Kandydatura Snowdena zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla. "Heroiczne dokonania, osobistym kosztem"

Profesor Stefan Svallfors z Królewskiej Akademii Nauk Szwecji zgłosił kandydaturę Edwarda Snowdena do Pokojowej Nagrody Nobla - donosi serwis "Russia Today". Svallfors zwraca w swoim liście do Komitetu Noblowskiego uwagę na "heroiczne dokonania, osobistym kosztem" Amerykanina.
"Przykład ten jest ważny, ponieważ od procesu w Norymberdze w 1945 było jasne, że slogan 'ja tylko wykonywałem rozkazy' nigdy nie będzie wytłumaczeniem dla działań sprzecznych z prawami i wolnością człowieka" - napisał w liście prof. Svallfors.

Aleksiej Pruszkow, szef rosyjskiej Dumy, uważa, że Stany Zjednoczone nie pozwolą na to, by nagroda trafiła w ręce Snowdena. "Nawet za milion lat Stany Zjednoczone nie pozwolą Snowdenowi na otrzymanie Pokojowej Nagrody Nobla. Ale jego nominacja jest znacząca. Wielu na Zachodzie uzna go za symbol demokracji" - napisał na Twitterze.

Profesor Stefan Svallfors należy do grona około 3 tys. osób, które mogą wysyłać kandydatury do Komitetu Noblowskiego. Do grupy należą m.in. członkowie międzynarodowych sądów, rektorzy uniwersytetów, profesorowie nauk społecznych, historii, filozofii, prawa i teologii.

Nie pierwsza taka nominacja

To nie pierwsza nominacja do prestiżowej nagrody dla osoby, która ujawniła tajne dane państwowe. W ubiegłym roku do Pokojowej Nagrody Nobla został nominowany Bradley Manning, amerykański żołnierz oskarżony o przekazanie tajnych materiałów portalowi WikiLeaks, a w 2011 roku sam założyciel WikiLeaks - Julian Assange. Jeżeli Snowden otrzymałby Nagrodę Nobla, byłby najmłodszym laureatem w historii.

Były pracownik amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA) Edward Snowden ujawnił dokumenty, z których wynika, że NSA i inne służby monitorowały i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie obywateli USA oraz cudzoziemców. 23 czerwca Snowden przyleciał z Hongkongu do Moskwy. Tymczasem władze amerykańskie unieważniły jego paszport, oskarżając go o zdradę tajemnic i szpiegostwo.

Więcej o:
Komentarze (106)
Kandydatura Snowdena zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla. "Heroiczne dokonania, osobistym kosztem"
Zaloguj się
 • matanzas

  0

  Jemu bardziej należy się niż Obamie.....

 • matanzas

  0

  Jemu bardziej się należy niż np. Obamie ....

 • zyks

  Oceniono 1 raz 1

  Ale jaja! I co ci "pożyteczni idioci" jeszcze ciekawego wymyślą ? Może przyznać Herostratesowi post mortem laur olimpijski? Jest taka fajna sympatyczna profesor prawa na UW, Monisia Płatek. Jeszcze jakieś pięć lat temu była mądra kobietą. Co się jej stało ? A czort znajet... Zapytajcie się jej. Poprze na mur !

 • feminus

  Oceniono 4 razy -2

  A ja zglaszam ten pomysl do Nagrody dla najglupsze nominacje do Nagrody Nobla w historii!

  Facecik jest zwyczajnym zdrajczykiem, co kupczy tajemnicami wlasnego kraju, a ktos z niego chce zrobic bohatera, bez jaj! Taki by wlasna matke sprzedal, lojalnosc zadna! Brzydze sie tym czlowiekiem! I tylko zajadly wrog Ameryki, moze popierac cos takiego! Aktualnie Snowden przeszedl na strone wroga. Wywleka tajemnice NATO! Tylko odmozdzony dzieciak moze pochwalac taka dzialalnosc! On nie przybliza nas do pokoju, ale do wojny, jak juz! Z wiedza, jaka ma we lbie, lepiej zeby umarl, niz jezdzil po wrogich krajach i paplal!

 • magic3

  Oceniono 5 razy -1

  Komitet noblowski to debile. Snowden powinien byc surowo ukarany za zdradę ojczyzny. Każdy kraj szpieguje i jest to normalne. Inne kraiki, choc też szpiegują, nienawidza Stany, bo te sa najpotęzniejsze.

 • hen-live

  Oceniono 2 razy 2

  Ta nagroda schodzi juz na psy.

 • india.wr

  Oceniono 8 razy 0

  Popieram.
  I dziwić sie, ze miliony ludzi na świecie nienawidzi USA.
  Bezczelność i arogancja USA, uzurpowanie sobie prawa do decydowania o życiu innych narodów (nie mówiąc o ich własnym), historyczne popieranie krwawych junt, wszczynanie agresywnych wojen, ignorowanie wolności obywatelskich kreuje rzeszę wrogów.
  Czy wciaż można sie dziwić, że czasem ktoś im przyp ....li z gubej rury?

 • stanimager

  Oceniono 3 razy 1

  Putin nie poprze. Snowman or whatever go rozgniewal. Jest juz "dead man walking".

  Russian President Vladimir Putin said Monday that American intelligence leaker Edward Snowden appears to be "shifting his position somewhat" when it comes to meeting Russia's conditions for asylum, according to Russia's state-run RIA Novosti news agency.

  TLUMACZA, PIEREWODCZIKA co to naprawde znaczy :) . Bedzie tzw "spin" ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX