Ojciec zgwałconej w Dubaju Norweżki: Zadzwoniła po czterech dniach. Nie mogłem uwierzyć

- Zadzwoniła do nas po czterech dniach w areszcie. Nie mogłem uwierzyć w to, co usłyszałem. Powiedziała mi, że została zgwałcona, a potem aresztowana - opowiada Stefar Toregier Furesund, ojciec 25-letniej Norweżki, która została zgwałcona podczas podróży służbowej do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a następnie skazana na 16 miesięcy więzienia.
- To zupełnie niezrozumiałe, że osoba, która zgłosiła gwałt, została skazana za czyn, który w naszej części świata nie jest w ogóle uważany za przestępstwo - powiedział norweskiej agencji NTB minister spraw zagranicznych Espen Barth Eide, podaje thelocal.no. - Wyrok jest też bardzo kontrowersyjny, biorąc pod uwagę prawa człowieka - dodał minister. 

"To przecież zupełnie naturalna reakcja"

Stefar Toregier Furesund, ojciec skazanej, kilkukrotnie odwiedził córkę od czasu jej aresztowania. - Zadzwoniła do nas po czterech dniach w areszcie. Nie mogłem uwierzyć w to, co usłyszałem. Powiedziała mi, że została zgwałcona, a potem aresztowana - opowiada Furesund. - Ta cała sytuacja jest dla mnie niezrozumiała. To przecież zupełnie naturalna reakcja, jeżeli padłaś ofiarą gwałtu, to trzeba zgłaszać się na policję. Jak możesz się spodziewać, że trafisz za to do więzienia - komentował.

Jej matka, Evelyn, opowiada, że nie może przestać myśleć o swojej córce. Opowiada, że nie jest w stanie pojechać do Dubaju i pomóc córce w złożeniu apelacji. Skazana Norweżka może liczyć na pomoc norweskiego Kościoła działającego w Dubaju. Szczególną pomoc dziewczyna miała otrzymać od żony pastora, który towarzyszyła Marte w czasie wszystkich przesłuchań.

Prawo szariatu

Przypomnijmy: 25-letnia Norweżka została zgwałcona podczas podróży służbowej do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA). Zgłosiła gwałt na policję w Dubaju. Odebrano jej paszport, wsadzono do aresztu z podejrzeniem seksu pozamałżeńskiego - zakazanego w ZEA. Kobieta właśnie usłyszała wyrok - 16 miesięcy więzienia.

To nie pierwszy w Dubaju przypadek, gdy ofiara przestępstwa seksualnego w zachodnim rozumieniu tego słowa zostaje uznana w myśl prawa szariatu nie za ofiarę, ale za sprawczynię, i to zupełnie innego przestępstwa - cudzołóstwa. Kilka miesięcy temu Australijka Alicia Gali opisała, jak wtrącono ją do dubajskiego więzienia na 8 miesięcy po tym, jak zgłosiła na policję gwałt. 27-letnia Gali pracowała w sieci hotelowej Starwood. W barze dla obsługi hotelowej ktoś wrzucił jej do drinka pigułkę gwałtu. Kiedy się ocknęła, okazało się, że zgwałciło ją trzech kolegów. Szpital, do którego poszła, zamiast jej pomóc, wydał ją policji. Oskarżono ją o seks pozamałżeński. Finałem sprawy było więzienie.

Zgodnie z wersją prawa szariatu obowiązującą w ZEA gwałt jest ciężkim przestępstwem karanym śmiercią. Jednak udowodnienie gwałtu przed islamskim sądem jest niezwykle trudne, jeżeli gwałciciel się nie przyzna. Nie istnieje pojęcie gwałtu w małżeństwie, seks przedmałżeński jest zakazany, a para trzymająca się za ręce w miejscu publicznym, jeśli nie ma ślubu, może trafić do więzienia.

Chcesz śledzić informacje ze świata? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (205)
Ojciec zgwałconej w Dubaju Norweżki: Zadzwoniła po czterech dniach. Nie mogłem uwierzyć
Zaloguj się
 • mamlas_p

  0

  To kraj demokratyczny i szanujacy zachodnie standardy opisujące prawa człowieka. Amerykanie nie patyczkowaliby się z nimi i wprowadziliby tam demokrację i wolność za wszelka cenę, gdyby było inaczej? Bo chyba nie jest inaczej?

 • sselrats

  0

  Gazeta znow klamie. Stefar Toregier Furesund, jest ojczymem skazanej a nie ojcem.

 • usmiech_prezesa

  Oceniono 1 raz 1

  Rzad norweski jest zajety krytykowaniem Putina bo skazano jakiegos opozycjoniste.

 • komandos1948

  0

  ZEA powinny zniknąć z powierzchni ziemi jako Patologicznie nie przystosowany kraj do życia na ziemi na równych prawach. Dlaczego Świat walczy w różnego rodzaju wojnach nie dających niczego oprócz strat a zgadza się na istnienie Emiratów Arabskich ,gdzie normalny,spokojny, niewinny człowiek idzie do więzienia a mordercy ,zboczeńcy są lepiej traktowani. Cała zgnilizna tego Świata to właśnie Emiraty Arabskie. Mają przewagę bo siedzą na ropie ale czas się nimi zająć na poważnie.

 • dodo1977a

  0

  Jeb..e arabskie zwierzaki. Gdyby nie ropa to by jeb..i owce i kozy jak to mieli w zwyczaju i byłoby wszystko w porządku.

 • angrusz1

  Oceniono 3 razy 3

  tego wynika, że islam to patologia .
  Z patologią trzeba walczyć a nie ją zapraszać . Anglicy , Francuzi i Niemcy sporo tej patologii naspraszali i mają problemy

 • reealistaa

  Oceniono 5 razy 1

  Nie bronię zasad i prawa ZEA, ale jest "jedna" zasada.., jak jedziesz do innego kraju to dowiedz się jakie panują tam prawa i zwyczaje. Praw w danym kraju trzeba przestrzegać, albo zrezygnować z "odwiedzin"....

 • kot789

  Oceniono 3 razy 3

  a my (zachod) im sprzedajemy rakiety, czolgi, samoloty bojowe...

 • j666

  Oceniono 2 razy -2

  Na pewno Amerykanie teraz nałożą sankcje gospodarcze na Dubaj, nie będą sprzedawać do Dubaju broni ani komputerów i będą rewidować każdy dubajski statek, czy wśród załogi są gwałciciele. A Norwegia nie dostarczy Dubajowi ropy ani gazu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX