Żakowski: "To była polska Rwanda. Trzeba było wstać i uczcić pamięć ofiar minutą ciszy?

- Zwyczaj podejmowania uchwał historycznych przez parlament wydaje mi się jednym z nowotworów polskiej polityki - mówił w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski. - Trzeba było wstać i uczcić minutą ciszy ofiary zbrodni wołyńskiej, a nie wywoływać tę gorszącą awanturę - dodał.
Dziś kolejna odsłona sejmowych przepychanek wokół uchwały o zbrodni wołyńskiej. Wczoraj posłowie w komisji kultury poparli poprawkę Solidarnej Polski określającą wydarzenia w Wołyniu jako ludobójstwo. Rozstrzygnięcie komisji nie jest jednak wiążące podczas głosowania na sesji plenarnej Sejmu, które odbędzie się dzisiaj. W klubie PO będzie obowiązywać dyscyplina, aby posłowie poparli projekt nazywający rzeź wołyńską "czystką etniczną o znamionach ludobójstwa".

Paradowska o uchwale ws. Wołynia: Żenujący spór. To kompromitacja Sejmu >>>

"Parlament nie powinien pisać historii"

- Pisanie historii przez parlament wydaje mi się jednym z najgroźniejszych narzędzi manipulowania opinią publiczną - stwierdził w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski. - Nie sądzę, by grono zacnych rolników, przedsiębiorców, ekonomistów, biologów, historyków, prawników, takie kilkusetosobowe grono, miało przez głosowanie ustalać, jak wyglądała przeszłość - mówił o parlamentarzystach publicysta.

Żakowski podkreślał, że historia jest zbyt złożona, by można było o niej pisać w kilkunastu zdaniach uchwały. - Zwyczaj podejmowania uchwał historycznych przez parlament wydaje mi się jednym z nowotworów polskiej polityki, które narosły nie po to, żeby służyć czemuś pozytywnemu, lecz żeby służyć za narzędzie walenia innych po głowie - zaznaczył Żakowski. Jego zdaniem parlament powinien ograniczyć się do "chwili zadumy", nie analizując szczegółowo wydarzeń historycznych.

Minuta ciszy zamiast gorszącej awantury?

- Zgadzam się z Pawłem Kowalem. Trzeba było wstać i uczcić minutą ciszy ofiary zbrodni wołyńskiej, a nie wywoływać tę gorszącą awanturę - powiedział Jacek Żakowski do prof. Romana Kuźniara, prezydenckiego doradcy ds. międzynarodowych. - Można sobie wyobrazić różne formy tej zupełnie niepojętej zbrodni - powiedział Kuźniar. - To przecież była polska Rwanda - dodał Jacek Żakowski. - Tak, to była polska Rwanda.

- Dlaczego więc prezydent mówi o czystce mającej znamiona ludobójstwa, a nie po prostu o ludobójstwie? - pytał dziennikarz. - Mamy historię, prawo, politykę. Te dziedziny używają innego języka. Musimy precyzyjnie określić sytuację, by wiedzieć, jaka wiąże się z tym kara, historycy muszą jak najbardziej precyzyjnie opisać, co się stało. Te języki nie zawsze muszą precyzyjnie się na siebie nakładać. Prezydent najbardziej aktywnie działa na rzecz upamiętnienia tej zbrodni. Jednocześnie prezydent angażuje się na rzecz przyciągania Ukrainy do UE - powiedział ekspert.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej na temat głosowań Sejmu w kluczowych sprawach? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Powiadomimy cię o najważniejszych wydarzeniach!

Więcej o:
Komentarze (25)
Żakowski: "To była polska Rwanda. Trzeba było wstać i uczcić pamięć ofiar minutą ciszy?
Zaloguj się
 • jacek-50

  Oceniono 4 razy 2

  Skoro prof.ponoć historii p.Nałęcz ,doradca naszego Prezydenta też historyka,stwierdził na spotkaniu z Kresowiakami w Kancelarii Prezydenta 21 maja,że ludnośc tam mieszkajaca była NIEPOLSKA,to co sie dziwić.Cały art:
  www.naszdziennik.pl/polska-kresy/34050,nalecz-poucza-kresowiakow-kto-mordowal-na-wolyniu.html
  Wk..a mnie ,takie majstrowanie przy naszej historii ,póżniej dziwimy się,że pisze się o 'Polskich Obozach Zagłady"mówienie ze zdziwieniem .... "Tu byli jacyś Polacy?"...
  (taką odpowiedż usłyszał dziennikarz z ust młodej Ukrainki, ze wsi Huta w obwodzie rówieńskim, na zadane pytanie, co wie ona o konflikcie z miejscowymi Polakami)Okazuje sie,że Ludobójstwo Polaków, przez bandy UPA dla przeciętnych Ukraińców stanowi "białą plamę" w ich świadomości historycznej..Po dzisiejszych wypowiedziach niektórych PO-wców odniosłem wrażenie ,że nasi historycy i MSZ popieraja tą ukraińska 'białą plamę"?.

 • 111doradca

  Oceniono 4 razy 4

  Parlamentarzyści piszą historię. Potrafią zresztą wszystko. Ładnie ujął to Seneka pisząc : każdego można mianować senatorem, ale już nie szewcem.

 • wiesscar

  Oceniono 2 razy -2

  jedyne co Ukraincy maja na swoja obrone to to ze byli u siebie i nas Polakow nie chcieli
  ale zeby mordowac z takim okrucienstwem?
  odreagowali nasze panowanie na tych terenach, ale musielismy je miec by Rosje
  jak najdalej odepchnac, jakby granica byla pod Warszawa to bysmy mieli Rosjan znowu na glowie

 • wiesscar

  Oceniono 4 razy -2

  duzo zaszkodzila postawa Kaczynskich, J.Kaczynski zmienil kurs ale postawa zalagadzania wczesniejsza byla bledem,
  nacjonalisci ukrainscy wchodza w buty banderowcow i tu nie ma zartow,
  jak by zrobili bufor to bylby on zagrozeniem z racji nacjonalizmu wojujacego dla reszty krajow,
  to sa baranki poki nie poczuja ze moga sobie pozwolic na bycie soba,
  okupowana Polska wyniszczona i wycienczona okupacja nazistow i bolszewikow nie dala rady swoich ratowac

  a madrala Zakowski mowi minuta ciszy i finito (nie zdziwil mnie gosciu)

 • wiesscar

  Oceniono 4 razy 0

  minuta ciszy to uczcil ten urzednik polski (a jaki on tam polski to pokazal) wypowiedz Obamy o polskich obozach

 • wiesscar

  Oceniono 7 razy -1

  natomiast ciekawe spostrzezenie
  Grossowie i reszta polakozercow zydowskich tak oskarzaja Polakow o ten antysemityzm i szmalcownictwo podczas wojny jakby Polacy im zrobili cos na ksztalt ludobojstwa na Wolyniu i Galicji wschodniej
  Jedwabne - nie do konca bo zachowanie tam Zydow wczesniej bylo karygodne, no i Niemcy brali udzial tez,
  Kielce - prowokacja komunistyczna najprawdopodobniej, mieli panstwo pod wojskiem i sluzbami i pozwolili na takie mordowanie?
  na mniejsza skale mordy mogly sie zdarzac, szmalcownictwo - ale nie skoordynowana, zaplanowana akcja wymordowania Zydow polskich,

 • wiesscar

  Oceniono 2 razy -2

  Kowala przy kazdych wyborach kasowac. Straszny szkodnik. Kaczynscy go wsadzili do PE i za niego odpowiadaja. Skumany po cichutku z rozowymi.

 • wiesscar

  Oceniono 2 razy -2

  Lech Kaczynski duzo namieszal bo myslal ze Ukraincy stworza panstwo bufor miedzy Polska a Rosja.
  Biedny nie przewidzial ze nacjonalisci ukrainscy taki bufor maja gdzies, Chca stworzuyc to co ci przed nimi -
  banderowcy. Wiec nie trzeba bylo sioe pisecic tylko od razu mowic ze ludobojstwo.
  Tak samo rozowi (w Polsce). Zydow zginelo malo stosunkowo to smierc i forme smierci Polakow maja gdzies.

 • wiesscar

  Oceniono 2 razy -2

  od tego jet sejm zeby sie zastanawial jak to nazwac, wg historykow to ludobojstwo bo mordowali caly narod polski na tych terenach, bylo to przygotowywane, zorganizowane, masowe

  "Zgadzam się z Pawłem Kowalem. Trzeba było wstać i uczcić minutą ciszy ofiary zbrodni wołyńskiej, a nie wywoływać tę gorszącą awanturę."

  Kowal panie Zakowski w sprawach Ukrainy jest proukrainski.

  Izrael i Zydzi sie nie zastanawiali tylko oskarzaja kogo moga. I za co moga.
  No ale Polacy nie moga - mimo ze podobne mordy (pozaobozowe) jak Zydow mordowali Niemcy, tylko skala mniejsza tak terytorialnie jak i liczby ofiar.

  Proponuje panie Zakowski termin: maly holocaust - zeby pan zrozumial ze czy Zyd czy Polak to jak jest mordowanie ze szczegolnym okrucienstwem to ofiara cierpi tak samo.

  Wstac i uczcic minuta ciszy to mozna by jak by UPA zamiast planowy okrutny mord przeprowadzila wywozke Polakow na zachod.

  Ja rozumiem ze Polakow masz pan w nosie i licza sie dla pana tylko Zydzi jesli chodzi o ofiary wojny no ale po co pan to tak pokazujesz.
  Na Kowala sie pan nie powoluj bo jak pisze proukrainski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX