Ubój rytualny. Sejm utrzymał zakaz. Kto jak głosował? [ZOBACZ]

12.07.2013 13:02
Ewa Kopacz, Jarosław Kaczyński, Janusz Palikot

Ewa Kopacz, Jarosław Kaczyński, Janusz Palikot (fot. Mateusz Skwarczek, Kuba Atys, Marcin Stępień/ Agencja Gazeta)

Ubój rytualny zakazany. Za było 222 posłów, przeciw 178, wstrzymało się dziewięciu. Przeciwko była większość klubu PO, cały klub PSL i większość klubu Solidarnej Polski. Za zakazem był prawie cały PiS, większość klubu SLD i cały Ruch Palikota.
Z PO za zniesieniem zakazu uboju rytualnego było 124 posłów, przeciw 38, siedmiu wstrzymało się od głosu. Wśród 38 posłów byli m.in. Andrzej Halicki, Ewa Kopacz, Agnieszka Pomaska, Elżbieta Gelert. Od głosu wstrzymał się m.in. John Godson. Nie głosowało 37 posłów. Najważniejsi politycy PO, jak Donald Tusk, byli za zniesieniem zakazu.

Prawie cały PiS głosował za zakazem. Przeciwko byli Henryk Kowalczyk i Jan Krzysztof Ardanowski. - Zostaną wobec nich wyciągnięte konsekwencje - mówi Adam Hofman.

W SLD 18 posłów było za zakazem uboju, czterech przeciw, natomiast dwóch wstrzymało się od głosu. Przeciwko głosowali Tomasz Grabowski, Eugeniusz Czykwin, Cezary Olejniczak i Romuald Ajchler. Wstrzymali się Stanisław Wziątek i Adam Kępiński. Z drugiego lewicowego klubu, Ruchu Palikota, wszyscy za zakazem uboju.

W PSL głosowano przeciw zakazowi uboju. Nie głosował Eugeniusz Kłopotek, którego uznaje się za polityka bliższego PiS niż Platformie Obywatelskiej.

W klubie Solidarnej Polski 13 posłów głosowało przeciwko zakazowi. Byli to m.in. Beata Kempa, Arkadiusz Mularczyk, Patryk Jaki i Ludwik Dorn. Za opowiedzieli się jedynie Tadeusz Woźniak i Dorota Marzena Wróbel.

Minister rolnictwa: Chcemy, by szanowano naszą religię, uszanujmy zwyczaje innych

Przed głosowaniem minister rolnictwa Stanisław Kalemba apelował do posłów, by nie odrzucali rządowego projektu. Wskazywał, że odkąd w Polsce ubój bez ogłuszania zwierząt jest niedozwolony, eksport mięsa do krajów islamskich i Izraela spadł o 70 proc. Zwracał też uwagę, że inni wielcy producenci żywności w Europie dopuszczają w swoich krajach ubój rytualny. Powoływał się także na wielowiekową tradycję tolerancji religijnej w Polsce. - Chcemy, by szanowano naszą religię, uszanujmy też zwyczaje innych - mówił minister.

Przypominał, że projekt rządowy proponował bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące uboju niż prawo unijne. Chodzi m.in. o zakaz stosowania klatek obrotowych, w których zamyka się zwierzę przed zabiciem, a także nakaz dokonywania uboju pod nadzorem lekarza weterynarii.

Przeciwników te argumenty nie przekonały. Posłanka Marzena Michałek z PiS nazwała ubój rytualny obcym naszej kulturze i cywilizacji. Poseł Marek Balt (SLD) powoływał się na dane, że eksport mięsa wcale w ciągu kilku miesięcy nie spadł, a Paweł Sajak z Ruchu Palikota pytał, czy rząd i Platforma Obywatelska mają nowego boga, którym jest pieniądz.

Komisja rolnictwa także rekomendowała Sejmowi, by nie odrzucał ustawy dopuszczającej ubój zwierząt bez ogłuszania.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (607)
Zaloguj się
 • antyprawak

  Oceniono 1446 razy 1200

  PO to partia-lobby. Jeżeli lobby tłustych rzeźników chce uboju rytualnego, to PO będzie za. Jeśli lobby wielkich korporacji chce ACTA, to PO będzie za. Lobby kościelne chce więcej przywilejów i kasy - PO jest za. Jeżeli korporacje chcą GMO - PO będzie za. To nie partia, tylko organizacja biznesowo-towarzyska.

 • sylenth

  Oceniono 1166 razy 1014

  Kaczki nie chcę u władzy, ale Tusk już mojego głosu i rodziny bliższej i dalszej nie zobaczysz.

 • puzonik48

  Oceniono 878 razy 770

  Panie premierze ,rozczarowuje Pan mnie coraz bardziej :(:( Za utrzymaniem dobrych stosunków z koalicjantem chciał Pan zapłacić cierpieniem zwierząt ,nie swoim :(:(:(:(:(

 • jerjar

  Oceniono 814 razy 688

  Dobrze, że utrzymano zakaz. Natomiast o tych 178 posłach, którzy głosowali za uchyleniem, będziemy pamiętali w dzień wyborów. To tylko dwa lata.

 • ponerologia

  Oceniono 735 razy 609

  Nareszcie jakaś dobra wiadomość!
  Ale to nie koniec batalii o zakaz barbarzyństwa motywowanego religijnymi bajkami. Teraz głosowanie w Senacie.

 • gburiaifuria

  Oceniono 685 razy 579

  Zachowal ten Sejm resztki godnosci, a Tusk, ktory glosowal przeciw zakazowi okazal sie podlym kretaczem i gnojkiem wyzbytym z wszelkiego czlowieczenstwa nie wspominajac o jakiejkolwiek etyce czy morlnosci.Oby odszedl w nieslawie

 • k-x

  Oceniono 564 razy 476

  Za zakazem był prawie cały PiS, większość klubu SLD i cały Ruch Palikota.

  Brawo dla tych posłów i posłanek!!!

 • puuchatek

  Oceniono 486 razy 438

  Zupełnie abstrahując od tematu głosowania i dyskusji o uboju rytualnym:

  Nie myślałem, że doczekam dnia w którym PiS i Ruch Palikota będą stały po jednej stronie barykady :-D

 • tinley

  Oceniono 461 razy 423

  Mucha głosowała za ubojem... To ta sama Mucha co płakała nad losem psów trzymanych na krótkim łańcuchu. LOL..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje