Abp Michalik grozi Lemańskiemu: "Jeżeli nie jest uczniem Chrystusa...". A abp Hoser? "Otwarty, szlachetny, o szerokich horyzontach..."

"Abp Hoser raczej zachował wszystkie prawa, skoro upomniał ks. Lemańskiego, tymczasem z drugiej strony jest postawa, która powoduje zgorszenie bolesne dla Kościoła" - mówi w wywiadzie dla "Do Rzeczy" abp Michalik. "Nagłaśniany bunt i nieposłuszeństwo ks. Lemańskiego są powodem wielkiego zgorszenia. Zgorszenie dałby biskup, gdyby jego zachowanie tolerował" - dodaje.
Abp Michalik komentuje w wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy" konflikt abp. Hosera z ks. Lemańskim. Ten drugi zdradził ostatnio w TOK FM, jaki stosunek wobec Żydów i dialogu chrześcijańsko-żydowskiego miał w 2010 roku hierarcha zdradził ostatnio w TOK FM, jaki stosunek wobec Żydów i dialogu chrześcijańsko-żydowskiego miał w 2010 r. hierarcha. - Abp Hoser sugerował, że nie powinienem prowadzić dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. W pewnym momencie dość emocjonalnie zapytał, czy jestem obrzezany. Zatkało mnie. Spytałem wtedy: "Ale o co ksiądz arcybiskup pyta? Jak można?" - opowiadał Lemański.

"Ten bunt i nieposłuszeństwo to powód zgorszenia"

W samym konflikcie duchownych doszło do tego, że abp Hoser najpierw nakazał ks. Lemańskiemu milczenie, by ostatecznie odwołać go z funkcji proboszcza parafii w Jasienicy i skierować na emeryturę. Z tą decyzją Lemański się nie zgadza, w związku z czym złożył odwołanie. - Posłuszeństwo i pokora przyjęta w duchu wiary wyklucza krzywdę. W omawianym przypadku brak jednego i drugiego - mówi dzisiaj w wywiadzie abp Michalik.

- Nigdzie nie jest powiedziane, że ksiądz ma być proboszczem, biskup ma zapewnić księdzu utrzymanie - miejsce pobytu i dach nad głową. I abp Hoser raczej zachował wszystkie prawa, skoro upomniał ks. Lemańskiego, tymczasem z drugiej strony jest postawa, która powoduje zgorszenie bolesne dla Kościoła - dodaje. I podkreśla, że "Kościół żyje ofiarnością, świadectwem pokory, a nie wygórowanej ambicji ludzkiej czy przemocy mediów".

Według Michalika "bunt i nieposłuszeństwo" ks. Lemańskiego są powodem wielkiego zgorszenia. - Zgorszenie dałby biskup, gdyby jego zachowanie tolerował. Musiał zająć stanowisko i zajął - podkreśla hierarcha.

A abp Hoser? "Wyjątkowo otwarty, przydatny..."

Abp Michalik podkreśla, że nie zna dogłębnie sprawy, ale argumenty, które znajduje w prasie, wg hierarchy świadczą... przeciwko ks. Lemańskiemu. - Są takie charaktery ludzi, którzy kochają być przede mikrofonem, na pierwszych stronach gazet i w telewizji - utyskuje na Lemańskiego arcybiskup.

Rozmówca "Do Rzeczy" bierze też w obronę abp. Hosera. - Arcybiskup Hoser jest wyjątkowo otwartym, szlachetnym i wyjątkowo przydatnym Kościołowi biskupem, człowiekiem o szerokich horyzontach, który sprawdził się w służbie Kościoła i najbiedniejszych ludzi w różnych krytycznych sytuacjach, i to na całym świecie - stwierdza. I dalej grozi ks. Lemańskiemu: - Jeśli poczuje się synem Kościoła, będzie bronił jedności i będzie się bronił przed rozłamem. A jeżeli nie jest uczniem Chrystusa, a kogoś innego, to będzie szukał oparcia w ludziach i próbach sił.

Michalik podsumowuje, że zalecałby modlitwę i post, bo taką praktyką wypędza się... "szatana pychy". Abp stwierdza też, że na przyszłość w Kościele trzeba dowartościowywać ludzi pokornych i głębiej prowadzić selekcję kandydatów do kapłaństwa w seminariach. - Bo człowiek zbyt ambitny, który szuka siebie, nie będzie się dobrze czuł we wspólnocie, gdzie trzeba zachować posłuszeństwo sumienia.

Cały wywiad w najnowszym wydaniu "Do Rzeczy".Więcej o:
Komentarze (88)
Abp Michalik grozi Lemańskiemu: "Jeżeli nie jest uczniem Chrystusa...". A abp Hoser? "Otwarty, szlachetny, o szerokich horyzontach..."
Zaloguj się
 • adam900

  0

  klecha lemański , nie chce dać "sie oderwać od koryta" , korytko dobre , zarcie dobre, wykwintne , ludzie ogłupiali , klecha popiera żydów , bo widzi w tym interes , a moze sam jest zydem -"przechrztą" , zdarzaja sie takie przypadki, nawet wsród wyższych hierarchów w Kościele , na "lekki chlebek ' żydostwo sie garnie

 • wanda43

  Oceniono 2 razy 2

  Ten paluch, to powinien ci uschnąć! Hipokryto!

 • narkopolis

  Oceniono 1 raz 1

  michalik wsadz ten swoj paluszek w d... to moze 'nagoni' ci wiecej rozumu do twojej zaklamanej mozgownicy!!

 • malabardzomyszka

  Oceniono 1 raz 1

  Jest tak przydatny jak wtedy kiedy podrzegal Hutu przeciwko Tutsi a potem zwial, zeby nie poplamic swojej wykwintnej supienki? Tak otwarty, ze przygotowywal schronirnie kolegom, uczestnikom rzezi ?

 • hobog

  Oceniono 1 raz 1

  nie podnoś palucha na LUD, bo ci ta ręka uschnie bezczelny zarozumialcze.

 • 1-gospodarz

  0

  Religie pod dyktando panujących. Wraca triumfalizm feudalnyodrzucony przez Jana Pawła II. O tym dowiecie się na stronie: www.rowiesnik-rowiesnicy.blog.onet.pl/

 • maximus9044

  Oceniono 1 raz 1

  Panie Michalik! Włóż pan sobie w d..... tego palucha. Albo Hoserowi!

 • sqlwysyn

  Oceniono 2 razy 2

  Otwarcie i szczerze zapytał o napletek. Ludzki pan.

 • em_mirek

  Oceniono 3 razy 3

  "Michalik podsumowuje, że zalecałby modlitwę i post, bo taką praktyką wypędza się... "szatana pychy"." - zalecam to samo całemu Episkopatowi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX