Norweżka zgłosiła w Dubaju gwałt. Zgodnie z prawem szariatu pójdzie do więzienia na 16 miesięcy

25-letnia Norweżka została zgwałcona podczas podróży służbowej do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA). Zgłosiła gwałt na policję w Dubaju. Odebrano jej paszport, wsadzono do aresztu z podejrzeniem seksu pozamałżeńskiego - zakazanego w ZEA. Jak informuje dziennik ?Verdens Gang?, kobieta właśnie usłyszała wyrok - 16 miesięcy więzienia.
- Dostałam najwyższy wyrok za seks pozamałżeński, najwyższy wyrok za picie alkoholu, a przede wszystkim zostałam uznana za winną krzywoprzysięstwa - powiedziała kobieta norweskiemu dziennikowi "Verdens Gang".

Zamiast ścigać sprawców, aresztowali ofiarę

Norweżka zgłosiła gwałt na policję w marcu. Trafiła do aresztu, z początku nie pozwolono jej używać telefonu. Kiedy wreszcie się to udało, skontaktowała się z rodziną. Z pomocą krewnych dziewczyny norweski konsulat w ZEA wynegocjował jej zwolnienie. Przez cztery miesiące żyła pod opieką Norweskiego Kościoła za Granicą (Sjomannskirken) - organizacji pomagającej obywatelom Norwegii w obcych krajach. Aż do teraz, gdy usłyszała wyrok.

- Jest w strasznej sytuacji - mówi "Verdens Gang" Gisle Meling, pastor Sjomannskirken. - Jesteśmy tym bardzo zaskoczeni, liczyliśmy, że sprawa potoczy się w innym kierunku, ale żyjemy w kraju, którego system prawny opiera się na prawie szariatu - dodaje.

- Nad sprawą Norweżki pracuje MSZ w Oslo - potwierdził "VG" Kjetil Elsebutangen z wydziału komunikacji ministerstwa. Odmówił jednak szczegółowych komentarzy. Norwegia nie ma jednak umowy ekstradycyjnej ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Nie wiadomo, jak zakończy się historia skazanej kobiety.

W Dubaju seksem rządzi szariat

To nie pierwszy w Dubaju przypadek, gdy ofiara przestępstwa seksualnego w zachodnim rozumieniu tego słowa zostaje uznana w myśl prawa szariatu nie za ofiarę, ale za sprawczynię, i to zupełnie innego przestępstwa - cudzołóstwa. Kilka miesięcy temu Australijka Alicia Gali opisała, jak wtrącono ją do dubajskiego więzienia na 8 miesięcy po tym, jak zgłosiła na policję gwałt. 27-letnia Gali pracowała w sieci hotelowej Starwood. W barze dla obsługi hotelowej ktoś wrzucił jej do drinka pigułkę gwałtu. Kiedy się ocknęła, okazało się, że zgwałciło ją trzech kolegów. Szpital, do którego poszła, zamiast jej pomóc, wydał ją policji. Oskarżono ją o seks pozamałżeński. Finałem sprawy było więzienie.

Zgodnie z wersją prawa szariatu obowiązującą w ZEA gwałt jest ciężkim przestępstwem karanym śmiercią. Jednak udowodnienie gwałtu przed islamskim sądem jest niezwykle trudne, jeżeli gwałciciel się nie przyzna. Nie istnieje pojęcie gwałtu w małżeństwie, seks przedmałżeński jest zakazany, a para trzymająca się za ręce w miejscu publicznym, jeśli nie ma ślubu, może trafić do więzienia. W niektórych krajach islamskich, np. w Pakistanie, gwałciciel może zostać skazany tylko wtedy, jeśli się przyzna lub jeśli świadectwo kobiety potwierdzi czterech dorosłych mężczyzn muzułmanów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Powiadomimy cię o najważniejszych wydarzeniach!

Więcej o:
Komentarze (511)
Norweżka zgłosiła w Dubaju gwałt. Zgodnie z prawem szariatu pójdzie do więzienia na 16 miesięcy
Zaloguj się
 • radek Radek

  0

  To nie normalne , nie chce słuchać nawet ,że to ich kultura , bo to jest nie etyczne .bezsensowne , bo jakim trzeba być debilem , żeby skazywać pokrzywdzoną ofiarę , która sama prosi o pomoc!!!!!

 • fajny_pipek

  Oceniono 1 raz -1

  ciekawe co na to breivik...

 • abnegacek

  0

  Z podanych treści można wywnioskować że szariat wymyślił wariat... Muzułmanie nie mają mózgów? Czy to sami debile? Sprawa nie wygląda wyraźnie. Na wszelki wypadek powinno się rozwalić wszystkie meczety i wymordować wszystkich muzułmanów... Komu na tym najbardziej zależy? Kto najbardziej nie lubi muzułmanów? A zatem, kto nam podaje tę papkę i w jakim celu?

 • airam-1

  0

  Szkoda dziewczyny, to kolejna taka historia. W krajach islamskich nie istnieją prawa człowieka w naszym rozumieniu. Kiedy powstawał, Islam gwarantował kobietom, prawo dziedziczenia i prawo wyboru, teoretycznie małżonka. Być może był to wpływ pierwszej bogatej, posiadające duże wpływy i zdolności handlowe starszej od Mahometa żony, która sama dokonała wyboru go na swojego kolejnego męża. Był w miarę postępowy, teraz jest chyba najbardziej ograniczającym prawa kobiet wyznaniem. Najgorsze jest to, że postrzeganie kobiety jako dodatku do..., lub czegoś mniej wartego niż mężczyzna, zaczyna być coraz bardziej widoczne nie tylko w krajach gdzie dominuje Islam od lat.

 • stanimager

  Oceniono 1 raz -1

  Wyslac listy gratulacyjne do Amabasady Szariatu Sredniowiecznego w W-wie. Nie beda sie kierowac jakimis zachodnimi obcymi kulturowo regulami sprawiedliwosci. A poza tym nie religijni to nieludzie wiec i tak ma byc szczesliwa ze jej nie zabili jak jakas koze. A mogli.

  Panie Amabasadorze z Dubaju !! Co Pan na to ? Daj Pan jakis spin ze to prostutytka byla i dostala i tak 2 wielblady za ten rzekomy gwalt. No i de rigeur ze to wrog Izrael i swiatowe zydostwo sa za tym zeby oczernic te kulture islamska z 10 wieku.

 • psakreda

  Oceniono 3 razy 3

  Takie kraje powinno się wpisać na czarną listę i ograniczyć nimi wszelkie kontakty, zwłaszcza ekonomiczne, zamknąć możliwość wyjazdów turystycznych, nie ubezpieczać turystów. Odciąć je i skazać na izolację. Przybyłych z tamtąd turystów i biznesmenów infiltrować w sposób demonstracyjny. Niech wiedzą, że gardzimy ich prawodastwem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX