Studenci w Tajlandii namalowali mural z Batmanem, Hulkiem i Hitlerem. Uniwersytet przeprasza

Tajlandzcy studenci w muralu mającym przedstawiać ideę paradoksu superbohaterów umieścili obok siebie Batmana, Kapitana Amerykę, Hulka, Iron Mana i... Hitlera. Mural wywołał oburzenie wśród środowisk żydowskich. Uniwersytet przeprosił i po dwóch dniach kontrowersyjny malunek zniknął.
Mural był dziełem studentów uczęszczających na zajęcia ze sztuki. Mieli oni za zadanie przedstawić ideę "konceptualnego paradoksu superbohaterów". Namalowali więc wykonującego słynne faszystowskie pozdrowienie Adolfa Hitlera w towarzystwie postaci znanych z komiksów, m.in. Batmana, Hulka i Iron Mana.

Malowidło na ścianie kampusu wytrzymało dwa dni. Zamalowano je po fali krytyki płynącej m.in. z Centrum Wieshentala - międzynarodowej organizacji walczącej o prawa Żydów. - Hitler jako superbohater? To ma być idealny wzór dla tajlandzkiej młodzieży - człowiek owładnięty nienawiścią i mordujący masowo Żydów, który według koloru skóry uznawał podział na wyższe i niższe rasy? - ironizował w oświadczeniu rabbi Abraham Cooper.

- Chcielibyśmy bardzo przeprosić za namalowanie muralu. Możemy zapewnić, że całą sprawę traktujemy bardzo poważnie - napisał w oświadczeniu dziekan Suppakorn Distapuhndu. W rozmowie z dziennikarzami agencji Associated Press tłumaczył zachowanie studentów. - Powiedzieli mi, że chcieli ukazać superbohaterów, którzy chronią świat. Hitler został natomiast użyty w formie paradoksu - tłumaczył. Ma nadzieje, że podobna sytuacja się już nigdy więcej nie powtórzy. Autorzy muralu zostali ukarani słownym upomnieniem.

Dziennikarze AP tłumaczą, że namalowanie Hitlera to idealny przykład braku wiedzy na temat historii świata wśród tajlandzkich uczniów. Winią za to tamtejszy system szkolnictwa. Na lekcjach historii dzieci uczą się na pamięć wszystkich królów Tajlandii, natomiast bardzo mało miejsca w programie nauczania poświęcone jest Holokaustowi - ten traktuje się marginalnie.

Więcej o:
Komentarze (29)
Studenci w Tajlandii namalowali mural z Batmanem, Hulkiem i Hitlerem. Uniwersytet przeprasza
Zaloguj się
 • 2560a

  Oceniono 2 razy 2

  Hitler jako superbohater? To ma być idealny wzór dla tajlandzkiej młodzieży -
  -NIEEEE! Wzorem dla mlodziezy powinien byc Superman! Albo Batman!! I kapitan Ameryka!
  Mlodziez tajlandzka od zaraz powinna sie ubrac w tiszyrty supermana i nauczyc latac.

 • mangusta3

  0

  Zamiast Hitlera mogli wstawić np.: Hirohito, Czang Kaj-szeka, Li Syngmana lub Suharto i obyłoby się bez hałasu...

 • kain_brat_abla

  0

  Małe żydki uczą się o królach Tajlandii ? Nie ? To niby dlaczego tajlandzcy uczniowie mają się uczyć o holokauście ?

 • jkredman

  Oceniono 1 raz 1

  jak by na muralu był Che Guevara to nikt by się nie pultał

 • romikus

  Oceniono 2 razy 2

  Tajlandia musi przeprosić gdyż nie rządzi tam islam, w Indonezji w kraju muzułmańskim żydów wyśmiano by.

 • seneka_ml

  Oceniono 1 raz 1

  A ja w swoim życiu narysowałem wiele rysunków z Hitlerem i nie zamierzam nikogo przepraszać

 • meg76

  Oceniono 15 razy 13

  Bardzo dobrze, że w Tajlandii dzieci uczą się przede wszystkim historii Tajlandii - to tak odnośnie ironizowania, że w tajskich szkołach muszą się uczyć o wszystkich królach Tajlandii.

 • dziodu

  Oceniono 21 razy 17

  W tym samym czasie w Angoli grupa gimnazjalistów narysowała na lepiance Goeringa , młodzież w Panamie wykonała karykaturę Żyda a mali eskimosi wysiusiali na śniegu przekreśloną gwiazdę Dawida. Tylko czy to wszystko nadaje się na "niusa" na głównej stronie?

 • zbirone

  Oceniono 11 razy 1

  Bez sensu, przecież wg. lidera internetowej prawicy - P.Korwina - Hitler nic nie wiedział o zagładzie Żydów, właściwie to był porządnym mężem stanu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX