Gowin: Drogi Donaldzie, nie powinieneś bać się debaty ze mną [LIST OTWARTY]

18.07.2013 11:18
Jarosław Gowin

Jarosław Gowin (Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta)

"Jeśli poważnie podchodzisz do własnej propozycji, by przewodniczącego naszej partii wybierali wszyscy członkowie, to nie powinieneś bać się debaty ze mną" - napisał w liście otwartym do Donalda Tuska poseł Jarosław Gowin.
"Wybory (na szefa PO) miały być potwierdzeniem obywatelskiego charakteru Platformy. Miały być powrotem do naszych korzeni, podobnie jak prawybory, które wyłoniły naszego kandydata na prezydenta. Wówczas nikt nie kwestionował sensowności debaty między Bronisławem Komorowskim a Radkiem Sikorskim. Obu kandydatom zapewniono też równe szanse. Dziś jest niestety inaczej" - napisał Gowin w liście otwartym do Tuska dostępnym na jego stronie internetowej .

Gowin powtórzył swój wcześniejszy zarzut, że decyzja podjęta na wniosek premiera, by wybory odbywały się podczas wakacji, ograniczyła szanse potencjalnych kontrkandydatów Tuska. Jak ocenił, to dlatego na start w wyborach na szefa PO zdecydował się tylko on.

"Podważasz demokratyczny charakter wyborów"

"Kiedy dziś uchylasz się od decyzji w sprawie debaty ze mną, nieprzekonująco tłumacząc to brakiem czasu, to podważasz w pełni demokratyczny charakter wyborów. Demokracja bowiem zakłada debatę" - napisał Gowin do Tuska.

Według byłego ministra sprawiedliwości, premier wycofuje się z obietnicy udziału w debacie, którą złożył młodszym kolegom ze Stowarzyszenia Młodzi Demokraci.

"Jesteś pewien, że dajesz im w ten sposób dobry przykład odpowiedzialności za słowo? Jesteś pewien, że wielu szeregowych członków Platformy, zaniepokojonych stanem polskiej gospodarki i naszymi spadającymi sondażami, nie odbierze Twojego uniku jako wyrazu braku szacunku?" - pyta premiera w swoim liście Gowin.

Właśnie Młodzi Demokraci, młodzieżówka partii, chcą zorganizować debatę Tuska z Gowinem w ramach wyborów szefa PO. Według szefa MD Bartosza Domaszewicza pojedynek Tusk-Gowin miałby się skoncentrować m.in. na wewnętrznej sytuacji Platformy oraz na ofercie dla ludzi młodych.

"Nasza debata wzmocni partię"

Zdaniem Gowina debata Komorowskiego z Sikorskim w prawyborach prezydenckich wzmocniła partię. "Jestem pewien, że podobny skutek przyniesie nasza rozmowa. Pokażemy w niej bowiem, że w ramach Platformy może toczyć się poważna dyskusja programowa. Że mamy różne, ale w obu przypadkach przemyślane koncepcje wyprowadzenia gospodarki z kryzysu. Że potrafimy się różnić, zachowując wzajemny szacunek" - argumentował.

Jak dodał, Tusk w trakcie debaty będzie mógł podjąć próbę przekonania kilkunastu milionów Polaków, że jego plany zmian w II filarze emerytalnym to ratunek dla ich emerytur, a nie zamach na prywatną własność.

"Będziesz też mógł wyjaśnić, dlaczego nowelizacja budżetu, będąca skutkiem wcześniejszych zaniechań, musi prowadzić do zawieszenia pierwszego progu ostrożnościowego, który przez wiele lat uniemożliwiał kolejnym ekipom nieodpowiedzialne rozdawnictwo" - przekonuje Tuska Gowin.

Jak zauważył, miliony Polaków niepokoją się dzisiaj o własną pracę, o to, czy ich dzieci wrócą z zagranicy, o przyszłość swoich emerytur. "Badania pokazują, że dwie trzecie Polaków chce naszej debaty. Trzeba im okazać szacunek. Trzeba im przywrócić nadzieję. Ja jestem gotów. Pozdrawiam Cię serdecznie" - napisał Gowin.

Mam wrażenie, że wystąpienia publiczne mojego konkurenta nie wzmacniają PO

We wtorek Tusk pytany, czy odbędzie się jego debata z Gowinem, zaznaczył, że na razie powstrzymuje się od decyzji w tej sprawie.

- Ponieważ bardzo bym chciał, także w przyszłości, aby PO odnosiła sukcesy i wierzę w to, dlatego na razie powstrzymuję się od decyzji o udziale w debacie. Bo czasami mam wrażenie, że wystąpienia publiczne mojego konkurenta nie wzmacniają PO, tylko ją osłabiają - ocenił premier.

Jak dodał, "nie rozumie i nie akceptuje zachowania tych polityków PO, którzy, ubiegając się o wpływy w PO, o przywództwo w PO, każdego dnia obniżają jej wartość i wizerunek".

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o ważnych wydarzeniach politycznych? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (84)
Zaloguj się
 • ks.pedofil

  Oceniono 70 razy 32

  Poglady wiernego syna Watykanu juz znamy az za dobrze. Druga strona jest niewazna bo ta pierwsza ma 100 pkt.In minus

 • fakiba

  Oceniono 54 razy 28

  Panie Gowin po co rozmawiać z wysłannikiem Jarka mącenie da panu stanowisko ale w pisie

 • max.69

  Oceniono 63 razy 23

  Mam nadzieję, że pierwszego dnia po wyborach, wyrzuci tego katolickiego łachmytę na zbity ryj z PO razem z jego nawiedzonymi towarzyszami.

 • odra-1305

  Oceniono 48 razy 22

  za słowa o tysiącach zabitych istnień ludzkich powinni wywalić Gowina z PO. idiotów się izoluje a nie debatuje z nimi

 • vinc0

  Oceniono 32 razy 16

  Opus Dei zaczyna szantażować. Cwaniak wie że sprowadzając dyskusję na demagogiczne tory, wygra z każdym.

 • nazwa_niepoprawna

  Oceniono 28 razy 16

  "Badania pokazują, że dwie trzecie Polaków chce naszej debaty. Trzeba im okazać szacunek. Trzeba im przywrócić nadzieję" - w imieniu 2/3 się nie mogę wypowiadać, ale ja po prostu marzę o tym, by obejrzeć sobie wasze pieprzenie kota za pomocą młota i posłuchać n-ty raz czarodziejskich zaklęć i fraz-wytrychów. Mnie nie interesuje to, kto będzie na stolcu platformianym, a to, żeby w tym kraju ludziom żyło się już nawet nie dobrze, a przyzwoicie.

  A kto do tej pory bronił Polaków szanować? Kto im nasypał nadziei do krwi obiecując "złote góry"? Politycy mają swój świat i karty do piotrusia, bo im się ciągle wydaje, że od mielenia ozorami coś się zmieni.

 • al48

  Oceniono 70 razy 16

  Premier Tusk nie powinien debatować z kimś kto mu do pięt nie sięga . To dotyczy Gowina.

 • europejczyk_prawdziwy

  Oceniono 32 razy 14

  gooovin wypie...j do krakówka bo cie pogonimy ty kruchtowy posługaczu!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje