje odwrócić sondaże na swoją korzyść - właśnie ogłosił zmiany w polityce imigracyjnej.

- Od tej chwili każdy, kto przybędzie na terytorium Australii łodzią w poszukiwaniu azylu, nie będzie miał szans na osiedlenie tu jako uchodźca - powiedział reporterom australijski premier. Każdy, komu przyznany zostanie status uchodźcy, zostanie osiedlony na stałe w Papui-Nowej Gwinei.

Obozy dla uchodźców i ostre kryteria wizowe

Canberra ustaliła z Port Moresby, że rozbuduje istniejący obóz przejściowy dla uchodźców na nowogwinejskiej wyspie Manus tak, by zamiast 600 osób pomieścił nawet 3 tysiące. W ubiegłym roku Australijczycy otworzyli też ponownie drugi obóz - na Nauru. Premier Rudd oświadczył też, że Indonezja jest gotowa zaostrzyć wymagania wizowe dla osób przybywających z Iranu - kolejnego wielkiego źródła próbujących przedostać się do Australii uchodźców.

Plany zaostrzenia ochrony granic natychmiast skrytykowała Amnesty International. Według tej organizacji działania władz w Canberrze to "pogarda dla prawnych i moralnych zobowiązań" ciążących na Australii. Według AI kraj "odwrócił się plecami do najsłabszych, zamknął drzwi i wyrzucił klucz".

Tysiące zdesperowanych ludzi chcą dostać się do Australii

Nielegalna imigracja jest dla Australii dużym problemem - tylko w tym roku 15 tysięcy ludzi próbowało dostać się do tego kraju drogą morską. Szczególnie silny jest strumień uchodźców z blisko 250-milionowej Indonezji. Wielu próbuje przedostać się przez morze na terytorium Australii nienadającymi się do tego łodziami. Od 2001 r. ponad 1000 osób zginęło podczas takiej próby. Zaledwie kilka dni temu statek z uchodźcami wywrócił się u wybrzeży australijskiej Wyspy Bożego Narodzenia (Christmas Island). Zginęły co najmniej 4 osoby, uratowano ponad 140.

Papua-Nowa Gwinea, gdzie mają trafiać wszyscy próbujący dostać się do Australii uchodźcy, uzyskała niepodległość w 1975 r (znajdowała się pod rządami Australii). Obecnie jest odrębnym krajem, zrzeszonym w Brytyjskiej Wspólnocie Narodów (Commonwealth), a oficjalną głową tego państwa jest brytyjska królowa Elżbieta II.

Więcej o:
Komentarze (36)
Australia zamyka się na uchodźców. Trafią do Papui-Nowej Gwinei, bo premier walczy o posadę?
Zaloguj się
 • szczurzec1

  Oceniono 1 raz 1

  A rozwiązanie może być jeszcze prostsze - TOPIĆ. Rekiny posprzątają.

 • 1965mario

  Oceniono 2 razy 0

  rozwiazanie:kastrowac wszelkich mulzumanow w Europie,Ameryce,Australii (zoltkow tez). A na kraje arabskie,azjatyckie z Indiami i Chinami zrzucic ebole. To swiat, ktory zagraza rasie bialej. Potem USA. USA to swiat kundli i musi zniknac.Wszyscy Biali powinni bronic swiat przed kolorowa cholota ktora sa zwierzetami a nie ludzmi. Czlowiek ma tylko jasna skore! Osobnik kolorowy jak swinia jest zwierzeciem. Do katolii -Chrystus byl bialy! Inny kolor skory jest be. Swiat dla ludzi(bialych) innych nalezy wyeiminowac.

 • boul81

  Oceniono 2 razy 2

  pójdę o krok dalej-Australia powinna zaminować wody graniczące z Indonezją...Wówczas nie musieliby budować żadnych obozów przejściowych i kłopot z głowy...No i rekinom nie groziłoby wyginięcie...

 • plpolak

  Oceniono 2 razy 0

  Czas w białych krajach wprowadzić ustawy rasowe. Polityka apartheidu się sprawdziła. Dajmy czarnym i islamistom władzę a zatopią nas.

 • plpolak

  Oceniono 5 razy 1

  Dobry ruch. Byłem w Londynie i powiem że denerwował mnie na ulicy widok ludzi czarnych i islamistów. To obniża prestiż miasta.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 11 razy 9

  I słusznie.

 • polakslowian

  Oceniono 12 razy -4

  Mam zle wiadomosci dla ciebie. Zyje w Australii od czasu emigracji w 1982 jako 6 latek. Coraz wiecej Azjatow, Hindusow, Arabow zyje w Australii i sie rozmnozaja duzo szybciej od 'bialych'. Mi akurat nie przeszkadza i z 10 kumpli z pracy okolo 6-7 jest z Indii lub Indonezji albo z Filipinow. Dla ciebie to chyba wiekszy problem ale coz, tak jest. Za 50 lat polowa Australijczykow bedzie z krajow tore nie sa 'biale'.

  Nam szanse dala Australia to kim ja jestem odmawiac innym?

 • 3xyz3

  Oceniono 35 razy 31

  Australijczycy potrafią słuchać i zrozumieli słowa Tonego Blaira o Islamie.
  Indonezja to jego obfite źródło.

  Europa powinna opierać się na skutecznej polityce migracyjnej wewnątrz Shengen, a nie jak chcą niektórzy lekkomyślni redaktorzy GW i TokFm, na otwieraniu się na uchodźców, którzy później mają różne kaprysy dotyczące ich praktyk religijnych: np. uboju rytualnego.

  dailycaller.com/2013/06/11/tony-blair-strands-of-islam-not-compatible-with-pluralistic-liberal-open-minded-societies/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX