Samoloty, silniki lotnicze, rakiety, baterie przeciwlotnicze. Oto broń, która miała trafić do Korei Północnej [WIDEO]

17.07.2013 06:12
Części rakiet znalezione na statku

Części rakiet znalezione na statku (Fot. Twitter.com/rmartinelli)

Dwa samoloty MiG-21 i 15 silników do tych maszyn, dziewięć rozłożonych na części pocisków rakietowych i dwie baterie przeciwlotnicze - oto, co miało zostać przemycone statkiem do Korei Północnej. MSZ w Hawanie przyznało, że broń pochodziła z Kuby. Na północnokoreańskim statku, zatrzymanym przez panamską służbę celną, pod ładunkiem 10 tys. ton cukru ukryto 240 ton broni.


Broń tę - m.in. dwa samoloty MiG-21 i 15 silników do tych maszyn, dziewięć rozłożonych na części pocisków rakietowych i dwie baterie przeciwlotnicze - wysłano do naprawy w Korei Północnej - twierdzi kubański resort spraw zagranicznych. W oświadczeniu wskazano, że chodzi o sprzęt z czasów radzieckich.

W poniedziałek rano czasu miejscowego prezydent Panamy Ricardo Martinelli poinformował, że na pokładzie statku Chong Chon Gang, płynącego z Kuby do Korei Płn., znaleziono elementy nowoczesnych rakiet i inną broń "ukrytą pod ładunkiem cukru".

Radar systemu obrony

Specjaliści z brytyjskiej firmy konsultingu militarnego IHS Jane's ustalili na podstawie zdjęć, że północnokoreański statek przewoził m.in. radar systemu obrony powietrznej z czasów radzieckich.

Według Neila Ashdowna, specjalisty ds. regionu Azji i Pacyfiku w IHS Jane's, możliwe jest, że władze Kuby chciały wysłać radar do Korei Płn., żeby go zmodernizować. Inny, mniej prawdopodobny scenariusz - jak podaje IHS Jane's - zakłada, że Korea Płn. chciała sprowadzić ten radar, żeby wzmocnić swój system obrony ziemia-powietrze.

Korea Północna jest objęta oenzetowskim embargiem na import i eksport broni. Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ z czerwca 2009 roku zezwala państwom członkowskim na inspekcje wszystkich ładunków północnokoreańskich transportowanych drogą lądową, morską i powietrzną.

Chcesz śledzić informacje dotyczące Korei Północnej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (71)
Zaloguj się
 • g0cu

  Oceniono 48 razy 38

  MiG 21 nadaje się do muzeum a nie do walki... Nawet rujanie wycofali go kilkadziesiąt lat temu. Kubańczycy zrobiliby dobry interes sprzedając te ekponaty muzealne

 • 5m00tny

  Oceniono 31 razy 29

  Bo ten sprzęt płynął do muzeum oręża w Korei

 • jacekes1

  Oceniono 42 razy 18

  Najbliższy serwis broni postradzieckiej znajduje się w Korei Pn.? Przesyłkę przed uszkodzeniem w trakcie transportu należało zabezpieczyć cukrem! Tłumaczenia subtelne jak jak władze północnokoreańskie.

 • nazwa_niepoprawna

  Oceniono 38 razy 14

  Kubańczycy w sumie jakoś wybrnęli - tak, statek przewoził uzbrojenie, które miało zostać zmodernizowane w KRL-D. A teraz nam udowodnijcie, że tak nie było.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 69 razy 11

  No i co, że Kuba wysyła broń do Korei? Amerykanie też ją ślą gdzie się tylko da, czasem w ramach konkurencji zabraniając nam takowąż eksportować.
  Piractwo rządowe jest coraz mocniejsze.

 • alfa_i_gameta

  Oceniono 9 razy 7

  Bo to cukier byl kontrabanda a nie eksponaty z Muzeum Wojska Kubanskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje