Ubój rytualny. Sejm utrzymał zakaz. Kto jak głosował? [ZOBACZ]

12.07.2013 13:02
Ewa Kopacz, Jarosław Kaczyński, Janusz Palikot

Ewa Kopacz, Jarosław Kaczyński, Janusz Palikot (fot. Mateusz Skwarczek, Kuba Atys, Marcin Stępień/ Agencja Gazeta)

Ubój rytualny zakazany. Za było 222 posłów, przeciw 178, wstrzymało się dziewięciu. Przeciwko była większość klubu PO, cały klub PSL i większość klubu Solidarnej Polski. Za zakazem był prawie cały PiS, większość klubu SLD i cały Ruch Palikota.
Z PO za zniesieniem zakazu uboju rytualnego było 124 posłów, przeciw 38, siedmiu wstrzymało się od głosu. Wśród 38 posłów byli m.in. Andrzej Halicki, Ewa Kopacz, Agnieszka Pomaska, Elżbieta Gelert. Od głosu wstrzymał się m.in. John Godson. Nie głosowało 37 posłów. Najważniejsi politycy PO, jak Donald Tusk, byli za zniesieniem zakazu.

Prawie cały PiS głosował za zakazem. Przeciwko byli Henryk Kowalczyk i Jan Krzysztof Ardanowski. - Zostaną wobec nich wyciągnięte konsekwencje - mówi Adam Hofman.

W SLD 18 posłów było za zakazem uboju, czterech przeciw, natomiast dwóch wstrzymało się od głosu. Przeciwko głosowali Tomasz Grabowski, Eugeniusz Czykwin, Cezary Olejniczak i Romuald Ajchler. Wstrzymali się Stanisław Wziątek i Adam Kępiński. Z drugiego lewicowego klubu, Ruchu Palikota, wszyscy za zakazem uboju.

W PSL głosowano przeciw zakazowi uboju. Nie głosował Eugeniusz Kłopotek, którego uznaje się za polityka bliższego PiS niż Platformie Obywatelskiej.

W klubie Solidarnej Polski 13 posłów głosowało przeciwko zakazowi. Byli to m.in. Beata Kempa, Arkadiusz Mularczyk, Patryk Jaki i Ludwik Dorn. Za opowiedzieli się jedynie Tadeusz Woźniak i Dorota Marzena Wróbel.

Minister rolnictwa: Chcemy, by szanowano naszą religię, uszanujmy zwyczaje innych

Przed głosowaniem minister rolnictwa Stanisław Kalemba apelował do posłów, by nie odrzucali rządowego projektu. Wskazywał, że odkąd w Polsce ubój bez ogłuszania zwierząt jest niedozwolony, eksport mięsa do krajów islamskich i Izraela spadł o 70 proc. Zwracał też uwagę, że inni wielcy producenci żywności w Europie dopuszczają w swoich krajach ubój rytualny. Powoływał się także na wielowiekową tradycję tolerancji religijnej w Polsce. - Chcemy, by szanowano naszą religię, uszanujmy też zwyczaje innych - mówił minister.

Przypominał, że projekt rządowy proponował bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące uboju niż prawo unijne. Chodzi m.in. o zakaz stosowania klatek obrotowych, w których zamyka się zwierzę przed zabiciem, a także nakaz dokonywania uboju pod nadzorem lekarza weterynarii.

Przeciwników te argumenty nie przekonały. Posłanka Marzena Michałek z PiS nazwała ubój rytualny obcym naszej kulturze i cywilizacji. Poseł Marek Balt (SLD) powoływał się na dane, że eksport mięsa wcale w ciągu kilku miesięcy nie spadł, a Paweł Sajak z Ruchu Palikota pytał, czy rząd i Platforma Obywatelska mają nowego boga, którym jest pieniądz.

Komisja rolnictwa także rekomendowała Sejmowi, by nie odrzucał ustawy dopuszczającej ubój zwierząt bez ogłuszania.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (607)
Ubój rytualny. Sejm utrzymał zakaz. Kto jak głosował? [ZOBACZ]
Zaloguj się
 • szczepionkipowodujaraka

  0

  najpierw zydy amerykanskie wepchnely nam trujace gmo dzieki glosowaniu
  POjebow a.dzisiaj zydy nie dosc ze patrosza slowianskie dzieci w synagogach to tak samo chca patroszyc nasze krowy?.... Kiedy ta rasa odleci z powrotem na ksiezyc a raczej do swojego bozka ET yahwe gdzie jej miejsce
  Hellenandchaos.blogspot.com

 • wiesio46

  Oceniono 2 razy -2

  o jeszcze jeden pomysl dla sejmiku, bym zapomnial : "KONIECZNIE USTANOWIC ZAKAZ LAPANIA MALYCH KATOLICKICH DZIECI PRZEZ ZYDOW ABY BRAC ICH KREW NA ROBIENIE MACY"

 • wiesio46

  Oceniono 2 razy -2

  jeszcze jeden pomysl dla sejmu do przeglosowania : " ZAKAZ JEDZENIA MIESA W PIATKI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"

 • wiesio46

  Oceniono 2 razy 0

  polska=CIEMNOGROD
  po co sejm polski bawi sie w glosowania na temat spraw kulinarnych??????????????????
  nastepne bedzie "CZY WOLNO MEZCZYZNOM SIKAC trzymajac fiuta w lewej czy przwej rece czy w dwoch palcach czy cala graba czy sciagac napletek do polowy czy cala glowka ma byc widoczna"?????
  co wy sie PiSy I inne dupki czepiacie religijnych zwyczajow! Czy religia katolicka jest wpisana do konstytucji jako religia panstwowa??????? WSTYD !!!!!!

 • gbgb26

  0

  Cieszę się,że Ruch Palikota głosował za zwierzakami
  Wstyd Żydzi,że tak chcecie zwierzęta męczyć.

  Wasz rabin się obraził, trudno!

  Zjadając takie mięso umęczonego zwierzęcia zjadacie jego strach i potem sami nabuzowani chodzicie.
  Nie zawsze to co dawniej zalecano jest dobre dzisiaj.

  Arabowie i Żydzi myślcie trochę.

 • Gość: hre

  Oceniono 2 razy 2

  Czy mnie oczy nie mylą i D Tusk głosował przeciw?

 • wika2012

  Oceniono 3 razy 3

  Znamienne jest to że obroncy zycia - tzn ludzkich zarodkow za nic mają cierpienie zwierzat. Moze w biblii jest przykaz by ze zwierzat korzystac jak z rzeczy a to czlowiek jest tylko i wylacznie wazny- nie wiem...Znamienne jest to ze tak trudno pozwolic ludziom laczyc sie w zwiazki pozamalzenskie a tak łatwo skazać masę zwierzat na męki.Bylam pewna ze Swiety Pan Jaroslaw G. I jak i ojciec john godson nie beda za odrzuceniem tej karygodnej ustawy. Grunt to gleboka religijnosc ktora nijak nie idzie w parze z empatia i chęcia ochrony życia - KAZDEGO!

 • mason58

  Oceniono 6 razy 6

  nie przypuszczalem ze ta baba ma choc troche oleju w glowie ale mnie zaskoczyla i to pozytywnie.mowie o Kopacz, ktora sprzeciwila sie Dolkowi

 • fuchsgs

  Oceniono 6 razy 6

  całe to PO to wazeliniarze wchodzą w tyłek każdemu żeby być u koryta!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje