Norweżka zgłosiła w Dubaju gwałt. Zgodnie z prawem szariatu pójdzie do więzienia na 16 miesięcy

18.07.2013 09:50

Fot. Wojciech Surdziel / AG

25-letnia Norweżka została zgwałcona podczas podróży służbowej do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA). Zgłosiła gwałt na policję w Dubaju. Odebrano jej paszport, wsadzono do aresztu z podejrzeniem seksu pozamałżeńskiego - zakazanego w ZEA. Jak informuje dziennik "Verdens Gang", kobieta właśnie usłyszała wyrok - 16 miesięcy więzienia.
- Dostałam najwyższy wyrok za seks pozamałżeński, najwyższy wyrok za picie alkoholu, a przede wszystkim zostałam uznana za winną krzywoprzysięstwa - powiedziała kobieta norweskiemu dziennikowi "Verdens Gang".

Zamiast ścigać sprawców, aresztowali ofiarę

Norweżka zgłosiła gwałt na policję w marcu. Trafiła do aresztu, z początku nie pozwolono jej używać telefonu. Kiedy wreszcie się to udało, skontaktowała się z rodziną. Z pomocą krewnych dziewczyny norweski konsulat w ZEA wynegocjował jej zwolnienie. Przez cztery miesiące żyła pod opieką Norweskiego Kościoła za Granicą (Sjomannskirken) - organizacji pomagającej obywatelom Norwegii w obcych krajach. Aż do teraz, gdy usłyszała wyrok.

- Jest w strasznej sytuacji - mówi "Verdens Gang" Gisle Meling, pastor Sjomannskirken. - Jesteśmy tym bardzo zaskoczeni, liczyliśmy, że sprawa potoczy się w innym kierunku, ale żyjemy w kraju, którego system prawny opiera się na prawie szariatu - dodaje.

- Nad sprawą Norweżki pracuje MSZ w Oslo - potwierdził "VG" Kjetil Elsebutangen z wydziału komunikacji ministerstwa. Odmówił jednak szczegółowych komentarzy. Norwegia nie ma jednak umowy ekstradycyjnej ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Nie wiadomo, jak zakończy się historia skazanej kobiety.

W Dubaju seksem rządzi szariat

To nie pierwszy w Dubaju przypadek, gdy ofiara przestępstwa seksualnego w zachodnim rozumieniu tego słowa zostaje uznana w myśl prawa szariatu nie za ofiarę, ale za sprawczynię, i to zupełnie innego przestępstwa - cudzołóstwa. Kilka miesięcy temu Australijka Alicia Gali opisała, jak wtrącono ją do dubajskiego więzienia na 8 miesięcy po tym, jak zgłosiła na policję gwałt. 27-letnia Gali pracowała w sieci hotelowej Starwood. W barze dla obsługi hotelowej ktoś wrzucił jej do drinka pigułkę gwałtu. Kiedy się ocknęła, okazało się, że zgwałciło ją trzech kolegów. Szpital, do którego poszła, zamiast jej pomóc, wydał ją policji. Oskarżono ją o seks pozamałżeński. Finałem sprawy było więzienie.

Zgodnie z wersją prawa szariatu obowiązującą w ZEA gwałt jest ciężkim przestępstwem karanym śmiercią. Jednak udowodnienie gwałtu przed islamskim sądem jest niezwykle trudne, jeżeli gwałciciel się nie przyzna. Nie istnieje pojęcie gwałtu w małżeństwie, seks przedmałżeński jest zakazany, a para trzymająca się za ręce w miejscu publicznym, jeśli nie ma ślubu, może trafić do więzienia. W niektórych krajach islamskich, np. w Pakistanie, gwałciciel może zostać skazany tylko wtedy, jeśli się przyzna lub jeśli świadectwo kobiety potwierdzi czterech dorosłych mężczyzn muzułmanów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Powiadomimy cię o najważniejszych wydarzeniach!

Zobacz także
Komentarze (511)
Zaloguj się
 • kamuta

  Oceniono 1522 razy 1448

  Islam to chora religia. Facet jest tam nie do ruszenia a kobieta ma prawa nie wiele większe niż koza.
  Najgorsze, że w ramach projektu diversity dopuszcza się do tego by Europa została opanowana przez radykałów bo tak trzeba nazywać wyznawców tej religii.

 • dyrdy.mal

  Oceniono 896 razy 812

  "Zgodnie z wersją prawa szariatu obowiązującą w ZEA gwałciciel może zostać skazany tylko wtedy, jeśli się przyzna lub jeśli świadectwo kobiety potwierdzi czterech dorosłych mężczyzn muzułmanów." - i pomyslec ze ZEA jest jednym z najbardziej zaprzyjaznionych krajow z USA... Ciekawe dlaczego w ZEA Wielki Brat nie chce samolotami i czolgami wprowadzac "amerykanskiego modelu zycia".

 • his_dudeness

  Oceniono 883 razy 665

  Ciekawe co na to "prof." Środa, która ostatnio głosiła odnowienie się faszyzmu w Polsce i płakała nad tym, że muzułmanów tak mało w tym kraju.

 • tay1

  Oceniono 619 razy 607

  To chore!!!. Europejczycy odwiedzający ich kraj mają się dostosowywać do panujących u Nich zwyczajów, prawa, itp.,a oni robią co chcą w Europie!. Powinno się natychmiast wprowadzić zakaz noszenia symboli, szat religijnych w miejscach publicznych,zakaz uboju rytualnego, nakaz posyłania dzieci emigrantów do szkół itd.. Noszenie Burek jak i religię można kultywować w domu, jak się to nie podoba to wypad tam gdzie jest to dozwolone.
  Dodatkowo należy wprowadzić ogólnoeuropejski rejestr emigrantów skazanych za przestępstwa, po dwóch skazujących wyrokach emigrant powinien być deportowany z zakazem wjazdu do krajów Unii Europejskiej.

 • patriota98

  Oceniono 360 razy 326

  Niech mi ktoś powie, że kraje muzułmańskie są cywilizowane i tych osobników można traktować jak partnerów to każę mu popukać się w czoło. Prawda jest taka, że gdyby nie bogate zasoby ropy to wyznawcy mahometa do dzisiaj mogli by pomarzyć tylko o zdobyczach i wynalazkach współczesnego świata. Jak prostego chłopa przywdzieje się królewskimi szatami to nie zmieni to jego oblicza. Mentalność, zwyczaje u nich pozostają niezmienne i nie odbiegają od ich średniowiecznych przodków. To samo dotyczy Afryki, gdyby biały człowiek nie skolonizowałby tych terenów to dzisiaj tamtejsze ludy biegały by boso z dzidami i mieszkały w lepiankach (mogę być posądzony o rasizm, ale nie robi to na mnie większego wrażenia, fakty są niezaprzeczalne). Pytanie brzmi po co takiej hołocie umożliwia się masowe osiedlanie w Europie? Lewica musi mieć w tym głębszy cel. Czy tylko z tak prozaicznych powodów jak chęć pozyskania nowego elektoratu? Nie wierzę, że są tak zaślepieni, że nie dostrzegają problemów z tym związanych. Nadejdzie w przyszłości punkt krytyczny, czara goryczy się przeleje i po prostu dojdzie do konfrontacji i starcia w Europie (mimo wszytko oby nie) dwóch odmiennych cywilizacji.

 • brajanu

  Oceniono 496 razy 258

  gdzie podziało sie to całe lewactwo zachwalające multikulti i tolerancję??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje