PSL po odrzuceniu uboju rytualnego. "Tusk ma problem. Poważny wewnętrzny kryzys w PO"

- To jawne odmówienie przez Platformę posłuszeństwa premierowi. Tusk ma w partii poważny wewnętrzny kryzys - ocenia w rozmowie z Gazeta.pl poseł PSL Marek Sawicki po odrzuceniu przez Sejm rządowego projektu ustawy dopuszczającej ubój rytualny. - Dziwię się też PiS. Jadą po głosy na wieś, a głosują przeciwko interesom rolników, bo poprawiają sobie wizerunek wyborczy - dodaje poseł ludowców Jan Bury.
Gorący dzień w Sejmie [MINUTA PO MINUCIE]

Sejm odrzucił rządowy projekt ustawy dopuszczającej ubój rytualny. Wniosek o odrzucenie projektu poparło 222 posłów, przeciw było 178, wstrzymało się dziewięciu. Z PO za zniesieniem zakazu uboju rytualnego było 124 posłów, przeciw 38, siedmiu wstrzymało się od głosu. W PSL wszyscy posłowie byli za. Nie głosował Eugeniusz Kłopotek, którego uznaje się za polityka bliższego PiS niż Platformie Obywatelskiej.

"Nie jest to poważny zgrzyt koalicyjny"

Jak ludowcy oceniają odrzucenie projektu przy głosach koalicjanta? - Nie jest to poważny zgrzyt koalicyjny - mówi w rozmowie z Gazeta.pl poseł Stanisław Żelichowski.

- To jawne odmówienie przez Platformę posłuszeństwa premierowi. Tusk ma w partii poważny wewnętrzny kryzys - wskazuje w rozmowie z Gazeta.pl poseł Marek Sawicki. - Dla nas jako koalicjanta nie jest to żaden problem. Czy jest jakaś możliwość obrażenia się na demokrację? Jest większość w Sejmie i trzeba to respektować - przyznaje Sawicki.

- Jest po sprawie - ubolewał w TVN24 poseł Jan Bury. - Mieliśmy świadomość, że jest to projekt trudny. To jest porażka rządu, bo to ich projekt - zaznacza.

Zdaniem Burego to także wina PiS. - Dziwię się PiS i panu prezesowi Kaczyńskiemu, którzy zagłosowali dzisiaj przeciwko ubojowi. Mówią najpierw co innego, jadą na wieś, pracują z rolnikami, a jak przychodzi chwila prawdy, to głosują przeciwko ubojowi - dodaje. Zdaniem Burego głosowanie za zakazem uboju przez PiS to "działanie mające na celu poprawę wizerunku". - Poprawiają sobie wyborczy design dla wielkich miast, dla inteligencji, chcą być trendy - mówi.


Grafika wrzucona przez rzecznika PSL Krzysztofa Kosińskiego na Twittera.

"Nikt nie twierdzi, że ubój rytualny to jakiś istotny element eksportu"

Wczoraj pisaliśmy, że według dostępnych danych wprowadzony w styczniu zakaz uboju rytualnego nie spowodował w tym roku zmniejszenia eksportu ani spadku cen wołowiny. Przed załamaniem na rynku przestrzegali Ministerstwo Rolnictwa i branża mięsna. - Nikt nie twierdzi, że ubój rytualny to jakiś istotny element eksportu. Mógłby się oczywiście rozwijać, bo jest rynek i jak nie zostanie zaspokojony przez Polskę, to zrobią to inne kraje - mówi Żelichowski. I dodaje: - Gdyby cała Unia Europejska wprowadziła zakaz uboju, to miałoby sens. W tej chwili będziemy ładowali zwierzęta w transport i wieźli tam, gdzie można zabić rytualnie, bo rynek trzeba zaspokoić - uważa.

Ostrzejszy w ocenach jest Sawicki. - Polska przoduje w różnego rodzaju decyzjach - irytuje się. - Zrezygnowaliśmy z chowu gęsi na suszone wątróbki, a Francja wyżej postawiona cywilizacyjnie taki chów utrzymała - wskazuje. Twierdzi też, że w ślad za dzisiejszym głosowaniem pójdą kolejne zakazy. - Następnym krokiem będzie rezygnacja z uprawy tytoniu. A dalej obrońcy ekologii zaostrzą pakiet klimatyczny. A potem niech ta grupa przyjdzie pod Sejm i protestuje przeciwko likwidacji miejsc pracy - ironizuje.

Chcesz na bieżąco śledzić informacje z polityki? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (134)
PSL po odrzuceniu uboju rytualnego. "Tusk ma problem. Poważny wewnętrzny kryzys w PO"
Zaloguj się
 • bombel1967

  Oceniono 2 razy 2

  co za prostackie mordy...fuj...

 • skolopendra666

  Oceniono 2 razy 0

  problem pslowskie burki to bedziecie miec jak do sejmu po nastepnych wyborach nie wejdziecie...a mam nadzieje ze tak sie stanie !!!

 • 2-julita

  Oceniono 2 razy 2

  najważniejszy problem Polski - ubój rytualny
  nich sobie sami zabijają bydło , a jak nie umieją to niech jedzą szczaw

 • konfuziussagt

  0

  A kto w bialych rekawiczkach stanie w obronie niehumanitarnie zabijanych swin, kurczakow ...karpi ...
  Kto stanie obronie okrutnie mordowanych szczurow (niezwykle inteligentnych i wrazliwych) i calych ekosystemow rozjezdzanych gasienicami buldozerow.
  Ilu jest gotowych na rezygnacje z obzarstwa, ktore kosztuje zycie ogromnych ilosci stworzen?
  Och, jacy wspaniali sa ci antyrytualni parlamentarzysci i ich oklaskiwacze, a jacy paskudni sa rolnicy w obesranych gumowcach.
  Jacy wstretni sa rzeznicy, jacy brudni kanalarze zajmujacy sie sciekami z naszych uczt, Jak paskudni sa ci, co gonia za Mamona, bo szlachetni jak wiadomo pozywiaja sie eterem a zyja w ekologicznych jaskiniach.

 • kkarol1

  Oceniono 3 razy 3

  DOPŁATY UNIJNE WYGLĄDAJĄ TAK.MAM 1,5 HEKTARA POLA NA KTÓRYM ROŚNIE TYLKO TRAWA ŻADNEJ TRZODY ,TRAWĘ DAJĘ SĄSIADOWI CO MA KRÓWKI SAM KOSI ,SUSZY I BELUJE I ZBIERA Z POLA A JA MAM NA CZYSTO DOPŁATĘ Z UNI I SIE ŚMIEJE TAKICH PSEŁDO ROLNIKÓW JAK JA JEST WIĘCEJ .KROWĘ SIĘ DOI (DOPŁATY Z UNI) DO PUKI DAJE A JAK SIĘ SKOŃCZY ŻLE NIE BĘDZIE ALE CO SIĘ WYDOI TO SIĘ MA :)

 • nickk2013

  Oceniono 1 raz 1

  Sawicki po taśmach Serafina stracił legitymacje do działalności publicznej

  Dlaczego go cytujecie

 • fiut-filut

  Oceniono 2 razy 2

  He, he, to PSL ma problem a nie Tusk i PO. Jak mówił amerykański dowcip szkolny w czasów testów nuklearnych o chronieniu się w razie ataku: wleź pod stół i "kiss your ass goobye=pocałuj się w odbyt na pożegnanie". Bye-bye kamraci z PSL.

 • pseudo12345

  Oceniono 3 razy 3

  Obślizły Bury znowu wytłumaczył w swój pokrętny sposób jak to odrzucenie ustawy "skrzywdziło" rolników. Biedny Bury podobno do sądu musi zapierniczać kilkadziesiąt kilometrów, bo Gowin jego sąd "zlikwidował".

 • markolol

  Oceniono 3 razy 3

  problem to macie wy populisci , ludzie nie chca zapie...c na was, na KRUS i chłopkow ktorzy wartosci maja na mordach, a co sie dzieje ze zwierzetami na wsi - widac , wie o tym kazdy jak wiekszosc traktuje zwierzeta- jak rzeczy. ale do kosciołka, wartosci na mordzie, krzywdzic zwierzeta , rwac kase skad sie da i gdzie sie da bo chłopek jak mu sie obieca zaglosuje. kler kazał głosowac przeciw unii i głosowali chłopki, a dzieki normalnym - za nic nierobienie - dotacje do hektara itp itd - mozna mnozyc przykłady. ale ludzie maja was dosyc jak i czarnych- chce zapie...c ale nei na pasozyty

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX