Kuria oświadcza: Abp Hoser nie pytał o obrzezanie. To byłoby bezsensowne

Kuria Biskupia Warszawsko-Praska pierwszy raz zajęła stanowisko ws. sporu między arcybiskupem Henrykiem Hoserem a ks. Wojciechem Lemańskim. Wczoraj proboszcz ujawnił w TOK FM, że hierarcha wypytywał go o to, czy jest obrzezany. Kuria zaprzecza. ?Imputowanie Księdzu Arcybiskupowi, że miałby dopytywać ks. Lemańskiego o znak obrzezania i o przynależność do Narodu Żydowskiego, jest bezsensowne z powodu braku motywów i celu? - czytamy w oświadczeniu.
- Abp Hoser sugerował, że nie powinienem prowadzić dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. W pewnym momencie dość emocjonalnie zapytał, czy jestem obrzezany. Zatkało mnie. Spytałem wtedy: "Ale o co ksiądz arcybiskup pyta? Jak można?" - ujawnił ksiądz Wojciech Lemański w wywiadzie dla TOK FM. Chodzi o słynne spotkanie Lemańskiego z Hoserem.

Niepokorny proboszcz z Jasienicy, który decyzją arcybiskupa, został odwołany z parafii, mówił o "niestosownym zachowaniu" biskupa od kilku dni. Lemański nie zgadza się z decyzją, chce się odwołać do Stolicy Apostolskiej.

W oświadczeniu kurii czytamy, że wypowiedź ks. Lemańskiego "w całości nie odpowiada prawdzie". Według kościelnej dokumentacji rozmowa z 4 stycznia 2010 r. dotyczyła: stosunku ks. Lemańskiego do przełożonych diecezjalnych i dekanalnych i problemu dwóch z księży w kontekście wyborów doradczych.

Była symbolika żydowska

W oświadczeniu czytamy również, że omawiano "sprawy wystroju liturgicznego w kościele w Jasienicy, a szczególnie użycia symboliki religii żydowskiej w katolickiej przestrzeni liturgicznej. Dotyczyło to zrealizowanego bez uzgodnień z Kurią Biskupią wystroju prezbiterium i projektu pomnika poświęconego zamordowanym Dzieciom Betlejemskim. Symbolika tego ostatniego nie jest zgodna z zapisem Ewangelii. Poza tym każda trwała inwestycja wymaga zatwierdzenia przez diecezjalną Komisję ds. Sztuki i Budownictwa Sakralnego. Mimo braku takich zatwierdzeń, o które proboszcz z Jasienicy nigdy nie prosił, abp Hoser nie nakazał ich usunięcia". W oświadczeniu znajduje się również zapewnienie, że abp Hoser "podczas tej rozmowy ani nigdy potem nie ograniczał i nie zakazywał ks. Lemańskiemu działalności na rzecz dialogu chrześcijańsko-żydowskiego".

Pytanie byłoby bezsensowne. Są dokumenty

"Imputowanie Księdzu Arcybiskupowi, że miałby dopytywać ks. Lemańskiego o znak obrzezania i o przynależność do Narodu Żydowskiego, jest bezsensowne z powodu braku motywów i celu. Byłoby to absurdalne również w świetle danych osobowych ks. Lemańskiego będących w posiadaniu Kurii Biskupiej (dokumenty Chrztu, Bierzmowania, życiorys) - czytamy na stronie Kurii Warszawsko-Praskiej . - Sposób postawienia oskarżenia przez ks. Lemańskiego sugerował jednocześnie, że rzekome pytanie o religijny znak przymierza z Bogiem, charakterystyczny dla dwóch religii monoteistycznych, było przejawem molestowania seksualnego.

Jednak ksiądz Lemański przepraszał, że takie sugestie mogły powstać. Zaprzeczał temu także Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny "Więzi", który rozmawiał z księdzem Lemańskim tuż po opisywanym zajściu. Ks. Lemański wstrząśnięty zachowaniem abp. Hosera dzwonił wówczas do dziennikarza.

Więcej o:
Komentarze (96)
Kuria oświadcza: Abp Hoser nie pytał o obrzezanie. To byłoby bezsensowne
Zaloguj się
 • izraelska

  Oceniono 1 raz 1

  Co za durne tłumaczenie, że pytanie byłoby bezsensowne. No pewnie, że bezsensowne! Ale jeżeli padło, lub mogło paść to na zasadzie kpiny, ironii, czy złośliwego żartu - a nie poważnego pytania do ankiety personalnej. A teraz kuria rżnie głupa i tłumacząc się w ten sposób traktuje wiernych jak idiotów.

 • stanislaw50

  Oceniono 2 razy 2

  Dowód zakłamania KURIEWNYCH. A byliście świadkami tej rozmowy? ZAKŁAMAŃCY i OBŁUDNICY.
  Jak w wojsku kto wyżej ten ma rację. Naiwny księżulo wierzył w prawdę i uczciwość. Podobnie jak naiwni parafianie. PURPUROWE BERETY pokażą wam gdzie wasze miejsce i rola. Pamiętajcie owieczki barany - chodzić regularnie do kościoła i na tacę dawać hojnie - najlepiej "SZELEŚCIAKI".
  demos

 • 0zoja29

  Oceniono 2 razy 2

  a samo nazwisko Hoser dziwnie żydowsko brzmi ??? czy on nie jest przypadkiem obrzezany??? I to pewnie o to chodzi. Przechrzczeni żydzi najgłosniej występuja przeciw swoim - Żydom !

 • ochujek

  Oceniono 3 razy 3

  O kuria mać! Wszędzie mają podsłuchy, wszystko wiedzą. Obłudą wali aż po Watykan.

 • totapis500

  Oceniono 2 razy 2

  Czekamy na oświadczenie kurii w sprawie przemytu 20 milionów euro,my Polacy wiemy że to były pieniążki bozi,dlatego jesteśmy zaszokowani postępowaniem służb Watykanu,

 • wels5

  Oceniono 3 razy 3

  Jakoś bardziej wierzę w słowa księdza niż kurii.

 • zatokablue

  Oceniono 3 razy 3

  Kuria byla,kuria widziała,kuria słyszała,kuria oświadcza.

 • ayouseptim

  Oceniono 4 razy 4

  Kuria kłamie!

 • 33-daniel

  Oceniono 4 razy 4

  Jęśli ks. Lemański polegnie to ja Adam P. wyprowadzam moją rodzinę w liczbie 13 osób ( żonę, synów , synowe, zięcia i wnuczki ) z KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO (zresztą część rodziny już dawno nie praktykuje). Pastor Kościoła Ewangelickiego chętnie nas przyjmie do swego Zboru.
  Purpurowi KK wiele rzeczy nie potrafią zrozumieć, są bardzo skostniali.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX