Bury pisze do Kaczyńskiego: proszę nie karać posłów PiS. Zagłosowali za ubojem, bo znają wieś

Zwracam się z apelem o niekaranie dwóch posłów PiS, którzy zagłosowali za dopuszczeniem uboju bez ogłuszania - napisał szef klubu PSL Jan Bury do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Zarzuca mu hipokryzję w traktowaniu spraw polskiej wsi.
Dwaj, zasiadający w komisji rolnictwa posłowie PiS Jan Ardanowski i Henryk Kowalczyk zagłosowali w piątek - wbrew stanowisku partii - za rządowym projektem ustawy dopuszczającej ubój rytualny.

W liście, do którego dotarła PAP, Bury podkreślił, że obaj posłowie są od wielu lat związani z rolnictwem i mają największą w PiS wiedzę na temat spraw rolnych. "Dlatego jako PSL doskonale rozumiemy ich postawę" - napisał szef klubu

ludowców.

"Ucierpią rolnicy"

Zaznaczył, że prezes PiS - opowiadając się przeciwko dopuszczeniu uboju i wprowadzając dyscyplinę w swojej partii - nakazał posłom PiS głosować "wbrew interesom polskiego rolnika i mieszkańców wsi". - W wyniku takiej decyzji ucierpią tysiące Polaków zatrudnionych w sektorze rolnym, a rolnicy poniosą olbrzymie straty finansowe - przekonywał Bury.

Jego zdaniem postawa prezesa PiS, który deklaruje, że "polski rolnik powinien być potraktowany priorytetowo", to "czysta hipokryzja".

Kto jest nieprzyzwoity?

Szef klubu PSL zacytował w liście wypowiedź Kaczyńskiego, który powiedział po odrzuceniu projektu dopuszczającego ubój rytualny: To jest zwycięstwo wszystkich przyzwoitych ludzi. Dobrzy ludzie są za tym, żeby tego rodzaju praktyk nie stosować.

- Czy więc uważa pan, że rolnicy, którzy trudnią się na co dzień hodowlą zwierząt, to ludzie nieprzyzwoici? (...) A może wyznawcy islamu, czy religii żydowskiej to też ludzie nieprzyzwoici? - pyta polityk PSL.

Suski: Bury nie ma prawa apelować

Rzecznik dyscypliny PiS Marek Suski powiedział, że Bury "nie ma moralnego prawa, by apelować do klubu PiS". - Posłowie przyznali się do winy i dobrowolnie poddali się karze. Przekażą po 1000 zł na schronisko dla zwierząt - dodał.

Ukaranie posłów PiS zapowiedział tuż po głosowaniu Jarosław Kaczyński, który komentował, że niektórzy posłowie PiS "zachowali się bardzo nieprzyzwoicie i zostaną ukarani".

Sejm odrzucił w piątek rządowy projekt ustawy dopuszczającej ubój rytualny. Wniosek o odrzucenie projektu poparło 222 posłów, przeciw było 178, wstrzymało się 9 posłów. Wniosek o odrzucenie projektu zgłosił Ruch Palikota.

Więcej o:
Komentarze (84)
Bury pisze do Kaczyńskiego: proszę nie karać posłów PiS. Zagłosowali za ubojem, bo znają wieś
Zaloguj się
 • rympalek11

  Oceniono 1 raz -1

  A weźcie się i odpie...ie od nas. My mamy prawo i wykonujemy go od tysięcy lat! Bezrobotnymi się zajmijcie!!!!! Oni cierpią!!!!!!!!!! I cierpią gorzej jak zwierzęta w momencie uboju nie-rytualnego!!!! Sku...syny jedne!!!!!!!!

 • klara551

  Oceniono 5 razy 5

  Panie Bury łżesz pan jak bura suka która ma więcej rozsądku niż pan. Pan Bury nie odróżnia hodowcy /rolnika/ od właściciela rzeźni, przedsiębiorcy co rżnie zwierzęta w zastępstwie żydów,islamistów bo kocha mieć. Panie Bury rolnik sprzedaje żywe zwierzę a reza pod nadzorem muftiego i rabina płacąc odpowiedni haracz za każdy kilogram koszernej czy halalowej wołowiny przedsiębiorca. Nam z tego rezania po za wysoką ceną wołowiny panie Bury zostają dupy , flaki i łby,szkoda,że nie bure. I takie bure coś udaje mądrego i zapobiegliwego rolnika. Jak to coś odróżnia przycisk głosowania na tak od przycisku na nie skoro nie odróżnia interesu rezaczy od interesu rolnika. Zająłbyś się Bury spadkiem spożycia wołowiny w Polsce bo wszystko zżerają pejsaci, chałaciarze,i inni zabobonnicy co mają wolność równość i braterstwo w dupie wołowej pozostawionej w Polsce

 • agtea11

  Oceniono 1 raz 1

  w sprawie kar: słusznie panie Prezesie, proszę uważać bo "oni" (ziomale Schudricha) sie wcale nie poddali i walka o UR trwa

 • 104i9

  Oceniono 3 razy 3

  PSL blisko kościoła a takie ohydne barbarzyńskie metody chcą stosować.No ale cóż jak kościół jest chciwy na kasę to PSL taki sam ...Tak ich wychowała wiara katolicka w której dominuje zastraszenie,zniewolenie człowieka ,straszenie piekłem ,grzechem wiara katolicka epatuje cierpieniem .Krzyż w języku hebrajskim i łacińskim i po angielsku znaczy niewolnik..

 • boszlo1

  Oceniono 12 razy 12

  I to mi sie podoba; "po 1000 zł na schronisko dla zwierząt". Nie ma miejsca w Polsce na barbarzynskie rytualy religijne. Jesli Arabowie czy Zydzi maja ochote podrzynac gardla kozom i skladac je na oltarzu, to niech podobne rzeczy robia u siebie. Pieniadze nie sa tu najwazniejsze.

 • pro-contra

  Oceniono 6 razy 4

  Bury udaje że nie pamięta o możliwości eksportu żywych zwierząt rzeźnych.

 • zerozer52

  Oceniono 1 raz 1

  A czy w Israelu dostał bym stek ze zwierzęcia nie zabitego rytualnie? U nas drą ryje, a tam co by było?

 • pro-contra

  Oceniono 10 razy 10

  Bury celowo zamienia "olbrzymie straty finansowe" z kolosalnymi ZYSKAMI prywatnych zakładów mięsnych.
  Ta troska jest dosyć zastanawiająca.
  Czy on sam nie jest udziałowcem w jakiejś ubojni lub firmie eksportowo-transportowej zajmującej się handelkiem koszernego mięsiwa?

 • cucurucu

  Oceniono 4 razy 2

  Ja chcialbym zobaczyc pokwitowanie odbioru tych wplat na rzecz schroniska dla zwierzat. Gdzie moge sie dowiedziec?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX