Ks. Lemański: Podporządkuję się woli biskupa

W najnowszym oświadczeniu na stronie parafii w Jasienicy ks. Wojciech Lemański zapowiada, że - zgodnie z zarządzeniem abp. warszawsko-praskiego Henryka Hosera - wyprowadzi się z parafii.
"Zdecydowałem podporządkować się decyzji Księdza Biskupa Ordynariusza w mojej sprawie. W najbliższym czasie przekażę kierowanie parafią wyznaczonemu administratorowi. Wyprowadzę się z domu parafialnego i poza parafią będę czekał na prawomocne rozstrzygnięcie Stolicy Apostolskiej w tej sprawie. Tę decyzję skonsultowałem z Parafialną Radą Duszpasterską i z Kurią Diecezji Warszawsko-Praskiej. Bardzo Was proszę, abyście uszanowali moją decyzję podjętą w zgodzie z własnym sumieniem i z tym jak rozumiem swoją odpowiedzialność za wspólnotę" - czytamy w oświadczeniu skierowanym do parafian, które Lemański umieścił na stronie parafii.

Proboszcz z Jasienicy dziękuje też parafianom za wsparcie i przeprasza osoby, które mogły poczuć się zgorszone lub dotknięte zamieszaniem wokół parafii w ostatnich dniach.

Sprawa Lemańskiego zajmuje media od tygodnia - w poprzednią niedzielę z funkcji proboszcza parafii w Jasienicy odwołał go abp Henryk Hoser. Kapłan upublicznił dekret biskupa swojej diecezji i w mediach wyraża swój sprzeciw wobec tej decyzji. W oświadczeniu, które było odpowiedzią na dekret biskupi, zarzuca też arcybiskupowi "niestosowne zachowanie" wobec niego, do jakiego miało dojść 3 lata temu podczas rozmowy. Jak później tłumaczył, chodziło o zaczepki i sugestie arcybiskupa, że jasienicki proboszcz - od lat angażujący się w dialog chrześcijańsko-żydowski - może być Żydem.

Parafianie w Jasienicy podpisali listy poparcia dla swojego proboszcza, zapowiadają też, że nie przyjmą nowego duszpasterza. Wczoraj ks. Lemański miał zgodnie z dekretem zakończyć swoją posługę proboszcza, a 18 lipca opuścić parafię. Może zamieszkać w Domu Księży Emerytów lub zostać rezydentem parafii, której proboszcz zgodzi się go przyjąć.

W poniedziałek nie doszło do przekazania parafii tymczasowym administratorom - nie zostali wpuszczeni przez ks. Lemańskiego i parafian. Jasieniccy parafianie zapowiadają, że nie przyjmą nowego proboszcza. Sytuację zaognił fakt, że wśród dwóch nowych tymczasowych administratorów jest ks. Władysław Trojanowski, który na polecenia abp. Hosera miał zbierać dokumenty z dowodami przeciwko Lemańskiemu.

Konflikt Lemańskiego z Hoserem trwa od 2010, proboszcz z Jasienicy wielokrotnie naraził się też innym duchownym hierarchii kościelnej krytykując ją w mediach m.in. za chciwość, antysemickie komentarze i nieradzenie sobie z problemami Kościoła (m.in. pedofilią wśród księży).Śledź na bieżąco w swoim telefonie sprawę ks. Lemańskiego. Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (46)
Ks. Lemański: Podporządkuję się woli biskupa
Zaloguj się
 • alexy-dwa

  Oceniono 1 raz 1

  Ci parafianie nie mają jaj.Gdyby jakiś biskup chciał odwołać Rydzyka - to jego mohery rozszarpały by go na strzępy.

  Dziwi mnie ta sytuacja ale niech czarna stonka łby sobie nawzajem urywa.

 • kararaka

  Oceniono 4 razy -2

  Księże Wojciechu Lemański jeżeli naprawdę i szczerze chcesz naprawy tego co uważasz za niewłaściwe, to na litość Boską nie biegnij z tym do antykościelnych mediów, bo one są zdolne z igły zrobić widły i z Ciebie zrobią pośmiewisko i z naszej wiary zrobią pośmiewisko, bowiem gdzie jak gdzie ale u nich nie znajdziesz ani empatii, ani komunii, ani oparcia.

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 6 razy -4

  Jak patrze na tych parafian to odnoszę wrażenie jakby Polska tkwiła jeszcze w XIX wieku.

 • atyczarownico

  Oceniono 3 razy 1

  No to po sprawie. "Jasieniccy parafianie zapowiadają, że nie przyjmą nowego proboszcza" - przyjmą, przyjmą jak nie teraz to za kilka tygodni. Czarna mafia doskonale wie jak głupie są ich owieczki (czytaj: barany), jak manipulować polskimi katoidiotami, a wiara, że papa Franek błogosławiący sekcie rydzyka coś tu pomoże to kolejny przejaw nieprawdopodobnej, niepoliczalne, wszech panującej polskiej głupoty.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 3 razy 1

  Kościół potrafi łamać ludzi, ma w tym wiekowe doświadczenia. Wiernych sobie tym nie przysporzy. Zastanawia tylko czemu nasi politycy chcą nadal zwalać nam - podatnikom obowiązek utrzymywania tego antyspołecznego cielca, łasego na grosz publiczny?.

 • antykkk

  Oceniono 12 razy 10

  My ateiści doceniamy trud jaki wkładają panowie biskupi, pan rydzyk, ePiSkopat i wszyscy urzędnicy pana boga w powolną ateizację tego kraju.
  Dziękujemy, prosimy nie przestawać .
  Tak trzymać.
  Brawo.
  Szkoda, to tak szybko się skończyło a ja mam zapas czipsów i browca, szkoda, no ale cóż, moze teraz pan rydzyk, terlikowski czy inny oddany złu coś palnie.

 • blogfiles

  Oceniono 2 razy 2

  No to będzie impreza u Flaszki :)

 • antykkk

  Oceniono 11 razy 9

  Witamy serdecznie nowych ateistów, apostatów i przechrztów z Jasienicy
  Dziękujemy panowie biskupi rydzyki hodowcy danieli

 • antykkk

  Oceniono 7 razy 7

  1 : 0
  Mafia Lemański

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX